Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 216
Wersja aktualna od 2024-02-01
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 216
Wersja aktualna od 2024-02-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/216

z dnia 11 stycznia 2024 r.

zmieniające załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882 w odniesieniu do umieszczonych w wykazie chorób zwierząt wodnych oraz wykazu gatunków i grup gatunków stwarzających znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w wykazie

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (1), w szczególności jego art. 8 ust. 2 i 3 oraz art. 8 ust. 4 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania chorobom przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz przepisy dotyczące zwalczania takich chorób, w tym zasady priorytetyzacji chorób umieszczonych w wykazie, które stanowią przedmiot zainteresowania na poziomie Unii, oraz kategoryzacji tych chorób. Przepisy dotyczące zapobiegania chorobom umieszczonym w wykazie i zwalczania ich stosuje się do gatunków i grup gatunków, które mogą przenosić takie choroby umieszczone w wykazie ze względu na to, że są na nie podatne lub odgrywają rolę wektorów. Takie gatunki i grupy gatunków wymieniono w tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 (2), w oparciu o kryteria określone w art. 8 rozporządzenia (UE) 2016/429.

(2)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przekazał opinie naukowe z dnia 1 sierpnia 2023 r., dotyczące gatunków ryb (3), mięczaków (4) i skorupiaków (5), które mogą być wektorami chorób objętych zakresem rozporządzenia (UE) 2016/429.

(3)

Jest zatem kluczowe i ważne, aby dokonać przeglądu wykazu wektorów chorób wodnych wymienionych w tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882, biorąc pod uwagę opinie naukowe EFSA oraz kryteria określone w art. 8 rozporządzenia (UE) 2016/429, który wyraźnie określa, że wykaz musi zawierać te gatunki lub grupy gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie. Zgodnie z definicją roboczą z opinii naukowych EFSA gatunki wektory to gatunki, u których udowodniono przenoszenie czynnika powodującego wystąpienie choroby umieszczonej w wykazie na gatunki podatne. Takie gatunki wektory stanowią znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie.

(4)

Jeżeli ryzykiem stwarzanym przez gatunki wektory określone w opiniach naukowych EFSA mogą zarządzać właściwe organy państw członkowskich, to gatunki te należy umieścić w czwartej kolumnie tabeli zawartej w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882. Ponadto gatunki wektory, które obecnie widnieją w tej kolumnie, ale nie zostały określone przez EFSA jako gatunki, u których udowodniono możliwość przenoszenia czynnika powodującego wystąpienie umieszczonej w wykazie choroby zwierząt wodnych na gatunki podatne, należy skreślić z tej kolumny. Należy zatem odpowiednio zmienić wykaz gatunków wektorów chorób wodnych znajdujący się z załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882.

(5)

Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) poddała niedawno przeglądowi gatunki wodne, które są podatne na zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens. W art. 11.4.2 Kodeksu zdrowia zwierząt wodnych (6) zawarto zmieniony wykaz gatunków podatnych na tę chorobę. W związku z tym, że choroba ta widnieje w wykazie w tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882, Komisja dokonała przeglądu sprawozdania grupy ad hoc WHOA na temat gatunków podatnych na zakażenie chorobami umieszczonymi w wykazie WHOA (7), które doprowadziło do zmiany w wykazie gatunków widniejących w Kodeksie zdrowia zwierząt wodnych.

(6)

W następstwie przeglądu dokonanego przez Komisję należy zmienić wykaz gatunków i grup gatunków widniejących w trzeciej kolumnie tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882, dotyczący zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens. Niniejsza zmiana uwzględnia najnowszą wiedzę naukową i ma na celu osiągnięcie właściwego poziomu zgodności z normami WHOA, biorąc jednak pod uwagę poprzednie decyzje dotyczące zarządzania ryzykiem w odniesieniu do dwóch gatunków małży: Mytilus edulis i Mytilus galloprovincialis.

(7)

Wykaz ten powinien zatem odzwierciedlać wykaz gatunków podatnych widniejący w art. 11.4.2 Kodeksu zdrowia zwierząt wodnych WHOA, z wyłączeniem gatunków Mytilus edulis i Mytilus galloprovincialis.

(8)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 stycznia 2024 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/429/oj.

(2) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/1882/oj).

(3) Gatunki, które mogą być wektorami lub rezerwuarami chorób objętych prawem o zdrowiu zwierząt: Wykaz patogenów ryb. Dziennik EFSA 2023; 21(8): 8174.

(4) Gatunki, które mogą być wektorami lub rezerwuarami chorób objętych prawem o zdrowiu zwierząt: Wykaz patogenów mięczaków. Dziennik EFSA 2023; 21(8): 8173.

(5) Gatunki, które mogą być wektorami lub rezerwuarami chorób objętych prawem o zdrowiu zwierząt: Wykaz patogenów skorupiaków. Dziennik EFSA 2023; 21(8): 8172.

(6) Kodeks zdrowia zwierząt wodnych OIE, 2023, wyd. XXV.

