Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 2119
Wersja aktualna od 2024-07-30 do 2024-11-30
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 2119
Wersja aktualna od 2024-07-30 do 2024-11-30
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2024/2119

z dnia 29 lipca 2024 r.

dotycząca niektórych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w Rumunii

(notyfikowana jako dokument nr C(2024) 5582)

(Jedynie tekst w języku rumuńskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (1), w szczególności jego art. 259 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Zakażenie wirusem pomoru małych przeżuwaczy jest zakaźną chorobą wirusową występującą u owiec i kóz, która może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność hodowli, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich.

(2)

W przypadku wystąpienia ogniska zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy u owiec lub kóz istnieje poważne ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby na inne zakłady, w których utrzymywane są owce lub kozy.

(3)

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 (2) uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, i zdefiniowanych jako choroby kategorii A, B i C w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 (3). W szczególności w art. 21 i 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 przewidziano ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, w tym zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy, oraz przewidziano stosowanie na nim niektórych środków. Ponadto art. 21 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego stanowi, że obszar objęty ograniczeniami obejmuje obszar zapowietrzony, obszar zagrożony oraz, w razie potrzeby, obszary buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

(4)

Rumunia poinformowała Komisję o obecnej sytuacji na swoim terytorium w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w związku z wystąpieniem ogniska tej choroby u utrzymywanych owiec w miejscowości Baia w okręgu Tulcza, potwierdzonego w dniu 19 lipca 2024 r., oraz, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, ustanowiła obszar objęty ograniczeniami obejmujący obszar zapowietrzony i zagrożony, na którym stosuje się środki zwalczania chorób określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687. Następnie Rumunia poinformowała Komisję o pięciu dodatkowych ogniskach zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy, z których trzy potwierdzono 22 lipca 2024 r., a kolejne dwa potwierdzono w dniu 23 lipca. Dwa z tych dodatkowych ognisk znajdowały się na obszarze zapowietrzonym ustanowionym już przez to państwo członkowskie wokół pierwszego ogniska choroby, natomiast pozostałe trzy ogniska znajdowały się poza obszarem objętym ograniczeniami wokół pierwszego ogniska choroby. Ponadto ostatnie ognisko choroby znajdowało się w okręgu Konstanca.

(5)

Aby kontrolować rozprzestrzenianie się choroby, zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, konieczne jest szybkie określenie na poziomie Unii obszaru objętego ograniczeniami w Rumunii w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy, który obejmuje obszar zapowietrzony i zagrożony, a także obszar buforowy.

(6)

Wielkość tych obszarów i okres obowiązywania środków, które mają być stosowane na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym i buforowym, powinny opierać się na kryteriach określonych w art. 64 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz przepisach określonych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, w tym sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy na obszarach dotkniętych tą chorobą oraz ogólnej sytuacji epidemiologicznej w zakresie zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w danym państwie członkowskim, a także na poziomie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby. Okres obowiązywania środków powinien również uwzględniać normy międzynarodowe Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH). W obecnej sytuacji istnieje bardzo wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby, zwłaszcza ze względu na fakt, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez właściwy organ pierwszy zakład dotknięty chorobą utrzymuje ponad pięćdziesiąt tysięcy owiec i specjalizuje się w nabywaniu owiec rzeźnych przeznaczonych na wywóz lub handel wewnątrzunijny, a kolejne zakłady dotknięte chorobą utrzymują łącznie ponad czterdzieści sześć tysięcy zwierząt. Ponadto choroba rozprzestrzeniła się w ciągu kilku dni na odległość 15 kilometrów od pierwszego ogniska choroby, a dostępne informacje epidemiologiczne wskazują, że choroba ta występowała na tym obszarze przez pewien czas, zanim została zdiagnozowana.

(7)

W związku z tym w załączniku do niniejszej decyzji należy określić obszary wskazane jako obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe w Rumunii oraz ustalić czas trwania tej regionalizacji.

(8)

Ze względu na powagę i pilny charakter sytuacji oraz w celu natychmiastowego ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby po tym pierwszym wystąpieniu w tym państwie członkowskim konieczne jest zapewnienie, aby nie odbywało się przemieszczanie zwierząt z obszaru zapowietrzonego, zagrożonego i buforowego do miejsc przeznaczenia poza zewnętrzny obwód obszaru buforowego, a także wykluczenie na pewien okres ewentualnych odstępstw od zakazu przemieszczania zwierząt przewidzianego w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na duże odległości.

(9)

Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy oraz potrzebę zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby z zakładów, w których wystąpiła choroba, w Rumunii do innych części tego państwa członkowskiego lub do innych państw członkowskich środki określone w niniejszej decyzji wykonawczej powinny mieć zastosowanie jak najszybciej.

(10)

W związku z tym w załączniku do niniejszej decyzji należy bezzwłocznie ustanowić i wymienić obszary wskazane jako obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe w Rumunii, ustalić czas trwania tej regionalizacji oraz ograniczyć przemieszczanie zwierząt.

(11)

Ponadto, biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Unii w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy, niniejszą decyzję należy stosować do dnia 30 listopada 2024 r.

