Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2019 nr 315 str. 102
Wersja aktualna od 2023-09-30
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2019 nr 315 str. 102
Wersja aktualna od 2023-09-30
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2019/2016

z dnia 11 marca 2019 r.

uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 w odniesieniu do etykietowania energetycznego urządzeń chłodniczych i uchylające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1060/2010

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2023 r., Nr 236, poz. 1)   Pokaż wszystkie zmiany

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE (1), w szczególności jego art. 11 ust. 5 i art. 16 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2017/1369 uprawnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych dotyczących etykietowania lub zmiany skali etykiet grup produktów przedstawiających znaczny potencjał oszczędności energii i, w stosownych przypadkach, innych zasobów.

(2) Przepisy dotyczące etykietowania energetycznego urządzeń chłodniczych dla gospodarstw domowych zostały ustanowione w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 1060/2010 (2).

(3) W komunikacie Komisji COM(2016) 773 (3) (plan prac dotyczący ekoprojektu) ustanowionym przez Komisję w zastosowaniu art. 16 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE (4) określono priorytety działań w ramach ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2016–2019. W planie prac dotyczącym ekoprojektu określono grupy produktów związanych z energią, które należy traktować priorytetowo przy prowadzeniu badań przygotowawczych oraz przy ostatecznym wprowadzaniu środków wykonawczych, jak również przy przeglądzie rozporządzenia Komisji (WE) nr 643/2009 (5) i rozporządzenia delegowanego (UE) nr 1060/2010.

(4) Szacuje się, że środki z planu prac dotyczącego ekoprojektu mogą potencjalnie przynieść łącznie ponad 260 TWh rocznych oszczędności energii końcowej w 2030 r., co jest równoważne redukcji emisji gazów cieplarnianych o około 100 mln ton rocznie w 2030 r. Urządzenia chłodnicze są jedną z wymienionych w planie prac dotyczących ekoprojektu grup produktów o szacowanych oszczędnościach energii końcowej w 2030 r. wynoszących 10 TWh.

(5) Urządzenia chłodnicze dla gospodarstw domowych należą do grup produktów wspomnianych w art. 11 ust. 5 lit. b) rozporządzenia (UE) 2017/1369, w stosunku do których Komisja powinna przyjąć akt delegowany wprowadzający etykietę ze zmienioną skalą od A do G.

(6) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1060/2010 nakłada się na Komisję obowiązek dokonywania regularnych przeglądów rozporządzenia w świetle postępu technicznego.

(7) Komisja przeprowadziła przegląd rozporządzenia (UE) nr 1060/2010 zgodnie z wymogiem zawartym w art. 7 rozporządzenia i przeanalizowała aspekty techniczne, środowiskowe i gospodarcze związane z urządzeniami chłodniczymi, jak również rzeczywiste zachowanie konsumentów. Przegląd został przeprowadzony w ścisłej współpracy z zainteresowanymi podmiotami i stronami z Unii i państw trzecich. Wyniki przeglądu opublikowano i zaprezentowano Forum Konsultacyjnemu ustanowionemu na mocy art. 14 rozporządzenia (UE) 2017/1369.

(8) W przeglądzie stwierdzono, że istnieje potrzeba wprowadzenia zmienionych wymogów w zakresie etykietowania energetycznego dla urządzeń chłodniczych.

(9) W przeglądzie stwierdzono ponadto, że ilość energii elektrycznej zużywanej przez produkty podlegające niniejszemu rozporządzeniu może być dodatkowo znacznie zredukowana poprzez wdrożenie środków etykietowania energetycznego ukierunkowanych na urządzenia chłodnicze.

(10) Urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej powinny podlegać przepisom oddzielnego rozporządzenia dotyczącego etykietowania energetycznego.

(11) Zamrażarki skrzyniowe, w tym profesjonalne zamrażarki skrzyniowe, powinny wchodzić w zakres niniejszego rozporządzenia, ponieważ nie są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/1094 (6) i mogą być wykorzystywane w środowiskach innych niż profesjonalne.

