Działalność innowacyjna i badawczo-rozwojowa – preferencje podatkowe i rozliczenie rachunkowe
Podatnicy CIT i PIT mogą korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Ulga ta polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów, które zostały poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwanych dalej kosztami kwalifikowanymi. W opracowaniu przedstawiamy, kiedy i jak podatnik może skorzystać z tej ulgi i jak powinien prowadzić ewidencje konieczne do skorzystania z tego prawa. Dodatkowo przypominamy o preferencjach podatkowych dla działalności badawczo-rozwojowej w VAT.
UWAGA!
Opracowanie uwzględnia wyjaśnienia Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. pt. „Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową”. Pełna treść wyjaśnień stanowi dodatek do tego numeru „MONITORA księgowego”.
1. Na czym polega ulga na działalność badawczo-rozwojową (B + R)?
Atrakcyjność omawianej ulgi polega na tym, że określone wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową (zwaną dalej także działalnością B + R) dwukrotnie wpływają na podstawę obliczenia podatku dochodowego. Najpierw są one ujmowane w kosztach uzyskania przychodów, a następnie są wykorzystywane drugi raz do zmniejszenia obciążenia podatkiem dochodowym poprzez odliczenie ich od podstawy opodatkowania. Ten sam wydatek poniesiony na działalność badawczo-rozwojową zwiększa zatem koszty uzyskania przychodów oraz dodatkowo zmniejsza podstawę opodatkowania.
Ulga pozwala na odliczenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 updop oraz art. 5a pkt 38 updof.
DEFINICJE
Działalność badawczo-rozwojowa - oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Podstawa prawna: art. 4a pkt 26 updop oraz art. 5a pkt 38 updof |
Badania naukowe to: a) oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, |