Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 85 str. 6
Wersja aktualna od 2022-04-03
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2022 nr 85 str. 6
Wersja aktualna od 2022-04-03
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/415

z dnia 11 marca 2022 r.

dotyczące zezwolenia na stosowanie kwasu jabłkowego, kwasu cytrynowego wytwarzanego przez Aspergillus niger DSM 25794, CGMCC 4513/CGMCC 5751 lub CICC 40347/CGMCC 5343, kwasu sorbowego i sorbinianu potasu, kwasu octowego, dioctanu sodu i octanu wapnia, kwasu propionowego, propionianu sodu, propionianu wapnia i propionianu amonu, kwasu mrówkowego, mrówczanu sodu, mrówczanu wapnia i mrówczanu amonu oraz kwasu mlekowego wytwarzanego przez Bacillus coagulans (LMG S-26145 lub DSM 23965), Bacillus smithii (LMG S-27890) lub Bacillus subtilis (LMG S-27889) i mleczanu wapnia jako dodatków paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt (1), w szczególności jego art. 9 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania takich zezwoleń. W art. 10 tego rozporządzenia przewidziano ponowną ocenę dodatków dopuszczonych na mocy dyrektywy Rady 70/524/EWG (2).

(2)

Kwas DL-jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas sorbowy i sorbinian potasu, kwas octowy, dioctan sodu i octan wapnia, kwas propionowy, propionian sodu, propionian wapnia i propionian amonu, kwas mrówkowy, mrówczan sodu, mrówczan wapnia i mrówczan amonu oraz kwas mlekowy i mleczan wapnia zostały dopuszczone bez ograniczeń czasowych jako dodatki paszowe dla wszystkich gatunków zwierząt zgodnie z dyrektywą 70/524/EWG. Dodatki te zostały następnie wpisane do rejestru dodatków paszowych jako istniejące produkty zgodnie z art. 10 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

(3)

Zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 w związku z jego art. 7 złożono wnioski o ponowną ocenę kwasu DL-jabłkowego, kwasu cytrynowego wytwarzanego przez Aspergillus niger DSM 25794, CGMCC 4513/CGMCC 5751 lub CICC 40347/CGMCC 5343, kwasu sorbowego i sorbinianu potasu, kwasu octowego, dioctanu sodu i octanu wapnia, kwasu propionowego, propionianu sodu, propionianu wapnia i propionianu amonu, kwasu mrówkowego, mrówczanu sodu, mrówczanu wapnia i mrówczanu amonu oraz kwasu mlekowego wytwarzanego przez Bacillus coagulans (LMG S-26145 lub DSM 23965), Bacillus smithii (LMG S-27890) lub Bacillus subtilis (LMG S-27889) i mleczanu wapnia jako dodatków paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt.

(4)

Wnioskodawcy wystąpili o sklasyfikowanie tych dodatków w kategorii "dodatki technologiczne" i w grupie funkcjonalnej "konserwanty" lub "regulatory kwasowości". Do wniosków dołączone zostały dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na mocy art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

(5)

W opinii z dnia 29 stycznia 2014 r. (3) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania kwas DL-jabłkowy nie ma szkodliwych skutków dla zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa konsumentów ani środowiska. Urząd stwierdził również, że dodatek działa drażniąco na skórę, błony śluzowe i oczy; ryzyko stanowi też narażenie drogą wziewną. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatku. Urząd stwierdził również, że dodatek ten jest skuteczny jako substancja konserwująca paszę.

(6)

W swoich opiniach z dnia 27 stycznia 2015 r. (4) Urząd stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania kwas cytrynowy wytwarzany przez Aspergillus niger DSM 25794, CGMCC 4513/CGMCC 5751 lub CICC 40347/CGMCC 5343 nie ma szkodliwych skutków dla zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa konsumentów ani środowiska. Urząd stwierdził również, że dodatek może mieć potencjalnie szkodliwy wpływ na skórę, błony śluzowe i oczy; ryzyko stanowi też narażenie drogą wziewną. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatku. Urząd stwierdził również, że substancja ta mogłaby potencjalnie pełnić funkcję regulatora kwasowości w paszy. Jej skuteczność jako konserwantu, choć jest dobrze znana w przypadku żywności, nie została jednak wystarczająco wykazana, ponieważ w studium projektowym nie uwzględniono analizy statystycznej.

(7)

Pomimo słabych dowodów statystycznych przedstawionych w badaniach uznano, że wystarczającym wskaźnikiem skuteczności tej substancji jako konserwantu jest zezwolenie na stosowanie kwasu cytrynowego do tego samego celu w żywności, które wydano zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 429/2008 (5).

(8)

W opiniach z dnia 1 lipca 2014 r. (6) i 8 września 2015 r. (7) Urząd stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania kwas sorbowy i sorbinian potasu nie mają szkodliwych skutków dla zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa konsumentów ani środowiska. Urząd stwierdził również, że dodatki działają drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatków. Urząd stwierdził również, że kwas sorbowy i sorbinian potasu są dodatkami do żywności dopuszczonymi do stosowania w Unii jako konserwanty. Uzasadnione jest oczekiwanie, że ich działanie obserwowane w żywności będzie można również zaobserwować w paszy, jeżeli będą one stosowane w porównywalnych stężeniach i w podobnych warunkach.

(9)

W opiniach z dnia 1 lutego 2012 r. (8) i 6 maja 2021 r. (9) Urząd stwierdził, że zgodnie z proponowanymi warunkami stosowania kwas octowy, dioctan sodu i octan wapnia nie mają szkodliwych skutków dla zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa konsumentów ani środowiska. Urząd stwierdził również, że rozcieńczony kwas uznaje się za substancję drażniącą, podczas gdy w wyższych stężeniach działa żrąco i stwarza szczególne ryzyko dla oczu. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatku. Urząd stwierdził również, że kwas octowy, dioctan sodu i octan wapnia są dodatkami do żywności dopuszczonymi do stosowania w Unii jako konserwanty. Uzasadnione jest oczekiwanie, że ich działanie obserwowane w żywności będzie można również zaobserwować w paszy, jeżeli będą one stosowane w porównywalnych stężeniach i w podobnych warunkach.

(10)

W opinii z dnia 16 listopada 2011 r. (10) Urząd stwierdził, że zgodnie z proponowanymi warunkami stosowania kwas propionowy, propionian sodu, propionian wapnia i propionian amonu nie mają szkodliwych skutków dla zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa konsumentów ani środowiska. Urząd stwierdził również, że kwas propionowy, propionian sodu, propionian wapnia i propionian amonu działają żrąco na skórę, błony śluzowe i na oczy. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatków. Urząd stwierdził również, że kwas propionowy, propionian sodu, propionian wapnia i propionian amonu mogą potencjalnie pełnić rolę konserwantów w paszy.

(11)

W opiniach z dnia 17 września 2014 r. (11), 11 marca 2015 r. (12), 18 marca 2020 r. (13), 7 maja 2020 r. (14), 19 marca 2020 r. (15), 24 października 2014 r. (16) i 7 maja 2020 r. (17) Urząd stwierdził, że zgodnie z proponowanymi warunkami stosowania kwas mrówkowy, mrówczan sodu, mrówczan wapnia i mrówczan amonu nie mają szkodliwych skutków dla zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa konsumentów ani środowiska. Urząd stwierdził również, że kwas mrówkowy, mrówczan sodu i mrówczan amonu są żrące. Mrówczan wapnia i mrówczan sodu nie działają drażniąco na skórę, ale są lekko drażniące dla oczu, powodują podrażnienie dróg oddechowych i mogą mieć działanie uczulające. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatków. Urząd stwierdził również, że kwas mrówkowy, mrówczan sodu, mrówczan wapnia i mrówczan amonu mogą potencjalnie pełnić rolę konserwantów w paszy.

(12)

W swoich opiniach z dnia 9 lipca 2015 r. (18), 5 lipca 2017 r. (19) i 12 listopada 2019 r. (20) Urząd stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania kwas mlekowy wytwarzany przez Bacillus coagulans (LMG S-26145 lub DSM 23965), Bacillus smithii (LMG S-27890) lub Bacillus subtilis (LMG S-27889) i mleczan wapnia nie mają szkodliwych skutków dla zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa konsumentów ani środowiska. Urząd stwierdził również, że kwas mlekowy działa drażniąco na oczy, żrąco na skórę i drażniąco na drogi oddechowe. Mleczan wapnia należy uznać za substancję drażniącą dla skóry, oczu i dróg oddechowych. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatków. Urząd stwierdził również, że ponieważ kwas mlekowy i mleczan wapnia są stosowane w żywności jako konserwanty, uzasadnione jest oczekiwanie, że ich działanie obserwowane w żywności będzie można również zaobserwować w paszy, jeżeli będą one stosowane w porównywalnych stężeniach i w podobnych warunkach.

