DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/960
z dnia 30 kwietnia 2021 r.
ustanawiająca konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Promieniowania o Ekstremalnych Parametrach - "The Extreme Light Infrastructure" (ELI ERIC)
(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 2923)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Jedynie teksty w językach bułgarskim, czeskim, litewskim, niemieckim, węgierskim i włoskim są autentyczne)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 723/2009 z dnia 25 czerwca 2009 r. w sprawie wspólnotowych ram prawnych konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC) (1), w szczególności jego art. 6 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) | Republika Czeska, Węgry, Włochy i Litwa zwróciły się do Komisji o utworzenie konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Promieniowania o Ekstremalnych Parametrach - "the Extreme Light Infrastructure" (ELI ERIC). Niemcy i Bułgaria poinformowały, że postanowiły uczestniczyć w ELI ERIC początkowo w charakterze obserwatora. Zainteresowane państwa uzgodniły, że przyjmującym państwem członkowskim ELI ERIC będzie Republika Czeska. |
(2) | Decyzją Wspólnego Komitetu EOG nr 72/2015 (2) rozporządzenie (WE) nr 723/2009 zostało włączone do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). |
(3) | Komisja dokonała oceny wniosku zgodnie z art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 723/2009 i stwierdziła, że spełnia on wymogi określone w tym rozporządzeniu. |
(4) | Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na mocy art. 20 rozporządzenia (WE) nr 723/2009, |
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
1. Niniejszym ustanawia się konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Promieniowania o Ekstremalnych Parametrach - "the Extreme Light Infrastructure" (ELI ERIC).
2. Zasadnicze elementy statutu ELI ERIC określono w załączniku.
Artykuł 2
Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Bułgarii, Republiki Czeskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Włoskiej, Republiki Litewskiej i Węgier.
Sporządzono w Brukseli dnia 30 kwietnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Mariya GABRIEL
Członek Komisji
(1) Dz.U. L 206 z 8.8.2009, s. 1.
(2) Decyzja Wspólnego Komitetu EOG nr 72/2015 z dnia 20 marca 2015 r. zmieniająca Protokół 31 do Porozumienia EOG w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami (Dz.U. L 129 z 19.5.2016, s. 85).
ZAŁĄCZNIK
ZASADNICZE ELEMENTY STATUTU ELI ERIC
Artykuł 1
NAZWA
Ustanawia się europejską infrastrukturę badawczą zlokalizowaną w jednym miejscu, posiadającą obiekty operacyjne w różnych państwach członkowskich ELI ERIC, jako konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC) na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 723/2009 (1) i nadaje się jej nazwę "The Extreme Light Infrastructure ERIC", a powszechnie określa się ją jako "ELI ERIC".
Artykuł 2
ZADANIA I DZIAŁANIA
1. ELI ERIC eksploatuje obiekty laserowe o wysokiej mocy określone w opisie technicznym i naukowym (załącznik I) ("OBIEKTY ELI") jako jedna zintegrowana organizacja o jednolitej administracji i jednolitej strukturze zarządzania. Walne zgromadzenie ELI ERIC może uznać i włączyć dodatkowe OBIEKTY ELI zgodnie z art. 25 ust. 9 lit. d).
2. ELI ERIC zarządza dostępem użytkowników do OBIEKTÓW ELI za pośrednictwem międzynarodowego systemu wzajemnej oceny. Aby osiągnąć swe cele, ELI ERIC w szczególności:
a) | wykorzystuje pełen potencjał naukowy OBIEKTÓW ELI przez ścisłą współpracę ze społecznościami użytkowników, opracowywanie i udostępnianie zbioru uzupełniających źródeł i instrumentów, zapewnianie użytkownikom wydajnych usług i optymalnych warunków oraz podejmowanie działań informacyjnych skierowanych do nowych potencjalnych użytkowników; |
b) | utrzymuje ciągłą doskonałość oraz podnosi wartość, jakość i skuteczność społeczności badawczych swoich członków dzięki międzynarodowemu dostępowi opartemu na wzajemnej ocenie; |
c) | zapewnia członkom unikalną platformę rozwoju wiedzy eksperckiej poprzez koordynację badań i rozwoju odpowiednich technologii, koordynowanie wspólnych szkoleń personelu naukowego i technicznego oraz promowanie współpracy między wiodącymi ośrodkami badawczymi oraz z przemysłem; |
d) | opracowuje i realizuje politykę i strategie na rzecz innowacji, w tym w odniesieniu do własności intelektualnej, wykorzystania technologii i wsparcia rozwoju przemysłowego; |
e) | zapewnia skuteczną komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, promowanie działań ELI ERIC oraz rozpowszechnianie wyników naukowych i technicznych; |
f) | prowadzi wszelkie inne działania wspierające realizację celów ELI ERIC. |
3. ELI ERIC działa na zasadzie niedochodowej. ELI ERIC może prowadzić działalność gospodarczą w ograniczonym zakresie, pod warunkiem że działalność ta jest ściśle związana z głównymi zadaniami ELI ERIC i nie zagraża ich realizacji. Szczegóły określa się w ZASADACH FINANSOWYCH.
