Artykuł
Jak opodatkować usługi towarzyszące dostawie materiałów budowlanych
Stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia do realizowanych przez podwykonawców usług budowlanych nakłada na podatników obowiązek właściwego kwalifikowania transakcji związanych ze świadczeniem takich usług. Konieczne jest również ustalenie, jak należy traktować czynności towarzyszące dostawie materiałów budowlanych. Rozstrzygnięcie tej kwestii będzie bowiem decydowało, czy dana transakcja jest opodatkowana na zasadach ogólnych, czy też podlega odwrotnemu obciążeniu.
Mechanizm odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT, polega na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku ze sprzedawcy na nabywcę, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towarów bądź świadczone są usługi. W takich przypadkach, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 17 ust. 2 ustawy o VAT, dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie rozliczają podatku należnego.
1. Zasady stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w budownictwie
Mechanizm odwrotnego obciążenia dotyczy wyłącznie świadczeń realizowanych między zarejestrowanymi i czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Przy czym w przypadku usług budowlanych wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT odwrotne obciążenie ma zastosowanie, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.
Podatnik działający w charakterze podwykonawcy, wykonujący usługi budowlane wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy, będzie zatem stosował przy ich świadczeniu mechanizm odwrotnego obciążenia, przenosząc obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług na usługobiorcę. Ustalenie, czy dana czynność mieści się w katalogu usług wskazanych w załączniku nr 14 do ustawy, będzie decydowało,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right