Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
oczekujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 2632
Wersja oczekująca od 2024-10-29
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 2632
Wersja oczekująca od 2024-10-29
Akt prawny
oczekujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/2632

z dnia 8 października 2024 r.

zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1193 w odniesieniu do środków dotyczących wody, która może być zakażona przez Ralstonia solanacearum (Smith 1896) Yabuuchi et al. 1996 emend. Safni et al. 2014, środków, które mają być wprowadzane przez podmioty profesjonalne, oraz wzoru formularza na potrzeby sprawozdań z wyników kontroli

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE (1), w szczególności jego art. 28 ust. 1 lit. a)-h),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/1193 (2) ustanowiono środki w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się Ralstonia solanacearum (Smith 1896) Yabuuchi et al. 1996 emend. Safni et al. 2014 („określony agrofag”) na terytorium Unii.

(2)

Oprócz wody, w której potwierdzono zakażenie, konieczne jest, aby środki dotyczące wykrywania i zwalczania określonego agrofaga obejmowały również wodę, która może być zakażona określonym agrofagiem.

(3)

Ma to na celu zapewnienie, aby woda, która może być zakażona określonym agrofagiem, podlegała również tym przepisom w odniesieniu do potwierdzenia występowania agrofaga, elementów służących do uznania przedmiotów za prawdopodobnie zakażone tym agrofagiem oraz środków zwalczania, a tym samym ma zapewniać większą niż obecnie ochronę terytorium Unii przed ryzykiem stwarzanym przez określony agrofag.

(4)

Ponadto elementy brane pod uwagę w celu określenia możliwego rozprzestrzeniania się określonego agrofaga powinny również obejmować wodę, która może być zakażona.

(5)

W obrębie obszaru wyznaczonego, oprócz środków mających zastosowanie w przypadku wody uznanej za zakażoną, woda, która może być zakażona, powinna również podlegać tym środkom.

(6)

Zgodnie z art. 6 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1193 właściwy organ ma zapewnić, aby zakażone określone rośliny zostały zniszczone lub w inny sposób unieszkodliwione, zgodnie z załącznikiem V pkt 1, pod warunkiem że ustalono, iż nie istnieje możliwe do zidentyfikowania ryzyko rozprzestrzeniania się określonego agrofaga.

(7)

Ponieważ właściwe organy nie mają łatwego dostępu do wszystkich odpowiednich miejsc, środki te mogą być stosowane w sposób bardziej praktyczny i skuteczniej przez podmioty profesjonalne niż przez same właściwe organy. Z tego powodu podmioty profesjonalne powinny stosować te środki pod nadzorem urzędowym właściwych organów.

(8)

W załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1193 ustanowiono wzór formularza na potrzeby przedstawiania wyników kontroli dotyczących występowania określonego agrofaga w zbiorach ziemniaków i pomidorów w poprzednim roku kalendarzowym. Wzór ten należy udoskonalić pod względem praktycznego stosowania i skuteczności, ponieważ dane sprawozdawcze dotyczące pobierania próbek sadzeniaków ziemniaka, bulw przeznaczonych do sadzenia innych niż sadzeniaki ziemniaka, bulw innych niż bulwy przeznaczone do sadzenia oraz ziemniaków konsumpcyjnych, paszowych i do przerobu przemysłowego nie dostarczają istotnych informacji do celów kontroli.

(9)

Kolejność niektórych kolumn wzoru formularza należy zmienić w oparciu o chronologię odpowiednich działań. W szczególności kolumna dotycząca ocen wizualnych rosnących roślin i bulw w magazynach powinna poprzedzać kolumny dotyczące wyników testów laboratoryjnych uzyskanych z próbek pobranych podczas tych ocen wizualnych.

(10)

Ponadto konieczne jest doprecyzowanie, czy testy laboratoryjne są wynikiem pobierania próbek bulw w trakcie przechowywania czy bulw podczas oceny wizualnej rosnących roślin.

(11)

Konieczne jest także dodanie kolumn odnoszących się do testów laboratoryjnych wody, aby zwiększyć dokładność w zakresie przekazywania wyników.

(12)

Liczbę ocen wizualnych dających wynik dodatni można odnotować dopiero po uzyskaniu wyników testów laboratoryjnych. W związku z tym, również w celu umożliwienia przejrzystszego i spójniejszego przedstawiania wyników, odpowiednią kolumnę należy przenieść do sekcji dotyczących testów laboratoryjnych.

(13)

Podczas ocen wizualnych pobiera się próbki wykazujące objawy i niewykazujące objawów. Zakażenia utajone wykrywa się w próbkach niewykazujących objawów. Ze względu na znaczenie zakażenia utajonego dla zrozumienia możliwego rozprzestrzeniania się choroby oraz dla środków, które należy wprowadzić w celu uniknięcia takiego rozprzestrzeniania się, we wzorze formularza należy rozróżnić wyniki z próbek wykazujących objawy i niewykazujących objawów.

(14)

Doświadczenie pokazuje, że dane sprawozdawcze dotyczące okresu pobierania próbek bulw do testów laboratoryjnych nie dostarczają istotnych informacji do celów kontroli.

