Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2020 nr 74 str. 1
Wersja archiwalna od 2020-03-31 do 2022-06-23
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2020 nr 74 str. 1
Wersja archiwalna od 2020-03-31 do 2022-06-23
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2020/389

z dnia 31 października 2019 r.

zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 347/2013 w odniesieniu do unijnej listy projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 347/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, uchylające decyzję nr 1364/2006/WE oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 713/2009, (WE) nr 714/2009 i (WE) nr 715/2009 (1), w szczególności jego art. 3 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (UE) nr 347/2013 ustanowiono ramy na potrzeby identyfikacji, planowania i realizacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania ("PWZ"), które są niezbędne do wdrożenia dziewięciu strategicznych geograficznych priorytetowych korytarzy infrastrukturalnych, określonych w dziedzinach energii elektrycznej, gazu i ropy naftowej, a także trzech ogólnounijnych priorytetowych obszarów infrastruktury w zakresie inteligentnych sieci, autostrad elektroenergetycznych i sieci przesyłu dwutlenku węgla.

(2) Komisja jest upoważniona do przyjęcia aktów delegowanych w celu ustanowienia unijnej listy PWZ ("lista unijna").

(3) Lista PWZ jest ustanawiana co dwa lata, w związku z czym konieczne jest jej zastąpienie.

(4) Projekty proponowane do umieszczenia na liście unijnej zostały ocenione przez grupy regionalne, o których mowa w art. 3 rozporządzenia (UE) nr 347/2013, które potwierdziły, że projekty te spełniają kryteria określone w art. 4 tego rozporządzenia.

(5) Projekty regionalnych list PWZ zostały uzgodnione przez grupy regionalne na spotkaniach poświęconych kwestiom technicznym. Po uzyskaniu opinii Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki ("ACER") w dniu 25 września 2019 r. w sprawie spójnego stosowania kryteriów oceny oraz analizy kosztów i korzyści we wszystkich regionach organy decyzyjne grup regionalnych przyjęły listy regionalne w dniu 4 października 2019 r. Zgodnie z art. 3 ust. 3 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 347/2013 przed przyjęciem list regionalnych wszystkie proponowane projekty zostały zatwierdzone przez państwa członkowskie, do których terytoriów projekty te się odnoszą.

(6) W kwestii projektów zaproponowanych do umieszczenia na liście unijnej przeprowadzono konsultacje z organizacjami reprezentującymi odpowiednie zainteresowane strony, w tym producentów, operatorów systemów dystrybucyjnych, dostawców oraz organizacje konsumentów i organizacje działające na rzecz ochrony środowiska.

(7) PWZ powinny zostać wymienione według strategicznych priorytetów transeuropejskiej infrastruktury energetycznej w porządku określonym w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 347/2013. Lista unijna nie powinna zawierać żadnego rankingu projektów.

(8) PWZ powinny być umieszczane na liście jako samodzielne PWZ albo jako części klastra kilku PWZ ze względu na ich współzależność bądź (potencjalną) konkurencję między nimi.

(9) Lista unijna obejmuje projekty znajdujące się na różnych etapach rozwoju, w tym na etapie poprzedzającym studium wykonalności, w trakcie studium wykonalności, na etapie wydawania pozwoleń oraz w fazie budowy. W przypadku PWZ znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju niezbędne mogą być analizy mające na celu wykazanie wykonalności technicznej i ekonomicznej projektów oraz ich zgodności z prawodawstwem Unii, w tym z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. W tym kontekście należy odpowiednio zidentyfikować ewentualne negatywne skutki oddziaływania na środowisko, ocenić je, a następnie albo je wyeliminować, albo złagodzić.

(10) Umieszczenie projektów na unijnej liście PWZ następuje bez uszczerbku dla wyników właściwej oceny oddziaływania na środowisko i procedury wydawania pozwoleń. Zgodnie z art. 5 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 347/2013 projekt, który nie jest zgodny z prawem unijnym, może zostać usunięty z listy unijnej. Realizację PWZ, w tym ich zgodność z odpowiednimi przepisami, należy monitorować zgodnie z art. 5 wspomnianego rozporządzenia.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 347/2013,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załączniku VII do rozporządzenia (UE) nr 347/2013 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 października 2019 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

(1) Dz.U. L 115 z 25.4.2013, s. 39.

ZAŁĄCZNIK

Załącznik VII do rozporządzenia (UE) nr 347/2013 otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK VII

UNIJNA LISTA PROJEKTÓW BĘDĄCYCH PRZEDMIOTEM WSPÓLNEGO ZAINTERESOWANIA (»LISTA UNIJNA«),

o której mowa w art. 3 ust. 4

A. ZASADY STOSOWANE PRZY TWORZENIU LISTY UNIJNEJ

1) Klastry PWZ

Niektóre PWZ są elementem klastrów ze względu na ich współzależny, potencjalnie konkurencyjny lub konkurencyjny charakter. Ustanawia się następujące rodzaje klastrów PWZ:

a) klaster współzależnych PWZ określa się jako »klaster X, obejmujący następujące PWZ:«. Tego rodzaju klaster został stworzony w celu określenia PWZ, które są niezbędne do usunięcia tego samego wąskiego gardła o charakterze transgranicznym i które zapewniają synergię w przypadku wspólnej realizacji. W takim przypadku należy zrealizować wszystkie PWZ, aby osiągnąć ogólnounijne korzyści;

b) klaster potencjalnie konkurencyjnych PWZ określa się jako »klaster X, obejmujący co najmniej jeden spośród następujących PWZ:«. Tego rodzaju klaster odzwierciedla niepewność związaną z rozmiarami wąskiego gardła o transgranicznym charakterze. W takim przypadku nie zachodzi konieczność realizacji wszystkich projektów zawartych w klastrze. Do decyzji rynku pozostawia się ustalenie, czy realizacja obejmie jeden, kilka czy wszystkie PWZ, po spełnieniu niezbędnych wymogów w zakresie planowania, wydawania pozwoleń i decyzji regulacyjnych. W kolejnych cyklach wskazywania PWZ ocenia się ponownie potrzebę realizacji projektów, w tym w odniesieniu do potrzeb w zakresie przepustowości; oraz

c) klaster konkurencyjnych PWZ określa się jako »klaster X, obejmujący jeden z następujących PWZ:«. Tego rodzaju klaster dotyczy tego samego wąskiego gardła. Jednakże rozmiar wąskiego gardła jest określony z większą pewnością niż w przypadku klastra potencjalnie konkurencyjnych PWZ i w związku z tym tylko jeden PWZ musi zostać zrealizowany. Do decyzji rynku pozostawia się ustalenie PWZ, który będzie realizowany po spełnieniu niezbędnych wymogów w zakresie planowania, wydawania pozwoleń i decyzji regulacyjnych. O ile to konieczne, w kolejnych cyklach wskazywania PWZ ocenia się ponownie potrzebę realizacji projektów.

Wszystkie PWZ podlegają jednakowym prawom i obowiązkom wynikającym z rozporządzenia (UE) nr 347/2013.

2) Postępowanie wobec podstacji i tłoczni gazu

Podstacje i stacje back-to-back w przypadku energii elektrycznej oraz tłocznie gazu w przypadku gazu uznaje się za element PWZ, jeżeli są zlokalizowane geograficznie na liniach przesyłowych. Podstacje, stacje back-to-back i tłocznie gazu uznaje się za samodzielne PWZ i wyraźnie wymienia w liście unijnej, jeżeli ich położenie geograficzne nie pokrywa się z liniami przesyłowymi. Podlegają one prawom i obowiązkom określonym w rozporządzeniu (UE) nr 347/2013.

3) Projekty, których nie uznaje się już za PWZ, i projekty, które stały się częścią innych PWZ

a) Kilku projektów ujętych na listach unijnych ustanowionych rozporządzeniem (UE) nr 1391/2013 i rozporządzeniem (UE) 2016/89 nie uznaje się już za PWZ z co najmniej jednego z następujących powodów:

- projekt został już uruchomiony lub ma być uruchomiony do końca 2019 r. i dlatego nie byłby objęty przepisami rozporządzenia (UE) nr 347/2013;

- na podstawie nowych danych projekt nie spełnia kryteriów kwalifikowalności;

- projektodawca nie zgłosił go ponownie w procesie selekcji do przedmiotowej listy unijnej; lub

- projekt został sklasyfikowany na niższej pozycji niż inne propozycje PWZ w procesie selekcji.

Projekty te (z wyjątkiem projektów, które już uruchomiono lub które mają być uruchomione do końca 2019 r.) mogą być brane pod uwagę do celów umieszczenia na kolejnej liście unijnej, jeżeli powody ich nieumieszczenia na obecnej liście unijnej staną się nieaktualne.

Takie projekty nie są projektami będącymi przedmiotem wspólnego zainteresowania, ale są wymienione dla zachowania przejrzystości i jasności pod swoimi pierwotnymi numerami w załączniku VII pkt C jako »Projekty, których nie uznaje się już za PWZ«.

b) Ponadto niektóre projekty włączone do list unijnych ustanowionych rozporządzeniem (UE) nr 1391/2013 i rozporządzeniem (UE) 2016/89 stały się podczas procesu realizacji integralnymi częściami innych PWZ (klastrów PWZ).

Takie projekty nie są już samodzielnymi projektami będącymi przedmiotem wspólnego zainteresowania, ale są wymienione dla zachowania przejrzystości i jasności pod swoimi pierwotnymi numerami w załączniku VII pkt C jako »Projekty, które stały się integralną częścią innych PWZ«.

4) Definicja »PWZ posiadających podwójne oznaczenie jako autostrady elektroenergetyczne«

»PWZ posiadające podwójne oznaczenie jako autostrady elektroenergetyczne« oznaczają projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, które są przypisane do jednego z priorytetowych korytarzy energii elektrycznej oraz do priorytetowego obszaru tematycznego »autostrady elektroenergetyczne«.

B. UNIJNA LISTA PROJEKTÓW BĘDĄCYCH PRZEDMIOTEM WSPÓLNEGO ZAINTERESOWANIA

1) Priorytetowy korytarz »Północnomorska sieć przesyłowa morskiej energii wiatrowej« (»NSOG«)

Nr

Definicja

1.3

Klaster Dania-Niemcy, obejmujący następujące PWZ:

1.3.1 Połączenie międzysystemowe między Endrup (DK) a Klixbüll (DE)

1.6

Połączenie międzysystemowe Francja-Irlandia między La Martyre (FR) a Great Island lub Knockraha (IE) [projekt obecnie znany jako »Celtic Interconnector«]

1.7

Klaster Połączenia międzysystemowe Francja-Zjednoczone Królestwo, obejmujący co najmniej jeden spośród następujących PWZ:

1.7.1 Połączenie międzysystemowe między Cotentin (FR) a okolicami Exeter (UK) [projekt obecnie znany jako »FAB«]

1.7.3 Połączenie międzysystemowe między Coquelles (FR) a Folkestone (UK) [projekt obecnie znany jako »ElecLink«]

1.7.5 Połączenie międzysystemowe między okolicami Dunkierki (FR) a okolicami Kingsnorth (UK) [projekt obecnie znany jako »Gridlink«]

1.8

Klaster Niemcy-Norwegia [projekt obecnie znany jako »NordLink«]

1.8.1 Połączenie międzysystemowe między Wilster (DE) a Tonstad (NO)

1.9

1.9.1 Połączenie międzysystemowe Irlandia-Zjednoczone Królestwo między Wexford (IE) a Pembroke w Walii (UK) [projekt obecnie znany jako »Greenlink«]

1.10

Klaster Połączenia międzysystemowe Zjednoczone Królestwo-Norwegia, obejmujący co najmniej jeden spośród następujących PWZ:

1.10.1 Połączenie międzysystemowe między Blythe (UK) a Kvilldal (NO) [projekt obecnie znany jako »North Sea Link«]

1.10.2 Połączenie międzysystemowe między Peterhead (UK) a Simadalen (NO) [projekt obecnie znany jako »NorthConnect«]

1.12

Klaster Instalacje magazynowania energii elektrycznej w Zjednoczonym Królestwie, obejmujący co najmniej jeden spośród następujących PWZ:

1.12.3 Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą sprężonego powietrza w Middlewich [projekt obecnie znany jako »CARES«]

1.12.4 Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej w Cruachan II

1.14

Połączenie międzysystemowe między Revsing (DK) a Bicker Fen (UK) [projekt obecnie znany jako »Viking Link«]

