Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 210 str. 7
Wersja archiwalna od 2022-08-11 do 2022-12-15
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 210 str. 7
Wersja archiwalna od 2022-08-11 do 2022-12-15
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/1390

z dnia 9 sierpnia 2022 r.

zmieniająca decyzję 2011/163/UE w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 5636)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz uchylającą dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG (1), w szczególności jej art. 29 ust. 1 akapit czwarty i art. 29 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dyrektywie 96/23/WE ustanawia się wymóg, by państwa trzecie, z których państwom członkowskim wolno przywozić zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego objęte tą dyrektywą, przedkładały plany monitorowania pozostałości zawierające wymagane gwarancje ("plany"). Plany te mają obejmować co najmniej grupy pozostałości oraz substancje wymienione w załączniku I do dyrektywy 96/23/WE.

(2)

Decyzją Komisji 2011/163/UE (2) zatwierdzono plany przedłożone przez niektóre państwa trzecie w odniesieniu do zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego wymienionych w załączniku do tej decyzji.

(3)

Niektóre państwa trzecie stosują wyłącznie surowiec z państw członkowskich albo z innych państw trzecich zatwierdzonych w odniesieniu do przywozu takiego surowca do Unii zgodnie z art. 2 decyzji 2011/163/UE na potrzeby wytwarzania produktów przeznaczonych do wywozu do UE. W celu zapewnienia jasności w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE pozycje dotyczące tych państw powinny być oznaczone symbolem "Δ", oznaczającym handel trójstronny w odniesieniu do danych zwierząt lub towarów.

(4)

Państwa trzecie, które nie przedstawiły planu w odniesieniu do bydła, owiec/kóz, świń, koniowatych lub drobiu, ale wnioskują o wytwarzanie produktów złożonych przeznaczonych do wywozu do Unii z wykorzystaniem przetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących od zwierząt tych gatunków, powinny po złożeniu odpowiedniego wniosku mieć możliwość przygotowywania takich produktów złożonych, pod warunkiem że pozyskują te przetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego z państwa członkowskiego albo z zatwierdzonego państwa trzeciego, z zastrzeżeniem spełnienia wymogów w zakresie zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego określonych w rozporządzeniach delegowanych Komisji (UE) 2019/625 (3) i (UE) 2020/692 (4) oraz rozporządzeniach wykonawczych Komisji (UE) 2020/2235 (5) i (UE) 2021/404 (6). W celu zapewnienia jasności w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE pozycje dotyczące tych państw powinny być oznaczone literą "O" wyłącznie w kolumnie dotyczącej zwierząt, których dotyczy wspomniany wniosek.

(5)

Państwa trzecie, które przedstawiły plan w odniesieniu do produktów akwakultury, mleka albo jaj i wnioskują o wytwarzanie produktów złożonych, powinny mieć możliwość przygotowywania produktów złożonych zawierających takie produkty przetworzone przeznaczonych do wywozu do Unii z wykorzystaniem tych produktów przetworzonych, pod warunkiem że pozyskują one produkty przetworzone, w odniesieniu do których nie przedstawiły planu, z państw członkowskich lub zatwierdzonych państw trzecich. W celu zapewnienia jasności w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE pozycje dotyczące tych państw powinny być oznaczone literą "O" w odniesieniu do pozostałych kategorii tych produktów.

(6)

Ze względu na zmianę wymogów w zakresie certyfikacji hodowlanych mięczaków konieczne jest uwzględnienie mięczaków w wykazie państw trzecich. Obecnie dyrektywa 96/23/WE nie nakłada na państwa trzecie obowiązku przedkładania Komisji planów dotyczących mięczaków. Jedyne istotne monitorowanie pozostałości w odniesieniu do produkcji hodowlanych mięczaków dotyczące zanieczyszczeń jest prowadzone na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/627 (7), a państwa trzecie spełniające te warunki są wymienione w załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/405 (8). Ponieważ te państwa trzecie spełniają wymogi art. 56-59 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/627, w tym wymogi dotyczące monitorowania pozostałości, w celu zapewnienia jasności państwa te powinny w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE być oznaczone literą "M" w kolumnie "Akwakultura", co oznacza "mięczaki".

