Artykuł
JPK_KR, tj. JPK_KsięgiRachunkowe
Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, przekazują struktury JPK na żądanie organów podatkowych. Do 30 czerwca 2018 r. obowiązek ten dotyczył wyłącznie dużych przedsiębiorców.
JPK na żądanie obejmuje 6 struktur:
księgi rachunkowe - JPK_KR,
wyciąg bankowy - JPK_WB,
magazyn - JPK_MAG,
faktury VAT - JPK_FA,
podatkową księgę przychodów i rozchodów - JPK_PKPIR,
ewidencję przychodów - JPK_EWP.
Ile jest czasu na udostępnienie struktur JPK
Jeżeli organ podatkowy w toku postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej zażąda przekazania jednej/kilku ww. struktur, podatnik będzie miał nie mniej niż 3 dni na udostępnienie struktur JPK.
W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) można zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu, który jest wyznaczony w wezwaniu. Pozwoli to na uniknięcie konsekwencji w przypadku niedostarczenia plików w wyznaczonym terminie.
Jak udostępniać struktury JPK
Struktury JPK można przekazać np. na pendrivie, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych albo za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej.
UWAGA!
Jeśli podatnik w nieuzasadniony sposób odmawia udostępnienia struktur JPK, organ podatkowy może nałożyć na niego karę porządkową w wysokości do 2800 zł.
Kto prowadzi księgi rachunkowe
Księgi rachunkowe są prowadzone przez:
1) spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji) oraz spółki cywilne, z zastrzeżeniem pkt 2, a także inne osoby prawne, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego;
2) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro;
3) jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, bez względu na wielkość przychodów;