Ulga badawczo-rozwojowa - podatkowa zachęta do prowadzenia działalności innowacyjnej
Przepisy prawa podatkowego określają wiele zachęt dla podatników prowadzących działalność innowacyjną. Przede wszystkim podatnicy tacy mogą korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, a podatnicy o statusie centrum badawczo-rozwojowego - również ze zwolnień od podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego. W publikacji przedstawiamy, kto ma prawo do wymienionych ulg i na czym one polegają.
Prawo do ulgi badawczo-rozwojowej
Na podstawie art. 18d updop oraz art. 26e updof podatnicy podatku dochodowego mogą odliczać od podstawy opodatkowania części kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. W niektórych wypadkach koszty mogą zostać im zwrócone (art. 18da updop i art. 26ea updof). Jest to ulga badawczo-rozwojowa.
Prawo do ulgi badawczo-rozwojowej przysługuje podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych (pdof) uzyskującym przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych (pdop) uzyskujących przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, u których występują określone przepisami koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, czyli koszty kwalifikowane (zob. art. 18d ust. 1 updop oraz art. 26e ust. 1 updof). Odpowiednio, prawo do tej ulgi nie przysługuje:
- podatnikom pdof, którzy nie uzyskują przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej,
- podatnikom pdop, którzy co do zasady uzyskują wyłącznie przychody z zysków kapitałowych (przychody uważane za przychody z zysków kapitałowych określają przepisy art. 7b updop). Przychody z zysków kapitałowych to nowość 2018 r. (do końca 2017 r. przepisy nie rozróżniały bowiem przychodów z zysków kapitałowych oraz przychodów z innych źródeł),
- podatnikom, u których nie występują określone przepisami koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane).
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej definiują art. 4a pkt 26 updop oraz art. 5a pkt 38 updof. Z przepisów tych wynika, że działalnością tą jest działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (odnośnie pojęć badań naukowych oraz prac rozwojowych - zob. tabelę 1).