Artykuł
W jaki sposób można zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika
Pracodawca, który ma podejrzenia, że pracownik nadużywa zwolnienia lekarskiego, może skontrolować pracownika, gdy na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób. Jeśli nie może go skontrolować, to taką kontrolę przeprowadzi ZUS. Oprócz kontroli w miejscu zamieszkania pracodawca może wystąpić do ZUS z wnioskiem o skontrolowanie zasadności wydanego przez lekarza leczącego zwolnienia lekarskiego.
Celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, dlatego w tym okresie nie może on świadczyć pracy. Za okres pobytu na zwolnieniu lekarskim pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiek chorobowy, które stanowią rekompensatę za utracone wynagrodzenie. Zdarzają się jednak przypadki niesłusznego wystawiania przez lekarzy zwolnień lekarskich lub wystawiania nadmiernie długich zwolnień . W takich sytuacjach pracodawca może zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie kontroli zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy.
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim musi liczyć się z ewentualną kontrolą ze strony pracodawcy lub ZUS pod kątem prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego i sprawdzenia, czy nie wykonuje on czynności, które powodują przedłużenie jego choroby.
Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego
Jeżeli na 30 listopada poprzedniego roku płatnik składek zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, ma on obowiązek ustalania prawa do zasiłków oraz ich wypłaty. To samo dotyczy płatników, którzy nikogo nie zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku, ale w pierwszym miesiącu zgłoszenia do ubezpieczeń zgłosili powyżej 20 osób. Tacy płatnicy są zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień od pracy zgodnie z celem ich wydania oraz są zobowiązani do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.