Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2020 nr 230 str. 1
Wersja aktualna od 2020-08-06
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2020 nr 230 str. 1
Wersja aktualna od 2020-08-06
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2020/1044

z dnia 8 maja 2020 r.

uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 w odniesieniu do wartości współczynników globalnego ocieplenia oraz wytycznych dotyczących wykazów, a także w odniesieniu do unijnego systemu wykazów, oraz uchylające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 666/2014

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 663/2009 i (WE) nr 715/2009, dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 94/22/WE, 98/70/WE, 2009/31/WE, 2009/73/WE, 2010/31/UE, 2012/27/UE i 2013/30/UE, dyrektyw Rady 2009/119/WE i (UE) 2015/652 oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 525/2013 (1), w szczególności jego art. 26 ust. 6 lit. b) i art. 37 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Mechanizm monitorowania i sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych ustanowiony w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 525/2013 (2) określa zasady monitorowania i sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych w ramach polityki przeciwdziałania zmianie klimatu. Przepisy tego mechanizmu zostały w pełni uwzględnione w rozporządzeniu (UE) 2018/1999, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uchyla rozporządzenie (UE) nr 525/2013. W ramach tego mechanizmu należy przyjąć wartości współczynników globalnego ocieplenia i uszczegółowić wytyczne dotyczących wykazów.

(2) Jeżeli chodzi o współczynnik globalnego ocieplenia, na 1. spotkaniu Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) służącym jako spotkanie stron porozumienia paryskiego z 2015 r. w sprawie zmian klimatu, przyjętego po 21. Konferencji Stron UNFCCC ("porozumienie paryskie"), ustanowiono wspólny wskaźnik przeliczania gazów cieplarnianych na ekwiwalent CO2 do celów sprawozdawczości w zakresie wykazów gazów cieplarnianych. Ten wspólny wskaźnik opiera się na wartościach współczynnika globalnego ocieplenia określonych w 5. sprawozdaniu oceniającym Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) (3). Wartości współczynników globalnego ocieplenia powinny uwzględniać ten wspólny wskaźnik.

(3) Wytyczne dotyczące wykazów gazów cieplarnianych powinny zostać doprecyzowane zgodnie ze zmianami na szczeblu międzynarodowym. Oprócz wytycznych IPCC z 2006 r. dotyczących krajowych wykazów gazów cieplarnianych, państwa członkowskie i Komisja powinny uwzględnić tryb, procedury i wytyczne dotyczące ram przejrzystości w odniesieniu do działań i wsparcia, o których mowa w art. 13 porozumienia paryskiego, określone w załączniku do decyzji 18/CMA.1 Konferencji Stron UNFCCC służącej jako spotkanie stron porozumienia paryskiego ("decyzja 18/CMA.1"). Ponadto zachęca się państwa członkowskie do stosowania dodatku z 2013 r. "Tereny podmokłe" do wytycznych IPCC z 2006 r. dotyczących krajowych wykazów gazów cieplarnianych.

(4) Aby zapewnić odpowiednią jakość unijnego wykazu, należy określić dalsze cele unijnego programu zapewniania jakości i kontroli jakości.

(5) W celu zapewnienia kompletności wykazu unijnego w rozumieniu decyzji 18/CMA.1 należy określić metodykę i dane, które mają być stosowane przez Komisję przy przygotowywaniu oszacowań w odniesieniu do brakujących danych z wykazu państwa członkowskiego zgodnie z art. 37 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2018/1999.

(6) W celu zapewnienia terminowości, przejrzystości, dokładności, spójności, porównywalności i kompletności unijnego wykazu konieczne jest określenie treści wstępnych kontroli przeprowadzanych w odniesieniu do danych dotyczących wykazu gazów cieplarnianych przedłożonych przez państwa członkowskie. Ocena dokładności w ramach wstępnych kontroli powinna zapewnić, by państwa członkowskie systematycznie nie zawyżały lub zaniżały oszacowań rzeczywistych wartości emisji i usuwania w odniesieniu do kluczowych kategorii unijnych. Ponadto w związku z tym, że sprawozdawczość dotycząca emisji gazów cieplarnianych przez źródła i usuwania przez pochłaniacze w odniesieniu do sektora użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF) stanowi integralną część sprawozdawczości w zakresie wykazów gazów cieplarnianych oraz z uwagi na włączenie sektora LULUCF do celu klimatycznego na 2030 r., wstępne kontrole w sektorze LULUCF należy dostosować do kontroli przeprowadzanych w innych sektorach. Przedkładane dane dotyczące działalności w zakresie użytkowania gruntów i zmiany użytkowania gruntów w sektorze LULUCF można porównać z informacjami pochodzącymi z programów i badań prowadzonych przez Unię i państwa członkowskie, takich jak Copernicus i LUCAS.

(7) Oszacowań służących uzupełnieniu brakujących danych z wykazów krajowych w celu sporządzenia wykazu unijnego dokonuje się zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wykazów gazów cieplarnianych. Oszacowania te nie mogą zostać dokonane bez zastosowania wartości współczynnika globalnego ocieplenia gazów cieplarnianych. Jako że zasady dotyczące współczynników globalnego ocieplenia, wytycznych dotyczących wykazów i unijnego systemu wykazów są zasadniczo powiązane, należy uwzględnić je w jednym rozporządzeniu delegowanym.

(8) W celu zapewnienia spójności z datą rozpoczęcia stosowania odpowiednich przepisów rozporządzenia (UE) 2018/1999 niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od dnia 1 stycznia 2021 r.

(9) Zgodnie z art. 57 i 58 rozporządzenia (UE) 2018/1999 rozporządzenie (UE) nr 525/2013 uchyla się ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem art. 7 tego rozporządzenia, które ma zastosowanie do sprawozdań zawierających dane za lata 2018, 2019 i 2020. Należy zatem uchylić rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 666/2014 (4) z dniem 1 stycznia 2021 r., jednak jego art. 6 i 7 powinny nadal obowiązywać w odniesieniu do sprawozdań zawierających dane wymagane na lata 2019 i 2020,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zakres

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do sprawozdań przedłożonych przez państwa członkowskie zawierających dane wymagane począwszy od roku 2021.

Artykuł 2

Współczynniki globalnego ocieplenia

Państwa członkowskie i Komisja stosują współczynniki globalnego ocieplenia wymienione w załączniku I do niniejszego rozporządzenia w celu określania i przekazywania danych dotyczących wykazów gazów cieplarnianych zgodnie z art. 26 ust. 3, 4 i 5 rozporządzenia (UE) 2018/1999.

Artykuł 3

Wytyczne dotyczące wykazów gazów cieplarnianych

Państwa członkowskie i Komisja ustalają wykazy gazów cieplarnianych, o których mowa w art. 26 ust. 3, 4 i 5 rozporządzenia (UE) 2018/1999, zgodnie z:

a) wytycznymi Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z 2006 r. dotyczącymi krajowych wykazów gazów cieplarnianych;

b) trybem, procedurami i wytycznymi dotyczącymi ram przejrzystości w odniesieniu do działań i wsparcia, o których mowa w art. 13 porozumienia paryskiego, określonymi w załączniku do decyzji 18/CMA.1 Konferencji Stron służącej jako spotkanie stron porozumienia paryskiego ("decyzja 18/CMA.1").

Artykuł 4

Cele programu zapewniania jakości i kontroli jakości

1. Komisja zarządza unijnym systemem wykazów gazów cieplarnianych, utrzymuje go i dąży do jego ustawicznej poprawy w oparciu o następujące cele programu zapewniania jakości i kontroli jakości:

a) zapewnienie kompletności unijnego wykazu gazów cieplarnianych poprzez zastosowanie w stosownych przypadkach procedury określonej w art. 37 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2018/1999, w porozumieniu z danym państwem członkowskim;

