Kiedy umowne przesunięcie terminu płatności wpływa na obowiązek korekty w ramach ulgi na złe długi
Nieuregulowanie należności wynikającej z faktury w ciągu 150 dni od ustalonego terminu płatności umożliwia wierzycielowi korektę podstawy opodatkowania oraz podatku należnego. Natomiast dłużnik jest zobowiązany do korekty odliczonego VAT z nieopłaconej faktury. Na mocy uzgodnień między stronami transakcji termin płatności za fakturę może być wydłużony. Skutkuje to ponownym rozpoczęciem biegu terminu wyznaczającego okres dokonania korekty. Skuteczne przesunięcie terminu płatności wymaga jednak dokonania tego jeszcze przed upływem 150 dni liczonych od pierwotnego terminu płatności.
Zasady korekty podatku w ramach ulgi na złe długi zostały uregulowane w art. 89a i 89b ustawy o VAT.
1. Korekta VAT należnego u sprzedawcy
Podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju jest uprawniony do skorygowania podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego z tytułu nieściągalnych wierzytelności, jeżeli nieściągalność ta zostanie uprawdopodobniona. Korekta może dotyczyć również części podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego z faktury, przypadających na nieściągalną wierzytelność.
Definicja
Nieściągalność wierzytelności jest uprawdopodobniona, jeżeli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Korekta podstawy opodatkowania oraz podatku należnego może być wtedy dokonana w rozliczeniu za okres, w którym dochodzi do uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności, czyli okres, w którym mija 150 dzień, licząc od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Pod tym jednak warunkiem, że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji za wskazany okres rozliczeniowy wierzytelność nie zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie (art. 89a ust. 3 ustawy o VAT). Ponadto ustawodawca wskazuje liczne warunki, które muszą być spełnione po stronie sprzedawcy i nabywcy, aby sprzedawca mógł skorzystać z ulgi na złe długi i dokonać korekty.