Artykuł
Jak udokumentować i rozliczyć sprzedaż przez Internet
Sprzedaż internetowa jest jedną z form sprzedaży wysyłkowej, obecnie bardzo popularnej. Zamawiający (zwykle konsument) przez złożenie zamówienia na stronie internetowej dokonuje transakcji zakupu towaru lub usługi. Brak bezpośredniego kontaktu z klientem powoduje częste problemy co do sposobu rozliczeń VAT. Problematyczne jest rozliczenie zwrotów towarów czy ustalenie terminu obowiązku podatkowego, gdy sprzedaż odbywa się za zaliczeniem pocztowym. Obecnie organy podatkowe jednomyślnie potwierdzają, że sprzedawca nie musi mieć oryginału paragonu i podpisu kupującego na protokole, aby rozliczyć zwrot. Zdaniem większości organów podatkowym sprzedaż za zaliczeniem pocztowym rozliczamy za okres, w którym towar został wydany kupującemu, a nie kurierowi. To jeden z problemów, z jakimi stykają się w praktyce podatnicy sprzedający towary i usługi przez Internet.
1. W jaki sposób należy udokumentować sprzedaż krajową dokonaną przez Internet
W momencie składania zamówienia nabywca deklaruje, czy dokonuje firmowego czy prywatnego zakupu. Jeśli nabywa on towary lub usługi jako osoba prywatna, to transakcja jest dokumentowana na zasadach ogólnych przewidzianych dla tego rodzaju sprzedaży.
Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób prywatnych podlega obowiązkowi ewidencji za pośrednictwem kasy rejestrującej, bez względu na formę, w jakiej sprzedaż ta jest realizowana. Niezależnie więc od tego, czy jest to sprzedaż bezpośrednia, czy sprzedaż za pośrednictwem Internetu, podlega ewidencjonowaniu przy użyciu kasy.
Krajowa sprzedaż za pośrednictwem Internetu dokonywana na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie wymaga potwierdzenia fakturą. Dopiero jeśli osoba prywatna zażąda wystawienia faktury za dostarczony towar lub usługę, to sprzedawca ma obowiązek ją wystawić, o ile żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty (art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT).