Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
oczekujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 1399
Wersja oczekująca od 2024-08-20
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 1399
Wersja oczekująca od 2024-08-20
Akt prawny
oczekujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2024/1399

z dnia 10 listopada 2023 r.

w sprawie warunków klasyfikacji bez badań paneli z litego drewna oraz płyt okładzinowych w odniesieniu do ich reakcji na ogień oraz zmieniające decyzję 2006/213/WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (1), w szczególności jego art. 27 ust. 5 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2016/364 (2) ustanowiono system klasyfikacji właściwości użytkowych wyrobów budowlanych w odniesieniu do ich reakcji na ogień. Panele z litego drewna oraz płyty okładzinowe należą do wyrobów budowlanych, do których ma zastosowanie to rozporządzenie delegowane.

(2)

W tabeli 2 załącznika do decyzji Komisji 2006/213/WE (3) ustanowiono klasy reakcji na ogień paneli z litego drewna oraz płyt okładzinowych. Warunki określone w tej decyzji w odniesieniu do tych produktów muszą zostać dookreślone, tak aby wyraźnie ograniczyć stosowanie tej decyzji wyłącznie do drewna surowego.

(3)

Badania wykazały, że panele z litego drewna i płyty okładzinowe posiadają stałe i przewidywalne wartości użytkowe w odniesieniu do reakcji na ogień, pod warunkiem że spełniają one określone warunki dotyczące minimalnej gęstości średniej drewna, minimalnej grubości profilu i końcowego zastosowania produktu, oraz że drewno nie zostało poddane żadnej obróbce, z wyłączeniem suszenia komorowego.

(4)

Należy zatem uznać, że panele z litego drewna i płyty okładzinowe osiągają określoną klasę właściwości użytkowych w zakresie reakcji na ogień, ustanowioną w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2016/364, we wszystkich tych warunkach bez konieczności przeprowadzania dalszych badań.

(5)

Aby zagwarantować pewność prawa, w odniesieniu do paneli z litego drewna oraz płyt okładzinowych, należy skreślić tabelę 2 w załączniku do decyzji 2006/213/WE i zastąpić ją załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

(6)

Aby zapewnić producentom, w szczególności małym przedsiębiorstwom i mikroprzedsiębiorstwom, wystarczająco dużo czasu na ocenę wpływu niniejszego rozporządzenia na ich działalność, datę wejścia w życie niniejszego rozporządzenia należy wyznaczyć na dzień przypadający dziewięćdziesiąt dni po dacie jego opublikowania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Uznaje się, że panele z litego drewna oraz płyty okładzinowe spełniające warunki określone w załączniku osiągają bez badań klasy właściwości użytkowych wskazane w załączniku.

Artykuł 2

Skreśla się tabelę 2 wraz z rysunkami a) i b) w załączniku do decyzji 2006/213/WE i zastępuje się ją tabelą oraz rysunkami a) i b) zamieszczonymi w niniejszym załączniku.

Odesłania do tabeli 2 i rysunków a) i b) w załączniku do decyzji 2006/213/WE odczytuje się jako odesłania do tabeli i rysunków zamieszczonych w niniejszym załączniku.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dziewięćdziesiątego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 listopada 2023 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 88 z 4.4.2011, s. 5.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/364 z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie klasyfikacji reakcji na ogień wyrobów budowlanych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 (Dz.U. L 68 z 15.3.2016, s. 4).

(3) Decyzja Komisji 2006/213/WE z dnia 6 marca 2006 r. ustanawiająca klasy reakcji na ogień niektórych wyrobów budowlanych w odniesieniu do drewnianych pokryć podłogowych, paneli z litego drewna oraz płyt okładzinowych (Dz.U. L 79 z 16.3.2006, s. 27).

