Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-05-28

Do pracowników zatrudnionych na podstawie powołania nie stosuje się przepisów o wypowiedzeniu zmieniającym

Czy w związku z nowym rozporządzeniem w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, Rada Powiatu podejmując uchwałę o zmianie wynagrodzenia (obniżeniu) wynagrodzenia staroście, musi zachować okres wypowiedzenia? Nie ulega wątpliwości, że obniżenie wynagrodzenia stanowi zmianę warunków pracy, na niekorzyść pracownika. Czy pracownik, jakim jest starosta, czy wicestarosta (zatrudnienie na podstawie wyboru) jest pozbawiony uprawnień pracowniczych i ochrony prawa pracy, które zapewnia Kodeks pracy? Czy zmiana wynagrodzenia możliwa jest z dnia na dzień, czy może wymagane jest zastosowanie okresu uprzedzenia równego okresowi wypowiedzenia?

Do pracownik zatrudnionych na podstawie powołania nie stosuje się art. 42 KP. Oznacza to, że zmiana wysokości wynagrodzenia nie następuje na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Obniżenie wynagrodzenia jest więc zasadniczo dopuszczalne z dnia na dzień. Oczywiście starosta czy wójt może złożyć skargę na uchwałę gmin, ale jeśli wynagrodzenie mieści się w granicach wynikających z rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych, to skarga nie ma szans powodzenia.

Ważne! Jednakże jest jedno orzeczenie Sądu Najwyższego, w którym wyrażono pogląd, o konieczności zastosowania okresu uprzedzenia równego okresowi wypowiedzenia (pkt 9 uzasadnienia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00