(15)

Wymogi dotyczące liczebności próby określono w pkt 4 załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1193. Wskutek tego dane wymagane we wzorze formularza dotyczące wielkości partii w tonach lub hektarach nie dostarczają istotnych informacji do celów kontroli.

(16)

Ponadto w zdaniu pierwszym załącznika II koniecznie należy wyjaśnić, że wzór formularza służy przedstawieniu wyników kontroli przeprowadzonych na zbiorze ziemniaków z roku poprzedzającego rok sprawozdawczy.

(17)

Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1193.

(18)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2022/1193

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2022/1193 wprowadza się następujące zmiany:

1)

art. 5 ust. 4 akapit drugi lit. b) otrzymuje brzmienie:

„b)

wody powierzchniowe, które mogą być zakażone, z uwzględnieniem elementów wymienionych w załączniku IV pkt 2 lit. b) ppkt (ii) i (iii).”;

2)

art. 6 ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„Nie sadzi się określonych roślin uznanych za zakażone określonym agrofagiem zgodnie z art. 5 ust. 2 lit. d) pkt (i). Podmioty profesjonalne, podczas produkcji lub przemieszczania określonych roślin, zapewniają, pod nadzorem urzędowym właściwego organu, aby zakażone określone rośliny zostały zniszczone lub w inny sposób unieszkodliwione, zgodnie z załącznikiem V pkt 1, pod warunkiem że ustalono, iż nie istnieje możliwe do zidentyfikowania ryzyko rozprzestrzeniania się określonego agrofaga.”;

3)

załącznik II zastępuje się tekstem zawartym w załączniku do niniejszego rozporządzenia;

4)

w załączniku IV wprowadza się następujące zmiany:

a)

w pkt 1 wprowadza się następujące zmiany:

(i)

formuła wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

„Elementy brane pod uwagę w celu uznania przedmiotów za prawdopodobnie zakażone określonym agrofagiem zgodnie z art. 5 ust. 2 lit. b) pkt (ii) są następujące:”;

(ii)

lit. i) oraz j) otrzymują brzmienie:

„i)

miejsce lub miejsca produkcji określonych roślin, w których do nawadniania lub opryskiwania wykorzystuje się wodę uznaną za zakażoną zgodnie z art. 5 ust. 4 akapit trzeci lit. a) lub wodę, która zgodnie z art. 5 ust. 4 akapit trzeci lit. b) może być zakażona;

j)

określone rośliny produkowane w punktach produkcji zalewanych wodami powierzchniowymi, w odniesieniu do których potwierdzono zakażenie lub które mogą być zakażone.”;

b)

pkt 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

„b)

w przypadkach gdy wody powierzchniowe uznano za zakażone zgodnie z art. 5 ust. 4 akapit trzeci lit. a) lub za wody, które zgodnie z art. 5 ust. 4 akapit trzeci lit. b) mogą być zakażone:

(i)

miejsce lub miejsca produkcji określonych roślin sąsiadujące z wodami powierzchniowymi uznanymi za zakażone lub wodami powierzchniowymi, które mogą być zakażone, lub narażone na ryzyko zalania przez takie wody;

(ii)

dowolny oddzielnie umiejscowiony zbiornik nawadniający łączący się z wodą powierzchniową uznaną za zakażoną lub wodą powierzchniową, która może być zakażona;

(iii)

jednolite części wód połączone z wodami powierzchniowymi uznanymi za zakażone lub wodami powierzchniowymi, które mogą być zakażone, z uwzględnieniem:

-

kierunku i natężenia przepływu wody uznanej za zakażoną lub wody, która może być zakażona,

-

występowania rosnących w stanie naturalnym roślin żywicielskich z rodziny psiankowatych.”;

5)

w załączniku V pkt 4.2 ppkt 2 wprowadza się następujące zmiany:

a)

lit. b) otrzymuje brzmienie:

„b)

w przypadkach gdy wody powierzchniowe uznano za zakażone zgodnie z art. 5 ust. 4 akapit trzeci lit. a) lub za wody, które zgodnie z art. 5 ust. 4 akapit trzeci lit. b) mogą być zakażone, lub gdy wody te zaliczono do elementów branych pod uwagę w celu określenia możliwego rozprzestrzeniania się określonego agrofaga zgodnie z załącznikiem IV pkt 2:

(i)

przeprowadzają coroczną kontrolę we właściwym czasie, łącznie z pobraniem próbek wód powierzchniowych oraz - w stosownych przypadkach - rosnących w stanie naturalnym roślin żywicielskich z rodziny psiankowatych z odpowiednich źródeł wody, a także zapewniają poddanie próbek testom, o których mowa w załączniku I;

(ii)

przeprowadzają kontrole urzędowe programów nawadniania i opryskiwania, łącznie z zakazem stosowania wody uznanej za zakażoną lub wody, która może być zakażona, do nawadniania lub opryskiwania określonych roślin, oraz w miarę potrzeb, innych uprawnych roślin żywicielskich z rodziny psiankowatych, w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się określonego agrofaga;

