Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 1505
Wersja aktualna od 2024-06-19
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 1505
Wersja aktualna od 2024-06-19
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2024/1505

z dnia 22 lutego 2024 r.

uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2554 przez określenie wysokości opłat nadzorczych pobieranych przez wiodący organ nadzorczy od kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT oraz sposobu uiszczania tych opłat

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2554 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego i zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1060/2009, (UE) nr 648/2012, (UE) nr 600/2014, (UE) nr 909/2014 oraz (UE) 2016/1011 (1), w szczególności jego art. 43 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Należy ustanowić roczną opłatę nadzorczą, aby w pełni pokryć niezbędne wydatki ponoszone przez wiodący organ nadzorczy i pozostałe Europejskie Urzędy Nadzoru podczas wykonywania zadań nadzorczych w kontekście rozporządzenia (UE) 2022/2554. Roczna opłata nadzorcza powinna również pokrywać szacunkowe koszty ponoszone przez właściwe organy, którym Europejskie Urzędy Nadzoru powierzają zadania.

(2)

Zgodnie z zasadą jednoroczności i zasadą pełnego zwrotu kosztów roczne opłaty nadzorcze powinny być obliczane na podstawie oszacowanych przez EUN bezpośrednich i pośrednich kosztów ponoszonych w związku z wykonywaniem zadań nadzorczych. Roczne opłaty nadzorcze powinny być dostosowywane co roku, aby odzwierciedlały oszacowane koszty.

(3)

Aby zapewnić sprawiedliwy podział opłat nadzorczych, który jednocześnie odzwierciedla faktyczny nakład pracy administracyjnej wykonanej w odniesieniu do każdego dostawcy objętego nadzorem, roczna opłata nadzorcza powinna być proporcjonalna do obrotu uzyskanego przez zewnętrznego dostawcę usług ICT w Unii z tytułu świadczenia usług ICT na rzecz klientów z sektora usług finansowych.

(4)

Aby zapewnić dokładność informacji finansowych niezbędnych do obliczenia właściwego obrotu, wszystkie dane liczbowe przekazywane przez zewnętrznych dostawców usług ICT powinny być zweryfikowane przez biegłego rewidenta. Biorąc pod uwagę, że informacje na temat właściwego obrotu są niezbędne, aby wiodący organ nadzorczy mógł ustalić wysokość opłaty nadzorczej pobieranej corocznie od każdego kluczowego zewnętrznego dostawcy usług ICT w celu pokrycia kosztów nadzoru, wiodący organ nadzorczy powinien uwzględnić światowe przychody zewnętrznego dostawcy usług ICT uzyskane niezależnie od rodzaju klientów, w przypadku gdy kluczowy zewnętrzny dostawca usług ICT nie zapewnia dostosowanych do potrzeb informacji na temat przychodów uzyskanych w Unii z tytułu świadczenia usług ICT na rzecz podmiotów finansowych.

(5)

Na każdego kluczowego zewnętrznego dostawcę usług ICT należy nałożyć minimalną roczną opłatę nadzorczą, biorąc pod uwagę fakt, że w odniesieniu do nadzoru nad wszystkimi kluczowymi zewnętrznymi dostawcami usług ICT zastosowanie mają pewne stałe koszty administracyjne, niezależnie od kwoty uzyskanego obrotu.

(6)

Aby pokryć konkretne koszty poniesione w pierwszym roku wyznaczenia kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT i nadzoru nad nimi, związane między innymi z procesem ich wyznaczenia i wyznaczeniem wiodącego organu nadzorczego, należy ustanowić stałą opłatę. Aby odzwierciedlić koszty poniesione w związku z nadzorem po wyznaczeniu kluczowego zewnętrznego dostawcy usług ICT, opłatę tę należy dostosować do długości okresu w tym pierwszym roku, przez który to okres kluczowy zewnętrzny dostawca usług ICT pozostawał wyznaczony. Powinna ona zastąpić roczną opłatę nadzorczą za ten rok.

(7)

W celu pokrycia dodatkowych kosztów związanych z wyznaczeniem kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT, którzy dobrowolnie wnoszą o wyznaczenie ich jako kluczowych zgodnie z art. 31 ust. 11 rozporządzenia (UE) 2022/2554, należy ustanowić dodatkową stałą opłatę. Aby zniechęcić do składania bezzasadnych wniosków, taka dodatkowa stała opłata nie powinna być zwracana, jeżeli zewnętrzny dostawca usług ICT wycofa swój wniosek w trakcie procesu rejestracji lub jeżeli wniosek zostanie odrzucony.

(8)

Aby zapewnić terminowe uiszczanie opłat nadzorczych, opłaty te należy uiścić w terminie 30 dni od daty wystawienia noty debetowej przez wiodący organ nadzorczy. Aby uprościć przepływy opłat oraz zapewnić EUN środki niezbędne do prowadzenia planowanych działań nadzorczych, roczne opłaty nadzorcze powinny być uiszczane w jednej racie w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku kalendarzowego, za który takie opłaty są należne od kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT podlegających działaniom nadzorczym w dniu 1 stycznia tego roku lub, w przypadku kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT wyznaczonych w ciągu tego roku, najpóźniej do końca tego roku.

