ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/1637
z dnia 5 lipca 2022 r.
ustanawiające zasady stosowania dyrektywy Rady (UE) 2020/262 w odniesieniu do stosowania dokumentów w kontekście przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy i przemieszczania wyrobów akcyzowych po dopuszczeniu do konsumpcji oraz określające formularz, który należy stosować w odniesieniu do świadectwa zwolnienia
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2023 r., poz. 2707)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiającą ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (1), w szczególności jej art. 12 ust. 3, art. 29 ust. 2 i art. 43 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Art. 12 ust. 1 dyrektywy (UE) 2020/262 wymaga, aby wyrobom akcyzowym przemieszczanym między państwami członkowskimi w procedurze zawieszenia poboru akcyzy i podlegającym zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego towarzyszyło świadectwo zwolnienia. Należy określić formę tego świadectwa.
(2) Zgodnie z art. 12 ust. 2 dyrektywy (UE) 2020/262 państwa członkowskie mogą stosować świadectwo zwolnienia w celu objęcia nim innych dziedzin opodatkowania pośredniego. Aby zapewnić jednolitą komunikację między organami państw członkowskich przed przemieszczeniem wyrobów akcyzowych zwolnionych z podatku akcyzowego z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego, należy ustanowić przepisy dotyczące powiadamiania o stosowaniu świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego do innych dziedzin opodatkowania pośredniego.
(3) Ponieważ rozporządzenie Komisji (WE) nr 31/96 (2) ustanawia przepisy dotyczące świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego, należy je zastąpić.
(4) Dyrektywa (UE) 2020/262 wymaga, aby przemieszczanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy odbywało się na podstawie elektronicznego dokumentu administracyjnego, wymienianego za pośrednictwem systemu komputerowego, o którym mowa w decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/263 (3). Dyrektywa ta wymaga również stosowania dokumentów awaryjnych w przypadkach, gdy taki system komputerowy jest niedostępny w państwie członkowskim wysyłki. Należy ustanowić zasady i procedury wymiany elektronicznych dokumentów administracyjnych za pośrednictwem systemu komputerowego w kontekście przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz wymiany dokumentów awaryjnych.
(5) Dyrektywa (UE) 2020/262 wymaga, aby przemieszczanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium jednego państwa członkowskiego i przemieszczanych na terytorium innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia ich tam do celów handlowych odbywało się na podstawie elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego wymienianego za pośrednictwem systemu komputerowego, o którym mowa w decyzji (UE) 2020/263. Dyrektywa ta wymaga również stosowania dokumentów awaryjnych w przypadkach, gdy taki system komputerowy jest niedostępny w państwie członkowskim wysyłki. Należy ustanowić zasady i procedury wymiany elektronicznych uproszczonych dokumentów administracyjnych za pośrednictwem systemu komputerowego w kontekście przemieszczania wyrobów, które mają być dostarczone do celów handlowych, oraz wymiany dokumentów awaryjnych.
(6) Państwa członkowskie mają stosować środki niezbędne do zapewnienia zgodności z art. 12, art. 20–22 i art. 36–37 dyrektywy (UE) 2020/262 od dnia 13 lutego 2023 r. Ponieważ niniejsze rozporządzenie wdraża dyrektywę (UE) 2020/262, powinno ono również mieć zastosowanie od tej daty.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Podatku Akcyzowego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Świadectwo zwolnienia
1. Formularz, który ma być stosowany w przypadku świadectwa zwolnienia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 dyrektywy (UE) 2020/262 („świadectwo zwolnienia”), określono w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
2. Korzystając ze świadectwa zwolnienia do celów art. 12 ust. 2 dyrektywy (UE) 2020/262, państwa członkowskie informują o tym Komisję i przekazują jej niezbędne informacje.
3. Państwa członkowskie powiadamiają Komisję o swoich organach krajowych, które są odpowiedzialne za opieczętowanie świadectwa zwolnienia.
4. Państwa członkowskie, które zwalniają odbiorcę z obowiązku uzyskania opieczętowania świadectwa, jak określono w pkt 14 objaśnień do załącznika, informują o tym Komisję.
