Artykuł
Jakie są skutki podatkowe wystawienia faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zaliczki
W praktyce zdarza się, że sprzedawca wystawi fakturę zaliczkową pełniącą dla stron transakcji rolę wezwania do wpłaty zaliczki, ale faktyczne otrzymanie kwoty określonej tą fakturą nastąpi po upływie 30. dnia od dnia wystawienia faktury zaliczkowej. W takiej sytuacji faktura jest wystawiona przedwcześnie. Najbardziej dotkliwym skutkiem przedwczesnego wystawienia faktury zaliczkowej może być podwójne opodatkowanie transakcji.
Sprzedawca może wystawić fakturę zaliczkową przed otrzymaniem zaliczki, nie wcześniej jednak niż na 30 dni przed otrzymaniem zaliczki. Gdy faktyczne otrzymanie kwoty określonej tą fakturą nastąpi po upływie 30. dnia od dnia wystawienia faktury zaliczkowej powstają uzasadnione wątpliwości, jeśli chodzi o sposób rozliczenia podatku VAT z tego tytułu po stronie sprzedawcy i nabywcy.
Przykład
Podatnik w dniu 31 października wystawił fakturę zaliczkową na kwotę 10 000 zł, z której wynikało, że nabywca miał przekazać zaliczkę do 20 listopada. Nabywca przekazał zaliczkę, ale dopiero 5 grudnia. W tej sytuacji faktura zaliczkowa została wystawiona z naruszeniem terminu, o którym mowa w art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, tj. wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem zaliczki.
Jakie są ogólne zasady opodatkowania, fakturowania i ewidencjonowania zaliczek
Otrzymanie zaliczki, czyli całości lub części zapłaty, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi powoduje powstanie obowiązku podatkowego (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Obowiązek ten powstaje w dniu otrzymania zaliczki w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right