(7)

Niektóre państwa złożyły wniosek o wywóz do Unii produktów złożonych zawierających produkty przetworzone z mięczaków pochodzących z państw członkowskich albo z zatwierdzonych państw trzecich wymienionych w załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/405. Państwa oznaczone literą "X" w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE w odniesieniu do co najmniej jednego z następujących towarów: bydło, owce/kozy, koniowate, świnie, drób, akwakultura, mleko, jaja lub dziczyzna, zapewniły wystarczające gwarancje w odniesieniu do ich obowiązujących systemów kontroli urzędowej. W związku z tym wszystkie te państwa powinny w tej tabeli być oznaczone literą "P" w kolumnie "Akwakultura", umożliwiając im wykorzystywanie produktów przetworzonych z mięczaków pochodzących z państw członkowskich albo z zatwierdzonych państw trzecich na potrzeby produkcji i wywozu produktów złożonych zawierających produkty przetworzone z mięczaków.

(8)

W tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE kategoria "Produkty akwakultury" została podzielona na cztery podkategorie, by zapewnić zgodność tych podkategorii z kategoriami objętymi wzorami świadectw na potrzeby wprowadzania do Unii określonymi w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/2235 (9) oraz odpowiadającymi im wykazami państw trzecich, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii takich produktów, określonymi w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/405.

(9)

Niedawne doświadczenia pokazały, że taka podkategoryzacja produktów akwakultury nie zapewnia niezbędnej jasności personelowi przeprowadzającemu kontrole w punktach kontroli granicznej Unii. Należy zatem w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE przywrócić pojedynczą kolumnę "Akwakultura".

(10)

Arabia Saudyjska, Australia, Bangladesz, Brazylia, Chiny, Ekwador, Filipiny, Honduras, Indie, Indonezja, Kanada, Kolumbia, Korea Południowa, Kostaryka, Madagaskar, Malezja, Meksyk, Mjanma/Birma, Panama, Peru, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Tajwan i Wietnam przedłożyły plany, które obejmują produkty akwakultury. Plany te zawierają wystarczające gwarancje i w związku z tym powinny zostać zatwierdzone.

(11)

Albania, Argentyna, Armenia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chile, Czarnogóra, Falklandy, Izrael, Japonia, Kenia, Macedonia Północna, Maroko, Mauritius, Mołdawia, Nowa Zelandia, Serbia, Singapur, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Ukraina, Urugwaj, Wyspy Owcze, Wyspa Man i Zjednoczone Królestwo przedłożyły plany, które obejmują wyłącznie ryby. Plany te zapewniają wystarczające gwarancje i w związku z tym powinny zostać zatwierdzone, z zakresem ograniczonym do ryb.

(12)

Belize, Brunei, Gwatemala, Kuba, Mozambik, Nigeria, Nikaragua, Nowa Kaledonia, Tanzania i Wenezuela przedłożyły plany, który obejmują wyłącznie skorupiaki. Plany te zapewniają wystarczające gwarancje i w związku z tym powinny zostać zatwierdzone, z zakresem ograniczonym do skorupiaków.

(13)

Iran przedłożył plan, który obejmuje wyłącznie ikrę i kawior oraz skorupiaki. Plan ten zapewnia wystarczające gwarancje i w związku z tym powinien zostać zatwierdzony, z zakresem ograniczonym do ikry i kawioru oraz skorupiaków.

(14)

Andora, Hongkong, Kolumbia, Kosowo, Malezja, Maroko, Meksyk, San Marino, Singapur, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Zjednoczone Królestwo nie przedstawiły planów dotyczących niektórych gatunków zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnych z wymogami art. 7 dyrektywy 96/23/WE. Państwa te przedstawiły jednak wystarczające gwarancje zgodnie z art. 2 decyzji 2011/163/UE do wywozu takich produktów do Unii, pierwotnie pochodzących z państwa członkowskiego lub z zatwierdzonego państwa trzeciego. W związku z tym te państwa trzecie powinny zostać zatwierdzone do handlu trójstronnego.

