Porada
Jakich formalności należy dopełnić, aby zaskarżyć interpretację podatkową – procedury i terminy
Podatnik, aby upewnić się co do swojej sytuacji podatkowej, może wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej. Jeżeli interpretacja nie spełnia jego oczekiwań, podatnik ma możliwość obrony swojego stanowiska na drodze postępowania sądowego. W artykule przedstawiamy obowiązującą procedurę zaskarżania interpretacji.
Indywidualna interpretacja przepisów podatkowych to sposób na uzyskanie od organu podatkowego (według nomenklatury obowiązującej od 1 marca 2017 r. – organu administracji skarbowej) wykładni przepisów prawa podatkowego w konkretnej sprawie. Wykładnia dotyczy sytuacji – rodzącej dla wnioskodawcy skutki podatkowoprawne – która już u niego zaistniała lub może wystąpić w związku z planowanymi przedsięwzięciami.
Postępowanie podatnika, który nie zgadza się z treścią interpretacji podatkowej
Wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) indywidualna interpretacja podatkowa nie podlega weryfikacji w drodze kontroli instancyjnej, tj. odwołania lub zażalenia. Podatnik może natomiast zamanifestować brak zgody na zaakceptowanie stanowiska organu podatkowego wyrażonego w interpretacji podatkowej poprzez złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej: WSA). Skarga rozpatrywana jest przez WSA, na obszarze właściwości którego skarżący zamieszkuje lub ma siedzibę.