b) zapewnienie, aby unijny system wykazów gazów cieplarnianych zawierał przejrzyste zestawienie zagregowanych danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych przez źródła i usuwania przez pochłaniacze w państwach członkowskich oraz przegląd opisów metodycznych dotyczących kluczowych kategorii unijnych, oraz aby odzwierciedlał w sposób przejrzysty wkład emisji przez źródła i usuwania przez pochłaniacze w państwach członkowskich do unijnego wykazu gazów cieplarnianych;

c) zapewnienie, aby suma emisji gazów cieplarnianych przez źródła i usuwania przez pochłaniacze w Unii w odniesieniu do danego roku sprawozdawczego była równa sumie emisji gazów cieplarnianych przez źródła i ich usuwania przez pochłaniacze w państwach członkowskich, które to dane zgłoszono zgodnie z art. 26 ust. 3, 4 i 5 rozporządzenia (UE) 2018/1999 dla tego samego roku;

d) zapewnienie, aby unijny wykaz gazów cieplarnianych obejmował spójny szereg czasowy emisji przez źródła i usuwania przez pochłaniacze dla wszystkich lat, w odniesieniu do których przedstawiono sprawozdania.

2. W miarę możliwości Komisja i państwa członkowskie zwiększają porównywalność krajowych wykazów gazów cieplarnianych poprzez dążenie do synergii metod, danych dotyczących działalności, kluczy zapisu oraz alokacji emisji przez źródła i usuwania przez pochłaniacze przez państwa członkowskie, w stosownych przypadkach.

3. Cele programu zapewniania jakości i kontroli jakości w odniesieniu do wykazu unijnego uzupełniają cele programów zapewniania jakości i kontroli jakości realizowanych przez państwa członkowskie.

4. Państwa członkowskie zapewniają odpowiednią jakość danych dotyczących działalności, współczynników emisji i innych parametrów stosowanych w krajowych wykazach gazów cieplarnianych.

Artykuł 5

Uzupełnianie luk

1. Oszacowania Komisji dotyczące uzupełnienia danych w wykazach przedłożonych przez państwa członkowskie, o których mowa w art. 37 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2018/1999, są oparte na następujących metodach i danych:

a) jeżeli dane państwo członkowskie przedstawiło w poprzednim roku sprawozdawczym spójny szereg czasowy oszacowań dla odpowiedniej kategorii źródła oraz:

(i) dane państwo członkowskie przedłożyło przybliżony wykaz gazów cieplarnianych w odniesieniu do roku X - 1 na podstawie art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/1999 obejmujący brakujące oszacowanie - na danych z tego przybliżonego wykazu gazów cieplarnianych;

(ii) dane państwo członkowskie nie przedłożyło przybliżonego wykazu gazów cieplarnianych w odniesieniu do roku X - 1 na podstawie art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/1999, ale Unia oszacowała przybliżone emisje gazów cieplarnianych w odniesieniu do roku X - 1 dla tego państwa członkowskiego zgodnie z art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/1999 - na danych z tego unijnego przybliżonego wykazu gazów cieplarnianych;

(iii) wykorzystanie danych z przybliżonego wykazu gazów cieplarnianych tego państwa członkowskiego nie jest możliwe lub może prowadzić do bardzo niedokładnego oszacowania, w odniesieniu do brakujących oszacowań w sektorze energetycznym - na danych dotyczących statystyki energii uzyskanych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1099/2008 (5);

(iv) wykorzystanie danych z przybliżonego wykazu gazów cieplarnianych nie jest możliwe lub może prowadzić do bardzo niedokładnego oszacowania, w odniesieniu do brakujących oszacowań w sektorach nieenergetycznych - na metodach szacowania zgodnych z opinią techniczną dotyczącą uzupełniania luk zawartą w sekcji 2.2.3 wytycznych IPCC z 2006 r. dotyczących krajowych wykazów gazów cieplarnianych (tom 1), z wykorzystaniem, w stosownych przypadkach, statystyk europejskich;