(9)

Wszystkie pobierane opłaty powinny być ustalone na takim poziomie, aby uniknąć deficytu lub znacznej akumulacji nadwyżki. W przypadku gdy znacząco pozytywny lub negatywny wynik budżetowy powtarza się, poziom opłat należy poddać przeglądowi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Oszacowanie wydatków ponoszonych przez wiodące organy nadzorcze podczas wykonywania obowiązków nadzorczych

1. Każdego roku wiodący organ nadzorczy i pozostałe Europejskie Urzędy Nadzoru szacują całkowite roczne koszty, których poniesienia oczekuje się w związku z wykonywaniem obowiązków nadzorczych. Kwota szacowanych całkowitych rocznych kosztów stanowi podstawę do określenia całkowitej kwoty pobieranych opłat nadzorczych.

2. Przy szacowaniu całkowitych rocznych kosztów wiodący organ nadzorczy bierze pod uwagę następujące koszty bezpośrednie i pośrednie:

a)

koszty związane z wyznaczeniem kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT;

b)

koszty związane z wyznaczeniem wiodącego organu nadzorczego;

c)

koszty związane z faktycznym nadzorem nad kluczowymi zewnętrznymi dostawcami usług ICT, w tym:

(i)

koszty związane z pracami prowadzonymi przez wspólny zespół ds. kontroli;

(ii)

koszty porad udzielanych przez niezależnych ekspertów;

d)

koszty związane z działaniami następczymi w związku z zaleceniami wydanymi przez wiodące organy nadzorcze zgodnie z art. 35 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2022/2554;

e)

koszty związane z zarządzaniem ramami nadzoru.

Artykuł 2

Właściwy obrót kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT do celów obliczania opłat nadzorczych

1. Do celów art. 3 obrót kluczowego zewnętrznego dostawcy usług ICT stanowią jego przychody uzyskane w Unii z tytułu świadczenia usług ICT, wymienionych w wykonawczych standardach technicznych przyjętych na podstawie art. 28 ust. 9 rozporządzenia (UE) 2022/2554, na rzecz podmiotów finansowych wymienionych w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2554.

2. Co roku w roku n-1 kluczowi zewnętrzni dostawcy usług ICT przekazują wiodącemu organowi nadzorczemu zweryfikowane przez biegłego rewidenta dane liczbowe określające obrót, o którym mowa w ust. 1, za rok n-2. Kluczowi zewnętrzni dostawcy usług ICT przekazują te dane liczbowe wiodącemu organowi nadzorczemu do dnia 31 grudnia każdego roku.

3. W przypadku gdy kluczowy zewnętrzny dostawca usług ICT nie przekaże wiodącemu organowi nadzorczemu w terminie, o którym mowa w ust. 2, danych liczbowych zweryfikowanych przez biegłego rewidenta, które są ograniczone do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług na rzecz podmiotów finansowych wymienionych w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2554 lub które kompletnie obejmują takie przychody, wiodący organ nadzorczy uwzględnia obrót uzyskany w Unii z tytułu świadczenia usług ICT wymienionych w wykonawczych standardach technicznych przyjętych na podstawie art. 28 ust. 9 rozporządzenia (UE) 2022/2554 niezależnie od rodzaju klientów kluczowego zewnętrznego dostawcy usług ICT.

W przypadku gdy kluczowy zewnętrzny dostawca usług ICT nie przekaże wiodącemu organowi nadzorczemu w terminie, o którym mowa w ust. 2, danych liczbowych zweryfikowanych przez biegłego rewidenta, które są ograniczone do przychodów uzyskanych w Unii z tytułu świadczenia usług ICT, o których mowa w wykonawczych standardach technicznych przyjętych na podstawie art. 28 ust. 9 rozporządzenia (UE) 2022/2554, lub które kompletnie obejmują takie przychody, wiodący organ nadzorczy uwzględnia światowy obrót uzyskany z tytułu świadczenia tych usług ICT.

W przypadku gdy kluczowy zewnętrzny dostawca usług ICT nie przekaże wiodącemu organowi nadzorczemu w terminie, o którym mowa w ust. 2, danych liczbowych zweryfikowanych przez biegłego rewidenta, które są ograniczone do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług ICT na rzecz podmiotów finansowych wymienionych w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2554 lub które kompletnie obejmują takie przychody, i nie przekaże wiodącemu organowi nadzorczemu w terminie, o którym mowa w ust. 2, danych liczbowych zweryfikowanych przez biegłego rewidenta, które są ograniczone do przychodów uzyskanych w Unii, wiodący organ nadzorczy uwzględnia światowy obrót niezależnie od rodzaju klientów kluczowego zewnętrznego dostawcy usług ICT.

