Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-03-05

Sposób rozliczania dodatku za nadgodziny

Pracownik pracuje w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku 8 godzin dziennie. Pracownik przyszedł do pracy w dn. 06.01.2018 r (święto i sobota jednocześnie) na 12 godzin. W jakiej wysokości powinien pracodawca wypłacić mu dodatek za nadgodziny czy potraktować to jako prace w święto czyli wtedy 12 godzin z dodatkiem 100 % czy jak pracę w sobotę czyli 8 godzin z dodatkiem 100 % i 4 godziny z dodatkiem 50%? I drugi pracownik (tez system podstawowy, praca 8 godzin od poniedziałku do piątku), który pracował 12 godzin w dni 02.01 (dzień ten był w firmie dniem wolnym, udzielonym w zamiast za święto 06.01.2018 przypadające w sobotę). Jakiej wysokości dodatek powinien wypłacić pracodawca? Czy 12 godzin po 100 % czy 8 godzin 100% + 4 godziny 50%?

  1. 6 stycznia, Święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dlatego pracę w tym dniu należy rozliczyć jak pracę w święto, z dodatkiem 100 % za wszystkie godziny, a nie jak pracę w sobotę czyli 8 godzin z dodatkiem 100 % i 4 godziny z dodatkiem 50%.

Uzasadnienie:

Święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy, świętem. Dlatego stosuje się bezpośrednio art. 1511 § 1 pkt 1b i nalicza 100% dodatku do wynagrodzenia. Nie można policzyć dodatku 50%, gdyż należy się on za pracę w każdym innym dniu niż niedziela i święta, a Trzech Króli to święto.

  1. 2 stycznia był dniem wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Został bowiem wyznaczony zamiast soboty. Pracę w takim dniu rozlicza się zatem jak pracę w sobotę, czyli 8 godzin 100% + 4 godzin 50%.

Uzasadnienie:

2 stycznia był dniem wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Został bowiem wyznaczony zamiast soboty.

Zasadą jest udzielenie pracownikowi dnia wolnego za pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Wypłata dodatku za pracę w dniu wolnym od pracy, wynikającym z przeciętnie 5dniowego tygodnia pracy ma miejsce w sytuacjach wyjątkowych. Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5dniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 151 KP). Cały dzień wolny przysługuje niezależnie od liczby godzin faktycznie przepracowanych np. w sobotę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00