Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-04-16

Wycena według skorygowanej ceny nabycia

Celem wyceny zobowiązań lub należności finansowych w skorygowanej cenie nabycia jest równomierne i proporcjonalne do zaangażowania kapitału rozłożenie w czasie kosztów finansowania w postaci odsetek, opłat, prowizji i innych płatności.

W przypadku np. planowanego zaciągnięcia kredytu wszelkie koszty transakcyjne poniesione przed zawarciem umowy kredytowej lub w dacie jej zawarcia, które bezpośrednio wiążą się z zaciągnięciem kredytu, korygują wartość początkową zobowiązania z tytułu kredytu. Do momentu zaciągnięcia kredytu koszty te gromadzi się na koncie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, a dopiero w momencie otrzymania kredytu odnosi się je na zmniejszenie zobowiązania z tytułu kredytu.

Definicja skorygowanej ceny nabycia została określona w ustawie o rachunkowości oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych. Jest ona zdefiniowana jako cena nabycia (wartość), w jakiej składnik aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych został po raz pierwszy wprowadzony do ksiąg rachunkowych (wartość początkowa), pomniejszona o spłaty wartości nominalnej (kapitału podstawowego), odpowiednio skorygowana o skumulowaną kwotę zdyskontowanej różnicy między wartością początkową składnika i jego wartością w terminie wymagalności, wyliczoną za pomocą efektywnej stopy procentowej, a także pomniejszona o odpisy aktualizujące wartość.

Efektywna stopa procentowa jest to stopa, za pomocą której następuje zdyskontowanie do bieżącej wartości związanych z instrumentem finansowym przyszłych przepływów pieniężnych oczekiwanych w okresie do terminu wymagalności, a w przypadku instrumentów o zmiennej stopie procentowej - do terminu następnego oszacowania przez rynek poziomu odniesienia. Efektywna stopa procentowa stanowi wewnętrzną stopę zwrotu składnika aktywów lub zobowiązania finansowego za dany okres. Przy wyliczeniu skumulowanej kwoty dyskonta aktywów finansowych i zobowiązań finansowych za pomocą efektywnej stopy procentowej uwzględnia się wszelkie opłaty płacone lub otrzymywane przez strony kontraktu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00