b) jeżeli oszacowanie emisji przez źródła lub usuwania przez pochłaniacze dla odpowiedniej kategorii było przedmiotem korekt technicznych zgodnie z art. 38 ust. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2018/1999 w ostatnim przeglądzie przed przedłożeniem i dane państwo członkowskie nie przedstawiło poprawionego oszacowania - na metodzie zastosowanej przez zespół ekspertów technicznych ds. przeglądu do obliczenia korekty technicznej;

c) jeżeli spójny szereg czasowy zgłoszonych oszacowań dla danej kategorii źródła nie jest dostępny - na metodach szacowania zgodnych z opinią techniczną dotyczącą uzupełniania luk zawartą w sekcji 2.2.3 wytycznych IPCC z 2006 r. dotyczących krajowych wykazów gazów cieplarnianych (tom 1).

2. Komisja przygotowuje oszacowania, o których mowa w ust. 1, do dnia 31 marca roku sprawozdawczego w porozumieniu i bliskiej współpracy z przedmiotowym państwem członkowskim.

3. Przedmiotowe państwo członkowskie wykorzystuje oszacowania, o których mowa w ust. 1, do przedłożenia wykazów krajowych Sekretariatowi UNFCCC zgodnie z art. 26 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/1999.

Artykuł 6

Wstępne kontrole

Wstępne kontrole przeprowadzane przez Komisję zgodnie z art. 37 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/1999 mogą obejmować:

a) ocenę, czy wszystkie kategorie wymagane zgodnie z trybem, procedurami i wytycznymi dotyczącymi ram przejrzystości w odniesieniu do działań i wsparcia, o których mowa w art. 13 porozumienia paryskiego, określonymi w załączniku do decyzji 18/CMA.1, oraz wszystkie gazy cieplarniane, o których mowa w załączniku V do rozporządzenia (UE) 2018/1999, są zgłaszane przez państwo członkowskie;

b) ocenę, czy szeregi czasowe danych dotyczących emisji przez źródła i usuwania przez pochłaniacze są spójne;

c) ocenę porównywalności implikowanych współczynników emisji we wszystkich państwach członkowskich, uwzględniając domyślne współczynniki emisji IPCC dla różnych okoliczności krajowych;

d) ocenę stosowania klucza zapisu "nie oszacowano", w przypadku gdy istnieją metody IPCC poziomu 1 i zastosowanie klucza zapisu nie jest uzasadnione zgodnie z pkt 32 załącznika do decyzji 18/CMA.1;

e) analizę ponownych obliczeń dokonanych na potrzeby przedłożenia wykazu gazów cieplarnianych, w tym sprawdzenie, czy obliczenia te wynikają ze zmian metodyki;

f) porównanie zweryfikowanych emisji gazów cieplarnianych zgłoszonych w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji z emisjami gazów cieplarnianych zgłoszonymi zgodnie z art. 26 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/1999;

g) porównanie wyników podejścia referencyjnego Eurostatu z podejściem referencyjnym państw członkowskich;

h) porównanie wyników podejścia sektorowego Eurostatu z podejściem sektorowym państw członkowskich;

i) ocenę, czy kwestie wynikające z wcześniejszych unijnych wstępnych kontroli i przeglądów zostały rozwiązane przez państwa członkowskie, a zalecenia z przeglądów UNFCCC wdrożone;

j) ocenę dokładności oszacowań państw członkowskich dotyczących emisji przez źródła i usuwania przez pochłaniacze w odniesieniu do kluczowych kategorii unijnych;

k) ocenę przejrzystości i kompletności opisów metodologicznych przedkładanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do kluczowych kategorii unijnych;

l) ocenę monitorowania i sprawozdawczości emisji przez źródła i usuwania przez pochłaniacze w odniesieniu do sektora użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF) zgodnie z częścią 3 załącznika V do rozporządzenia (UE) 2018/1999, w tym ocenę przydziału kategorii kluczowych, zastosowanej metodyki wykorzystującej poziomy dokładności oraz porównanie przekazanych danych dotyczących działalności w odniesieniu do użytkowania gruntów i zmiany użytkowania gruntów z informacjami pochodzącymi z programów i badań Unii i państw członkowskich.

