Artykuł
Handel w Internecie – skutki rozliczeń VAT
Obecnie bardzo często sprzedawcy posiadający tradycyjne sklepy mają również sklepy internetowe. Sposób rozliczania transakcji internetowych różni się od rozliczania tradycyjnych transakcji. W Internecie sprzedają towary również osoby, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie oznacza to, że są zwolnione z rozliczania VAT.
I. Kiedy sprzedawca towarów przez Internet jest podatnikiem VAT
Osoba, która sprzedaje przez Internet, nawet gdy nie ma zarejestrowanej działalności, może być uznana za podatnika VAT. Ponieważ definicja działalności gospodarczej w ustawie o VAT jest nieostra, powoduje to spory z organami podatkowymi.
Podatnikami VAT są:
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz
- osoby fizyczne
- wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Ustawodawca, posługując się pojęciem „działalność gospodarcza”, stworzył jej definicję na potrzeby ustawy o VAT. Zrobił to w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Sądy zwracały wielokrotnie uwagę, że wykonanie danej czynności jednorazowo, nawet w okolicznościach, które wskazują na zamiar wykonywania takiej działalności w sposób częstotliwy, nie wystarcza, by uznać, że sprzedawca prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Aby można było mówić o wykonywaniu przez taki podmiot działalności gospodarczej, musi on podejmować inne działania, tak jak podmioty wykonujące te czynności profesjonalnie. Sądy podkreślały, że z całą pewnością nie stanowi działalności gospodarczej okazjonalna sprzedaż majątku prywatnego. Na przykład w wyroku ETS z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 czytamy:
Należy dodać, że sama liczba i zakres transakcji sprzedaży dokonanych w niniejszej sprawie nie ma charakteru decydującego. Jak orzekł Trybunał, zakres transakcji sprzedaży nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych.