Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2021 nr 94 str. 1
Wersja aktualna od 2021-04-07
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2021 nr 94 str. 1
Wersja aktualna od 2021-04-07
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/464

z dnia 17 marca 2021 r.

w sprawie niezatwierdzenia wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, jako substancji podstawowej zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (1), w szczególności jego art. 23 ust. 5 w związku z art. 13 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dniu 14 marca 2018 r. Komisja otrzymała od przedsiębiorstwa Bio Natural Protect wniosek o zatwierdzenie wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, jako substancji podstawowej do stosowania w charakterze środka odstraszającego ssaki i ptaki żywiące się nasionami. W dniu 23 maja 2019 r. Komisja otrzymała zmieniony wniosek, do którego dołączono informacje wymagane przepisami art. 23 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

(2)

Komisja zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") o pomoc naukową. W dniu 31 marca 2020 r. Urząd przedstawił Komisji sprawozdanie techniczne dotyczące wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum (2). Uznał on, że specyfikacje dotyczące proponowanego wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, w tym głównego składnika aktywnego kapsaicyny, nie zostały dobrze sformułowane. Ponadto zdaniem Urzędu dane dotyczące losów i zachowania się w środowisku niektórych z możliwych składników ekstraktu, w tym kapsaicyny, były niepewne i wymagały dodatkowych badań toksyczności w odniesieniu do wszystkich gatunków niedocelowych. Urząd zauważył również, że przedsiębiorstwa przedstawiły Europejskiej Agencji Chemikaliów dowody na to, że składniki wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, mogą zostać zaklasyfikowane jako powodujące poważne uszkodzenie oczu, działające szkodliwie po połknięciu, a także jako powodujące podrażnienia skóry.

(3)

Ponadto Komitet Naukowy ds. Żywności stwierdził, że kapsaicyna ma potencjał genotoksyczny (3).

(4)

Nie była dostępna stosowna ocena przeprowadzona zgodnie z innymi przepisami unijnymi, o której mowa w art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

(5)

W dniu 17 lipca 2020 r. Komisja przedłożyła Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz sprawozdanie z przeglądu (4) oraz niniejszy projekt rozporządzenia w sprawie niezatwierdzenia wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum.

(6)

Komisja wezwała wnioskodawcę do przedstawienia uwag do sprawozdania technicznego Urzędu i do projektu sprawozdania z przeglądu sporządzonego przez Komisję. Wnioskodawca przedstawił uwagi, które zostały dokładnie przeanalizowane.

(7)

Mimo argumentów przedstawionych przez wnioskodawcę nie udało się jednak wyeliminować obaw związanych z przedmiotową substancją.

(8)

W związku z tym, jak określono w opracowanym przez Komisję sprawozdaniu z przeglądu, nie stwierdzono, że wymogi określone w art. 23 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 zostały spełnione. Nie należy zatem zatwierdzać wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, jako substancji podstawowej.

(9)

Niniejsze rozporządzenie nie wyklucza możliwości złożenia nowego wniosku o zatwierdzenie wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, jako substancji podstawowej zgodnie z art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

(10)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Nie zatwierdza się jako substancji podstawowej wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 marca 2021 r.


(1) Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1.

(2) EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), 2020. Sprawozdanie techniczne z wyników konsultacji z państwami członkowskimi i EFSA w sprawie wniosku o zatwierdzenie substancji podstawowej wyciąg z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, do stosowania w ochronie roślin jako środek odstraszający ssaki i ptaki żywiące się nasionami. Publikacja dodatkowa EFSA 2020:EN-1838. 77 s. doi: 10.2903/sp.efsa.2020.EN-1838.

(3) Opinia Komitetu Naukowego ds. Żywności w sprawie kapsaicyny (przyjęta dnia 26 lutego 2002 r.); https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/fs_food-improvement-agents_flavourings-out120.pdf.

(4) https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/eu-pesticides-db_en.

W imieniu Komisji

Ursula VON DER LEYEN

Przewodnicząca

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00