Artykuł 3
SIEDZIBA STATUTOWA
Siedziba statutowa ELI ERIC znajduje się w miejscowości Dolní Břežany w Republice Czeskiej.
Artykuł 4
CZAS TRWANIA I LIKWIDACJA
1. ELI ERIC ustanawia się na początkowy okres 20 lat, który może zostać przedłużony, z zastrzeżeniem decyzji walnego zgromadzenia zgodnie z art. 25 ust. 9 lit. f).
2. Likwidacja ELI ERIC wymaga decyzji walnego zgromadzenia zgodnie z art. 25 ust. 10 lit. k) i jest zgłaszana Komisji Europejskiej zgodnie z art. 16 rozporządzenia (WE) nr 723/2009. Taka decyzja zawiera co najmniej:
a) | liczbę likwidatorów i zasady działania rady likwidatorów w przypadku istnienia wielu likwidatorów; |
b) | mianowanie likwidatorów i wskazanie likwidatora, który jest przedstawicielem prawnym ELI ERIC w likwidacji; |
c) | kryteria likwidacji, w tym ewentualne przeniesienie działalności do innego podmiotu prawnego, oraz uprawnienia likwidatorów. |
3. Niezwłocznie po zamknięciu postępowania likwidacyjnego, a w każdym przypadku nie później niż w ciągu dziesięciu dni od zamknięcia tego postępowania, ELI ERIC powiadamia o tym fakcie Komisję.
4. W przypadku rozwiązania ELI ERIC wszystkie bieżące zobowiązania wobec osób trzecich pozostaną wobec niego wiążące. Likwidację lub ponowne wykorzystanie każdego OBIEKTU ELI przejmuje odpowiedni CZŁONEK PRZYJMUJĄCY.
Artykuł 5
ZASADY DOTYCZĄCE ODPOWIEDZIALNOŚCI
1. ELI ERIC odpowiada za swoje długi.
2. Odpowiedzialność finansowa CZŁONKÓW z tytułu obowiązków ELI ERIC ogranicza się do ich odpowiednich wkładów na rzecz ELI ERIC w odniesieniu do ostatniego pełnego roku działalności.
3. ELI ERIC zawiera odpowiednią umowę ubezpieczenia obejmującą ryzyko związane z jego działalnością.
Artykuł 6
POLITYKA DOSTĘPU W ODNIESIENIU DO UŻYTKOWNIKÓW
1. ELI ERIC zapewnia UŻYTKOWNIKOM dostęp do OBIEKTÓW ELI poprzez przejrzystą procedurę wyboru opartą na międzynarodowej procedurze wzajemnej oceny wniosków, zarządzanej za pośrednictwem elektronicznego wspólnego punktu dostępu. Kryteria wyboru opierają się na jakości naukowej i wykonalności doświadczenia. Aspekty etyczne związane z oceną wniosków lub udzielaniem dostępu należy rozpatrywać przy wsparciu Komitetu Doradczego ds. Etyki, o którym mowa w art. 29.
2. UŻYTKOWNICY, którzy wnioskują o dostęp i uzyskują dostęp do usług technicznych lub naukowych poza dostępem opartym na ocenie wzajemnej, wnoszą odpowiednią opłatę za uzyskane usługi, zgodnie z limitami, o których mowa w art. 2 ust. 3.
3. Zasady POLITYKI DOSTĘPU DLA UŻYTKOWNIKÓW są przedstawione w załączniku I do niniejszego statutu i są określone i wyszczególnione w danej polityce. Polityka ta uwzględnia europejskie ramy prawne w zakresie ochrony danych związane z wymianą danych osobowych UŻYTKOWNIKÓW między CZŁONKAMI.
