Jak uzyskać zwrot VAT od zakupów dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Gdy nie może odliczyć VAT, a zakupy są finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, przepisy dopuszczają odzyskanie zapłaconego VAT. Występując o zwrot, podatnik nie może zapomnieć o wniosku, który musi zawierać niezbędne dane i dołączone dokumenty. Składamy go razem z deklaracją.
Zwrot podatku naliczonego przysługuje podatnikom, którzy nabywają towary i usługi lub dokonują importu towarów za środki finansowe przekazane im bezpośrednio na odrębny rachunek bankowy, na którym ulokowane są wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Przy czym do czynności tych nie miała zastosowania stawka 0%. Zasady te stosuje się także do podatników dokonujących bezpośrednio nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe przekazane z rachunku bankowego, na którym są ulokowane środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Kluczowe dla instytucji zwrotu jest pojęcie „środki bezzwrotnej pomocy”. Pojęcie to definiują przepisy § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (zob. tabelę).
Środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej
Lp. | Rodzaj środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej | Uwagi | Podstawa prawna |
Bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu Unii Europejskiej na podstawie umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczących:
|