Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 2783
Wersja aktualna od 2024-10-29
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 2783
Wersja aktualna od 2024-10-29
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA RADY (WPZiB) 2024/2783

z dnia 29 października 2024 r.

zmieniająca decyzję 2013/184/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dniu 22 kwietnia 2013 r. Rada przyjęła decyzję 2013/184/WPZiB (1).

(2)

W dniu 31 stycznia 2023 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie stanowczo potępiające obalenie demokratycznie wybranego rządu Mjanmy przez siły zbrojne Mjanmy, co stanowi rażące pogwałcenie woli obywateli wyrażonej podczas wyborów parlamentarnych w dniu 8 listopada 2020 r. Ten bezprawny akt spowodował cofnięcie przemian demokratycznych w tym kraju i wywołał katastrofalne skutki humanitarne i społeczne oraz w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i praw człowieka.

(3)

Unia jest nadal głęboko zaniepokojona trwającą eskalacją przemocy w Mjanmie/Birmie i ewolucją w kierunku przedłużającego się konfliktu o skutkach regionalnych. Unia potępia ciągłe poważne naruszenia praw człowieka dokonywane przez siły zbrojne Mjanmy, w tym tortury, przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć, prześladowanie podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka i dziennikarzy oraz ataki na ludność cywilną, w tym mniejszości etniczne i religijne.

(4)

Wobec braku szybkich postępów w sytuacji w Mjanmie/Birmie Unia kilkakrotnie wyrażała gotowość przyjęcia dalszych środków ograniczających wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za podważanie demokracji i praworządności oraz za poważne naruszenia praw człowieka mające miejsce w tym kraju.

(5)

Z uwagi na przedłużającą się poważną sytuację w Mjanmie/Birmie, do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi, zamieszczonego w załączniku do decyzji 2013/184/WPZiB, należy dodać trzy osoby i jeden podmiot.

(6)

Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2013/184/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W załączniku do decyzji 2013/184/WPZiB wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 października 2024 r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

BÓKA J.


(1) Decyzja Rady 2013/184/WPZiB z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie (Dz.U. L 111 z 23.4.2013, s. 75).

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do decyzji 2013/184/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1)

w wykazie zamieszczonym w części A („Osoby fizyczne, o których mowa w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1”) dodaje się wpisy w brzmieniu:

Nazwisko

Informacje identyfikacyjne

Przyczyny

Data umieszczenia

„104.

Saw Chit Thu

(alias Saw San Myint, Maung Chit Thu, Chit Thu)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Miejsce urodzenia: wieś Inn, Hlaingbwe, stan Karen, Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Powiązany podmiot: Grupa Chit Linn Myaing

Pułkownik Saw Chit Thu jest przywódcą wojskowym z grupy etnicznej Karen/Kayin i przedsiębiorcą. Jest członkiem założycielem i sekretarzem generalnym sił straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) - zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy). Pod przywództwem Chit Thu BGF/KNA jest odpowiedzialne za pogwałcenia praw człowieka i nadużycia wobec ludności cywilnej na obszarach swoich działań, a także za istnienie kompleksów oszukańczej działalności, takich jak w Shwe Kokko. Kompleksy te są regionalnymi centrami przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W kompleksach tych dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tatmadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Saw Chit Thu jest założycielem i byłym prezesem grupy Chit Linn Myaing (CLM) - grupy spółek prowadzonej przez jego rodzinę we współpracy z BGF; grupa ta ma również udział w kompleksie w Shwe Kokko i czerpie z niego zyski. Od 2017 r. Saw Chit Thu rozwija w Shwe Kokko osiedle Yatai New City, we współpracy z Yatai International Holding Group.

Jako członek założyciel i sekretarz generalny BGF/KNA, a także z racji swojego udziału w prowadzeniu kompleksów oszukańczej działalności, Saw Chit Thu jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, a ponadto bierze udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie. Jest on ponadto powiązany z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024

105.

Mote Thun

(alias Saw Mote Thun, Mote Thone)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Stopień: podpułkownik

Funkcja: Zastępca sekretarza generalnego sił straży granicznej Karen/Kayin oraz krajowej armii Karen (BGF/KNA); członek założyciel sił straży granicznej Karen/Kayin

Powiązana osoba: Saw Chit Thu

Podpułkownik Mote Thun jest członkiem założycielem i zastępcą sekretarza generalnego sił straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) - zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy). Posiada szczególną władzę w południowym rejonie miasta Myawadi przy granicy Mjanmy z Tajlandią, gdzie znajduje się wiele kompleksów oszukańczej działalności. Główne kompleksy znajdujące się pod kontrolą Mote Thuna to m.in. należąca do Wan Kuok-Koia (alias Broken Tooth) strefa Dongmei. Mote Thun jest także zaangażowany w przedsięwzięcie KK Park. Kompleksy te są regionalnymi centrami przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W kompleksach tych dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tatmadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Jako członek założyciel i zastępca sekretarza generalnego BGF/KNA, a także z racji jego udziału w prowadzeniu kompleksów oszukańczej działalności, podpułkownik Mote Thun jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, a ponadto bierze udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie. Jest on ponadto powiązany z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024

106.

Tin Win

(alias Saw Tin Win)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Stopień: major

Funkcja: Bezpośredni podwładny pułkownika Saw Chit Thu w krajowej armii Karen (KNA), były członek sił straży granicznej

Powiązana osoba: Saw Chit Thu

Major Tin Win jest bezpośrednim podwładnym pułkownika Saw Chit Thu w siłach straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) - zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy).

Będąc pod bezpośrednim dowództwem pułkownika Saw Chit Thu, Tin Win wspiera kompleksy działań oszukańczych znajdujące się niedaleko Myawadi, takie jak kompleks w Shwe Kokko, przedsięwzięcia KK Park i Huanya, oraz czerpie z nich korzyści. Kompleksy te są dużymi regionalnymi centrami przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W kompleksach tych dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tatmadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Pełniąc funkcję w BGF/KNA, a także z racji swojego udziału w prowadzeniu ośrodków oszukańczej działalności, major Tin Win jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, a ponadto bierze udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie. Jest on ponadto powiązany z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024”

2)

w wykazie zamieszczonym w części B („Osoby prawne, podmioty i organy, o których mowa w art. 6 ust. 1”) dodaje się wpisy w brzmieniu:

Nazwa

Informacje identyfikacyjne

Przyczyny

Data umieszczenia

„22.

Chit Linn Myaing Group (CLM)

Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma

Główne miejsce działalności: Shwe Kokko, miasto Myawadi, dystrykt Myawadi, stan Kayin, Mjanma/Birma

Chit Linn Myaing Group (CLM) to grupa spółek kontrolowana przez pułkownika Saw Chit Thu, który jest członkiem założycielem i sekretarzem generalnym sił straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) - zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy) - oraz przez jego rodzinę. Grupa CLM bierze udział w działalności oszukańczych kompleksów kontrolowanych przez BGF/KNA, znajdujących się w okolicy miasta Myawadi (przy granicy Mjanmy z Tajlandią), obejmujących m.in. miasto Shwe Kokko, oraz czerpie korzyści finansowe z tej działalności. Shwe Kokko jest ośrodkiem przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W mieście tym dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tamadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Grupa Chit Linn Myaing bierze zatem udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy, ponadto czerpie korzyści ze związków z siłami zbrojnymi Mjanmy. Grupa Chit Linn Myaing jest powiązana z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024”

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00