Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-05-04

JAK ROZLICZAĆ PRACOWNIKÓW DELEGOWANYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ

Wstęp

Jedną z podstawowych swobód gwarantowanych przez Unię Europejską jest przepływ pracowników wewnątrz Unii. Swoboda ta obejmuje zniesienie dyskryminacji ze względu na przynależność państwową między pracownikami państw członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy. Dotyczy to także osób odesłanych (oddelegowanych) z Polski do pracy w innym kraju unijnym.

Odesłanie jest oddelegowaniem pracownika do pracy w jednym z miejsc wskazanych w umowie o pracę. Odesłanie pracowników do innego państwa:

  • następuje w celu wykonywania w tym kraju umowy zawartej między pracodawcą a odbiorcą usług, jeśli istnieje stosunek pracy pomiędzy odsyłanym pracownikiem a odsyłającym go pracodawcą,
  • następuje do położonego w tym kraju zakładu lub przedsiębiorstwa należącego do grupy przedsiębiorstw, jeśli istnieje stosunek pracy pomiędzy odsyłanym pracownikiem a odsyłającym go pracodawcą oraz
  • dotyczy pracowników wynajmowanych w celu wykonywania pracy w tym państwie przez upoważnione agencje zatrudnienia, jeśli istnieje stosunek pracy pomiędzy odsyłanym pracownikiem a odsyłającym go pracodawcą.

Jeżeli miejsce pracy poza granicami kraju wynika z zapisów umowy o pracę, pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacania pracownikowi dodatkowych świadczeń poza umówionym wynagrodzeniem.

Oddelegowanie pracownika za granicę wymaga od pracodawcy rozstrzygnięcia kwestii podatkowych i ustalenia właściwego kraju do opodatkowania jego dochodów. Pracodawca będzie musiał rozstrzygnąć również kwestie związane z ubezpieczeniami społecznymi delegowanych pracowników.

W książce szczegółowo omawiamy zasady oddelegowania pracowników do pracy za granicą, w tym obowiązki pracodawcy związane z odesłaniem oraz wybrane świadczenia otrzymywane przez pracowników. W praktyczny sposób przedstawiamy zasady opodatkowania i obejmowania ubezpieczeniami społecznymi pracowników delegowanych. Liczne przykłady ułatwią Czytelnikowi ich zrozumienie i zastosowanie. Wśród przykładów nie brakuje także wypełni

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00