DECYZJA KOMISJI (UE) 2024/2779
z dnia 24 października 2024 r.
ustanawiająca grupę ekspertów ds. ekoprojektu dla zrównoważonych produktów i etykietowania energetycznego („forum ds. ekoprojektu”)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
Uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1781 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram ustalania wymogów ekoprojektu w odniesieniu do zrównoważonych produktów oraz zmiany dyrektywy (UE) 2020/1828 i rozporządzenia (UE) 2023/1542 i uchylenia dyrektywy 2009/125/WE (1),w szczególności jego art. 19,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE (2), w szczególności jego art. 14,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) | Aby zapewnić odpowiednie konsultacje w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego produktów w drodze wyważonego udziału ekspertów wyznaczonych przez państwa członkowskie i wszystkich zainteresowanych stron, Komisja musi skorzystać z wiedzy fachowej specjalistów w organie doradczym. |
(2) | Art. 14 rozporządzenia (UE) 2017/1369 stanowi, że grupę ekspertów („forum konsultacyjne”) ustanowioną zgodnie z tym artykułem należy połączyć z forum, o którym mowa w art. 18 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE (3), w celu zapewnienia spójności pod względem udziału zainteresowanych stron w gromadzeniu wiedzy fachowej odnoszącej się do wniosków Komisji dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego. Po wejściu w życie rozporządzenia (UE) 2024/1781 i uchyleniu dyrektywy 2009/125/WE grupę ekspertów, o której mowa w art. 14 rozporządzenia (UE) 2017/1369 należy połączyć z grupą ekspertów („forum ds. ekoprojektu”) ustanowioną na mocy niniejszej decyzji. |
(3) | Należy zatem powołać grupę ekspertów w dziedzinie ekoprojektu i etykietowania energetycznego i określić jej zadania i strukturę zgodnie z decyzją Komisji C(2016) 3301 ustanawiającą przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji. |
(4) | Grupa powinna pomóc w opracowaniu wymogów dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego. |
(5) | Grupa powinna składać się z ekspertów wyznaczonych przez państwa członkowskie i z innych zainteresowanych stron, takich jak przedstawiciele przemysłu, w tym małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w rozumieniu art. 2 ust. 1 załącznika do zalecenia Komisji 2003/361/WE (4) oraz rzemiosła, przedsiębiorstw społecznych, związków zawodowych, przedsiębiorstw handlowych, sprzedawców detalicznych, importerów, organizacji konsumenckich i ekologicznych, podmiotów zaangażowanych w działalność na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, europejskich organizacji normalizacyjnych i naukowców. |
(6) | Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy. |
(7) | Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (5), |
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Artykuł 1
Przedmiot
Powołuje się grupę ekspertów ds. ekoprojektu dla zrównoważonych produktów i etykietowania energetycznego („grupa”).
Artykuł 2
Zadania
Do zadań grupy należy:
| wykonuje zadania, o których mowa w art. 19 rozporządzenia (UE) 2024/1781; |
| wspieranie Komisji w prowadzeniu jej działań na podstawie rozporządzenia (UE) 2017/1369; |
| wspieranie Komisji na wczesnym etapie przygotowywania aktów wykonawczych, o których mowa w art. 42 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2024/1781, zgodnie z art. 42 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2024/1781 i art. 12 ust. 12 rozporządzenia (UE) 2017/1369 przed przedłożeniem ich komitetowi zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 182/2011; |
| organizacja wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zrównoważonych produktów. |
Artykuł 3
Konsultacje
Właściwe służby Komisji mogą konsultować się z grupą we wszelkich kwestiach związanych z tworzeniem i wdrażaniem polityki w dziedzinie zrównoważonych produktów i etykietowania energetycznego.
Artykuł 4
Członkostwo
1. Członkami są osoby wyznaczone do reprezentowania wspólnego interesu, organizacji, organów państw członkowskich lub innych podmiotów publicznych.
2. W skład grupy wchodzi nie więcej niż 250 członków.
3. Członkowie wyznaczeni do reprezentowania wspólnego interesu nie są przedstawicielami poszczególnych zainteresowanych stron, lecz reprezentują kierunek polityki wspólny dla różnych organizacji zainteresowanych stron.
4. Organy państw członkowskich, organizacje oraz inne podmioty publiczne mianują swoich przedstawicieli i ponoszą odpowiedzialność za to, by ich przedstawiciele wykazywali wysoki poziom wiedzy fachowej.
5. Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, którzy - zdaniem właściwych służb Komisji - nie spełniają warunków określonych w art. 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej lub którzy złożą rezygnację, nie będą już zapraszani do udziału w posiedzeniach grupy i mogą zostać zastąpieni na okres pozostający do wygaśnięcia ich kadencji. Właściwe służby Komisji mogą również zakończyć członkostwo takich członków.
Artykuł 5
Procedura wyboru
1. Wybór osób wyznaczonych do reprezentowania wspólnego interesu oraz organizacji na członków grupy odbywa się w drodze stale otwartego zaproszenia do zgłaszania kandydatur publikowanego w Rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów („rejestr grup ekspertów”). Zaproszenie do zgłaszania kandydatur może ponadto zostać opublikowane za pośrednictwem innych środków, np. na odpowiednich stronach internetowych. Zaproszenie do zgłaszania kandydatur jasno określa kryteria wyboru członków, w tym wymaganą wiedzę fachową oraz interesy, które mają być reprezentowane w ramach wykonywanej pracy.
2. Do powołania osób, które reprezentują wspólny interes oraz organizacje wymagana jest rejestracja w rejestrze służącym przejrzystości.
3. Członkowie grupy są wyznaczani przez właściwe służby Komisji spośród kandydatów posiadających kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2 i 3.
4. Członkowie są powoływani na okres pięciu lat, który jest automatycznie odnawiany, chyba że właściwe służby Komisji postanowią inaczej. Członkowie pełnią swoje funkcje do momentu, gdy zostaną zastąpieni.
Artykuł 6
Przewodniczący
Grupie przewodniczy przedstawiciel właściwych służb Komisji.
Artykuł 7
Tryb pracy
1. Grupa podejmuje działania na wniosek właściwych służb Komisji zgodnie z przepisami horyzontalnymi dotyczącymi grup ekspertów (6) („przepisy horyzontalne”).
2. Posiedzenia grupy odbywają się zasadniczo w obiektach Komisji lub zdalnie, zależnie od okoliczności.
3. Właściwe służby Komisji zapewniają obsługę sekretariatu. Urzędnicy z pozostałych służb Komisji zainteresowani określonymi pracami grupy mogą uczestniczyć w posiedzeniach grupy i jej podgrup.
4. W porozumieniu z przewodniczącym grupa może, po uzyskaniu zwykłej większości głosów swoich członków, podjąć decyzję o otwarciu obrad dla publiczności.
5. Protokoły z dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad oraz opinie przedstawione przez grupę formułuje się w sposób konstruktywny i wyczerpujący. Protokoły są sporządzane przez sekretariat pod nadzorem przewodniczącego.
6. W miarę możliwości grupa przyjmuje swoje opinie, zalecenia lub sprawozdania na zasadzie konsensusu. Jeżeli ma miejsce głosowanie, jego wynik rozstrzygany jest zwykłą większością głosów członków. Członkowie, którzy zagłosowali przeciwko lub którzy wstrzymali się od głosu, mają prawo do załączenia do opinii, zaleceń lub sprawozdań dokumentu streszczającego uzasadnienie ich stanowiska.
Artykuł 8
Podgrupy
1. Powołuje się podgrupę składającą się z ekspertów wyznaczonych przez państwa członkowskie („grupa ekspertów z państw członkowskich”).
2. Właściwe służby Komisji mogą ustanawiać dodatkowe podgrupy w celu zbadania szczegółowych zagadnień, w oparciu o ustalony przez siebie zakres zadań. Takie dodatkowe podgrupy działają zgodnie z przepisami horyzontalnymi i składają sprawozdania grupie. Po wypełnieniu swojego mandatu podgrupy są niezwłocznie rozwiązywane.
3. Członkowie podgrup niebędący członkami grupy są wybierani w drodze otwartego zaproszenia do zgłaszania kandydatur, zgodnie z art. 5 oraz z przepisami horyzontalnymi.
Artykuł 9
Zaproszeni eksperci
Właściwe służby Komisji mogą zapraszać ekspertów posiadających szczególne kompetencje w dziedzinie objętej porządkiem obrad do jednorazowego udziału w pracach grupy lub podgrup.
Artykuł 10
Obserwatorzy
1. Zgodnie z przepisami horyzontalnymi osoby fizyczne, organizacje oraz podmioty publiczne inne niż organy państw członkowskich mogą otrzymać status obserwatora w drodze bezpośredniego zaproszenia lub w wyniku zaproszenia do składania kandydatur.