5. Komisja przekazuje państwom członkowskim informacje otrzymane zgodnie z ust. 2, 3 i 4 nie później niż w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania tych informacji.
Artykuł 2
Formalności poprzedzające rozpoczęcie przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy
1. Wysyłający, który chce wysłać wyroby akcyzowe w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, wypełnia pola projektu elektronicznego dokumentu administracyjnego określonego w art. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/ 1636 (4) i przedkłada go właściwym organom państwa członkowskiego wysyłki, jak określono w art. 20 ust. 2 dyrektywy (UE) 2020/262.
Ten projekt elektronicznego dokumentu administracyjnego przesyła się nie wcześniej niż 7 dni przed datą wskazaną w tym dokumencie jako data wysyłki wyrobów akcyzowych.
Artykuł 3
Unieważnienie elektronicznego dokumentu administracyjnego
1. Wysyłający, który chce unieważnić elektroniczny dokument administracyjny, zgodnie z art. 20 ust. 6 dyrektywy (UE) 2020/262, przedkłada projekt komunikatu o unieważnieniu, o którym mowa w art. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 właściwym organom państwa członkowskiego wysyłki.
2. Właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki przeprowadzają elektroniczną weryfikację danych zawartych w projekcie komunikatu o unieważnieniu, o którym mowa w ust. 1.
Jeżeli dane zawarte w projekcie komunikatu o unieważnieniu są prawidłowe, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki dodają w komunikacie o unieważnieniu datę i godzinę zatwierdzenia, przekazują tę informację wysyłającemu i przesyłają komunikat o unieważnieniu właściwym organom państwa członkowskiego przeznaczenia.
Jeżeli dane zawarte w projekcie komunikatu o unieważnieniu, o którym mowa w ust. 1, są nieprawidłowe, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki niezwłocznie informują o tym wysyłającego.
W przypadku gdy odbiorca jest uprawnionym prowadzącym skład podatkowy lub zarejestrowanym odbiorcą, po otrzymaniu komunikatu o unieważnieniu właściwe organy państwa członkowskiego przeznaczenia przekazują komunikat o unieważnieniu odbiorcy.
Artykuł 4
Komunikaty dotyczące zmiany miejsca przeznaczenia lub zmiany odbiorcy podczas przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy
1. Jeżeli wysyłający chce zmienić miejsce przeznaczenia lub odbiorcę, jak określono w art. 20 ust. 7 dyrektywy (UE) 2020/262, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki przeprowadzają elektroniczną weryfikację danych zawartych w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia, o którym mowa w art. 6 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636.
W przypadku gdy dane zawarte w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia są prawidłowe, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki:
a) dodają w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia datę i godzinę zatwierdzenia i numer porządkowy oraz informują o tym wysyłającego;
b) uzupełniają pierwotny elektroniczny dokument administracyjny zgodnie z informacjami zawartymi w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia.
2. W przypadku gdy uzupełnienie, o którym mowa w ust. 1 lit. b) niniejszego artykułu, obejmuje zmianę państwa członkowskiego przeznaczenia lub zmianę odbiorcy, w odniesieniu do uzupełnionego elektronicznego dokumentu administracyjnego stosuje się art. 20 ust. 4 lub art. 21 ust. 1 dyrektywy (UE) 2020/262.
3. W przypadku gdy uzupełnienie, o którym mowa w ust. 1 lit. b) niniejszego artykułu, obejmuje zmianę państwa członkowskiego przeznaczenia, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki przekazują komunikat o zmianie miejsca przeznaczenia właściwym organom państwa członkowskiego przeznaczenia wymienionym w pierwotnym elektronicznym dokumencie administracyjnym.
Właściwe organy państwa członkowskiego przeznaczenia przekazują następnie komunikat o zmianie miejsca przeznaczenia odbiorcy wskazanemu w pierwotnym elektronicznym dokumencie administracyjnym.
4. W przypadku gdy uzupełnienie, o którym mowa ust. 1 lit. b) niniejszego artykułu, obejmuje zmianę odbiorcy w tym samym państwie członkowskim przeznaczenia, co wskazane w pierwotnym elektronicznym dokumencie administracyjnym, właściwe organy tego państwa członkowskiego informują o tej zmianie odbiorcę wymienionego w pierwotnym elektronicznym dokumencie administracyjnym.
