Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 198 str. 44
Wersja aktualna od 2023-07-24
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 198 str. 44
Wersja aktualna od 2023-07-24
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZALECENIE nr 2/2023 SPECJALNEGO KOMITETU DS. RYBOŁÓWSTWA, USTANOWIONEGO NA MOCY ART. 8 UST. 1 LIT. Q) UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY

z dnia 24 lipca 2023 r.

w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania złocicą, szkarłacicą, turbotem i nagładem [2023/1613]

SPECJALNY KOMITET DS. RYBOŁÓWSTWA,

uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony („umowa"), w szczególności jej art. 504 i art. 508 ust. 2 lit. d),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Art. 504 ust. 1 umowy stanowi, że Zjednoczone Królestwo i Unia (każde z osobna „Strona", razem „Strony") zwracają się do Międzynarodowej Rady Badań Morza („ICES") o opinię w sprawie dostosowania obszarów zarządzania i jednostek oceny stosowanych przez ICES w odniesieniu do stad oznaczonych gwiazdką w załączniku 35.

(2)

Są to stada: (i) złocica i szkarłacica (Morze Północne), L/W/2AC4-C; (ii) gładzica (kanał La Manche), PLE/7DE; (iii) turbot i nagład (Morze Północne), T/B/2AC4-C; oraz (iv) witlinek (Morze Celtyckie), WHG/7X7 A-C.

(3)

Art. 504 ust. 2 umowy przewiduje, że w terminie sześciu miesięcy od otrzymania opinii Strony wspólnie zapoznają się z tą opinią i wspólnie rozważają dostosowania w obszarach zarządzania danymi stadami, z myślą o wspólnym ustaleniu zmian w wykazie stad i udziałów określonym w załączniku 35.

(4)

Strony odnotowały zakończenie takich wspólnych wniosków skierowanych do ICES w odniesieniu do czterech stad na posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa w dniu 20 lipca 2022 r. Ponadto 16 grudnia 2022 r. ICES wydała opinię dotyczącą dwóch z czterech stad: (i) złocicy i szkarłacicy (Morze Północne); oraz (ii) turbota i nagłada (Morze Północne).

(5)

Obecnie zarówno złocica, jak i szkarłacica, L/W/2AC4-C oraz turbot i nagład T/B/2AC4-C są zarządzane w ramach połączonego TAC, podczas gdy ICES przedstawia opinie na poziomie gatunku, a zasięg geograficzny tych obszarów zarządzania w odniesieniu do złocicy, szkarłacicy i nagłada w ramach umowy o handlu i współpracy jest węższy niż obszary objęte opinią ICES:

-

w przypadku złocicy obszar objęty opinią ICES obejmuje Morze Północne (obszar ICES 4), cieśninę Skagerrak (obszar ICES 3a) i wschodnią część kanału La Manche (obszar ICES 7d),

-

w przypadku szkarłacicy obszar objęty opinią ICES obejmuje Morze Północne (obszar ICES 4), cieśninę Skagerrak (obszar ICES 3a) i wschodnią część kanału La Manche (obszar ICES 7d),

-

w przypadku nagłada obszar objęty opinią ICES obejmuje Morze Północne (obszar ICES 4) i kanał La Manche (obszar ICES 7d i obszar 7e).

(6)

W swojej opinii z dnia 16 grudnia 2022 r. ICES zaleciła, aby w odniesieniu do wszystkich czterech stad (złocicy, szkarłacicy, turbota i nagłada) zarządzanie opierało się na TAC dla jednego gatunku obejmującym obszar rozmieszczenia stada.

(7)

W swojej rocznej opinii z dnia 30 czerwca 2022 r. dotyczącej stada złocicy, szkarłacicy, turbota i nagłada ICES zaleciła również wdrożenie zarządzania na poziomie gatunku w całym obszarze występowania stad. ICES wskazuje, że zarządzanie tymi gatunkami w ramach połączonego TAC uniemożliwia skuteczną kontrolę wskaźników eksploatacji dla poszczególnych gatunków i może prowadzić do nadmiernej eksploatacji któregoś z nich.

(8)

Art. 508 ust. 2 lit. d) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może przyjmować zalecenia dotyczące współpracy w zakresie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem w ramach działu piątego (Rybołówstwo) umowy.

(9)

Strony uznają, że w celu ustalenia zrównoważonych uprawnień do połowów właściwe może być posiadanie więcej niż jednego TAC dla każdego gatunku.

