Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 poz. 2109
Wersja aktualna od 2023-10-13
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 poz. 2109
Wersja aktualna od 2023-10-13
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI (UE) 2023/2109

z dnia 10 października 2023 r.

ustanawiająca grupę ekspertów Komisji ds. wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej oraz uchylająca decyzję C(2017) 7518

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 549/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. ustanawiające ramy tworzenia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (rozporządzenie ramowe) (1), w szczególności jego art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Art. 10 rozporządzenia (WE) nr 549/2004 zobowiązuje państwa członkowskie i Komisję do zapewnienia konsultacji z zainteresowanymi stronami, w tym z przedstawicielami organizacji zawodowych, w sprawie wdrażania jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

(2)

W tym kontekście tzw. „wymiar ludzki” jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej obejmuje techniczne i operacyjne zmiany metod i procedur pracy, które mają wpływ na poszczególne osoby i grupy podmiotów we wdrażaniu jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Warunki pracy i inne aspekty społeczne zarządzania ruchem lotniczym są omawiane w ramach komitetu powołanego na mocy decyzji Komisji 98/500/WE (2).

(3)

Nadal istnieje potrzeba stworzenia na szczeblu Unii skutecznego mechanizmu konsultacji zapewniającego wiedzę fachową na temat wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, bez uszczerbku dla prac prowadzonych w zakresie wdrożenia przepisów dotyczących zarządzania ruchem lotniczym (ATM)/służb żeglugi powietrznej (ANS) na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 (3). W tym celu w 2017 r. Komisja skorzystała z wiedzy fachowej specjalistów, powołując grupę ekspertów ds. wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (4).

(4)

Decyzja ustanawiająca grupę ekspertów ds. wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej powinna zostać uchylona i zastąpiona nową decyzją w celu zapewnienia zgodności z decyzją Komisji C(2016) 3301 (5) ustanawiającą przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji. W szczególności konieczne są zmiany dotyczące członkostwa w grupie i jej przewodnictwa. Należy również dodać przepis umożliwiający udział obserwatorów, aby zdywersyfikować wiedzę fachową zapewnianą przez grupę.

(5)

Należy ustanowić zasady ujawniania informacji przez członków grupy.

(6)

Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (6).

(7)

Aby zapewnić ciągłość prac grupy ekspertów ds. wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, należy uchylić decyzję Komisji C(2017) 7518 trzy miesiące po wejściu w życie niniejszej decyzji, tak aby zapewnić wystarczającą ilość czasu na powołanie członków nowej grupy ekspertów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów Komisji ds. wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej („grupa”).

Artykuł 2

Zadania

Do zadań grupy należy:

a)

zapewnianie Komisji doradztwa eksperckiego w zakresie wdrażania jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej w odniesieniu do środków mających istotny wpływ na wymiar ludzki;

b)

ułatwianie współpracy i koordynacji między Komisją a odpowiednimi zainteresowanymi stronami w kwestiach związanych z wdrażaniem prawodawstwa, programów i polityk Unii w zakresie jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, w szczególności jej wymiaru ludzkiego;

c)

zapewnienie wymiany między członkami wiedzy fachowej, doświadczeń i dobrych praktyk w odniesieniu do wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Artykuł 3

Członkostwo

1. Członkami są osoby powołane jako występujące we własnym imieniu oraz organizacje o wiedzy i doświadczeniu w zakresie wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

2. Członkowie powołani jako osoby występujące we własnym imieniu działają niezależnie i w interesie publicznym.

3. Organizacje powołują swoich przedstawicieli i odpowiadają za zapewnienie wysokiego poziomu ich wiedzy fachowej.

4. Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy ekspertów, którzy - zdaniem dyrekcji Komisji ds. Mobilności i Transportu („DG MOVE”) - nie spełniają warunków określonych w art. 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej lub którzy złożą rezygnację, nie będą już zapraszani do udziału w posiedzeniach grupy i mogą zostać zastąpieni na okres pozostający do wygaśnięcia ich kadencji.

Artykuł 4

Proces wyboru

1. Wybór członków grupy odbywa się w następstwie otwartego zaproszenia do zgłaszania kandydatur publikowanego w Rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów („rejestr grup ekspertów”). Zaproszenie do zgłaszania kandydatur może ponadto zostać opublikowane za pośrednictwem innych środków, np. na odpowiednich stronach internetowych. Zaproszenie do zgłaszania kandydatur jasno określa kryteria wyboru członków, w tym wymaganą wiedzę fachową oraz interesy, które mają być reprezentowane w ramach wykonywanej pracy. Minimalny termin na zgłaszanie kandydatur wynosi cztery tygodnie.