(12) Urządzenia do przechowywania wina i urządzenia chłodnicze o niskim poziomie emisji hałasu (takie jak minibary), w tym te z przezroczystymi drzwiami, nie są wyposażone w funkcję sprzedaży bezpośredniej. Urządzenia do przechowywania wina są zwykle używane w gospodarstwach domowych lub w restauracjach, a minibary w pokojach hotelowych. W związku z tym urządzenia do przechowywania wina i minibary, w tym te, które są wyposażone w przezroczyste drzwi, powinny być objęte zakresem niniejszego rozporządzenia.

(13) Urządzenia chłodnicze wystawiane na targach powinny być opatrzone etykietą energetyczną, jeżeli pierwszy egzemplarz danego modelu został już wprowadzony do obrotu lub zostaje wprowadzany do obrotu na targach.

(14) Energia elektryczna zużywana przez urządzenia chłodnicze dla gospodarstw domowych stanowi istotną część całkowitego zapotrzebowania gospodarstw domowych na energię elektryczną w Unii. Oprócz uzyskanej już poprawy efektywności energetycznej możliwe jest dalsze istotne ograniczenie zużycia energii przez urządzenia chłodnicze dla gospodarstw domowych.

(15) Przegląd wykazał, że zużycie energii elektrycznej przez produkty podlegające niniejszemu rozporządzeniu może być dodatkowo znacznie zredukowane za sprawą wdrożenia środków etykietowania energetycznego ukierunkowanych na efektywność energetyczną i roczne zużycie energii. Aby użytkownicy końcowi mogli podjąć świadomą decyzję, należy również uwzględnić informacje o poziomie emitowanego hałasu i typach komór.

(16) Odpowiednie parametry produktów należy mierzyć wiarygodnymi, dokładnymi i odtwarzalnymi metodami. Metody te powinny uwzględniać uznane najnowocześniejsze metody pomiarów, w tym, jeśli są dostępne, zharmonizowane normy przyjęte przez europejskie organizacje normalizacyjne wymienione w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 (7).

(17) W celu poprawy skuteczności niniejszego rozporządzenia produkty, których wydajność jest automatycznie zmieniana w warunkach testowych, aby poprawić deklarowane parametry, powinny być zakazane.

(18) Uznając wzrost sprzedaży produktów związanych z energią za pośrednictwem internetowych platform hostingowych zamiast za pośrednictwem stron internetowych dostawców, należy wyjaśnić, że internetowe platformy sprzedaży powinny być odpowiedzialne za umożliwianie wyeksponowania etykiety zapewnionej przez dostawcę w bliskiej odległości od ceny. Powinny one informować dostawców o tym obowiązku, ale nie powinny być odpowiedzialne za dokładność lub treść dostarczonej etykiety i karty informacyjnej produktu. Jednakże w zastosowaniu art. 14 ust. 1 lit. b) dyrektywy 2000/31/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (8) w sprawie handlu elektronicznego takie internetowe platformy hostingowe powinny działać bezzwłocznie w celu odebrania lub zablokowania dostępu do informacji o danym produkcie, jeżeli mają wiedzę o braku zgodności (np. o braku etykiety, niekompletnej lub niepoprawnej etykiecie lub o braku karty informacyjnej produktu, niekompletnej lub niepoprawnej karcie informacyjnej produktu), przykładowo, jeżeli zostały poinformowane przez organ nadzoru rynku. Dostawca prowadzący sprzedaż bezpośrednio użytkownikom końcowym poprzez swoją stronę internetową jest objęty obowiązkami sprzedawcy w zakresie sprzedaży na odległość, o których mowa w art. 5 rozporządzenia (UE) 2017/1369.

(19) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu zostały omówione przez Forum Konsultacyjne i ekspertów z państw członkowskich zgodnie z art. 14 rozporządzenia (UE) 2017/1369.

(20) Należy zatem uchylić rozporządzenie delegowane (UE) nr 1060/2010,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres stosowania

1. W niniejszym rozporządzeniu ustanowiono wymogi dotyczące etykietowania zasilanych sieciowo urządzeń chłodniczych o pojemności większej niż 10 l i mniejszej lub równej 1 500 l oraz zapewniania dodatkowych informacji o produkcie.

