Artykuł
Na czym polega klauzula opt-out podpisywana przez pracowników medycznych
Tak zwana klauzula opt-out, to pisemna zgoda pracownika podmiotu leczniczego, uprawnionego do pełnienia dyżurów medycznych, na odbywanie tych dyżurów, w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Mogą ją podpisać pracownicy wykonujący zawód medyczny, posiadający wyższe wykształcenie, zatrudnieni w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.
Czas pracy pracowników podmiotu leczniczego jest ściśle uzależniony od wykonywanych przez nich funkcji i obowiązków, które są im przydzielone na podstawie umowy o pracę. Nie może on, co do zasady, przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 93 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej). Taka norma czasu pracy jest stosowana najczęściej w przypadku lekarzy.
Dyżur medyczny - definicja
Dyżur medyczny oznacza wykonywanie, poza normalnymi godzinami pracy, czynności zawodowych przez pracowników wykonujących zawód medyczny i posiadających wyższe wykształcenie, zatrudnionych w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w przedsiębiorstwie tego podmiotu (
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right