(12)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres stosowania

Niniejsza decyzja ustanawia na poziomie Unii:

a)

obszary objęte ograniczeniami obejmujące obszary zapowietrzone i obszary zagrożone, które Rumunia ma ustanowić w związku z wystąpieniem ognisk zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy na jej terytorium, oraz obszar buforowy zgodnie z art. 21 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687;

b)

okres obowiązywania środków zwalczania chorób, które mają być stosowane na obszarach zapowietrzonych, zgodnie z art. 39 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687, na obszarach zagrożonych zgodnie z art. 55 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 oraz na obszarze buforowym zgodnie z art. 21 tego rozporządzenia delegowanego.

Artykuł 2

Ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami

Rumunia zapewnia, aby:

a)

obszar objęty ograniczeniami obejmujący obszar zapowietrzony i obszar zagrożony, a także obszar buforowy został niezwłocznie ustanowiony przez właściwy organ tego państwa członkowskiego zgodnie z art. 21 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 i na warunkach określonych w tym artykule;

b)

obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe, o których mowa w lit. a), obejmowały co najmniej obszary wymienione w załączniku do niniejszej decyzji;

c)

środki, które należy stosować na obszarach zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych, stosowane były co najmniej do dat wymienionych w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 3

Środki na obszarze objętym ograniczeniami

Przemieszczanie owiec i kóz z obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza zewnętrznym obwodem obszaru buforowego określonego w pkt B załącznika do niniejszej decyzji jest zakazane do dat wymienionych dla każdego obszaru w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 4

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 30 listopada 2024 r.

Artykuł 5

Adresat

Niniejsza decyzja skierowana jest do Rumunii.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 lipca 2024 r.

W imieniu Komisji

Stella KYRIAKIDES

Członek Komisji


(1) Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/429/oj.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 64, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/687/oj).

(3) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/1882/oj).

ZAŁĄCZNIK

A. Obszary zapowietrzone i zagrożone ustanowione wokół potwierdzonego ogniska

Jednostka regionalna i numer referencyjny ADIS przypisany ognisku choroby

Obszary w Rumunii ustanowione jako obszary zapowietrzone i obszary zagrożone, część obszaru objętego ograniczeniami, o którym mowa w art. 1

Data, do której środki mają zastosowanie

Okręg Tulcza

RO-PPR-2024-00001

RO-PPR-2024-00002

RO-PPR-2024-00003

RO-PPR-2024-00004

RO-PPR-2024-00005

Obszar zapowietrzony:

The following communes:

-

Babadag

-

Baia

-

Beidaud

-

Casimcea

-

Ceamurlia de Jos

-

Ciucurova

-

Frecatei

-

Izvoarele

-

Jurilovca

-

Mihai Bravu

-

Mihail Kogalniceanu

-

Nabant

-

Sarichioi

-

Slava Cercheza

-

Stejaru

-

Topolog

-

Valea Nucarilor

26.8.2024

Obszar zagrożony:

The following communes:

-

Bestepe

-

Cerna

-

Daeni

-

Dorobantu

-

Hamcearca

-

Horia

-

Isaccea

-

Mahmudia

-

Murighiol

-

Niculitel

-

Nufaru

-

Ostrov

-

Peceneaga

-

Somova

-

Tulcea

-

Valea Teilor

4.9.2024

Obszar zagrożony:

The following communes:

-

Babadag

-

Baia

-

Beidaud

-

Casimcea

-

Ceamurlia de Jos

-

Ciucurova

-

Frecatei

-

Izvoarele

-

Jurilovca

-

Mihai Bravu

-

Mihail Kogalniceanu

-

Nabant

-

Sarichioi

-

Slava Cercheza

-

Stejaru

-

Topolog

-

Valea Nucarilor

27.8.2024-4.9.2024

Okręg Konstanca

RO-PPR-2024-00006

Obszar zapowietrzony:

The following communes:

-

Cogealac

-

Corbu

-

Fantanele

-

Gradina

-

Istria

-

Mihai Viteazu

-

Sacele

26.8.2024

Obszar zagrożony:

The following communes:

-

Garliciu

-

Lumina

-

Mihail Kogalniceanu

-

Navodari

-

Pantelimon

-

Saraiu

-

Targusor

-

Vulturu

4.9.2024

Obszar zagrożony:

The following communes:

-

Cogealac

-

Corbu

-

Fantanele

-

Gradina

-

Istria

-

Mihai Viteazu

-

Sacele

27.8.2024-4.9.2024

B. Obszary buforowe

Jednostka regionalna

Obszary włączone do obszaru buforowego ustanowionego w Rumunii, o którym mowa w art. 1

Data, do której środki mają zastosowanie

Okręg Tulcza

The entire county of Tulcea, excluding the areas included in any protection or surveillance zone.

4.09.2024

The entire county of Tulcea

5.9.2024-4.10.2024

Okręg Konstanca

The following communes:

-

Castelu

-

Ciobanu

-

Constanta

-

Crucea

-

Cuza Voda

-

Ghindaresti

-

Harsova

-

Horia

-

Nicolae Balcescu

-

Ovidiu

-

Poarta Alba

-

Silistea

-

Topalu

-

Tortoman

excluding the areas included in any protection or surveillance zone.

4.9.2024

The following communes:

-

Castelu

-

Ciobanu

-

Constanta

-

Crucea

-

Cuza Voda

-

Ghindaresti

-

Harsova

-

Horia

-

Nicolae Balcescu

-

Ovidiu

-

Poarta Alba

-

Silistea

-

Topalu

-

Tortoman

5.9.2024-4.10.2024

Okręg Braiła

The following communes:

-

Frecatei

-

Marasu

4.10.2024

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00