(15)

Australia, Chile, Grenlandia, Guernsey, Jamajka, Japonia, Jersey, Kanada, Korea Południowa, Maroko, Nowa Zelandia, Peru, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Ukraina, Urugwaj, Wietnam, Wyspa Man i Zjednoczone Królestwo są wymienione w załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/405 jako państwa trzecie, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii żywych, schłodzonych, mrożonych lub przetworzonych małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich. W związku z tym te państwa trzecie powinny w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE być oznaczone literą "M" w kolumnie "Akwakultura".

(16)

Andora, Albania, Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Bangladesz, Belize, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Botswana, Brazylia, Brunei, Chiny, Czarnogóra, Ekwador, Eswatini, Falklandy, Filipiny, Gwatemala, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Indie, Indonezja, Iran, Izrael, Kenia, Macedonia Północna, Madagaskar, Malezja, Mauritius, Meksyk, Mjanma, Mołdawia, Mozambik, Namibia, Nigeria, Nikaragua, Nowa Kaledonia, Panama, Paragwaj, Republika Południowej Afryki, Rosja, Saint-Pierre i Miquelon, San Marino, Serbia, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tanzania, Wenezuela, Wyspy Owcze i Zjednoczone Emiraty Arabskie złożyły wnioski o wywóz produktów złożonych zawierających produkty przetworzone uzyskane z mięczaków. Państwa te przedstawiły gwarancje zgodnie z art. 2 decyzji 2011/163/UE dotyczące wykorzystywania wyłącznie mięczaków pochodzących z państw członkowskich albo z zatwierdzonych państw trzecich wymienionych w załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/405 i powinny we wspomnianej tabeli być oznaczone literą "P" w kolumnie "Akwakultura".

(17)

Zjednoczone Emiraty Arabskie przedłożyły Komisji plan dotyczący miodu obejmujący tylko jeden region. Plan ten zawiera wystarczające gwarancje i w związku z tym powinien zostać zatwierdzony. W tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE powinno się wprowadzić pozycję dotyczącą Zjednoczonych Emiratów Arabskich w odniesieniu do miodu, ograniczoną do tego regionu.

(18)

Chile i Grenlandia są wymienione w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE w odniesieniu do wywozu do Unii mięsa owiec i kóz. Chile i Grenlandia poinformowały jednak Komisję, że nie są już zainteresowane wywozem mięsa koziego do Unii. Pozycje dotyczące Chile i Grenlandii w odniesieniu do mięsa owczego i koziego w tej tabeli powinny zatem zostać ograniczone do mięsa owiec.

(19)

Guernsey jest wymienione w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE w odniesieniu do wywozu do Unii mięsa wołowego oraz mleka. Guernsey poinformowało jednak Komisję, że nie jest już zainteresowane wywozem mięsa wołowego do Unii. Pozycja dotycząca Guernsey w odniesieniu do mięsa wołowego oraz mleka w tej tabeli powinna zostać ograniczona do mleka.

(20)

Singapur i Tajlandia nie przedłożyły Komisji planu dotyczącego jaj. Singapur i Tajlandia przedstawiły jednak gwarancje wykorzystywania wyłącznie jaj pochodzących z państw członkowskich albo z państw trzecich upoważnionych do wprowadzania do Unii takich produktów i poinformowały Komisję, że takie jaja przeznaczone do wywozu do Unii nie będą ograniczone do produktów złożonych zawierających przetworzone produkty jajeczne. W związku z tym w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE pozycje dotyczące Singapuru i Tajlandii powinny być oznaczone symbolem "Δ" w odniesieniu do jaj.

(21)

Sri Lanka i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie przedstawiły planów dotyczących mleka krowiego, owczego i koziego zgodnych z wymogami art. 7 dyrektywy 96/23/WE. Przedstawiły one jednak gwarancje wykorzystywania wyłącznie przetworów mlecznych pochodzących z państw członkowskich albo z zatwierdzonych państw trzecich do produkcji produktów złożonych, które mają być wywożone do Unii. W związku z tym pozycje dotyczące Sri Lanki i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w odniesieniu do przetworów mlecznych łącznie z produktami jajecznymi powinny w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE być oznaczone literą "O", ponieważ pozycje dotyczące tych państw trzecich w tej tabeli obejmują co najmniej literę "X" w odniesieniu do mleka wielbłądziego (Zjednoczone Emiraty Arabskie) albo produktów akwakultury (Sri Lanka).