2. Niniejszego rozporządzenia nie stosuje się do:

a) szaf chłodniczych lub mroźniczych i schładzarek lub zamrażarek szokowych, z wyjątkiem profesjonalnych zamrażarek skrzyniowych;

b) urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej;

c) przenośnych urządzeń chłodniczych;

d) urządzeń, których podstawową funkcją nie jest przechowywanie środków spożywczych w drodze zamrażania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1) „sieć” lub „sieć elektryczna” oznacza sieć dostarczającą energię z sieci prądu przemiennego o napięciu 230 (ą 10 %) woltów i częstotliwości 50 Hz;

2) „urządzenie chłodnicze” oznacza izolowaną szafę przechowalniczą z co najmniej jedną komorą, w której panują warunki o konkretnej kontrolowanej temperaturze, chłodzoną poprzez naturalną lub wymuszoną konwekcję, w której chłodzenie jest wynikiem co najmniej jednego sposobu zużycia energii;

3) „komora” oznacza zamkniętą przestrzeń w urządzeniu chłodniczym, która jest oddzielona od innych komór ścianką, pojemnikiem lub podobną strukturą, i która jest bezpośrednio dostępna przez co najmniej jedne drzwi zewnętrzne i może być podzielona na podkomory. Do celów niniejszego rozporządzenia pojęcie „komora” odnosi się zarówno do komór, jak i podkomór, o ile nie wskazano inaczej;

4) „drzwi zewnętrzne” jest to część szafy, która może być przesunięta lub usunięta, aby umożliwić przynajmniej przełożenie ładunku z zewnątrz do wnętrza szafy przechowalniczej lub z wnętrza na zewnątrz;

5) „podkomora” oznacza wydzieloną w komorze przestrzeń, w której panuje inny zakres temperatur roboczych niż w komorze, w której się ona znajduje;

6) „pojemność całkowita” (V) oznacza, wyrażoną w dm3 lub litrach, objętość przestrzeni wewnętrznej urządzenia chłodniczego, równą sumie pojemności komór;

7) „pojemność komory” (Vc) oznacza, wyrażoną w dm3 lub litrach, objętość przestrzeni wewnątrz komory;

8) „szafa chłodnicza lub mroźnicza” oznacza izolowane urządzenie chłodnicze łączące przynajmniej jedną komorę dostępną przez przynajmniej jedne drzwi lub przynajmniej jedną szufladę, zdolne do stałego utrzymywania temperatury środków spożywczych w przepisanych granicach w temperaturze roboczej chłodzenia lub mrożenia, wykorzystujące cykl sprężania par i przeznaczone do przechowywania środków spożywczych w środowisku innym niż gospodarstwo domowe, ale nieprzeznaczone do prezentacji lub udostępniania takich środków klientom, jak zdefiniowano w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1095 (9);

9) „schładzarka lub zamrażarka szokowa” oznacza izolowane urządzenie chłodnicze przeznaczone głównie do szybkiego obniżania temperatury gorącej żywności do poziomu poniżej 10 °C w przypadku schładzania i poniżej -18 °C w przypadku mrożenia, jak zdefiniowano w rozporządzeniu (UE) 2015/1095;

10) „profesjonalna zamrażarka skrzyniowa” oznacza zamrażarkę, w której komory dostępne są od góry urządzenia lub w której występują zarówno komory otwierane od góry, jak i komory pionowe, ale w przypadku której pojemność brutto komór otwieranych od góry przekracza 75 % całkowitej pojemności brutto urządzenia, używaną do przechowywania środków spożywczych w środowisku innym niż gospodarstwo domowe;

11) „zamrażarka” oznacza urządzenie chłodnicze wyposażone jedynie w komory czterogwiazdkowe;

12) „komora zamrażarki” lub „komora czterogwiazdkowa” oznacza komorę mroźną o temperaturze docelowej i warunkach przechowywania -18 °C, która spełnia wymogi w zakresie zdolności zamrażania;