Artykuł 7
POLITYKA W ZAKRESIE OCENY NAUKOWEJ
1. ELI ERIC regularnie ocenia i porównuje jakość swojej działalności naukowej w drodze międzynarodowej wzajemnej oceny, w tym okresowej oceny wpływu tej działalności na europejską przestrzeń badawczą, na regiony, w których jest ona prowadzona, a także wpływu na szczeblu międzynarodowym.
2. ELI ERIC zapewnia, aby badania prowadzone przez jego UŻYTKOWNIKÓW spełniały najwyższe standardy jakości i doskonałości, oraz promuje szkolenia i wymianę najlepszych praktyk. Aspekty etyczne powinny być oceniane przez Komitet Doradczy ds. Etyki, o którym mowa w art. 29. ELI ERIC ocenia wpływ i skuteczność swojego kształtowania polityki i programu w zakresie badań, a także zasoby niezbędne do wspierania standardów, o których mowa powyżej.
Artykuł 8
POLITYKA UPOWSZECHNIANIA
1. Zadania i działania ELI ERIC mają na celu wzmocnienie badań, rozwoju technologicznego i innowacji w Europie i na świecie. Aby wspierać ten cel, ELI ERIC będzie w szczególności prowadzić działania w zakresie komunikacji i rozpowszechniania, wykorzystując różne platformy, tak aby dotrzeć do wszystkich odpowiednich zainteresowanych stron i ogółu społeczeństwa.
2. ELI ERIC propaguje rozpowszechnianie działalności naukowej, wyników, publikacji i wiedzy naukowo-technicznej wynikającej z jego działalności wśród społeczności naukowej, przemysłu i ogółu społeczeństwa. Zgodnie z art. 6, na mocy którego dostęp jest otwarty i przyznawany na podstawie doskonałości naukowej, ELI ERIC prowadzi również politykę otwartego dostępu do zbiorów danych i metadanych zgodnych z zasadami FAIR, o których mowa w art. 13, a także do publikacji naukowych pochodzących z badań finansowanych ze środków publicznych prowadzonych w ramach ELI ERIC.
Artykuł 9
POLITYKA W ZAKRESIE PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ
1. Pojęcie "własności intelektualnej" rozumie się zgodnie z art. 2 Konwencji o ustanowieniu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, podpisanej w dniu 14 lipca 1967 r.
2. Z zastrzeżeniem warunków jakiejkolwiek umowy między ELI ERIC a użytkownikami prawa własności intelektualnej tworzone, nabywane lub rozwijane przez użytkowników są własnością tych użytkowników.
3. ELI ERIC przyjmuje politykę w zakresie praw własności intelektualnej oraz szczegółowe procesy i procedury zgodnie z art. 25 ust. 10 lit. e).
Artykuł 10
POLITYKA ZATRUDNIENIA
1. ELI ERIC zapewnia równe traktowanie i równe szanse swoim pracownikom oraz wspiera mobilność sprzyjającą szkoleniom zawodowym i rozwojowi personelu.
2. Politykę w zakresie zatrudniania i zarządzania personelem określa dyrektor generalny ELI ERIC i podlega ona zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie. W polityce zatrudnienia stosuje się międzynarodowe procedury wyboru i oceny, a także zasady dotyczące wynagrodzenia mające na celu przyciągnięcie w sposób konkurencyjny i zatrzymanie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Procedury wyboru kandydatów na pracowników ELI ERIC są zgodne z zasadami przejrzystości, niedyskryminacji i poszanowania równości szans. Rekrutacja i zatrudnienie nie mogą mieć charakteru dyskryminującego.
3. ELI ERIC stosuje jedną politykę zatrudnienia określoną zgodnie z prawem państw, w których zatrudniany jest personel.
Artykuł 11
POLITYKA W DZIEDZINIE ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
Dyrektor generalny ELI ERIC określa politykę w dziedzinie zamówień publicznych, którą zatwierdza walne zgromadzenie. Polityka w dziedzinie zamówień publicznych jest zgodna z zasadami przejrzystości, proporcjonalności, wzajemnego uznawania, równego traktowania, konkurencyjności i niedyskryminacji.
(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 723/2009 z dnia 25 czerwca 2009 r. w sprawie wspólnotowych ram prawnych konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC) (Dz.U. L 206 z 8.8.2009, s. 1).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00