4. W przypadku gdy kluczowi zewnętrzni dostawcy usług ICT zgłaszają przychody w walucie innej niż euro, wiodący organ nadzorczy przelicza te przychody na euro, stosując opublikowany przez Europejski Bank Centralny średni kurs wymiany euro mający zastosowanie do okresu, w którym odnotowano te przychody.

Artykuł 3

Obliczanie opłat nadzorczych

1. W odniesieniu do każdego kluczowego zewnętrznego dostawcy usług ICT roczna opłata nadzorcza za dany rok (n) jest równa szacowanym całkowitym rocznym kosztom, o których mowa w art. 1, skorygowanym o współczynnik obrotu, o którym mowa w ust. 2, oparty na jego właściwym obrocie w roku n-2.

2. W odniesieniu do każdego kluczowego zewnętrznego dostawcy usług ICT współczynnik obrotu opiera się na właściwym obrocie, o którym mowa w art. 2, i oblicza się go w następujący sposób:

Formula

3. W żadnym przypadku kluczowy zewnętrzny dostawca usług ICT nie może uiszczać rocznej opłaty nadzorczej niższej niż 50 000 EUR.

Artykuł 4

Opłaty nadzorcze w roku wyznaczenia i wnioski o wyznaczenie

1. Na zasadzie odstępstwa od art. 3, w przypadku pierwszego opublikowanego wykazu wyznaczonych kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT zgodnie z art. 31 ust. 9 rozporządzenia (UE) 2022/2554 opłaty nadzorcze są równo dzielone między wyznaczonych kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT. Opłatę pobieraną od każdego kluczowego zewnętrznego dostawcy usług ICT oblicza się, dzieląc szacowane całkowite wydatki wiodących organów nadzorczych przez liczbę wyznaczonych kluczowych zewnętrznych dostawców usług ICT.

2. Na zasadzie odstępstwa od art. 3 oraz ust. 1 powyżej, w pierwszym roku, w którym zewnętrzny dostawca usług ICT został wyznaczony jako kluczowy, uiszcza on stałą opłatę nadzorczą, która jest równa kwocie uiszczonej przez każdego zewnętrznego dostawcę usług ICT zgodnie z ust. 1. W przypadku gdy okres działań nadzorczych dotyczących takiego kluczowego zewnętrznego dostawcy usług ICT nie odpowiada pełnemu rokowi, opłata nadzorcza jest równa kwocie uiszczonej przez każdego zewnętrznego dostawcę usług ICT zgodnie z ust. 1, pomnożonej przez liczbę dni kalendarzowych od wyznaczenia zewnętrznego dostawcy usług ICT jako kluczowego do końca tego roku i podzielonej przez całkowitą liczbę dni w tym roku.

3. W przypadku gdy zewnętrzny dostawca usług ICT wnioskuje o wyznaczenie go jako kluczowego zgodnie z art. 31 ust. 11 rozporządzenia (UE) 2022/2554, uiszcza on stałą opłatę za wyznaczenie w wysokości 50 000 EUR. EUN otrzymujący taki wniosek nie zwraca tej stałej opłaty za wyznaczenie, jeżeli wniosek o wyznaczenie zostanie odrzucony lub jeżeli zewnętrzny dostawca usług ICT wycofa ten wniosek.

Artykuł 5

Uiszczanie opłat nadzorczych

1. Kluczowi zewnętrzni dostawcy usług ICT co roku uiszczają na rzecz wiodącego organu nadzorczego opłaty nadzorcze, o których mowa w art. 43 rozporządzenia (UE) 2022/2554.

2. Wszystkie opłaty nadzorcze fakturuje się i uiszcza w euro. W notach debetowych dotyczących opłat nadzorczych wyznacza się termin płatności wynoszący co najmniej 30 dni.

3. Wszystkie opłaty nadzorcze uiszcza się na zasadzie pojedynczej płatności. Kluczowi zewnętrzni dostawcy usług ICT, którzy podlegają działaniom nadzorczym na dzień 1 stycznia danego roku, dokonują płatności na podstawie noty debetowej do dnia 30 kwietnia tego roku. Kluczowi zewnętrzni dostawcy usług ICT wyznaczeni w trakcie roku uiszczają opłaty, o których mowa w art. 4, w formie pojedynczej płatności do dnia 31 grudnia tego roku.

4. Wszelkie opóźnienia w płatnościach pociągają za sobą odsetki za zwłokę, które określono w art. 99 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046.

Artykuł 6

Komunikacja między wiodącym organem nadzorczym a kluczowymi zewnętrznymi dostawcami usług ICT

Do celów niniejszego rozporządzenia wszelka komunikacja między Europejskimi Urzędami Nadzoru a kluczowymi zewnętrznymi dostawcami usług ICT odbywa się drogą elektroniczną.

Artykuł 7

Wejście w życie i data rozpoczęcia stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lutego 2024 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 333 z 27.12.2022, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2554/oj.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00