(10)

Strony uznają ponadto znaczenie odpowiedzialnego międzynarodowego zarządzania rybołówstwem, w tym fakt, że TAC powinny uwzględniać połowy innych państw nadbrzeżnych.

(11)

Strony odnotowują potencjalne wyzwania związane z zarządzaniem tymi stadami, jakie mogą wynikać z przejścia na TAC dla poszczególnych gatunków, odpowiadających obszarowi objętemu opinią ICES, w tym ze stosowania obowiązku wyładunku, oraz uznają potencjalną rolę elastyczności międzyobszarowej między TAC dla tych samych gatunków oraz wykorzystania mechanizmu wymiany kwot w celu ograniczenia takiego ryzyka,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

Artykuł 1

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby podczas przyszłych corocznych konsultacji na mocy art. 498 umowy Strony zarządzały złocicą i szkarłacicą (Morze Północne), L/W/2AC4-C oraz turbotem i nagładem (Morze Północne), T/B/2AC4-C na poziomie poszczególnych gatunków poprzez określenie maksymalnej ilości każdego gatunku, którą można poławiać w ramach każdego TAC.

Artykuł 2

W celu zapewnienia, aby cały obszar stad był objęty zarządzaniem TAC, Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w przyszłych corocznych konsultacjach strony ustanowiły TAC zgodnie z art. 498 ust. 3 umowy, jak określono w wykazie w załączniku I do niniejszego zalecenia.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby udziały Stron w TAC w odniesieniu do stad wymienionych w załączniku I do niniejszego zalecenia były rozdzielane między Strony zgodnie z udziałami kwotowymi określonymi w załączniku I do niniejszego zalecenia. Zgodnie z odpowiedzialnym międzynarodowym zarządzaniem rybołówstwem Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby przy ustalaniu TAC zgodnie z załącznikiem I Strony uwzględniały połowy państw trzecich.

Artykuł 3

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby ogólne uprawnienia do połowów przedmiotowych stad zostały rozdzielone między odpowiednie TAC zgodnie z załącznikiem II do niniejszego zalecenia w oparciu o oficjalne wyładunki w latach 2011-2020.

Artykuł 4

Odnotowując, że opinia ICES dotycząca połowów ma zastosowanie do wszystkich obszarów ICES objętych TAC, o których mowa w art. 1 i 2, w odniesieniu do złocicy, szkarłacicy i nagłada, Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby elastyczność geograficzna miała zastosowanie w 100 % w obie strony między obszarem 3a i 4 oraz obszarem 4 i 7d.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 24 lipca 2023 r.

W imieniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa

Współprzewodniczący

Eva Maria CARBALLEIRA FERNANDEZ

Mike DOWELL


ZAŁĄCZNIK I

TAC I ODPOWIEDNIE UDZIAŁY ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA I UE W TAC

Nr

Nazwa zwyczajowa

Obszary ICES

Udział w TAC (*1) (%)

UK

UE

1

Złocica (3a)

Wody Unii obszaru 3a

0,00 %

100,00 %

2

Złocica (wschodnia część kanału La Manche)

7d

18,77 %

81,23 %

3

Szkarłacica (3a)

Wody Unii obszaru 3a

0,00 %

100,00 %

4

Szkarłacica (wschodnia część kanału La Manche)

7d

0,00 %

0,00 %

5

Nagład (3a)

Wody Unii obszaru 3a

0,00 %

100,00 %

6

Nagład (kanał La Manche)

7d i 7e

38,66 %

61,34 %


(*1) Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby wielkość TAC, która ma zostać rozdzielona między Zjednoczone Królestwo i UE, była równa podstawowemu TAC pomniejszonemu o połowy państw trzecich. Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby połowy państw trzecich ustalono na poziomie 0,72 % całkowitych połowów dla złocicy, 6,21 % dla szkarłacicy, 0,55 % dla nagłada i 0,67 % dla turbota. Pochodzą one z danych historycznych dotyczących wyładunków.


ZAŁĄCZNIK II

PROCENTOWY PODZIAŁ CAŁKOWITEGO UZGODNIONEGO TAC OBEJMUJĄCEGO OBSZAR ZASOBÓW BIOLOGICZNYCH ICES MIĘDZY NOWYMI OBSZARAMI TAC

3a

4

7d

7e

Złocica

9,10 %

83,38 %

7,52 %

Nie dotyczy

Szkarłacica

44,40 %

55,60 %

0,00 %

Nie dotyczy

Nagład

6,04 %

64,20 %

29,76 %

Turbot

Nie dotyczy

100,00 %

Nie dotyczy

Nie dotyczy

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00