1.15

Połączenie międzysystemowe między rejonem Antwerpii (BE) a okolicami Kemsley (UK) [projekt obecnie znany jako »Nautilus«]

1.16

Połączenie międzysystemowe między Niderlandami a Zjednoczonym Królestwem

1.17

Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą sprężonego powietrza w Zuidwending (NL)

1.18

Instalacja magazynowania energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej u wybrzeża Belgii [projekt obecnie znany jako »iLand«]

1.19

Jeden lub więcej węzłów na Morzu Północnym z połączeniami międzysystemowymi z państwami sąsiadującymi z Morzem Północnym (Dania, Niemcy, Niderlandy) [projekt obecnie znany jako »North Sea Wind Power Hub«]

1.20

Połączenie międzysystemowe między Niemcami a Zjednoczonym Królestwem [projekt obecnie znany jako »NeuConnect«]

2) Priorytetowy korytarz »Elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie Zachodniej« (»NSI West Electricity«)

Nr

Definicja

2.4

Połączenie międzysystemowe między Codrongianos (IT), Luccianą (Korsyka, FR) i Suvereto (IT) [projekt obecnie znany jako »SACOI 3«]

2.7

Połączenie międzysystemowe między Akwitanią (FR) a Krajem Basków (ES) [projekt obecnie znany jako »Biscay Gulf«]

2.9

Linia wewnętrzna między Osterath a Philippsburgiem (DE) w celu zwiększenia przepustowości na granicy zachodniej [projekt obecnie znany jako »Ultranet«]

2.10

Linia wewnętrzna między Brunsbüttel/Wilster a Grοβgartach/Bergrheinfeld-West (DE) w celu zwiększenia przepustowości na granicy północnej i południowej [projekt obecnie znany jako »Suedlink«]

2.13

Klaster Połączenia międzysystemowe Irlandia-Zjednoczone Królestwo, obejmujący następujące PWZ:

2.13.1 Połączenie międzysystemowe między Woodland (IE) a Turleenan (UK) [projekt obecnie znany jako »North-South interconnector«]

2.13.2 Połączenie międzysystemowe między Srananagh (IE) a Turleenan (UK) [projekt obecnie znany jako »RIDP1«]

2.14

Połączenie międzysystemowe między Thusis/Sils (CH) a Verderio Inferiore (IT) [projekt obecnie znany jako »Greenconnector«]

2.16

Klaster linii wewnętrznych, obejmujący następujące PWZ:

2.16.1 Linia wewnętrzna między Pedralvą a Sobrado (PT), wcześniej wyznaczona między Pedralvą a Alfeną (PT)

2.16.3 Linia wewnętrzna między Vieira do Minho, Ribeira de Pena i Feirą (PT), wcześniej wyznaczona między Frades B, Ribeira de Pena i Feirą (PT)

2.17

Połączenia międzysystemowe Portugalia-Hiszpania między Beariz-Fontefría (ES), Fontefría (ES)-Ponte de Lima (PT) (wcześniej Vila Fria/Viana do Castelo) oraz Ponte de Lima-Vila Nova de Famalicão (PT) (wcześniej Vila do Conde) (PT), w tym podstacje w Beariz (ES), Fontefría (ES) i Ponte de Lima (PT)

2.18

Zwiększenie potencjału magazynowania energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej w Kaunertal, Tyrol (AT)

2.23

Linie wewnętrzne na północnej granicy Belgii między Zandvliet a Lillo-Liefkenshoek (BE) oraz między Liefkenshoek i Mercator, łącznie z podstacją w Lillo (BE) [projekt obecnie znany jako »BRABO II + III«]

2.27

2.27.1 Połączenie międzysystemowe między Aragonią (ES) a departamentem Pireneje Atlantyckie (FR) [projekt obecnie znany jako »Pyrenean crossing 2«]

2.27.2 Połączenie międzysystemowe między Nawarrą (ES) a Landes (FR) [projekt obecnie znany jako »Pyrenean crossing 1«]

2.28

2.28.2 Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej Navaleo (ES)

2.28.3 Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej Girones & Raïmats (ES)

2.28.4 Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej Cúa (ES)

2.29

Elektrownia wodna Silvermines (IE)

2.30

Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej Riedl (DE)

3) Priorytetowy korytarz »Elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej« (»NSI East Electricity«)

Nr

Definicja

3.1

Klaster Austria-Niemcy, obejmujący następujące PWZ:

3.1.1 Połączenie międzysystemowe między St. Peter (AT) a Isar (DE)

3.1.2 Linia wewnętrzna między St. Peter a Tauern (AT)

3.1.4 Linia wewnętrzna między Tyrolem Zachodnim a Zell-Ziller (AT)

3.4

Połączenie międzysystemowe między Wurmlach (AT) a Somplago (IT)

Nr

Definicja

3.7

Klaster Bułgaria-Grecja między Maricą Wschodnią 1 a N. Santą oraz niezbędne wzmocnienia wewnętrzne w Bułgarii, obejmujący następujące PWZ:

3.7.1 Połączenie międzysystemowe między Maricą Wschodnią 1 (BG) a N. Santą (EL)

3.7.2 Linia wewnętrzna między Maricą Wschodnią 1 a Płowdiwem (BG)

3.7.3 Linia wewnętrzna między Maricą Wschodnią 1 a Maricą Wschodnią 3 (BG)

3.7.4 Linia wewnętrzna między Maricą Wschodnią 1 a Burgas (BG)

3.8

Klaster Bułgaria-Rumunia - zwiększenie przepustowości [projekt obecnie znany jako »Black Sea Corridor«], obejmujący następujące PWZ:

3.8.1 Linia wewnętrzna między Dobrudżą a Burgas (BG)

3.8.4 Linia wewnętrzna między Cernavodą a Stalpu (RO)

3.8.5 Linia wewnętrzna między Gutinas a Smardan (RO)

3.9

3.9.1 Połączenie międzysystemowe między Žerjavenecem (HR)/Hevizem (HU) a Cirkovcami (SI)

3.10

Klaster Izrael-Cypr-Grecja [projekt obecnie znany jako »EUROASIA Interconnector«], obejmujący następujące PWZ:

3.10.1 Połączenie międzysystemowe między Haderą (IL) a Kofinou (CY)

3.10.2 Połączenie międzysystemowe między Kofinou (CY) a Korakią na Krecie (EL)

3.11

Klaster linii wewnętrznych w Czechach, obejmujący następujące PWZ:

3.11.1 Linia wewnętrzna między Vernerovem a Vitkovem (CZ)

3.11.2 Linia wewnętrzna między Vitkovem a Presticami (CZ)

3.11.3 Linia wewnętrzna między Presticami a Kocinem (CZ)

3.11.4 Linia wewnętrzna między Kocinem a Mirovką (CZ)

3.11.5 Linia wewnętrzna między Mirovką a linią V413 (CZ)

3.12

Linia wewnętrzna w Niemczech między Wolmirstedt a Isar w celu zwiększenia wewnętrznej zdolności przesyłowej północ-południe [projekt obecnie znany jako »SuedOstLink«]

3.14

Wzmocnienia wewnętrzne w Polsce [w ramach klastra obecnie znanego jako »GerPol Power Bridge«], obejmujące następujące PWZ:

3.14.2 Linia wewnętrzna między Krajnikiem a Baczyną (PL)

3.14.3 Linia wewnętrzna między Mikułową a Świebodzicami (PL)

3.14.4 Linia wewnętrzna między Baczyną a Plewiskami (PL)

3.16

3.16.1 Połączenie międzysystemowe Węgry-Słowacja między Gabčikovem (SK), Gönyű (HU) i Veľkým Ďurem (SK)

3.17

Połączenie międzysystemowe Węgry-Słowacja między Sajóvánką (HU) a Rimavską Sobotą (SK)

3.21

Połączenie międzysystemowe między Salgaredą (IT) a regionem Divača-Bericevo (SI)

3.22

Klaster Rumunia-Serbia [obecnie znany jako »Mid Continental East Corridor«], obejmujący następujące PWZ:

3.22.1 Połączenie międzysystemowe między Resitą (RO) a Pancevem (RS)

3.22.2 Linia wewnętrzna między Portile de Fier a Resitą (RO)

3.22.3 Linia wewnętrzna między Resitą a Timisoarą/Sacalaz (RO)

3.22.4 Linia wewnętrzna między Aradem a Timisoarą/Sacalaz (RO)

3.23

Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej w Jadenicy (BG)

3.24

Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej w Amfilochii (EL)

3.27

Połączenie międzysystemowe między Sycylią (IT) a węzłem w Tunezji (TU) [projekt obecnie znany jako »ELMED«]

4) Priorytetowy korytarz »Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich w odniesieniu do energii elektrycznej« (»BEMIP Electricity«)

Nr

Definicja

4.2

Klaster Estoniaotwa między Kilingi-Nõmme a Rygą [projekt obecnie znany jako »Third interconnection«], obejmujący następujące PWZ:

4.2.1 Połączenie międzysystemowe między Kilingi-Nõmme (EE) a podstacją CHP2 w Rydze (LV)

4.2.2 Linia wewnętrzna między Harku a Sindi (EE)

4.2.3 Linia wewnętrzna między CHP2 w Rydze a HPP w Rydze (LV)

4.4

4.4.2 Linia wewnętrzna między Ekhyddan a Nybro/Hemsjö (SE)

4.5

4.5.2 Linia wewnętrzna między Stanisławowem a Ostrołęką (PL)

4.6

Magazynowanie energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowych w Estonii

4.7

Zwiększenie potencjału magazynowania energii elektrycznej za pomocą elektrowni szczytowo-pompowej w Kruonis (LT)

4.8

Integracja i synchronizacja systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z sieciami europejskimi, obejmująca następujące PWZ:

4.8.1 Połączenie międzysystemowe między Tartu (EE) a Valmierą (LV)

4.8.2 Linia wewnętrzna między Balti a Tartu (EE)

4.8.3 Połączenie międzysystemowe między Tsirguliiną (EE) a Valmierą (LV)

4.8.4 Linia wewnętrzna między Viru a Tsirguliiną (EE)

4.8.7 Linia wewnętrzna między Paide a Sindi (EE)

4.8.8 Linia wewnętrzna między Wilnem a Neris (LT)

4.8.9 Dalsze aspekty infrastrukturalne związane z realizacją synchronizacji systemów państw bałtyckich z kontynentalną siecią europejską

4.8.10 Połączenie międzysystemowe między Litwą a Polską [projekt obecnie znany jako »Harmony Link«]

4.8.11 Ulepszenia w podstacji Alytus (LT)

4.8.12 Przebudowy w północno-wschodniej Litwie (LT)

4.8.13 Nowa podstacja 330 kV w Mūša (LT)

4.8.14 Linia wewnętrzna między Bitenai a KHAE (LT)

4.8.15 Nowa podstacja 330 kV w Darbėnai (LT)

4.8.16 Linia wewnętrzna między Darbėnai a Bitenai (LT)

4.8.17 Linia wewnętrzna między LE a Wilnem (LT)

4.8.18 Linia wewnętrzna między stacją Dunowo a stacją Żydowo Kierzkowo (PL)

4.8.19 Linia wewnętrzna między stacją Piła Krzewina a stacją Żydowo Kierzkowo (PL)

4.8.20 Linia wewnętrzna między stacją Krajnik a stacją Morzyczyn (PL)

4.8.21 Linia wewnętrzna między stacjami Morzyczyn-Dunowo-Słupsk-Żarnowiec (PL)

4.8.22 Linia wewnętrzna między stacjami Żarnowiec-Gdańsk/Gdańsk Przyjaźń-Gdańsk Błonia (PL)

4.8.23 Kompensatory synchroniczne zapewniające inercję, stabilność napięcia, stabilność częstotliwości i moc zwarciową na Litwie, Łotwie i w Estonii

4.10

Klaster Finlandia-Szwecja [obecnie znany pod nazwą »Third interconnection Finland-Sweden«], obejmujący następujące PWZ:

4.10.1 Połączenie międzysystemowe między północną Finlandią a północną Szwecją

4.10.2 Linia wewnętrzna między Keminmaa a Pyhänselkä (FI)

5) Priorytetowy korytarz »Gazowe połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie Zachodniej« (»NSI West Gas«)

Nr

Definicja

5.3

Terminal LNG w Shannon i rurociąg łączący (IE)

