Artykuł
Wydatki na badania lekarskie pracowników – rozliczenie podatkowe i składkowe oraz ewidencja rachunkowa
Pracodawcy często finansują różnego rodzaju badania lekarskie pracowników oraz - rzadziej - osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. W takich przypadkach pojawiają się niekiedy wątpliwości co do możliwości zaliczenia wydatków na badania do kosztów podatkowych pracodawców oraz konieczności rozpoznania opodatkowanych przychodów u pracowników. W opracowaniu przedstawiamy, jak rozpoznawać te wydatki w kosztach podatkowych, jak je ewidencjonować i kiedy odprowadzać od nich składki.
PIT i CIT - badania lekarskie pracowników (osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę)
Kosztami podatkowymi są wydatki ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 updof oraz art. 15 ust. 1 updop). Wydatkami takimi są także koszty pracownicze, tj. koszty ponoszone w związku z zatrudnieniem pracowników. Dotyczy to między innymi kosztów badań lekarskich pracowników. W konsekwencji koszty takich badań mogą być przez pracodawców zaliczane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Bezpłatny udział pracowników w takich badaniach może skutkować powstawaniem u nich przychodów z nieodpłatnych świadczeń. Nie dotyczy to jednak udziału pracowników w badaniach z zakresie obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy. Jak bowiem czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 lutego 2017 r. (sygn. 2461.IBPB-2-2.4511.1113.2016.1.MK):
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right