(7) https://www.woah.org/app/uploads/2022/10/a-ahg-susceptibility-mollusc-marteilia-refringens-nov-dec-2021-may-june-2022.pdf

ZAŁĄCZNIK

W tabeli załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882 wiersze 51-63 zawierające choroby umieszczone w wykazie i ich kategorie oraz gatunki zwierząt wodnych umieszczone w wykazie otrzymują brzmienie:

Nazwa choroby umieszczonej w wykazie

Kategoria choroby umieszczonej w wykazie

Gatunki umieszczone w wykazie

Gatunek i grupa gatunków

Gatunek wektor

„Epizootyczna martwica układu krwiotwórczego

A+D+E

Ameiurus melas, Bidyanus bidyanus, Esox lucius, Galaxias olidus, Gambusia affinis, Gambusia holbrooki, Macquaria australasica, Melanotaenia fluviatilis, Oncorhynchus mykiss, Perca fluviatilis, Sander lucioperca

Wirusowa posocznica krwotoczna

C+D+E

Alosa immaculata, Ameiurus nebulosus, Ambloplites rupestris, Ammodytes hexapterus, Aplodinotus grunniens, Centrolabrus exoletus, Clupea harengus, Clupea pallasii pallasii, Coregonus artedii, Coregonus clupeaformis, Coregonus lavaretus, Ctenolabrus rupestris, Cyclopterus lumpus, Cymatogaster aggregata, Dorosoma cepedianum, Danio rerio, Engraulis encrasicolus, Esox lucius, Esox masquinongy, Fundulus heteroclitus, Gadus macrocephalus, Gadus morhua, Gaidropsarus vulgaris,Gasterosteus aculeatus, Labrus bergylta, Labrus mixtus, Lampetra fluviatilis, Lepomis gibbosus, Lepomis macrochirus, Limanda limanda, Merlangius merlangus, Micropterus dolomieu, Micropterus salmoides, Micromesistius poutassou, Morone americana, Morone chrysops, Morone saxatilis, Mullus barbatus, Neogobius melanostomus, Notropis atherinoides, Notropis hudsonius, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus mykiss, mieszańce Oncorhynchus mykiss x Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus tshawytscha, Paralichthys olivaceus, Perca flavescens, Pimephales notatus, Pimephales promelas, Platichthys flesus, Pleuronectes platessa, Pomatoschistus minutus, Pomoxis nigromaculatus, Raja clavata, Salmo marmoratus, Salmo salar, Salmo trutta, Salvelinus namaycush, Sander vitreus, Sardina pilchardus, Sardinops sagax, Scomber japonicus, Scophthalmus maximus, Solea senegalensis, Sprattus sprattus, Symphodus melops, Thaleichthys pacificus, Trachurus mediterraneus, Trisopterus esmarkii, Thymallus thymallus, Uranoscopus scaber

Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych

C+D+E

Esox lucius, Onchorynchus clarkii, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus tshawytscha, Salmo marmoratus, Salvelinus namaycush, Salmo salar, Salmo trutta, Salvelinus alpinus, Salvelinus fontinalis

Zakażenie wirusem zakaźnej anemii łososi z delecją w regionie polimorficznym (HPR)

C+D+E

Oncorynchus mykiss, Salmo salar, Salmo trutta

Zakażenie herpeswirusem koi

E

Wszystkie odmiany i podgatunki Cyprinus carpio i mieszańce Cyprinus carpio, np. Cyprinus carpio × Carassius auratus, Cyprinus carpio × Carassius carassius

Carassius auratus, Carassius gibelio, Ctenopharyngodon idella, Gymnocephalus cernua, Hypophthalmichthys molitrix, Rutilus rutilus, Tinca tinca

Zakażenie wywoływane przez Mikrocytos mackini

A+D+E

Crassostrea gigas, Crassostrea sikamea, Ostrea edulis

Crassostrea virginica

Zakażenie wywoływane przez Perkinsus marinus

A+D+E

Crassostrea gigas, Crassostrea virginica

Zakażenie wywoływane przez Bonamia exitiosa

C+D+E

Crassostrea ariakensis, Crassostrea virginica, Ostrea puelchana, Ostrea angasi, Ostrea chilensis, Ostrea equestris, Ostrea edulis, Ostrea lurida

Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae

C+D+E

Crassostrea ariakensis, Ostrea chilensis, Ostrea edulis

Zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens

C+D+E

Chamelea gallina, Ostrea edulis, Ostrea stentina, Solen marginatus, Xenostrobus securis

Zakażenie wirusem zespołu Taura

A+D+E

Metapenaeus ensis, Penaeus aztecus, Penaeus monodon, Penaeus setiferus, Penaeus stylirostris, Penaeus vannamei

Episesarma mederi, Macrobrachium lanchesteri”

Zakażenie wirusem choroby żółtej głowy

A+D+E

Metapenaeus affinis, Penaeus monodon, Palaemonetes pugio, Penaeus stylirostris, Penaeus vannamei

Zakażenie wirusem WSS

C+D+E

Wszystkie skorupiaki z rzędu dziesięcionogów (Decapoda)

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00