(13)

Zdaniem Urzędu nie ma potrzeby wprowadzania szczegółowych wymogów dotyczących monitorowania po wprowadzeniu do obrotu. Urząd zweryfikował również sprawozdanie dotyczące metod analizy dodatków paszowych w paszy, przedłożone przez laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003.

(14)

Ocena kwasu DL-jabłkowego, kwasu cytrynowego wytwarzanego przez Aspergillus niger DSM 25794, CGMCC 4513/CGMCC 5751 lub CICC 40347/CGMCC 5343, kwasu sorbowego i sorbinianu potasu, kwasu octowego, dioctanu sodu i octanu wapnia, kwasu propionowego, propionianu sodu, propionianu wapnia i propionianu amonu, kwasu mrówkowego, mrówczanu sodu, mrówczanu wapnia i mrówczanu amonu oraz kwasu mlekowego wytwarzanego przez Bacillus coagulans (LMG S-26145 lub DSM 23965), Bacillus smithii (LMG S-27890) lub Bacillus subtilis (LMG S-27889) i mleczanu wapnia dowodzi, że warunki udzielenia zezwolenia przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 są spełnione. W związku z tym należy zezwolić na stosowanie kwasu DL-jabłkowego, kwasu cytrynowego, kwasu sorbowego i sorbinianu potasu, kwasu octowego, dioctanu sodu i octanu wapnia, kwasu propionowego, propionianu sodu, propionianu wapnia i propionianu amonu, kwasu mrówkowego, mrówczanu sodu, mrówczanu wapnia i mrówczanu amonu oraz kwasu mlekowego i mleczanu wapnia.

(15)

Ponieważ względy bezpieczeństwa nie wymagają natychmiastowego zastosowania zmian w warunkach zezwolenia na stosowanie kwasu DL-jabłkowego, kwasu cytrynowego, kwasu sorbowego i sorbinianu potasu, kwasu octowego, dioctanu sodu i octanu wapnia, kwasu propionowego, propionianu sodu, propionianu wapnia i propionianu amonu, kwasu mrówkowego, mrówczanu sodu, mrówczanu wapnia i mrówczanu amonu oraz kwasu mlekowego i mleczanu wapnia, należy przewidzieć okres przejściowy, aby umożliwić zainteresowanym stronom przygotowanie się do spełnienia nowych wymogów wynikających z zezwolenia.

(16)

Fakt, że kwas cytrynowy, kwas sorbowy i sorbinian potasu, kwas octowy, kwas propionowy, propionian sodu, propionian amonu, kwas mrówkowy, mrówczan amonu, mrówczan sodu, mrówczan wapnia i kwas mlekowy nie są dopuszczone do stosowania jako konserwanty w wodzie do pojenia, oraz że kwas cytrynowy nie jest dopuszczony do stosowania jako regulator kwasowości, nie wyklucza ich stosowania w mieszankach paszowych podawanych z wodą.

(17)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zezwolenie

Dodatki wyszczególnione w załączniku, należące do kategorii "dodatki technologiczne" i do grupy funkcjonalnej "konserwanty" lub "regulatory kwasowości", zostają dopuszczone jako dodatki stosowane w żywieniu zwierząt zgodnie z warunkami określonymi w załączniku.

Artykuł 2

Środki przejściowe

1. Dodatki wyszczególnione w załączniku oraz premiksy zawierające te dodatki wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 3 października 2022 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 kwietnia 2022 r. mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów.

2. Mieszanki paszowe i materiały paszowe zawierające dodatki wyszczególnione w załączniku wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 3 kwietnia 2023 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 kwietnia 2022 r. mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów, jeżeli są przeznaczone dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność.

3. Mieszanki paszowe i materiały paszowe zawierające dodatki wyszczególnione w załączniku wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 3 kwietnia 2024 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 kwietnia 2022 r. mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów, jeżeli są przeznaczone dla zwierząt, od których ani z których nie pozyskuje się żywności.

Artykuł 3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 marca 2022 r.

W imieniu Komisji

Ursula VON DER LEYEN

Przewodnicząca


(1) Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29.

(2) Dyrektywa Rady 70/524/EWG z dnia 23 listopada 1970 r. dotycząca dodatków paszowych (Dz.U. L 270 z 14.12.1970, s. 1).

(3) Dziennik EFSA 2014; 12(2):3563.

(4) Dziennik EFSA 2015; 13(2):4009 oraz Dziennik EFSA 2015; 13(2):4010.

(5) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 429/2008 z dnia 25 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie sporządzania i przedstawiania wniosków oraz oceny dodatków paszowych i udzielania zezwoleń na dodatki paszowe (Dz.U. L 133 z 22.5.2008, s. 57).

(6) Dziennik EFSA 2014; 12(7):3792.

(7) Dziennik EFSA 2015; 13(9):4239.

(8) Dziennik EFSA 2012; 10(2):2571.

(9) Dziennik EFSA 2021; 19(5):6615.

(10) Dziennik EFSA 2011; 9(12):2446.

(11) Dziennik EFSA 2014; 12(10):3827.

(12) Dziennik EFSA 2015; 13(5):4056.

(13) Dziennik EFSA 2020; 18(4):6076.

(14) Dziennik EFSA 2020; 18(5):6139.

(15) Dziennik EFSA 2020; 18(4):6077.

(16) Dziennik EFSA 2014; 12(11):3898.

(17) Dziennik EFSA 2020; 18(5):6137.

(18) Dziennik EFSA 2015; 13(12):4198.

(19) Dziennik EFSA 2017; 15(7):4938.

(20) Dziennik EFSA 2019; 17(12):5914.


ZAŁĄCZNIK

Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a296

Kwas DL-jabłkowy

Skład dodatku

Kwas DL-jabłkowy ≥ 99,5 %

Charakterystyka substancji czynnej

Kwas DL-jabłkowy ≥ 99,5 %

C4H6O5

Nr CAS 6915-15-7 (lub 617-48-1)

Popiół siarczanowy ≤ 0,02 %

Kwas fumarowy ≤ 1 %

Kwas maleinowy ≤ 0,05 %

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (1)

Do oznaczenia kwasu maleinowego jako całkowitego kwasu maleinowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt

-

-

-

1.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

2.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a330

Kwas cytrynowy

Skład dodatku

Kwas cytrynowy ≥ 99,5 % (w suchej masie)

Charakterystyka substancji czynnej

Kwas cytrynowy ≥ 99,5 %

Postać bezwodna:

C6H8O7

Nr CAS 77-92-9

Postać jednowodna:

C6H8O7.H2O

Nr CAS 5949-29-1

Popiół siarczanowy < 0,05 %

Kwas szczawiowy < 100 mg/kg

Wytwarzany przez:

-

Aspergillus niger DSM 25794 lub

-

Aspergillus niger CGMCC 4513/CGMCC 5751 lub

-

Aspergillus niger CICC 40347/CGMCC 5343

Metoda analityczna (2)

Do oznaczenia kwasu cytrynowego jako całkowitego kwasu cytrynowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt

-

-

15 000

1.

Mieszanka kwasu cytrynowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: regulatory kwasowości

1a330

Kwas cytrynowy

Skład dodatku

Kwas cytrynowy ≥ 99,5 % (w suchej masie)

Charakterystyka substancji czynnej

Kwas cytrynowy ≥ 99,5 %

Postać bezwodna:

C6H8O7

Nr CAS 77-92-9

Postać jednowodna:

C6H8O7.H2O

Nr CAS 5949-29-1

Popiół siarczanowy < 0,05 %

Kwas szczawiowy < 100 mg/kg

Wytwarzany przez:

-

Aspergillus niger DSM 25794 lub

-

Aspergillus niger CGMCC 4513/CGMCC 5751 lub

-

Aspergillus niger CICC 40347/CGMCC 5343

Metoda analityczna (3)

Do oznaczenia kwasu cytrynowego jako całkowitego kwasu cytrynowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt

-

-

15 000

1.

Mieszanka kwasu cytrynowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a200

Kwas sorbowy

Skład dodatku

Kwas sorbowy ≥ 99 %

Postać stała

Substancja czynna

Kwas sorbowy ≥ 99 %

C6 H8O2

Nr CAS 110-44-1

Popiół siarczanowy ≤ 0,2 %

Aldehydy ≤ 0,1 %

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (4)

Do oznaczenia kwasu sorbowego jako całkowitego kwasu sorbowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

wysokosprawna chromatografia cieczowa z detekcją UV, HPLC-UV (EN 17298)

Wszystkie gatunki zwierząt oprócz przeżuwaczy z nierozwiniętym żwaczem

-

-

2 500

1.

Mieszanka kwasu sorbowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Przeżuwacze z nierozwiniętym żwaczem

-

6 700


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1k202

Sorbinian potasu

Skład dodatku

Sorbinian potasu ≥ 99 %

Postać stała

Substancja czynna

Sorbinian potasu ≥ 99 %

C6 H7 KO2

Nr CAS 24634-61-5

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (5)

Do oznaczenia potasu w dodatku paszowym:

-

EN ISO 6869: atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) lub

-

EN 15510: atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES)

Do oznaczenia sorbinianu potasu jako całkowitego kwasu sorbowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

wysokosprawna chromatografia cieczowa z detekcją UV, HPLC-UV (EN 17298)

Wszystkie gatunki zwierząt oprócz przeżuwaczy z nierozwiniętym żwaczem

-

-

2 500

(jako kwas sorbowy)

1.

Mieszanka sorbinianu potasu z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Przeżuwacze z nierozwiniętym żwaczem

-

6 700

(jako kwas sorbowy)


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a260

Kwas octowy

Skład dodatku

Kwas octowy ≥ 99,8 %

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Kwas octowy ≥ 99,8 %

C2H4O2

Nr CAS 64-19-7

Woda ≤ 0,15 %

Substancje nielotne ≤ 30 mg/kg

Kwas mrówkowy i jego sole oraz pozostałe utleniacze ≤ 0,5 g/kg

Wytwarzany w drodze syntezy chemicznej, w tym w drodze produkcji celulozy (jako produkt uboczny)

Metoda analityczna (6)

Do oznaczenia kwasu octowego jako całkowitego kwasu octowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Drób

Świnie

Zwierzęta domowe

-

-

2 500

1.

Mieszanka kwasu octowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Wszystkie pozostałe gatunki zwierząt oprócz ryb

-

-


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a262

Dioctan sodu

Skład dodatku

Dioctan sodu ≥ 58 %

Postać stała

Charakterystyka substancji czynnej

Dioctan sodu (bezwodny i trójwodny) ≥ 58 %

NaC4H7O4

Nr CAS 126-96-5

Kwas octowy ≥ 39 %

Woda ≤ 2 %

Substancje nielotne ≤ 30 mg/kg

Kwas mrówkowy i jego sole oraz pozostałe utleniacze ≤ 1 g/kg

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (7)

Do oznaczenia sodu w dodatku paszowym:

-

EN ISO 6869: atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) lub

-

EN 15510: atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES)

Do oznaczenia dioctanu sodu jako całkowitego kwasu octowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Drób

Świnie

Zwierzęta domowe

-

-

2 500 (jako kwas octowy)

1.

Mieszanka kwasu octowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Wszystkie pozostałe gatunki zwierząt oprócz ryb

-

-


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a263

Octan wapnia

(bezwodny i jednowodny)

Skład dodatku

Octan wapnia ≥ 98,7 %

Postać stała

Charakterystyka substancji czynnej

Octan wapnia ≥ 98,7 %

C4H6CaO4

Nr CAS 62-54-4

Woda ≤ 6 %

Substancje nielotne ≤ 30 mg/kg

Kwas mrówkowy i jego sole oraz pozostałe utleniacze ≤ 1 g/kg

Żelazo ≤ 0,5 mg/kg

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (8)

Do oznaczenia wapnia w dodatku paszowym:

-

EN ISO 6869: atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) lub

-

EN 15510: atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES)

Do oznaczenia octanu wapnia jako całkowitego kwasu octowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Drób

Świnie

Zwierzęta domowe

-

-

2 500

(jako kwas octowy)

1.

Mieszanka kwasu octowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Wszystkie pozostałe gatunki zwierząt oprócz ryb

-

-


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1k280

Kwas propionowy

Skład dodatku

Kwas propionowy ≥ 99,5 %

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Kwas propionowy ≥ 99,5 %

C3H6O2

Nr CAS 79-09-4

Pozostałości nielotne ≤ 0,01 % po suszeniu w temperaturze 140o C do stałej masy.

Aldehydy ≤ 0,1 % wyrażone jako aldehyd propionowy

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (9)

Do oznaczenia kwasu propionowego jako całkowitego kwasu propionowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt oprócz świń i drobiu

-

-

-

1.

Mieszanka kwasu propionowego z różnych źródeł nie może przekraczać dozwolonego maksymalnego poziomu w mieszankach paszowych pełnoporcjowych dla gatunków spokrewnionych.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Świnie

-

30 000

Drób

-

10 000


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1k281

Propionian sodu

Skład dodatku

Propionian sodu ≥ 98,5 %

Postać stała

Charakterystyka substancji czynnej

Propionian sodu ≥ 98,5 %

C3H5O2Na

Nr CAS 137-40-6

Strata przy suszeniu ≤ 4 % określona poprzez poddanie suszeniu przez dwie godziny w temperaturze 105o C

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (10)

Do oznaczenia sodu w dodatku paszowym:

-

EN ISO 6869: atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) lub

-

EN 15510: atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES)

Do oznaczenia propionianu sodu jako całkowitego kwasu propionowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt oprócz świń i drobiu

-

-

-

1.

Mieszanka kwasu propionowego z różnych źródeł nie może przekraczać dozwolonego maksymalnego poziomu w mieszankach paszowych pełnoporcjowych dla gatunków spokrewnionych.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Świnie

-

30 000

(jako kwas propionowy)

Drób

-

10 000

(jako kwas propionowy)


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a282

Propionian wapnia

Skład dodatku

Propionian wapnia ≥ 98 % w przeliczeniu na suchą masę

Postać stała

Charakterystyka substancji czynnej

Propionian wapnia ≥ 98 %

C6H10O4Ca

Nr CAS 4075-81-4

Strata przy suszeniu ≤ 6 % określona poprzez poddanie suszeniu przez dwie godziny w temperaturze 105o C

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (11)

Do oznaczenia wapnia w dodatku paszowym:

-

EN ISO 6869: atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) lub

-

EN 15510: atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES)

Do oznaczenia propionianu wapnia jako całkowitego kwasu propionowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt oprócz świń i drobiu

-

-

-

1.

Mieszanka kwasu propionowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Świnie

-

30 000

(jako kwas propionowy)

Drób

-

10 000

(jako kwas propionowy)


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1k284

Propionian amonu

Skład dodatku

Preparat propionianu amonu

≥ 19 %, kwas propionowy ≤ 80 %

woda ≤ 30 %

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Propionian amonu

C3H9O2N

Nr CAS 17496-08-1

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (12)

Do oznaczenia amonu w dodatku paszowym:

ISO 5664: destylacja i miareczkowanie

Do oznaczenia propionianu amonu jako całkowitego kwasu propionowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt oprócz świń i drobiu

-

-

-

1.

Mieszanka kwasu propionowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Świnie

-

30 000

(jako kwas propionowy)

Drób

-

10 000

(jako kwas propionowy)


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1k236

Kwas mrówkowy

Skład dodatku

Kwas mrówkowy ≥ 84,5 %

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Kwas mrówkowy ≥ 84,5 %

H2CO2

Nr CAS 64-18-6

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (13)

Do oznaczenia kwasu mrówkowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt

-

-

10 000

1.

Mieszanka kwasu mrówkowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1k237i

Mrówczan sodu

Skład dodatku

Mrówczan sodu ≥ 98 %

Postać stała

Mrówczan sodu ≥ 15 %

Kwas mrówkowy ≤ 75 %

Woda ≤ 25 %

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Mrówczan sodu

HCO2Na

Nr CAS 141-53-7

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (14)

Do oznaczenia sodu w dodatkach paszowych:

-

EN ISO 6869: atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) lub

-

EN 15510: atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES)

Do oznaczenia mrówczanu sodu jako całkowitego kwasu mrówkowego w dodatkach paszowych, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt

-

-

10 000

(jako kwas mrówkowy)

1.

Mieszanka kwasu mrówkowego z różnych źródeł nie może przekraczać dozwolonego maksymalnego poziomu w mieszankach paszowych pełnoporcjowych dla gatunków spokrewnionych.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a238

Mrówczan wapnia

Skład dodatku

Mrówczan wapnia ≥ 98 %

Postać stała

Charakterystyka substancji czynnej

Mrówczan wapnia

Ca(HCO)2

Nr CAS 544-17-2

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (15)

Do oznaczenia wapnia w dodatku paszowym:

EN ISO 6869: atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) lub EN 15510: atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES)

Do oznaczenia mrówczanu wapnia jako całkowitego kwasu mrówkowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt

-

-

10 000

(jako kwas mrówkowy)

1.

Mieszanka kwasu mrówkowego z różnych źródeł nie może przekraczać dozwolonego maksymalnego poziomu w mieszankach paszowych pełnoporcjowych dla gatunków spokrewnionych.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg dodatku/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a295

Mrówczan amonu

Skład dodatku

Mrówczan amonu ≥ 35 %

Kwas mrówkowy ≤ 64 %

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Mrówczan amonu ≥ 35 %

HCO2NH4

Nr CAS 540-69-2

Formamid < 3 000 mg/kg

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (16)

Oznaczanie amonu w dodatku paszowym:

ISO 5664: destylacja i miareczkowanie

Do oznaczenia mrówczanu amonu jako całkowitego kwasu mrówkowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt oprócz kur niosek, loch, przeżuwaczy mlecznych, zwierząt domowych i zwierząt, od których ani z których nie pozyskuje się żywności

-

-

2 000

(jako kwas mrówkowy)

1.

Mieszanka kwasu mrówkowego z różnych źródeł nie może przekraczać dozwolonego maksymalnego poziomu w mieszankach paszowych pełnoporcjowych dla gatunków spokrewnionych.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a270

Kwas mlekowy

Skład dodatku

Kwas mlekowy ≥ 72 % (m/m)

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Kwas mlekowy:

Kwas D-mlekowy ≤ 5 %

kwas L-mlekowy ≥ 95 %

C3H6O3

Nr CAS 79-33-4

Wytwarzany w drodze fermentacji:

Bacillus coagulans (LMG S-26145 lub DSM 23965) lub

Bacillus smithii (LMG S-27890) lub Bacillus subtilis (LMG S-27889).

Metoda analityczna (17)

Do oznaczenia kwasu mlekowego jako całkowitego kwasu mlekowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt oprócz świń i przeżuwaczy z rozwiniętym żwaczem

-

-

20 000

1.

Mieszanka kwasu mlekowego z różnych źródeł nie może przekraczać dozwolonego maksymalnego poziomu w mieszankach paszowych pełnoporcjowych dla gatunków spokrewnionych.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Świnie i przeżuwacze oprócz przeżuwaczy z nierozwiniętym żwaczem

-

50 000


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki technologiczne

Grupa funkcjonalna: konserwanty

1a327

Mleczan wapnia

Skład dodatku

Mleczan wapnia ≥ 98 % (w przeliczeniu na suchą masę m/m)

Postać stała

Charakterystyka substancji czynnej

Mleczan wapnia ≥ 98 %

(C3H5O2) 2 •nH2O

Nr CAS 814-80-2

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Metoda analityczna (18)

Do oznaczenia mleczanu wapnia w dodatku paszowym:

-

EN ISO 6869: atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) lub

-

EN 15510: atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES)

Do oznaczenia mleczanu wapnia jako całkowitego kwasu mlekowego w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

chromatografia jonowa z detekcją konduktometryczną, IC-CD (EN 17294)

Wszystkie gatunki zwierząt oprócz świń i przeżuwaczy z rozwiniętym żwaczem

-

-

20 000

(jako kwas mlekowy)

1.

Mieszanka kwasu mlekowego z różnych źródeł nie może przekraczać maksymalnej dozwolonej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej.

2.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i odpowiednie środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.

3.

W instrukcji stosowania dodatku, premiksu i powiązanych pasz dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, należy wskazać: "Jednoczesne stosowanie różnych kwasów organicznych lub ich soli jest przeciwwskazane, jeżeli co najmniej jeden lub jedna z nich są stosowane na poziomie równym maksymalnej dozwolonej zawartości lub do tego poziomu zbliżonym".

3 kwietnia 2032 r.

Świnie i przeżuwacze oprócz przeżuwaczy z nierozwiniętym żwaczem

-

30 000

(jako kwas mlekowy)


(1) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(2) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(3) 1Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(4) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(5) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(6) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(7) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(8) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(9) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(10) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(11) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(12) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(13) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(14) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(15) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(16) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(17) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

(18) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00