13) „komora mroźna” oznacza rodzaj komory o docelowej temperaturze nie wyższej niż 0 °C; jest to komora bezgwiazdkowa, jedno-, dwu-, trzy- lub czterogwiazdkowa w załączniku IV tabela 3;

14) „rodzaj komory” oznacza zadeklarowany rodzaj komory zgodnie z parametrami wydajności chłodzenia Tmin, Tmax, Tc oraz innymi parametrami określonymi w załączniku IV tabela 3;

15) „temperatura docelowa” (Tc) oznacza temperaturę znamionową panującą wewnątrz komory podczas testów, jak określono w załączniku IV tabela 3, odnosi się ona do maksymalnej temperatury badania zużycia energii i jest wyrażona jako średnia w funkcji czasu oraz z pomiarów z zestawu czujników;

16) „temperatura minimalna” (Tmin) oznacza minimalną temperaturę w komorze podczas przechowywania w ramach badania, jak określono w załączniku IV tabela 3;

17) „temperatura maksymalna” (Tmax) oznacza maksymalną temperaturę w komorze podczas przechowywania w ramach badania, jak określono w załączniku IV tabela 3;

18) „komora bezgwiazdkowa” i „komora do wytwarzania lodu” oznaczają komorę mroźną o docelowej temperaturze i warunkach przechowywania 0 °C, jak określono w załączniku IV tabela 3;

19) „komora jednogwiazdkowa” oznacza komorę mroźną o docelowej temperaturze i warunkach przechowywania -6 °C, jak określono w załączniku IV tabela 3;

20) „komora dwugwiazdkowa” oznacza komorę mroźną o docelowej temperaturze i warunkach przechowywania -12 °C, jak określono w załączniku IV tabela 3;

21) „komora trzygwiazdkowa” oznacza komorę mroźną o docelowej temperaturze i warunkach przechowywania -18 °C, jak określono w załączniku IV tabela 3;

22) „urządzenie chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej” oznacza urządzenie chłodnicze wykorzystywane do prezentowania i sprzedaży klientom produktów przechowywanych w określonej temperaturze niższej niż temperatura otoczenia, dostępnych bezpośrednio przez otwarte boki lub przez co najmniej jedne drzwi lub szuflady bądź oba te elementy, w tym również szafy z przestrzeniami wykorzystywanymi do przechowywania lub wspomaganego wydawania produktów niedostępnych dla klientów, z wyłączeniem minibarów i urządzeń do przechowywania wina, jak określono w rozporządzeniu Komisji (UE) 2019/2024 (10);

23) „minibar” oznacza urządzenie chłodnicze o pojemności całkowitej nieprzekraczającej 60 l przeznaczone głównie do przechowywania i sprzedaży środków spożywczych w pokojach hotelowych i podobnych miejscach;

24) „urządzenie do przechowywania wina” oznacza dedykowane urządzenie chłodnicze przeznaczone do przechowywania wina z precyzyjną regulacją temperatury dla warunków przechowywania oraz temperatury docelowej komory do przechowywania wina, jak określono w załączniku IV tabela 3, wyposażone w rozwiązania antywibracyjne;

25) „dedykowane urządzenie chłodnicze” oznacza urządzenie chłodnicze wyposażone w tylko jeden rodzaj komory;

26) „komora do przechowywania wina” oznacza komorę niemroźną o temperaturze docelowej 12 °C, wilgotności wewnętrznej w zakresie od 50 % do 80 % i warunkach przechowywania mieszczących się w zakresie od 5 °C do 20 °C, jak określono w załączniku IV tabela 3;

27) „komora niemroźna” oznacza rodzaj komory o docelowej temperaturze nie niższej niż 4 °C; tj. komorę spiżarnię, komorę do przechowywania wina, komorę piwniczną lub komorę do przechowywania świeżej żywności o warunkach przechowywania i temperaturach docelowych określonych w załączniku IV tabela 3;