(22)

Malezja nie przedstawiła planu dotyczącego mleka i jaj zgodnego z wymogami art. 7 dyrektywy 96/23/WE. Malezja przedstawiła jednak gwarancje wykorzystywania wyłącznie mleka i jaj pochodzących z państw członkowskich albo z zatwierdzonych państw trzecich do produkcji produktów złożonych, które mają być wywożone do Unii. W związku z tym w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE pozycja dotycząca Malezji powinna być oznaczona literą "O" w odniesieniu do mleka oraz jaj.

(23)

Sierra Leone jest obecnie wymienione w tabeli w załączniku do decyzji 2011/163/UE w odniesieniu do miodu, a Uganda w odniesieniu do produktów akwakultury. Ponieważ te państwa trzecie nie przedłożyły Komisji planów dotyczących odpowiednich produktów, pozycje te powinny zostać usunięte z tej tabeli.

(24)

Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2011/163/UE.

(25)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W decyzji 2011/163/UE wprowadza się następujące zmiany:

1)

po art. 2 dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 2a

Państwa trzecie, które nie przedstawiły planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do zwierząt i produktów zwierzęcych, ale które zamierzają, na podstawie wniosku złożonego przez państwo trzecie, wywozić do Unii produkty zwierzęce przygotowane z wykorzystaniem surowca pochodzenia zwierzęcego uzyskanego z państwa członkowskiego lub z państwa trzeciego, które dostarczyło plan monitorowania pozostałości zgodnie z art. 29 dyrektywy 96/23/WE, oznacza się w tabeli w załączniku do niniejszej decyzji symbolem »Δ«, oznaczającym handel trójstronny.

Artykuł 2b

Państwa trzecie, które nie przedstawiły planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do bydła, owiec/kóz, świń, koniowatych lub drobiu, ale które zamierzają, na podstawie wniosku złożonego przez państwo trzecie, wywozić do Unii produkty złożone, wykorzystując przetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego pochodzące od zwierząt tych gatunków uzyskane z państwa członkowskiego lub z zatwierdzonego państwa trzeciego, oznacza się w tabeli w załączniku literą »O« wyłącznie w kolumnie dotyczącej odpowiednich zwierząt.

Artykuł 2c

Państwa trzecie oznaczone w tabeli w załączniku literą »X« w odniesieniu do kategorii produktów akwakultury, mleka albo jaj oznacza się, na podstawie wniosku złożonego przez państwo trzecie, w tej tabeli literą »O« w odniesieniu do pozostałych kategorii tych produktów.

Artykuł 2d

Wszystkie państwa trzecie wymienione w odniesieniu do żywych, schłodzonych, mrożonych lub przetworzonych małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich w załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/405 oznacza się w tabeli w załączniku do niniejszej decyzji literą »M«, oznaczającą mięczaki.

Artykuł 2e

Wszystkie państwa trzecie produkujące produkty złożone z produktów przetworzonych uzyskanych z mięczaków, o ile przetworzone małże pochodzą z państw członkowskich albo z państw trzecich wymienionych w załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/405, oznacza się w tabeli w załączniku do niniejszej decyzji w kolumnie »Akwakultura« literą »P«, oznaczającą produkty przetworzone uzyskane z mięczaków.";

2)

załącznik zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 sierpnia 2022 r.

W imieniu Komisji

Stella KYRIAKIDES

Członek Komisji


(1) Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 10.

(2) Decyzja Komisji 2011/163/UE z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE (Dz.U. L 70 z 17.3.2011, s. 40).

(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/625 z dnia 4 marca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do wymogów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt i towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 131 z 17.5.2019, s. 18).

(4) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 379).

(5) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2235 z dnia 16 grudnia 2020 r. ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 i (UE) 2017/625 w odniesieniu do wzorów świadectw zdrowia zwierząt, wzorów świadectw urzędowych i wzorów świadectw zdrowia zwierząt/świadectw urzędowych do celów wprowadzania do Unii i przemieszczania w obrębie terytorium Unii przesyłek niektórych kategorii zwierząt i towarów oraz urzędowej certyfikacji dotyczącej takich świadectw i uchylające rozporządzenie (WE) nr 599/2004, rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 636/2014 i (UE) 2019/628, dyrektywę 98/68/WE oraz decyzje 2000/572/WE, 2003/779/WE i 2007/240/WE (Dz.U. L 442 z 30.12.2020, s. 1).