Artykuł 7

Uchylenie

Rozporządzenie delegowane (UE) nr 666/2014 traci moc ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem przepisu przejściowego określonego w art. 8 niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 8

Przepis przejściowy

Na zasadzie odstępstwa od art. 7 niniejszego rozporządzenia, art. 6 i 7 rozporządzenia delegowanego (UE) nr 666/2014 stosuje się nadal do sprawozdań zawierających dane wymagane w odniesieniu do lat 2019 i 2020.

Artykuł 9

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 maja 2020 r.

W imieniu Komisji

Ursula VON DER LEYEN

Przewodnicząca

(1) Dz.U. L 328 z 21.12.2018, s. 1.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 525/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie mechanizmu monitorowania i sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych oraz zgłaszania innych informacji na poziomie krajowym i unijnym, mających znaczenie dla zmiany klimatu, oraz uchylające decyzję nr 280/2004/WE (Dz.U. L 165 z 18.6.2013, s. 13).

(3) Kolumna "GWP 100-year" w tabeli 8.A.1 w dodatku 8.A do sprawozdania "Climate Change 2013: The Physical Science Basis. Contribution of Working Group I to the Fifth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change" ("Zmiana klimatu w 2013 r.: podstawa naukowa. Wkład I grupy roboczej w piąte sprawozdanie oceniające Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu"), s. 731; dostępnego pod adresem https://www.ipcc.ch/assessment-report/ar5/.

(4) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 666/2014 z dnia 12 marca 2014 r. ustanawiające wymogi materialne dotyczące unijnego systemu wykazów i uwzględniające zmiany współczynników ocieplenia globalnego oraz uzgodnione na szczeblu międzynarodowym wytyczne na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) nr 525/2013 (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 26).

(5) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1099/2008 z dnia 22 października 2008 r. w sprawie statystyki energii (Dz.U. L 304 z 14.11.2008, s. 1).

ZAŁĄCZNIK

WSPÓŁCZYNNIKI GLOBALNEGO OCIEPLENIA

Akronim, nazwa zwyczajowa lub nazwa chemiczna

Współczynnik globalnego ocieplenia

Dwutlenek węgla (CO2)

1

Metan (CH4)

28

Podtlenek azotu (N2O)

265

Heksafluorek siarki (SF6)

23 500

Trójfluorek azotu (NF3)

16 100

Wodorofluorowęglowodory (HFC):

HFC-23 CHF3

12 400

HFC-32 CH2F2

677

HFC-41 CH3F

116

HFC-125 CHF2CF3

3 170

HFC-134 CHF2CHF2

1 120

HFC-134a CH2FCF3

1 300

HFC-143 CH2FCHF2

328

HFC-143a CH3CF3

4 800

HFC-152 CH2FCH2F

16

HFC-152a CH3CHF2

138

HFC-161 CH3CH2F

4

HFC-227ea CF3CHFCF3

3 350

HFC-236cb CF3CF2CH2F

1 210

HFC-236ea CF3CHFCHF2

1 330

HFC-236fa CF3CH2CF3

8 060

HFC-245fa CHF2CH2CF3

858

HFC-245ca CH2FCF2CHF2

716

HFC-365mfc CH3CF2CH2CF3

804

HFC-43-10mee CF3CHFCHFCF2CF3 lub (C5H2F10)

1 650

Perfluorowęglowodory (PFC):

PFC-14, perfluorometan, CF4

6 630

PFC-116, perfluoroetan, C2F6

11 100

PFC-218, perfluoropropan, C3F8

8 900

PFC-318, perfluorocyklobutan, c-C4F8

9 540

Perfluorocyklopropan c-C3F6

9 200

PFC-3-1-10, perfluorobutan, C4F10

9 200

PFC-4-1-12, perfluoropentan, C5F12

8 550

PFC-5-1-14, perfluoroheksan, C6F14

7 910

PFC-9-1-18, C10F18

7 190

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00