5.19

Przyłączenie Malty do europejskiej sieci gazowej - rurociąg łączący z Włochami w Gela

5.21

Dostosowania do gazu wysokokalorycznego we Francji i Belgii

6) Priorytetowy korytarz »Gazowe połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie ŚrodkowoWschodniej i Południowo-Wschodniej« (»NSI East Gas«)

Nr

Definicja

6.2

Połączenie międzysystemowe między Polską, Słowacją i Węgrami wraz z powiązanymi wzmocnieniami wewnętrznymi, obejmujące następujące PWZ:

6.2.1 Połączenie międzysystemowe Polska-Słowacja

6.2.2 Korytarz gazowy północ-południe we wschodniej Polsce

oraz

6.2.13 Rozwój i zwiększenie zdolności przesyłowej słowacko-węgierskiego połączenia międzysystemowego

6.5

Klaster Terminal LNG w Krk z gazociągami łączącymi i wyjściowymi w kierunku Węgier i dalej, obejmujący następujące PWZ:

6.5.1 Budowa terminalu LNG w Krk (HR) o wydajności 2,6 bcm/rok - faza I i rurociąg łączący Omišalj-Zlobin (HR)

6.5.5 »Tłocznia gazu 1« w ramach chorwackiego systemu przesyłowego gazu

6.8

Klaster Rozwój i zwiększenie zdolności infrastruktury w celu utworzenia bałkańskiej giełdy gazu, obejmujący następujące PWZ:

6.8.1 Połączenie międzysystemowe Grecja-Bułgaria [projekt obecnie znany jako »IGB«] między Komotini (EL) a Starą Zagorą (BG) oraz tłocznia gazu w Kipi (EL)

6.8.2 Niezbędna odbudowa, unowocześnienie i rozbudowa bułgarskiego systemu przesyłowego

6.8.3 Połączenie międzysystemowe między Bułgarią a Serbią [projekt obecnie znany jako »IBS«] (6.10 na 3. liście PWZ)

6.9

6.9.1 Terminal LNG w północnej Grecji.

6.20

Klaster Zwiększenie pojemności magazynowej w Europie Południowo-Wschodniej, obejmujący co najmniej jeden spośród następujących PWZ:

6.20.2 Rozbudowa podziemnego magazynu gazu Chiren (BG)

6.20.3 Podziemny magazyn gazu South Kavala oraz stacja pomiarowa i regulacyjna (EL)

oraz jeden spośród następujących PWZ:

6.20.4 Magazyn w Depomures w Rumunii

6.20.6 Podziemny magazyn gazu Sarmasel w Rumunii

6.23

Połączenie międzysystemowe Węgry-Słowenia-Włochy (Nagykanizsa (HU) - Tornyiszentmiklós (HU) - Lendava (SI) - Kidričevo (SI) - Ajdovščina (SI) - Šempeter (SI) - Gorizia (IT))

6.24

Klaster Stopniowe zwiększenie przepustowości na dwukierunkowym korytarzu przesyłowym (Bułgaria)-Rumunia-Węgry-(Austria) (projekt obecnie znany jako »ROHU(AT)/BRUA«) w celu umożliwienia przepływu w połączeniu międzysystemowym Rumunia-Węgry na poziomie 1,75 bcm/rok w 1. fazie i 4,4 bcm/rok w 2. fazie i obejmujący nowe zasoby z Morza Czarnego w 2. fazie:

6.24.1 ROHU(AT)/BRUA - 1. faza, obejmująca:

- rozwój zdolności przesyłowej w Rumunii na odcinku z Podișor do Recas, obejmujący nowy gazociąg, stację pomiarową i trzy nowe tłocznie gazu w Podișor, Bibesti i Jupie

6.24.4 ROHU(AT)/BRUA - 2. faza, obejmująca:

- tłocznię gazu w Városföld (HU)

- rozwój zdolności przesyłowej w Rumunii na odcinku z Recas do Horii w kierunku Węgier do 4,4 bcm/rok i rozbudowę tłoczni gazu w Podișor, Bibesti i Jupie

- rurociąg wybrzeże Morza Czarnego-Podișor (RO) w celu odbierania gazu z Morza Czarnego

- przepływ zwrotny Rumunia-Węgry: tłocznię gazu w Csanádpalota (HU) w ramach 2. etapu na odcinku węgierskim

6.26

6.26.1 Klaster Chorwacja-Słowenia-Austria w Rogatec, obejmujący:

- połączenie międzysystemowe Chorwacja-Słowenia (Lučko-Zabok-Rogatec)

- tłocznię gazu Kidričevo, 2. faza modernizacji (SI)

- tłocznię gazu 2 i 3 w ramach chorwackiego systemu przesyłowego gazu

- GCA 2015/08: - wejście/wyjście Murfeld (AT)

- modernizację połączenia międzysystemowego Murfeld/Ceršak (AT-SI)

- modernizację połączenia międzysystemowego Rogatec

6.27

LNG Gdańsk (PL)

7) Priorytetowy korytarz »Południowy korytarz gazowy« (»SGC«)

Nr

Definicja

7.1

Klaster PWZ dotyczących zintegrowanych, specjalnych obiektów infrastruktury transportowej o wielkości podlegającej regulacji, wraz z powiązanymi urządzeniami do przesyłu co najmniej 10 bcm/rok gazu z nowych źródeł w regionie Morza Kaspijskiego przez Azerbejdżan, Gruzję i Turcję na rynki unijne w Grecji i we Włoszech, obejmujący następujące PWZ:

7.1.1 Gazociąg do UE z Turkmenistanu i Azerbejdżanu przez Gruzję i Turcję [projekt obecnie znany jako połączenie inicjatyw: »Gazociąg transkaspijski« (TCP) i »Rozbudowa gazociągu południowokaukaskiego« (SCPFX)]

7.1.3 Gazociąg z Grecji do Włoch przez Albanię i Adriatyk [projekt obecnie znany jako »Gazociąg transadriatycki« (TAP)], obejmujący stację pomiarową i regulacyjną oraz tłocznię gazu w Nea Messimvria, jak również połączenie międzysystemowe TAP

7.3

Klaster PWZ dotyczących infrastruktury w celu doprowadzenia gazu z nowych złóż gazu we wschodniej części regionu Morza Śródziemnego, obejmujący:

7.3.1 Gazociąg ze złóż gazu we wschodniej części regionu Morza Śródziemnego do Grecji kontynentalnej przez Kretę [projekt obecnie znany jako »Gazociąg EastMed«] ze stacją pomiarową i regulacyjną w Megalopoli

oraz zależne od niego następujące PWZ:

7.3.3 Morski gazociąg z Grecji do Włoch [projekt obecnie znany jako »Gazociąg Posejdon«]

7.3.4 Wzmocnienie wewnętrznych zdolności przesyłowych we Włoszech, w tym wzmocnienie wewnętrznych zdolności przesyłowych północ-południe [projekt obecnie znany jako »Adriatica Line«] oraz wzmocnienie wewnętrznych zdolności przesyłowych w regionie Apulia [rurociąg Matagiola-Massafra]

7.5

Rozwój infrastruktury gazowej na Cyprze [projekt obecnie znany jako »Cyprus Gas2EU«]

8) Priorytetowy korytarz »Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich w odniesieniu do gazu« (»BEMIP Gas«)

Nr

Definicja

8.2

Klaster Rozbudowa infrastruktury we wschodniej części Morza Bałtyckiego, obejmujący następujące PWZ:

8.2.1 Rozbudowa połączenia międzysystemowego Łotwa-Litwa

8.2.4 Rozbudowa podziemnego magazynu gazu Inčukalns (LV)

8.3

Klaster infrastruktury, obejmujący następujące PWZ:

8.3.1 Rozbudowa połączenia międzysystemowego Nybro: Polska-Dania

8.3.2 Połączenie międzysystemowe Polska-Dania [projekt obecnie znany jako »Gazociąg Bałtycki«]

8.5

Połączenie międzysystemowe Polska-Litwa [projekt obecnie znany jako »GIPL«]

9) Priorytetowy korytarz »Połączenia dostawcze ropy naftowej w Europie Środkowo-Wschodniej« (»OSC«)

Nr

Definicja

9.1

Rurociąg Adamowo-Brody: rurociąg łączący terminal przeładunkowy JSC Uktransnafta w Brodach (Ukraina) i zbiorniki na ropę w Adamowie (Polska)

9.2

Rurociąg Bratysława-Schwechat: rurociąg łączący Schwechat (Austria) i Bratysławę (Republika Słowacka)

9.4

Rurociąg Litvinow (Czechy)-Spergau (Niemcy): projekt rozbudowy rurociągu ropy naftowej Druzhba do rafinerii TRM Spergau

9.5

Klaster Rurociąg pomorski (Polska), obejmujący następujące PWZ:

9.5.1. Budowa terminalu naftowego w Gdańsku (faza II)

9.5.2. Rozbudowa rurociągu pomorskiego: druga nitka rurociągu

9.6

TAL Plus: rozbudowa przepustowości rurociągu TAL między Triestem (Włochy) a Ingolstadt (Niemcy)

10) Priorytetowy obszar tematyczny »Stosowanie inteligentnych sieci«

Nr

Definicja

10.3

SINCRO.GRID (Słowenia, Chorwacja) - innowacyjna integracja wykazujących efekt synergii rozwiązań opartych na dojrzałej technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa jednoczesnego funkcjonowania słoweńskiego i chorwackiego systemu elektroenergetycznego

10.4

ACON (Czechy, Słowacja) - głównym celem projektu ACON (Again COnnected Networks) jest wsparcie integracji rynków energii energetycznej Czech i Słowacji

10.6

Inicjatywa na rzecz inteligentnych granic (Smart Border Initiative; Francja, Niemcy) - inicjatywa na rzecz inteligentnych granic, która połączy polityki opracowane przez Francję i Niemcy w celu wsparcia miast i regionów w ich strategiach transformacji energetycznej oraz integracji rynku europejskiego

10.7

Danube InGrid (Węgry, Słowacja) - projekt ma na celu zwiększenie transgranicznej koordynacji zarządzania siecią elektroenergetyczną ze szczególnym uwzględnieniem inteligentniejszego gromadzenia i wymiany danych

10.8

Data Bridge (Estonia, Łotwa, Litwa, Dania, Finlandia, Francja) - projekt ma na celu stworzenie wspólnej europejskiej platformy wymiany danych, aby umożliwić integrację różnych rodzajów danych (dane z inteligentnych systemów pomiarowych, dane dotyczące eksploatacji sieci, dane rynkowe) w celu opracowania skalowalnego i możliwego do powielenia rozwiązania dla UE

10.9

Projekt w zakresie elastyczności transgranicznej (Estonia, Finlandia) - projekt ten ma na celu wspieranie integracji OZE i zwiększanie bezpieczeństwa dostaw poprzez transgraniczne świadczenie usług w zakresie elastyczności na rzecz Estonii, Finlandii i Wysp Alandzkich w ramach rozproszonego wytwarzania energii.

11) Priorytetowy obszar tematyczny »Autostrady elektroenergetyczne«

Lista PWZ posiadających drugie oznaczenie jako autostrady elektroenergetyczne

Nr

Definicja

Priorytetowy korytarz »Północnomorska sieć przesyłowa morskiej energii wiatrowej« (»NSOG«)

1.3

Klaster Dania-Niemcy, obejmujący następujące PWZ:

1.3.1 Połączenie międzysystemowe między Endrup (DK) a Klixbüll (DE)

1.6

Połączenie międzysystemowe Francja-Irlandia między La Martyre (FR) a Great Island lub Knockraha (IE) [projekt obecnie znany jako »Celtic Interconnector«]

1.7

Klaster Połączenia międzysystemowe Francja-Zjednoczone Królestwo, obejmujący co najmniej jeden spośród następujących PWZ:

1.7.1 Połączenie międzysystemowe między Cotentin (FR) a okolicami Exeter (UK) [projekt obecnie znany jako »FAB«]

1.7.3 Połączenie międzysystemowe między Coquelles (FR) a Folkestone (UK) [projekt obecnie znany jako »ElecLink«]

1.7.5 Połączenie międzysystemowe między okolicami Dunkierki (FR) a okolicami Kingsnorth (UK) [projekt obecnie znany jako »Gridlink«]

1.8

Klaster Niemcy-Norwegia [projekt obecnie znany jako »NordLink«]