(iii)

w przypadkach zakażenia odpadów płynnych przeprowadza się kontrole urzędowe unieszkodliwiania odpadów stałych lub płynnych powstałych podczas przemysłowego przetwarzania lub w miejscach pakowania, w których wykorzystuje się określone rośliny pochodzące z miejsc produkcji;”;

b)

dodaje się lit. c) w brzmieniu:

„c)

w przypadkach, o których mowa w formule wprowadzającej w lit. b), stosuje się następujące odstępstwa:

(i)

na zasadzie odstępstwa od lit. b) ppkt (i) państwa członkowskie mogą postanowić o nieprzeprowadzaniu corocznych kontroli wód powierzchniowych, które uznano za zakażone lub które mogą być zakażone, o ile nie ma przesłanek wskazujących na zmianę statusu agrofaga na obszarze wyznaczonym;

(ii)

na zasadzie odstępstwa od lit. b) ppkt (ii) użycie wody objętej wspomnianym zakazem może być dopuszczone w szklarniach, pod kontrolą urzędową, w celu nawadniania i opryskiwania roślin pomidora i innych roślin żywicielskich przeznaczonych do ostatecznego spożycia i przetwórstwa, pod warunkiem że woda zostanie odkażona przy użyciu właściwych metod lub gdy zostanie uznana za wolną od agrofaga w wyniku wzmożonego pobierania i badania próbek.”.

Artykuł 2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 października 2024 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/2031/oj.

(2) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1193 z dnia 11 lipca 2022 r. ustanawiające środki w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się Ralstonia solanacearum (Smith 1896) Yabuuchi et al. 1996 emend. Safni et al. 2014 (Dz.U. L 185 z 12.7.2022, s. 27, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1193/oj).

ZAŁĄCZNIK

„„ZAŁĄCZNIK II

Wzór formularza kontroli, o którym mowa w art. 3 ust. 3

Wzór formularza do przedstawiania wyników kontroli dotyczących śluzaka przeprowadzonych w roku kalendarzowym poprzedzającym rok sprawozdawczy

Państwo członkowskie

Kategoria

Powierzchnia uprawy (ha)

Oceny wizualne rosnących roślin

Oceny wizualne partii bulw w trakcie przechowywania (1)

Obszar poddany ocenie wizualnej (ha)

Liczba ocen wizualnych (2)

Liczba ocen wizualnych, przy których zaobserwowano objawy (3)

Liczba pobranych próbek wykazujących objawy (4)

Liczba pobranych próbek niewykazujących objawów (4)

Liczba ocen wizualnych (2)

Liczba ocen wizualnych, przy których zaobserwowano objawy (5)

Liczba pobranych próbek wykazujących objawy (4)

Liczba pobranych próbek niewykazujących objawów (4)

Sadzeniaki ziemniaka (6)

Bulwy ziemniaka przeznaczone do sadzenia w miejscu ich produkcji

Bulwy ziemniaka inne niż sadzeniaki

Pomidory przeznaczone do przesadzenia

Inni żywiciele (proszę określić gatunki)

Woda do nawadniania

Woda zanieczyszczona


Państwo członkowskie

Kategoria

Testy laboratoryjne związane z ocenami wizualnymi rosnących roślin

Testy laboratoryjne związane z kontrolami partii bulw

Testy laboratoryjne związane z wodą

Numer(-y) powiadomienia o pojawie agrofagów przekazanego, w stosownych przypadkach, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/1715

Informacje dodatkowe

Liczba próbek wykazujących objawy, z dodatnim wynikiem testu

Liczba próbek niewykazujących objawów, z dodatnim wynikiem testu

Liczba ocen wizualnych z wynikiem dodatnim (7)

Liczba próbek wykazujących objawy, z dodatnim wynikiem testu

Liczba próbek niewykazujących objawów, z dodatnim wynikiem testu

Liczba partii z wynikiem dodatnim

Liczba przebadanych próbek

Liczba próbek z wynikiem dodatnim

Sadzeniaki ziemniaka (8)

Bulwy ziemniaka przeznaczone do sadzenia w miejscu ich produkcji

Bulwy ziemniaka inne niż sadzeniaki

Pomidory przeznaczone do przesadzenia

Inni żywiciele (proszę określić gatunki)

Woda do nawadniania

Woda zanieczyszczona

” ”

(1) Należy wypełnić wyłącznie w odniesieniu do wyników kontroli przeprowadzonej na określonych roślinach i innych żywicielach uprawianych i zbieranych w danym kraju.

(2) W tym liczba wielokrotnych ocen wizualnych przeprowadzonych na tym samym polu lub na tej samej partii, stosownie do przypadku.

(3) Objawy stwierdzono na ciętych bulwach lub roślinach i pobrano próbki do testów laboratoryjnych.

(4) Przygotowanie próbki opisano w załączniku I pkt 4.

(5) Objawy stwierdzono na ciętych bulwach i pobrano próbki do testów laboratoryjnych.

(6) Z wyjątkiem bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia w miejscu ich produkcji.

(7) Łączna liczba ocen wizualnych, w przypadku których badanie próbek dało wynik dodatni na obecność R. solanacearum.

(8) Z wyjątkiem bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia w miejscu ich produkcji.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00