Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-08-30

Co się zmieniło w Karcie Nauczyciela od 1 września 2017 r.

Począwszy od roku szkolnego 2017/2018 z innych zajęć statutowych w szkołach zostały usunięte obowiązkowe godziny świetlicowe. Natomiast stan nieczynny nauczyciela uzasadnia wydłużenie stażu wymaganego do awansu zawodowego. To najważniejsze zmiany, jakie weszły w życie od 1 września 2017 r. w zakresie zatrudniania nauczycieli.  

Przy okazji wejścia w życie od 1 września 2017 r. reformy oświaty zostały wprowadzone modyfikacje w przepisach Karty Nauczyciela. Wiele z nich ma charakter czysto dostosowawczy do nowych regulacji.

 

Awans zawodowy

 

Zasadniczo nauczyciel ubiegający się o awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego musi odbyć 9-miesięczny staż, a na nauczyciela mianowanego i dyplomowanego – staż trwający 2 lata i 9 miesięcy (art. 9c ust. 1 Karty Nauczyciela). Okres ten wydłuża się o czas nieprzerwanej, dłuższej niż miesiąc nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, urlopu innego niż wypoczynkowy oraz urlopów związanych z rodzicielstwem. Do tego zestawu powodów wydłużenia stażu od 1 września 2017 r. zostało dodane pozostawanie przez nauczyciela w stanie nieczynnym (art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela w nowym brzmieniu). Nadal jednak nieobecność dłuższa niż rok będzie równoznaczna z koniecznością odbycia jeszcze raz stażu w pełnym wymiarze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00