2. Osoby ubiegające się o powołanie na członków grupy jako osoby występujące we własnym imieniu muszą ujawnić wszelkie okoliczności, które mogłyby prowadzić do wystąpienia konfliktu interesów. W szczególności Komisja wymaga od tych osób złożenia jako części ich zgłoszenia deklaracji interesów w oparciu o standardowy formularz deklaracji interesów dla grup ekspertów (7) oraz aktualnego życiorysu (CV). Złożenie należycie wypełnionego formularza deklaracji interesów jest konieczne, aby móc zostać powołanym na członka grupy jako osoba występująca we własnym imieniu. Ocenę konfliktu interesów przeprowadza się zgodnie ze stosowanymi przez Komisję przepisami horyzontalnymi dotyczącymi grup ekspertów („przepisy horyzontalne”) (8).

3. Do mianowania organizacji wymagana jest rejestracja w rejestrze służącym przejrzystości.

4. Członków grupy powołuje dyrektor generalny DG MOVE spośród kandydatów posiadających kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2, i którzy odpowiedzieli na zaproszenie do zgłaszania kandydatur.

5. Członkowie są powoływani na okres pięciu lat. Pełnią oni swoje funkcje do końca kadencji lub do czasu ich zastąpienia. Kadencja jest odnawialna.

6. DG MOVE może ustanowić listę rezerwową odpowiednich kandydatów, która może być wykorzystywana w celu powoływania zastępców członków. Przed umieszczeniem nazwisk kandydatów na liście rezerwowej DG MOVE zwraca się do nich z prośbą o zgodę.

Artykuł 5

Przewodniczący

Grupa wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i wiceprzewodniczącego zwykłą większością głosów na odnawialny jednokrotnie okres jednego roku.

Artykuł 6

Tryb pracy

1. Grupa działa na wniosek swojego przewodniczącego, za zgodą DG MOVE i zgodnie z przepisami horyzontalnymi i regulaminem wewnętrznym grupy (9).

2. Posiedzenia grupy odbywają się zasadniczo w obiektach Komisji lub zdalnie, w zależności od okoliczności.

3. Urzędnicy DG MOVE uczestniczą w posiedzeniach grupy oraz zapewniają wsparcie i obsługę sekretariatu (10). W posiedzeniach grupy mogą również uczestniczyć zainteresowani jej pracami urzędnicy z innych departamentów Komisji.

4. W porozumieniu z DG MOVE grupa może, po uzyskaniu zwykłej większości głosów swoich członków, podjąć decyzję o otwarciu obrad dla publiczności.

5. Protokoły z dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad oraz opinie przedstawione przez grupę formułuje się w sposób konstruktywny i wyczerpujący. Protokół jest sporządzany przez obsługę sekretariatu pod nadzorem przewodniczącego.

6. W miarę możliwości grupa przyjmuje swoje opinie, zalecenia lub sprawozdania w drodze konsensusu. Jeżeli ma miejsce głosowanie, jego wynik rozstrzygany jest zwykłą większością głosów członków. Członkowie, którzy zagłosowali przeciwko lub którzy wstrzymali się od głosu, mają prawo do dołączenia do opinii, zaleceń lub sprawozdań uzasadnienia ich stanowiska w formie pisemnego załącznika.

Artykuł 7

Podgrupy

1. DG MOVE może ustanawiać podgrupy w celu zbadania szczegółowych zagadnień, w oparciu o zakres zadań ustalony przez DG MOVE. Podgrupy działają zgodnie z przepisami horyzontalnymi i składają sprawozdania grupie. Po wypełnieniu swojego mandatu podgrupy są niezwłocznie rozwiązywane.

2. Członkowie podgrup niebędący członkami grupy są wybierani w drodze otwartego zaproszenia do zgłaszania kandydatur, zgodnie z art. 5 oraz z przepisami horyzontalnymi.

Artykuł 8

Zaproszeni eksperci

DG MOVE może zapraszać niebędących członkami ekspertów posiadających konkretną wiedzę fachową w dziedzinie uwzględnionej w porządku obrad do wzięcia doraźnego udziału w pracach grupy. Nie mają oni prawa głosu.

Artykuł 9

Obserwatorzy

1. Zgodnie z przepisami horyzontalnymi osoby fizyczne, organizacje oraz podmioty publiczne inne niż organy państw członkowskich mogą otrzymać status obserwatora w drodze bezpośredniego zaproszenia DG MOVE.

2. Organizacje i podmioty publiczne mające status obserwatora wyznaczają swoich przedstawicieli.

3. Przewodniczący może zezwolić obserwatorom i ich przedstawicielom na wzięcie udziału w dyskusjach grupy i jej podgrup oraz na przekazanie swojej wiedzy fachowej. Nie mają oni jednak prawa głosu i nie uczestniczą w formułowaniu zaleceń ani porad grupy lub jej podgrup.