2. Organizacje i podmioty publiczne mające status obserwatora wyznaczają swoich przedstawicieli.
3. Przewodniczący może zezwolić obserwatorom i ich przedstawicielom na udział w dyskusjach grupy i jej podgrup oraz na przekazywanie wiedzy fachowej. Nie mają oni jednak prawa głosu i nie uczestniczą w formułowaniu zaleceń ani porad grupy lub jej podgrup.
Artykuł 11
Regulamin wewnętrzny
Na wniosek właściwych służb Komisji i w porozumieniu z nimi grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny zwykłą większością głosów członków, na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów, zgodnie z przepisami horyzontalnymi. Podgrupy działają zgodnie z regulaminem wewnętrznym grupy.
Artykuł 12
Tajemnica zawodowa i przetwarzanie informacji niejawnych
Członkowie grupy i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogowi zachowania tajemnicy zawodowej - który na mocy traktatów i ich przepisów wykonawczych dotyczy wszystkich członków instytucji i ich pracowników - a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w decyzjach Komisji (UE, Euratom) 2015/443 (7) i 2015/444 (8). W przypadku nieprzestrzegania przez nich tych obowiązków Komisja może zastosować wszelkie właściwe środki.
Artykuł 13
Przejrzystość
1. Grupa i jej podgrupy zostają wpisane do rejestru grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów („rejestr grup ekspertów”).
2. W odniesieniu do składu grupy i jej podgrup w rejestrze grup ekspertów publikowane są następujące dane:
- | nazwy organów państw członkowskich; |
- | nazwy innych podmiotów publicznych, w tym nazwy organów państw trzecich; |
- | nazwiska osób wyznaczonych do reprezentowania wspólnego interesu; reprezentowane interesy (należy je ujawnić); |
- | nazwy organizacji członkowskich; reprezentowane interesy (należy je ujawnić); |
- | nazwiska lub nazwy obserwatorów. |
3. Wszystkie istotne dokumenty, w tym porządki obrad, protokoły i opinie uczestników, są udostępniane w rejestrze grup ekspertów. W szczególności porządek obrad oraz inne istotne dokumenty referencyjne publikuje się w odpowiednim czasie przed posiedzeniem, a protokoły - terminowo po posiedzeniu. Wyjątki od zasady publikowania możliwe są jedynie w przypadku gdy uznano, że ujawnienie danego dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego w rozumieniu art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady (9).
Artykuł 14
Wsparcie finansowe
Komisja może udzielać wsparcia finansowego członkom, w szczególności organizacjom konsumenckim, organizacjom pozarządowym zajmującym się ochroną środowiska lub przedstawicielom MŚP, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw w rozumieniu art. 2 ust. 3 załącznika do zalecenia 2003/361/WE, aby umożliwić im skuteczny udział w grupie, w granicach dostępnych środków w ramach odpowiednich puli środków finansowych na programy UE.
Artykuł 15
Koszty posiedzeń
1. Uczestnicy prac forum ds. ekoprojektu i podgrup nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2. Koszty podróży i pobytu poniesione w związku z działalnością forum ds. ekoprojektu i podgrup Komisja zwraca jednemu przedstawicielowi z każdego państwa członkowskiego oraz ekspertom zaproszonym zgodnie z art. 9. Zwrot kosztów następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami Komisji oraz w granicach dostępnych środków przyznanych departamentom Komisji w ramach rocznej procedury podziału zasobów.
Sporządzono w Brukseli dnia 24 października 2024 r.
W imieniu Komisji,
za Przewodniczącą,
Maroš ŠEFČOVIČ
Wiceprzewodniczący wykonawczy
(1) Dz.U. L, 2024/1781, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1781/oj.
(2) Dz.U. L 198 z 28.7.2017, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/1369/oj.
(3) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (Dz.U. L 285 z 31.10.2009, s. 10, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/125/oj).
(4) Dz.U. L 124 z 20.5.2003, s. 36, ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2003/361/oj.
(5) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1725/oj).
(6) Decyzja Komisji C(2016) 3301 final z dnia 30 maja 2016 r. ustanawiająca przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji.
(7) Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/443 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie bezpieczeństwa w Komisji (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 41, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/443/oj).
(8) Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/444 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 53, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/444/oj).
(9) Wyjątki te przewidziano w celu ochrony bezpieczeństwa publicznego, spraw wojskowych, stosunków międzynarodowych, polityki finansowej, pieniężnej lub gospodarczej, prywatności i integralności osób fizycznych, interesów handlowych, postępowania sądowego i opinii prawnej, kontroli/dochodzenia/audytu oraz procesu decyzyjnego instytucji.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00