ZAŁĄCZNIK

KLASY REAKCJI NA OGIEŃ PANELI Z LITEGO DREWNA ORAZ PŁYT OKŁADZINOWYCH

Wyrób (11)

Szczegółowy opis wyrobu (5)

Minimalna gęstość średnia (6) (kg/m3)

Minimalna grubość całkowita/minimalna (7) (mm)

Warunek zastosowania końcowego (4)

Klasa (3)

Panele i płyty okładzinowe (1)

Elementy z drewna surowego z wpustem i piórem lub bez nich, profilowane lub nieprofilowane

390

9/6

Bez szczeliny powietrznej lub z zamkniętą szczeliną powietrzną z tyłu

D - s2, d2

12/8

D - s2, d0

Panele i płyty okładzinowe (2)

Elementy z drewna surowego z wpustem i piórem lub bez nich, profilowane lub nieprofilowane

390

9/6

Z otwartą szczeliną powietrzną ≤ 20 mm z tyłu

D - s2, d0

18/12

Bez szczeliny powietrznej lub z otwartą szczeliną powietrzną z tyłu

Szczebelkowe elementy drewniane (8)

Elementy z drewna surowego zamocowane do ramy nośnej (9)

390

18

Otoczone przez powietrze ze wszystkich stron (10)

D - s2, d0

Rysunek a

Profile paneli z litego drewna i płyt okładzinowych

Image 1

Rysunek b

Maksymalny eksponowany obszar drewnianego elementu taśmowego 2n (t + w) + a ≤ 1,10

Image 2

n

=

liczba kawałków drewna na metr

t

=

grubość każdego kawałka drewna, w metrach

w

=

szerokość każdego kawałka drewna, w metrach

a

=

eksponowany obszar drewnianej ramy nośnej (jeśli występuje), w m2 na m2 drewnianego elementu taśmowego


(1) Zamontowane mechanicznie na ramie nośnej z drewnianej listwy ze szczeliną zamkniętą lub wypełnioną podłożem co najmniej klasy A2 - s1, d0 o minimalnej gęstości równej 10 kg/m3 lub wypełnioną podłożem z celulozowego materiału izolacyjnego co najmniej klasy E, zawierającym materiał paroszczelny lub nie. Projekt wyrobu z drewna powinien umożliwiać jego montaż bez otwartych połączeń..

(2) Zamontowane mechanicznie na ramie nośnej z drewnianej listwy z otwartą szczeliną powietrzną z tyłu lub bez niej. Projekt wyrobu z drewna powinien umożliwiać jego montaż bez otwartych połączeń.

(3) Klasa przewidziana w tabeli 1 załącznika do rozporządzenia delegowanego (UE) 2016/364.

(4) Otwarta szczelina powietrzna może umożliwiać wentylację z tyłu wyrobu, natomiast zamknięta szczelina powietrzna wyklucza taką możliwość. Podłoże umieszczone za szczeliną powietrzną powinno być co najmniej klasy A2 - s1, d0, a jego gęstość powinna wynosić co najmniej 10 kg/m3. Podłoże umieszczone za zamkniętą szczeliną powietrzną o maksymalnej grubości 20 mm w przypadku pionowych elementów drewnianych a powinno być co najmniej klasy D - s2, d0.

(5) Połączenia obejmują wszelkie typy połączeń, np. połączenia doczołowe, z wpustem i piórem. Drewno surowe to materiał z drewna, który nie został powleczony ani poddany żadnej innej metodzie obróbki, z wyłączeniem suszenia komorowego (obróbka mechaniczna, chemiczna, impregnacja i inne metody).

(6) Uzyskana zgodnie z EN 13238.

(7) Zgodnie z zamieszczonym rysunkiem a. Obszar profilowany eksponowanej strony panelu nie powinien stanowić więcej niż 20 % obszaru płaskiego lub 25 %, jeżeli zmierzony został zarówno na eksponowanej, jak i na tylnej stronie panelu. W przypadku połączeń doczołowych najgrubsze miejsce występuje w punkcie połączenia.

(8) Prostokątne elementy drewniane z krawędziami zaokrąglonymi lub nie, zamontowane poziomo lub pionowo na ramie nośnej i otoczone ze wszystkich stron powietrzem, głównie stosowane na innych elementach budowlanych w zastosowaniach przeznaczonych do wnętrz i na zewnątrz.

(9) Maksymalny eksponowany obszar (wszystkie strony prostokątnych elementów drewnianych i drewnianej ramy nośnej) nie może przekraczać 110 % całkowitej powierzchni płaskiej, zob. rysunek b.

(10) Inne elementy budowlane położone bliżej niż 100 mm od elementów drewnianych (nie licząc ramy nośnej) powinny być co najmniej klasy A2 - s1, d0, umieszczone w odległości od 100 do 300 mm, co najmniej klasy B - s1, d0, a umieszczone dalej niż 300 mm, co najmniej klasy D - s2, d0.

(11) Dotyczy również podstopnic.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00