Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 299 str. 1
Wersja aktualna od 2022-12-08
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 299 str. 1
Wersja aktualna od 2022-12-08
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2257

z dnia 11 sierpnia 2022 r.

uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających sposoby obliczania kwot z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe oraz dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określających sposób obliczania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (1), w szczególności jego art. 325w ust. 8 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Standardy dotyczące gruntownego przeglądu portfela handlowego (Fundamental Review of the Trading Book, FRTB), których ostateczne zasady zostały przyjęte przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego w styczniu 2019 r., mają na celu rozwiązanie problemów stwierdzonych w trakcie globalnego kryzysu finansowego w odniesieniu do wymogów w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka rynkowego. Jednym z ulepszeń wprowadzonych w kontekście FRTB jest nowy wymóg w zakresie funduszy własnych w ramach metody standardowej, który ma uwzględnić ryzyko niewykonania zobowiązania w przypadku ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe. Należy określić dodatkowe elementy techniczne w celu sprecyzowania specyfikacji zasad FRTB wprowadzonych do prawa Unii rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/876 (2) na potrzeby wymogów w zakresie sprawozdawczości oraz w celu uzupełnienia w stosownych przypadkach tych specyfikacji. Te elementy techniczne dotyczą obliczania kwot brutto z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania (jump-to-default, JTD) dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe, szacowania kwot JTD brutto dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

(2)

Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(3)

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o poradę do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 (3),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Określanie składników P&L long , P&L short , Adjustment long i Adjustment short przy obliczaniu kwot JTD brutto dla ekspozycji z tytułu instrumentów dłużnych i kapitałowych

1. Instytucje określają składniki P&Llong i P&Lshort, o których mowa w art. 325w ust. 1, 2 i 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, korzystając z następującego wzoru:

Formula

Formula

gdzie:

VA

=

wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji.

2. Instytucje określają składniki Adjustmentlong i Adjustmentshort, o których mowa w art. 325w ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, korzystając z następującego wzoru:

Formula

Formula

gdzie:

VF

=

wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji obliczana przy założeniu, że w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji instrument dłużny miał status instrumentu, w przypadku którego doszło do niewykonania zobowiązania i którego stopa odzysku wynosi zero.

3. Instytucje określają składniki Adjustmentlong i Adjustmentshort, o których mowa w art. 325w ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, korzystając z następującego wzoru:

Formula

Formula

gdzie:

VF

=

wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji obliczana przy założeniu, że w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji w przypadku instrumentu kapitałowego odnotowano całkowitą utratę wartości.

Artykuł 2

Szacowanie kwot JTD brutto w przypadku ekspozycji, o których mowa w art. 325w ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

1. Alternatywna metoda szacowania kwot JTD brutto ekspozycji, o których mowa w art. 325w ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, polega na obliczeniu różnicy między wartością rynkową instrumentu pochodnego, o którym mowa w tym ustępie i tworzącego ekspozycję dla instytucji, w momencie dokonywania oszacowania kwoty JTD brutto a wartością rynkową tego instrumentu pochodnego obliczoną przy założeniu, że w momencie tym dłużnik znajduje się w sytuacji niewykonania zobowiązania.

2. Jeżeli w momencie dokonywania oszacowania dłużnik znajduje się w sytuacji niewykonania zobowiązania, a wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji odzwierciedla w tym momencie zysk lub stratę wynikające z niewykonania zobowiązania przez dłużnika, alternatywna metoda, o której mowa w art. 325w ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, polega na uznaniu, że kwota JTD brutto ekspozycji wynosi zero.

Artykuł 3

Określanie kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

1. Do celów art. 325w ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 instytucje określają kwoty referencyjne instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 lit. a) i b) tego rozporządzenia, korzystając z następujących wzorów:

a)

w przypadku ekspozycji z tytułu instrumentów dłużnych sklasyfikowanych jako instrumenty długu uprzywilejowanego lub obligacje zabezpieczone, kwota referencyjna instrumentu tworzącego ekspozycję stanowi:

(i)

w przypadku ekspozycji długiej:

Formula

(ii)

w przypadku ekspozycji krótkiej:

Formula

gdzie:

LGD

=

LGD przypisana do instrumentu dłużnego zgodnie z art. 325w ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

VD

=

wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji obliczana przy założeniu, że w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji instrument dłużny miał status instrumentu, w przypadku którego doszło do niewykonania zobowiązania i którego stopa odzysku odpowiada stopie obliczonej w odniesieniu do wartości nominalnej instrumentu dłużnego i jest równa (1-LGD);

VF

=

VF zgodnie z art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia;

b)

w przypadku ekspozycji z tytułu instrumentów dłużnych sklasyfikowanych jako instrumenty długu nieuprzywilejowanego kwota referencyjna instrumentu tworzącego ekspozycję wynosi zero.

2. Do celów art. 325w ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 kwota referencyjna instrumentu tworzącego ekspozycję, który nie jest pieniężnym instrumentem kapitałowym, wynosi zero.

Artykuł 4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 sierpnia 2022 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/876 z dnia 20 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do wskaźnika dźwigni, wskaźnika stabilnego finansowania netto, wymogów w zakresie funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych, ryzyka kredytowego kontrahenta, ryzyka rynkowego, ekspozycji wobec kontrahentów centralnych, ekspozycji wobec przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania, dużych ekspozycji, wymogów dotyczących sprawozdawczości i ujawniania informacji, a także rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 150 z 7.6.2019, s. 1).

(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00