Jak ustalać moment poniesienia kosztu
Jak ustalać moment poniesienia kosztu
Podział kosztów podatkowych na bezpośrednie i pośrednie
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawach o podatkach dochodowych.
Aby ustalić moment potrącenia tych wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, należy ustalić rodzaj powiązania tych kosztów z przychodami. W oparciu o kryterium powiązania koszty podatkowe można podzielić na:
- bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty bezpośrednie),
- inne niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie).
Ustawodawca nie zdefiniował, jak należy rozumieć koszty bezpośrednie i koszty pośrednie. Ze względu na to, że ustawa nie definiuje tych pojęć, należałoby odwołać się do znaczenia wyrażeń „bezpośredni”, „bezpośrednio związany”. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego (http://sjp.pwn.pl) „bezpośredni” oznacza „dotyczący kogoś lub czegoś wprost”. Zgodnie z ugruntowanym poglądem organów podatkowych kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest zakup towarów handlowych. W części II opracowania przedstawiamy, jak ustalić moment rozliczenia kosztów bezpośrednich w czasie i jak do tego zagadnienia odnoszono się w najnowszych interpretacjach i orzeczeniach. Należy jednak zaznaczyć, że temat ten nie budzi większych kontrowersji, w odróżnieniu do tematu rozliczenia kosztów pośrednich.
Do kosztów pośrednich z kolei zalicza się np. wydatki na remonty (w tym kapitalne) środka trwałego. Kwestię potrącalności pośrednich kosztów uzyskania przychodów regulują przepisy art. 15 ust. 4d i ust. 4e updop i odpowiednio art. 22 ust. 5a–bupdof. Temat momentu ustalenia poniesienia kosztów pośrednich jest przedmiotem sporów fiskusa z podatnikami. W części III opracowania przedstawiamy najnowsze przykłady interpretacji i orzeczeń wydanych w tym zakresie.