1.8.1 Połączenie międzysystemowe między Wilster (DE) a Tonstad (NO)

1.10

Klaster Połączenia międzysystemowe Zjednoczone Królestwo-Norwegia, obejmujący co najmniej jeden spośród następujących PWZ:

1.10.1 Połączenie międzysystemowe między Blythe (UK) a Kvilldal (NO) [projekt obecnie znany jako »North Sea Link«]

1.10.2 Połączenie międzysystemowe między Peterhead (UK) a Simadalen (NO) [projekt obecnie znany jako »NorthConnect«]

1.14

Połączenie międzysystemowe między Revsing (DK) a Bicker Fen (UK) [projekt obecnie znany jako »Viking Link«]

Nr

Definicja

1.15

Połączenie międzysystemowe między rejonem Antwerpii (BE) a okolicami Kemsley (UK) [projekt obecnie znany jako »Nautilus«]

1.16

Połączenie międzysystemowe między Niderlandami a Zjednoczonym Królestwem

1.19

Jeden lub więcej węzłów na Morzu Północnym z połączeniami międzysystemowymi z państwami sąsiadującymi z Morzem Północnym (Dania, Niemcy, Niderlandy) [projekt obecnie znany jako »North Sea Wind Power Hub«]

1.20

Połączenie międzysystemowe między Niemcami a Zjednoczonym Królestwem [projekt obecnie znany jako »NeuConnect«]

Priorytetowy korytarz »Elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie Zachodniej« (»NSI West Electricity«)

2.7

Połączenie międzysystemowe między Akwitanią (FR) a Krajem Basków (ES) [projekt obecnie znany jako »Biscay Gulf«]

2.9

Linia wewnętrzna między Osterath a Philippsburgiem (DE) w celu zwiększenia przepustowości na granicy zachodniej [projekt obecnie znany jako »Ultranet«]

2.10

Linia wewnętrzna między Brunsbüttel/Wilster a Grοβgartach/Bergrheinfeld-West (DE) w celu zwiększenia przepustowości na granicy północnej i południowej [projekt obecnie znany jako »Suedlink«]

2.13

Klaster Połączenia międzysystemowe Irlandia-Zjednoczone Królestwo, obejmujący następujące PWZ:

2.13.1 Połączenie między Woodland (IE) a Turleenan (UK)

2.13.2 Połączenie międzysystemowe między Srananagh (IE) a Turleenan (UK)

Priorytetowy korytarz »Elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej« (»NSI East Electricity«)

3.10

Klaster Izrael-Cypr-Grecja [projekt obecnie znany jako »EUROASIA Interconnector«], obejmujący następujące PWZ:

3.10.1 Połączenie międzysystemowe między Haderą (IL) a Kofinou (CY)

3.10.2 Połączenie międzysystemowe między Kofinou (CY) a Korakią na Krecie (EL)

3.12

Linia wewnętrzna w Niemczech między Wolmirstedt a Isar w celu zwiększenia wewnętrznej zdolności przesyłowej północ-południe [projekt obecnie znany jako »SuedOstLink«]

12) Transgraniczne sieci przesyłu dwutlenku węgla:

Nr

Definicja

12.2

Projekt z zakresu skraplania CO2 jest obejmującym infrastrukturę transportową komponentem projektu Acorn dotyczącego całego łańcucha procesu CCS (Zjednoczone Królestwo, w kolejnych fazach Niderlandy, Norwegia).

12.3

Projekt CO2 TransPorts ma na celu stworzenie infrastruktury ułatwiającej wychwytywanie, transport i składowanie CO2 na wielką skalę z Rotterdamu, Antwerpii i North Sea Port.

12.4

Projekt Northern Lights - projekt dotyczący komercyjnego połączenia do celów transgranicznego transportu CO2 między kilkoma europejskimi inicjatywami z zakresu wychwytywania CO2 (Zjednoczone Królestwo, Irlandia, Belgia, Niderlandy, Francja, Szwecja) oraz przewidujący transport wychwyconego CO2 statkami do składowiska znajdującego się na norweskim szelfie kontynentalnym.

12.5

Projekt Athos przewiduje stworzenie infrastruktury na potrzeby transportu CO2 z obszarów przemysłowych w Niderlandach i jest otwarty na przyjęcie dodatkowego CO2 z innych państw, takich jak Irlandia i Niemcy. Założeniem projektu jest rozwinięcie ogólnodostępnej transgranicznej interoperacyjnej infrastruktury transporotowej o wysokiej przepustowości.

12.6

Projekt Ervia Cork ma na celu modernizację istniejących gazociągów lądowych i podmorskich oraz budowę nowego, specjalnego gazociągu CO2 do celów transportu wychwyconego CO2 z instalacji CCUS w zakładach przemysłu ciężkiego i układach gazowo-parowych z turbiną gazową do instalacji magazynowania.

C. LISTY »PROJEKTÓW, KTÓRE NIE SĄ JUŻ UZNAWANE ZA PWZ« I »PROJEKTÓW, KTÓRE STAŁY SIĘ INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ INNYCH PWZ Z DRUGIEJ LUB TRZECIEJ LISTY PWZ«

1. Priorytetowy korytarz »Północnomorska sieć przesyłowa morskiej energii wiatrowej« (»NSOG«)

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

1.1.1

1.1.2

1.1.3

1.2

1.3.2

1.4

1.5

1.7.4

1.8.2

1.9.2

1.9.3

1.9.4

1.9.5

1.9.6

1.11.1

1.11.2

1.11.3

1.11.4

1.12.1

1.12.2

1.12.5

2. Priorytetowy korytarz »Elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie Zachodniej« (»NSI West Electricity«)

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

2.2.1

2.2.2

2.2.3

2.2.4

2.3.1

2.3.2

2.5.1

2.5.2

2.6

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

2.8

2.11.1

2.11.2

2.11.3

2.12

2.15.1

2.15.2

2.15.3

2.15.4

2.16.2

2.19

2.20

2.21

2.22

2.24

2.25.1

2.25.2

2.26

2.28.1

Projekty, które stały się integralną częścią innych PWZ z drugiej lub trzeciej listy PWZ

