Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 190 str. 6
Wersja aktualna od 2023-07-14
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 190 str. 6
Wersja aktualna od 2023-07-14
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA RADY (UE) 2023/1559

z dnia 14 lipca 2023 r.

w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych dotyczącej zmian tego porozumienia

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Wytyczne zawarte w Porozumieniu w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych (zwanym dalej „porozumieniem"), opracowanym w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zostały przetransponowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 (1), i w ten sposób stały się prawnie wiążące w Unii.

(2)

Uczestnicy porozumienia (zwani dalej „uczestnikami") mają uzgodnić zmiany porozumienia, w szczególności w odniesieniu do przepisów regulujących maksymalne okresy spłaty, schemat spłaty oraz minimalne stawki ubezpieczenia.

(3)

Od czasu jego przyjęcia w 1978 r. nigdy dotąd nie przeprowadzono kompleksowego przeglądu ogólnej ciągłej adekwatności postanowień porozumienia. Kompleksowy przegląd pokazuje, że jest potrzeba istotnej modernizacji porozumienia w celu zapewnienia, aby jego postanowienia uwzględniały zmiany w warunkach globalnych i były dostosowane do wymogów przyszłości. Ponadto, postanowienia nie powinny być nieproporcjonalnie rygorystyczne w stosunku do celów porozumienia, jakimi są zapewnienie równych zasad dla uczestników oraz uniknięcie wypierania sektora prywatnego.

(4)

Proponowane zmiany porozumienia umożliwiłyby agencjom kredytów eksportowych uczestników oferowanie nabywcom i kredytobiorcom wywożonych towarów i usług w państwach trzecich warunków finansowania zgodnych z należytymi praktykami rynkowymi, umożliwiając tym samym lepsze korygowanie niedoskonałości rynku i wypełnienie luk w finansowaniu bez wypierania sektora prywatnego. W ten sposób zmodernizowane porozumienie wzmocniłoby globalną konkurencyjność eksporterów unijnych, a tym samym znacząco przyczyniłoby się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w Unii.

(5)

W wyniku tych proponowanych zmian konieczne są również dalsze zmiany porozumienia w celu usprawnienia i zapewnienia większej spójności w ramach porozumienia i załączników do niego, w tym w odniesieniu do wymogów powiadamiania ex ante.

(6)

Ponadto kompleksowy przegląd porozumienia podkreślił potrzebę przeglądu procedur przedłużenia uzgodnionych warunków, które nie są związane z konkretną transakcją. Zmienione procedury wykluczałyby możliwość jednostronnego przedłużenia takich uzgodnionych warunków przez poszczególnych uczestników. Te zmienione procedury lepiej uwzględniałyby zatem potrzebę formalnego uzgodnienia stanowiska przez Unię przed jakimkolwiek przedłużeniem takich uzgodnionych warunków.

(7)

Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do decyzji uczestników dotyczącej zmian porozumienia, ponieważ zgodnie z art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1233/2011 decyzja będzie wiążąca dla Unii oraz może wywrzeć decydujący wpływ na treść prawa Unii.

(8)

Stanowisko Unii powinno zatem polegać na poparciu zmian w oparciu o dołączony projekt skonsolidowanej wersji porozumienia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w sprawie decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych (zwanego dalej „porozumieniem") dotyczącej zmian porozumienia, polega na poparciu zmian w oparciu o projekt skonsolidowanej wersji porozumienia dołączony do niniejszej decyzji (2).

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2023 r.

W imieniu Rady

Przewodnicząca

N. CALVIÑO SANTAMARÍA


(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zastosowania niektórych wytycznych w dziedzinie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych oraz uchylające decyzje Rady 2001/76/WE i 2001/77/WE (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 45).

(2) Zob. dokument ST 10117/23 ADD1 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00