Artykuł 10

Regulamin wewnętrzny

Na wniosek i w porozumieniu z DG MOVE grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny zwykłą większością głosów członków, na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów, zgodnie z przepisami horyzontalnymi. Podgrupy działają zgodnie z regulaminem wewnętrznym grupy.

Artykuł 11

Tajemnica zawodowa i przetwarzanie informacji niejawnych

Członkowie grupy i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogowi zachowania tajemnicy zawodowej, który - na mocy traktatów i ich przepisów wykonawczych - dotyczy wszystkich członków instytucji i ich pracowników, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w decyzjach Komisji (UE, Euratom) 2015/443 (11) i (UE, Euratom) 2015/444 (12). W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.

Artykuł 12

Przejrzystość

1. Grupa i jej podgrupy zostają wpisane do rejestru grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów („rejestr grup ekspertów”).

2. W odniesieniu do składu grupy i jej podgrup w rejestrze grup ekspertów publikowane są następujące dane:

-

nazwiska osób fizycznych powołanych do działania we własnym imieniu,

-

nazwy organizacji członkowskich; reprezentowane interesy (należy je ujawnić),

-

nazwiska lub nazwy obserwatorów.

3. Wszystkie istotne dokumenty, w tym porządki obrad, protokoły i opinie uczestników, są udostępniane w rejestrze grup ekspertów. W szczególności porządek obrad oraz inne istotne dokumenty referencyjne publikuje się w odpowiednim czasie przed posiedzeniem, a protokoły - terminowo po posiedzeniu. Od zasady publikowania wyjątki są możliwe tylko w przypadkach, gdy ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego w rozumieniu art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady (13).

Artykuł 13

Koszty posiedzeń

1. Osoby uczestniczące w pracach grup i ich podgrup nie otrzymują wynagrodzenia.

2. Komisja zwraca koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu poniesione przez uczestników posiedzeń grup zgodnie z decyzją Komisji C(2007) 5858 (14) i za uprzednią zgodą DG MOVE. Zwrot kosztów następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami Komisji oraz w granicach dostępnych środków przyznanych departamentom Komisji w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.

Artykuł 14

Uchylenie

Decyzja C(2017) 7518 z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie ustanowienia grupy ekspertów ds. wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej traci moc od dnia 15 lutego 2024 r.

Artykuł 15

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 października 2023 r.

W imieniu Komisji

Adina-Ioana VĂLEAN

Członek Komisji


(1) Dz.U. L 96 z 31.3.2004, s. 1.

(2) Decyzja Komisji 98/500/WE z dnia 20 maja 1998 r. w sprawie ustanowienia Komitetów Dialogu Sektorowego promujących dialog między partnerami społecznymi na szczeblu europejskim (Dz.U. L 225 z 12.8.1998, s. 27).

(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2111/2005, (WE) nr 1008/2008, (UE) nr 996/2010, (UE) nr 376/2014 i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE i 2014/53/UE, a także uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 552/2004 i (WE) nr 216/2008 i rozporządzenie Rady (EWG) nr 3922/91 (Dz.U. L 212 z 22.8.2018, s. 1).

(4) Decyzja Komisji C(2017) 7518 z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie ustanowienia konsultacyjnej grupy ekspertów ds. wymiaru ludzkiego jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

(5) Decyzja Komisji C(2016) 3301 z dnia 30 maja 2016 r. ustanawiająca przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji.

(6) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

(7) C(2016) 3301, art. 11 i załącznik 4.

(8) Tamże.

(9) Zob. art. 10.

(10) Usługi takie mogą być świadczone przez zewnętrznego wykonawcę pod nadzorem DG MOVE.

(11) Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/443 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie bezpieczeństwa w Komisji (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 41).

(12) Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/444 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 53).

(13) Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43). Wyjątki te przewidziano w celu ochrony bezpieczeństwa publicznego, spraw wojskowych, stosunków międzynarodowych, polityki finansowej, pieniężnej lub gospodarczej, prywatności i integralności osób fizycznych, interesów handlowych, postępowania sądowego i opinii prawnej, kontroli/dochodzenia/audytu oraz procesu decyzyjnego instytucji.

(14) Decyzja Komisji C(2007) 5858 z dnia 5 grudnia 2007 r. - Zasady zwrotu kosztów poniesionych przez osoby niebędące pracownikami Komisji zaproszone do udziału w posiedzeniach w charakterze ekspertów.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00