(6) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 1).

(7) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/627 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiające jednolite praktyczne rozwiązania dotyczące przeprowadzania kontroli urzędowych produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 oraz zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 2074/2005 w odniesieniu do kontroli urzędowych (Dz.U. L 131 z 17.5.2019, s. 51).

(8) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/405 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich lub ich regionów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych zwierząt i towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 118).

(9) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2235 z dnia 16 grudnia 2020 r. ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 i (UE) 2017/625 w odniesieniu do wzorów świadectw zdrowia zwierząt, wzorów świadectw urzędowych i wzorów świadectw zdrowia zwierząt/świadectw urzędowych do celów wprowadzania do Unii i przemieszczania w obrębie terytorium Unii przesyłek niektórych kategorii zwierząt i towarów oraz urzędowej certyfikacji dotyczącej takich świadectw i uchylające rozporządzenie (WE) nr 599/2004, rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 636/2014 i (UE) 2019/628, dyrektywę 98/68/WE oraz decyzje 2000/572/WE, 2003/779/WE i 2007/240/WE (Dz.U. L 442 z 30.12.2020, s. 1).


ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

Kod ISO2

Państwo (1)

Bydło

Owce/kozy

Świnie

Koniowate

Drób

Akwakultura (17)

Mleko

Jaja

Króliki

Zwierzęta łowne

Zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych

Miód

Osłonki

AD

Andora

X

X

Δ

X

P

X

AE

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Δ

P

X (2)

O

O

X (3)

AL

Albania

X

X (14)

P

O

X

X

AM

Armenia

X (14)

P

O

O

X

AR

Argentyna

X

X

X

X

X (14)

P

X

X

X

X

X

X

X

AU

Australia

X

X

X

X

M

X

X

X

X

X

X

BA

Bośnia i Hercegowina

X

X

X

X

X (14)

P

X

X

X

BD

Bangladesz

X

P

O

O

BF

Burkina Faso

X

BJ

Benin

X

BN

Brunei

X (15)

P

O

O

BR

Brazylia

X

X

X

X

P

O

O

X

X

BW

Botswana

X

P

BY

Białoruś

X (8)

X (14)

P

X

X

X

X

BZ

Belize

X (15)

P

O

O

CA

Kanada

X

X

X

X

X

X

M

X

X

X

X

X

X

CH

Szwajcaria

X

X

X

X

X

X (14)

M

X

X

X

X

X

X

X

CL

Chile

X

X (5)

X

X

X (14)

M

X

O

X

X

X

CM

Kamerun

X

CN

Chiny

X

X

P

O

X

X

X

X

CO

Kolumbia

X

P

X

Δ

X

CR

Kostaryka

X

P

O

O

CU

Kuba

X (15)

P

O

O

X

DO

Republika Dominikańska

X

EC

Ekwador

X

P

O

O

EG

Egipt

X

ET

Etiopia

X

FK

Falklandy

X

X (5)

X (14)

P

O

O

FO

Wyspy Owcze

X (14)

P

O

O

GB

Zjednoczone Królestwo (6)

X

X

X

X

X

X (14)

Δ

M

X

X

X

X

X

X

X

GE

Gruzja

X

GG

Guernsey

O

M

X

O

GL

Grenlandia

X (5)

M

X

GT

Gwatemala

X (15)

P

O

O

X

HK

Hongkong

Δ

P

Δ

HN

Honduras

X

P

O

O

ID

Indonezja

X

P

O

O

IL

Izrael (4)

X

X (14)

P

X

X

X

IM

Wyspa Man

X

X

X

X (14)

M

X

O

X

IN

Indie

O

X

P

O

X

X

X

IR

Iran

X (15)

X (16)

P

O

O

X

JE

Jersey

X

M

X

O

JM

Jamajka

M

X

JP

Japonia

X

X

X

X (14)

M

X

X

Δ

X

KE

Kenia

X (14)

P

O

O

KR

Korea Południowa

X

X

M

O

O

Δ

LB

Liban

X

LK

Sri Lanka

X

P

O

O

MA

Maroko

X

X (14)