5. W przypadku gdy uzupełnienie, o którym mowa w ust. 1 lit. b) niniejszego artykułu, obejmuje zmianę miejsca dostawy wymienionego w pierwotnym elektronicznym dokumencie administracyjnym, o którym mowa w art. 3 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636, bez zmiany państwa członkowskiego przeznaczenia ani zmiany odbiorcy, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki przekazują komunikat o zmianie miejsca przeznaczenia właściwym organom państwa członkowskiego przeznaczenia wymienionym w pierwotnym elektronicznym dokumencie administracyjnym. Po otrzymaniu komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia organy państwa członkowskiego przeznaczenia przekazują komunikat o tej zmianie odbiorcy.
6. W przypadku gdy dane zawarte w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia są nieprawidłowe, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki niezwłocznie informują o tym wysyłającego.
Artykuł 4a
Komunikaty dotyczące wyrobów akcyzowych wywożonych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy
[1] O wyniku sprawdzenia danych przez właściwe organy państwa członkowskiego wywozu na podstawie art. 21 ust. 3 dyrektywy (UE) 2020/262 powiadamia się właściwe organy w państwie członkowskim wysyłki zgodnie z art. 6a ust. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636.
Państwo członkowskie wysyłki niezwłocznie przekazuje wysyłającemu komunikaty dotyczące wyrobów akcyzowych wywożonych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Artykuł 5
Komunikaty dotyczące podziału przemieszczania wyrobów energetycznych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy
1. Wysyłający, który chce dokonać podziału przemieszczania wyrobów energetycznych zgodnie z art. 23 dyrektywy (UE) 2020/262, przedkłada projekt komunikatu o operacji podziału, o którym mowa w art. 7 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636, w odniesieniu do każdego miejsca przeznaczenia właściwym organom państwa członkowskiego wysyłki.
2. Właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki przeprowadzają elektroniczną weryfikację danych zawartych w projektach komunikatów o operacji podziału.
W przypadku gdy dane te są prawidłowe, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki:
a) tworzą nowy elektroniczny dokument administracyjny dla każdego miejsca przeznaczenia, który zastępuje pierwotny elektroniczny dokument administracyjny;
b) tworzą dla pierwotnego elektronicznego dokumentu administracyjnego zawiadomienie o podziale;
c) wysyłają zawiadomienie o podziale do wysyłającego i właściwych organów państwa członkowskiego przeznaczenia wymienionych w pierwotnym elektronicznym dokumencie administracyjnym.
Art. 20 ust. 3 akapit trzeci, art. 20 ust. 4 i 5 oraz art. 21 ust. 1 dyrektywy (UE) 2020/262 mają zastosowanie w odniesieniu do każdego nowego elektronicznego dokumentu administracyjnego, o którym mowa w niniejszym ustępie akapit drugi lit. a).
3. Właściwe organy państwa członkowskiego przeznaczenia wymienione w pierwotnym elektronicznym dokumencie administracyjnym przekazują zawiadomienie o podziale odbiorcy wymienionemu w pierwotnym elektronicznym dokumencie administracyjnym.
4. W przypadku gdy dane zawarte w projekcie komunikatu o operacji podziału są nieprawidłowe, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki niezwłocznie informują o tym wysyłającego.
Artykuł 6
Formalności poprzedzające rozpoczęcie przemieszczania wyrobów akcyzowych po dopuszczeniu do konsumpcji
1. Wysyłający przedkłada projekt elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego, o którym mowa w art. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636, właściwym organom państwa członkowskiego wysyłki.
2. Projekt elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego przedkłada się nie wcześniej niż 7 dni przed datą wskazaną w tym dokumencie jako data wysyłki wyrobów akcyzowych.
Artykuł 7
Komunikaty dotyczące zmiany miejsca przeznaczenia przemieszczanych wyrobów akcyzowych po dopuszczeniu do konsumpcji
1. Wysyłający, który chce dokonać zmiany miejsca przeznaczenia, o której mowa w art. 36 ust. 5 dyrektywy (UE) 2020/262, przedkłada projekt komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia, o którym mowa w art. 6 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636, właściwym organom państwa członkowskiego wysyłki.
2. Właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki przeprowadzają elektroniczną weryfikację danych zawartych w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia, o którym mowa w ust. 1.
W przypadku gdy dane zawarte w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia są prawidłowe, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki:
a) dodają w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia datę i godzinę zatwierdzenia i numer porządkowy oraz informują o tym wysyłającego;
b) uzupełniają pierwotny elektroniczny uproszczony dokument administracyjny zgodnie z informacjami zawartymi w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia;
c) wysyłają komunikat o zmianie miejsca przeznaczenia do właściwych organów państwa członkowskiego przeznaczenia wymienionych w pierwotnym elektronicznym uproszczonym dokumencie administracyjnym.
Właściwe organy państwa członkowskiego przeznaczenia przekazują komunikat o zmianie miejsca przeznaczenia odbiorcy.
3. W przypadku gdy dane zawarte w projekcie komunikatu o zmianie miejsca przeznaczenia są nieprawidłowe, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki niezwłocznie informują o tym wysyłającego.
Artykuł 7a
Stosowanie dokumentów awaryjnych
[2] W przypadku gdy wysyłający lub uprawniony wysyłający poinformował właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki o rozpoczęciu przemieszczania wyrobów akcyzowych zgodnie z, odpowiednio, art. 26 ust. 1 lit. b) lub art. 38 ust. 1 lit. b) dyrektywy (UE) 2020/262, i można się spodziewać, że system komputerowy w państwie członkowskim wysyłki pozostanie niedostępny w momencie, gdy wyroby dotrą do miejsca dostawy, właściwe organy państwa członkowskiego wysyłki niezwłocznie przekazują te informacje właściwym organom państwa członkowskiego przeznaczenia.
Artykuł 8
Uchylenie
Rozporządzenie (WE) nr 31/96 traci moc.
Artykuł 9
Wejście w życie i stosowanie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 13 lutego 2023 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 5 lipca 2022 r.
|
1) Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 4.
(2) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 31/96 z dnia 10 stycznia 1996 r. w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz.U. L 8 z 11.1.1996, s. 11).
(3) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/263 z dnia 15 stycznia 2020 r. w sprawie komputeryzacji przepływu wyrobów akcyzowych i nadzoru nad nimi (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 43).
(4) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1636 z dnia 5 lipca 2022 r. uzupełniające dyrektywę Rady (UE) 2020/262 przez określenie struktury i treści dokumentów wymienianych w kontekście przemieszczania wyrobów akcyzowych oraz określenie progu utraty wynikającej z właściwości wyrobów (zob. s. 2 niniejszego Dziennika Urzędowego).
ZAŁĄCZNIK
ŚWIADECTWO ZWOLNIENIA Z PODATKU AKCYZOWEGO – ART. 12 DYREKTYWY RADY (UE) 2020/262
[1] Art. 4a dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2707 z dnia 5 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1637 w odniesieniu do zasad i procedur dotyczących wyrobów akcyzowych wywożonych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz w odniesieniu do stosowania dokumentów awaryjnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2707 z 06.12.2023 r.). Zmiana weszła w życie 26 grudnia 2023 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2707 z dnia 5 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1637 w odniesieniu do zasad i procedur dotyczących wyrobów akcyzowych wywożonych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz w odniesieniu do stosowania dokumentów awaryjnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2707 z 06.12.2023 r.) art. 4a dodany ww. rozporządzeniem ma zastosowanie 13 lutego 2024 r.
[2] Art. 7a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2707 z dnia 5 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1637 w odniesieniu do zasad i procedur dotyczących wyrobów akcyzowych wywożonych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz w odniesieniu do stosowania dokumentów awaryjnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2707 z 06.12.2023 r.). Zmiana weszła w życie 26 grudnia 2023 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2707 z dnia 5 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1637 w odniesieniu do zasad i procedur dotyczących wyrobów akcyzowych wywożonych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz w odniesieniu do stosowania dokumentów awaryjnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2707 z 06.12.2023 r.) art. 7a dodany ww. rozporządzeniem ma zastosowanie 13 lutego 2024 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00