Pierwotny numer PWZ przedmiotowego projektu

Numer PWZ, do którego przedmiotowy projekt został włączony

2.1

3.1.4

3. Priorytetowy korytarz »Elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej« (»NSI East Electricity«)

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

3.1.3

3.2.1

3.2.2

3.2.3

3.3

3.5.1

3.5.2

3.6.1

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

3.6.2

3.8.2

3.8.3

3.8.6

3.9.2

3.9.3

3.9.4

3.10.3

3.13

3.14.1

3.15.1

3.15.2

3.16.2

3.16.3

3.18.1

3.18.2

3.19.2

3.19.3

3.20.1

3.20.2

3.22.5

3.25

3.26

Projekty, które stały się integralną częścią innych PWZ z drugiej lub trzeciej listy PWZ

Pierwotny numer PWZ przedmiotowego projektu

Numer PWZ, do którego przedmiotowy projekt został włączony

3.19.1

3.22.5

4. Projekt priorytetowy »Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich w odniesieniu do energii elektrycznej« (»BEMIP Electricity«)

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

4.1

4.4.1

4.5.1

4.5.3

4.5.4

4.5.5

4.8.5

4.8.6

Projekty, które stały się integralną częścią innych PWZ z drugiej lub trzeciej listy PWZ

Pierwotny numer PWZ przedmiotowego projektu

Numer PWZ, do którego przedmiotowy projekt został włączony

4.3

4.8.9

4.9

4.8.9

5. Priorytetowy korytarz »Gazowe połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie Zachodniej« (»NSI West Gas«)

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

5.1.1

5.1.2

5.1.3

5.2

5.4.1

5.4.2

5.5.1

5.5.2

5.6

5.7.1

5.7.2

5.9

5.10

5.11

5.12

5.13

5.14

5.15.1

5.15.2

5.15.3

5.15.4

5.15.5

5.16

5.17.1

5.17.2

5.18

5.20

Projekty, które stały się integralną częścią innych PWZ z drugiej lub trzeciej listy PWZ

Pierwotny numer PWZ przedmiotowego projektu

Numer PWZ, do którego przedmiotowy projekt został włączony

5.8.1

5.5.2

5.8.2

5.5.2

6. Priorytetowy korytarz »Gazowe połączenia międzysystemowe północ-południe w Europie ŚrodkowoWschodniej i Południowo-Wschodniej« (»NSI East Gas«)

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

6.2.10

6.2.11

6.2.12

6.2.14

6.3

6.4

6.5.3

6.5.4

6.5.6

6.7

6.8.3

6.9.2

6.9.3

6.11

6.12

6.16

6.17

6.19

6.20.1

6.20.5

6.21

6.22.1

6.22.2

6.24.1
Usuni
ęta pozycja: Przepływ zwrotny Rumunia-Węgry: tłocznia gazu w Csanádpalota w ramach 1. etapu na odcinku węgierskim
Usuni
ęta pozycja: Tłocznia gazu GCA w Mosonmagyarovar (rozbudowa po stronie austriackiej)

6.24.4
Usuni
ęta pozycja: Gazociąg Ercsi-Százhalombatta (HU)
Usuni
ęta pozycja: Przepływ zwrotny Rumunia-Węgry: tłocznia gazu w Csanádpalota w ramach 1. etapu na odcinku węgierskim

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

6.24.10

6.25.1

6.25.2

6.25.4

Projekty, które stały się integralną częścią innych PWZ z drugiej lub trzeciej listy PWZ

Pierwotny numer PWZ przedmiotowego projektu

Numer PWZ, do którego przedmiotowy projekt został włączony

6.1.1

6.2.10

6.1.2

6.2.11

6.1.3

6.2.11

6.1.4

6.2.11

6.1.5

6.2.11

6.1.6

6.2.11

6.1.7

6.2.11

6.1.8

6.2.2

6.1.9

6.2.11

6.1.10

6.2.2

6.1.11

6.2.2

6.1.12

6.2.12

6.2.3

6.2.2

6.2.4

6.2.2

6.2.5

6.2.2

6.2.6

6.2.2

6.2.7

6.2.2

6.2.8

6.2.2

6.2.9

6.2.2

6.5.2

6.5.6

6.6

6.26.1

6.8.4

6.25.4

6.13.1

6.24.4

6.13.2

6.24.4

6.13.3

6.24.4

6.14

6.24.1

6.15.1

6.24.10

6.15.2

6.24.10

6.18

7.3.4

Projekty, które stały się integralną częścią innych PWZ z drugiej lub trzeciej listy PWZ

Pierwotny numer PWZ przedmiotowego projektu

Numer PWZ, do którego przedmiotowy projekt został włączony

6.24.2

6.24.1

6.24.3

6.24.1

6.24.5

6.24.4

6.24.6

6.24.4

6.24.7

6.24.4

6.24.8

6.24.4

6.24.9

6.24.4

6.25.3

6.24.10

6.26.2

6.26.1

6.26.3

6.26.1

6.26.4

6.26.1

6.26.5

6.26.1

6.26.6

6.26.1

7. Priorytetowy korytarz »Południowy korytarz gazowy« (»SGC«)

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

7.1.1 Usunięta pozycja: Gazociąg transanatolijski

7.1.2

7.1.5

7.1.7

7.2.1

7.2.2

7.2.3

7.4.1

7.4.2

Projekty, które stały się integralną częścią innych PWZ z drugiej lub trzeciej listy PWZ

Pierwotny numer PWZ przedmiotowego projektu

Numer PWZ, do którego przedmiotowy projekt został włączony

7.1.6

7.1.3

7.1.4

7.3.3

7.3.2

7.5

8. Priorytetowy korytarz »Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich w odniesieniu do gazu« (»BEMIP Gas«)

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

8.1.1

8.1.2.1

8.1.2.2

8.1.2.3

8.1.2.4

8.2.2

8.2.3

8.4

8.6

8.7

8.8

9. Priorytetowy korytarz »Połączenia dostawcze ropy naftowej w Europie Środkowo-Wschodniej« (»OSC«)

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

9.3

10. Priorytetowy obszar tematyczny »Stosowanie inteligentnych sieci«

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

10.1

10.2

10.5

11. Priorytetowy obszar tematyczny »Autostrady elektroenergetyczne«

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

1.5

1.7.4

2.2

2.4

2.5.1

3.1.3

4.1

12. Priorytetowy obszar tematyczny »Transgraniczna sieć przesyłu dwutlenku węgla«

Numery PWZ, które nie są już uznawane za PWZ

12.1""

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00