Δ

M

O

O

X

MD

Mołdawia

X

X (14)

P

X

X

X

ME

Czarnogóra

X

X (5)

X

X

X (14)

P

X

X

X

MG

Madagaskar

X

P

O

O

X

MK

Macedonia Północna

X

X

X

X

X (14)

P

X

X

X

X

MM

Mjanma/Birma

X

P

O

O

X

MN

Mongolia

X

MU

Mauritius

X (14)

P

O

O

Δ

MX

Meksyk

Δ

X

P

O

X

X

MY

Malezja

Δ

X

P

O

O

MZ

Mozambik

X (15)

P

O

O

NA

Namibia

X

X (5)

P

X

NC

Nowa Kaledonia

X (15)

P

O

O

X

X

NG

Nigeria

X (15)

P

O

O

NI

Nikaragua

X (15)

P

O

O

X

NZ

Nowa Zelandia

X

X

O

X

O

X (14)

M

X

O

O

X

X

X

X

PA

Panama

X

P

O

O

PE

Peru

X

M

O

O

PH

Filipiny

X

P

O

O

PK

Pakistan

X

PM

Saint-Pierre i Miquelon

X

P

PN

Pitcairn

X

PY

Paragwaj

X

P

X

RS

Serbia (7)

X

X

X

X (8)

X

X (14)

P

X

X

X

X

X

X

RU

Rosja

X

X

X

X

O

P

X

X

X (9)

X

X

RW

Rwanda

X

SA

Arabia Saudyjska

X

P

O

O

SG

Singapur

Δ

Δ

Δ

X (10)

Δ

X (14)

P

Δ

Δ

X (10)

X (10)

SM

San Marino

X

Δ

O

P

X

O

X

SV

Salwador

X

SY

Syria

X

SZ

Eswatini

X

P

TG

Togo

X

TH

Tajlandia

O

O

X

X

M

O

Δ

X

TN

Tunezja

X (14)

M

O

O

X

TR

Turcja

X

X (14)

M

X

X

X

X

TW

Tajwan

X

P

O

X

X

TZ

Tanzania

X (15)

P

O

O

X

UA

Ukraina

X

X

X

X (14)

M

X

X

X

X

X

UG

Uganda

X

US

Stany Zjednoczone

X

X (11)

X

X

X

M

X

X

X

X

X

X

UY

Urugwaj

X

X

X

X (14)

M

X

O

X

X

X

UZ

Uzbekistan

X

VE

Wenezuela

X (15)

P

O

O

VN

Wietnam

X

M

O

O

X

WF

Wallis i Futuna

X

XK

Kosowo (12)

Δ

ZA

Republika Południowej Afryki

P

X

X (13)

ZM

Zambia

X


(1) Wykaz państw i terytoriów (nie jest ograniczony do państw uznanych przez UE).

(2) Wyłącznie mleko wielbłądzie.

(3) Wyłącznie region Ras al-Chajma.

(4) Nie obejmuje obszarów geograficznych, które weszły pod administrację Państwa Izrael po 5 czerwca 1967 r., tj. Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.

(5) Wyłącznie owce.

(6) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów załączników II-XXII odniesienia do Zjednoczonego Królestwa nie obejmują Irlandii Północnej.

(7) Nie obejmuje Kosowa (użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa).

(8) Wywóz do Unii żywych koniowatych przeznaczonych na ubój (wyłącznie zwierzęta, od których lub z których pozyskuje się żywność).

(9) Wyłącznie renifery.

(10) Dotyczy wyłącznie towarów ze świeżego mięsa pochodzących z Nowej Zelandii, przeznaczonych do Unii oraz rozładowywanych i przeładowywanych w Singapurze oraz objętych tranzytem przez to państwo z przechowywaniem lub bez.

(11) Wyłącznie kozy.

(12) Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.

(13) Wyłącznie ptaki bezgrzebieniowe.

(14) Wyłącznie ryby.

(15) Wyłącznie skorupiaki.

(16) Wyłącznie ikra i kawior.

(17) Akwakultura obejmuje ryby, w tym węgorze, oraz produkty rybne (takie jak ikra i kawior) i skorupiaki."

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00