ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2023/154
z dnia 23 stycznia 2023 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 147/2003 dotyczące niektórych środków ograniczających w odniesieniu do Somalii
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 215,
uwzględniając decyzję Rady 2010/231/WPZiB z dnia 26 kwietnia 2010 r. dotyczącą środków ograniczających wobec Somalii i uchylającą wspólne stanowisko 2009/138/WPZiB (1),
uwzględniając wspólny wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) | Rozporządzeniem Rady (WE) nr 147/2003 (2) nałożono ograniczenia na udzielanie każdej osobie, podmiotowi lub organowi w Somalii finansowania, pomocy finansowej i pomocy technicznej związanych z działaniami wojskowymi w odniesieniu do towarów i technologii ujętych we wspólnym wykazie uzbrojenia Unii Europejskiej. |
(2) | W dniu 17 listopada 2022 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję (RB ONZ) nr 2662 (2022). Rezolucja ta rozszerza w szczególności zakres zwolnień z embarga na broń i związanego z tym finansowania, pomocy finansowej i pomocy technicznej przeznaczonych dla niektórych odbiorców w Somalii. |
(3) | W dniu 23 stycznia 2023 r. Rada przyjęła decyzję Rady (WPZiB) 2023/160 (3), zmieniającą decyzję 2010/231/WPZiB zgodnie z rezolucją RB ONZ nr 2662 (2022). |
(4) | Niektóre z tych zmian wchodzą w zakres Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zatem do ich wdrożenia konieczne jest podjęcie działań regulacyjnych na poziomie Unii, w szczególności w celu zapewnienia jednolitego stosowania tych środków przez podmioty gospodarcze we wszystkich państwach członkowskich. |
(5) | Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 147/2003, |
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
W rozporządzeniu (WE) nr 147/2003 wprowadza się następujące zmiany:
1) | uchyla się art. 2a rozporządzenia; |
2) | art. 3 otrzymuje brzmienie: "Artykuł 3 1. Art. 1 nie ma zastosowania do udzielania finansowania, pomocy finansowej lub pomocy technicznej związanych z działaniami wojskowymi w odniesieniu do towarów i technologii ujętych we wspólnym wykazie uzbrojenia Unii Europejskiej przeznaczonych wyłącznie do:
2. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 lit. d) udzielanie finansowania, pomocy finansowej lub pomocy technicznej związanych z działaniami wojskowymi na rzecz rozwijania somalijskich instytucji bezpieczeństwa i policji spełnia następujące warunki:
3. Powiadomienia dokonywane przez Unię Europejską lub państwa członkowskie zgodnie z ust. 2 lit. a) i b) niniejszego artykułu zawierają:
4. Unia Europejska lub dostarczające państwo członkowskie udzielające pomocy w formie finansowania, pomocy finansowej lub pomocy technicznej w odniesieniu do towarów i technologii ujętych we wspólnym wykazie uzbrojenia Unii Europejskiej przedkładają Komitetowi Sankcji, nie później niż 30 dni po dostawie broni i podobnych materiałów wszystkich rodzajów, powiadomienie po dostawie w formie pisemnego potwierdzenia dokonania dostawy, w tym numery seryjne dostarczonej broni i podobnych materiałów, informacje o wysyłce, konosament, manifesty towarów lub wykazy opakowań oraz konkretne miejsce składowania. 5. Art. 1 nie ma zastosowania do:
|
3) | dodaje się załącznik IV zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia; |
4) | dodaje się załącznik V zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia. |
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 23 stycznia 2023 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J. BORRELL FONTELLES
(1) Dz.U. L 105 z 27.4.2010, s. 17.
(2) Rozporządzenie Rady (WE) nr 147/2003 z dnia 27 stycznia 2003 r. dotyczące niektórych środków ograniczających w odniesieniu do Somalii (Dz.U. L 24 z 29.1.2003, s. 2).
(3) Decyzja Rady (WPZiB) 2023/160 z dnia 23 stycznia 2023 r. zmieniająca decyzję 2010/231/WPZiB dotyczącą środków ograniczających wobec Somalii (zob. s. 22 niniejszego Dziennika Urzędowego).
ZAŁĄCZNIK I
Dodaje się załącznik w brzmieniu:
"ZAŁĄCZNIK IV
WYKAZ TOWARÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 3 UST. 2 LIT. a)
1.
Pociski rakietowe ziemia-powietrze, w tym przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (MANPADS).
2.
Broń o kalibrze większym niż 14,7 mm oraz części składowe specjalnie zaprojektowane do tego rodzaju broni oraz amunicja do niej. (Nie obejmuje to przenośnych granatników przeciwpancernych, takich jak granatniki przeciwpancerne lub lekkie granatniki przeciwpancerne, granaty nasadkowe czy granatniki).
3.
Moździerze o kalibrze większym niż 82 mm oraz amunicja do nich.
4.
Przeciwpancerna broń kierowana, w tym przeciwpancerne pociski kierowane oraz amunicja i części składowe specjalnie zaprojektowane do tych rodzajów broni.
5.
Ładunki i urządzenia specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do użytku wojskowego; miny i powiązane materiały.
6.
Celowniki z systemem noktowizyjnym o możliwościach większych niż 2. generacji.
7.
Stałopłaty, statki powietrzne z obrotowymi skrzydłami, pionowzloty z pochylanymi wirnikami lub pochylanymi skrzydłami, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych.
8.
Jednostki pływające i amfibie specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do użytku wojskowego. (»Jednostka pływająca« obejmuje wszelkie statki, ekranoplany, jednostki pływające o małej powierzchni styku z wodą lub wodoloty oraz kadłuby lub części kadłubów jednostek pływających).
9.
Bezzałogowe statki powietrzne (wymienione jako kategoria IV w rejestrze broni konwencjonalnej ONZ).
ZAŁĄCZNIK II
Dodaje się załącznik w brzmieniu:
"ZAŁĄCZNIK V
WYKAZ TOWARÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 3 UST. 2 LIT. b)
1.
Wszystkie rodzaje broni o kalibrze do 14,7 mm oraz amunicja do niej.
2.
Działa RPG-7 i działa bezodrzutowe oraz amunicja do nich.
3.
Celowniki z systemem noktowizyjnym o możliwościach 2. generacji lub mniejszych.
4.
Wiropłaty lub śmigłowce specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do użytku wojskowego.
5.
Twarde płyty opancerzone do pancerzy osobistych zapewniające ochronę balistyczną na poziomie III lub wyższą (NIJ 0101.06 z lipca 2008 r.) lub odpowiedniki krajowe.
6.
Pojazdy naziemne specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do użytku wojskowego.
7.
Sprzęt łącznościowy specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do użytku wojskowego.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00