28) „komora spiżarnia” oznacza komorę niemroźną o temperaturze docelowej 17 °C i warunkach przechowywania mieszczących się w zakresie od 14 °C do 20 °C, jak określono w załączniku IV tabela 3;

29) „komora piwniczna” oznacza komorę niemroźną o temperaturze docelowej 12 °C i warunkach przechowywania mieszczących się w zakresie od 2 °C do 14 °C, jak określono w załączniku IV tabela 3;

30) „komora do przechowywania świeżej żywności” oznacza komorę niemroźną o temperaturze docelowej 4 °C i warunkach przechowywania mieszczących się w zakresie od 0 °C do 8 °C, jak określono w załączniku IV tabela 3;

31) „przenośne urządzenie chłodnicze” oznacza urządzenie chłodnicze, które może być używane w przypadku braku dostępu do sieci elektrycznej, które wykorzystuje energię elektryczną o bardzo niskim napięciu (< 120 V DC) lub paliwo, bądź oba te źródła, do realizacji funkcji chłodzenia, w tym urządzenie chłodnicze, które, oprócz wykorzystywania energii elektrycznej o bardzo niskim napięciu lub paliwa, bądź obu tych źródeł, może być zasilane sieciowo za pomocą konwertera AC/DC kupowanego oddzielnie. Urządzenie wprowadzane do obrotu z konwerterem AC/DC nie jest przenośnym urządzeniem chłodniczym;

32) „środki spożywcze” oznaczają żywność, składniki, napoje, w tym wino, i inne artykuły przeznaczone do spożycia, wymagające schłodzenia do określonych temperatur;

33) „punkt sprzedaży” oznacza miejsce, gdzie urządzenia chłodnicze są wystawiane lub oferowane na sprzedaż, do wypożyczenia lub w sprzedaży ratalnej.

34) „urządzenie do zabudowy” oznacza urządzenie chłodnicze, które zostało zaprojektowane, przebadane i jest sprzedawane wyłącznie w celu:

a) zamontowania w szafkach lub do obudowania (z góry, z dołu i po bokach) panelami;

b) stabilnego przymocowania do boków, górnej lub dolnej części szafek lub paneli; oraz

c) wyposażenia w fabrycznie wykonany front będący jego integralną częścią lub zamocowania na nim wykonanego na zamówienie przedniego panelu;

35) „wskaźnik efektywności energetycznej” (EEI) oznacza, wyrażony w procentach, wskaźnik liczbowy względnej efektywności energetycznej urządzenia chłodniczego, jak określono w załączniku IV pkt 5;

Na potrzeby załączników dodatkowe definicje określono w załączniku I.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Artykuł 3

Obowiązki dostawców

1. Dostawcy dopilnowują, aby:

a) każde urządzenie chłodnicze było dostarczane wraz z drukowaną etykietą uwzględniającą format określony w załączniku III;

b) do ogólnodostępnej części bazy danych o produktach wprowadzane były wartości parametrów zawarte w karcie informacyjnej produktu, określone w załączniku V;

c) na specjalne żądanie sprzedawcy, karta informacyjna produktu została udostępniona w formie drukowanej;

d) treść dokumentacji technicznej, określona w załączniku VI, została wprowadzona do bazy danych produktów;

e) wszelkie reklamy wizualne konkretnych modeli urządzeń chłodniczych zawierały na etykiecie klasę efektywności energetycznej i zakres dostępnych klas efektywności energetycznej, zgodnie z załącznikiem VII i VIII;

f) wszelkie promocyjne materiały techniczne dotyczące konkretnego modelu urządzeń chłodniczych, w tym promocyjne materiały techniczne w internecie, w których opisano jego konkretne parametry techniczne, zawierały na etykiecie klasę efektywności energetycznej tego modelu i zakres dostępnych klas efektywności energetycznej, zgodnie z załącznikiem VII;

g) dystrybutorom każdego modelu urządzenia chłodniczego udostępniono etykietę elektroniczną w formacie określonym w załączniku III oraz uwzględniającą informacje określone w załączniku III;

h) sprzedawcom każdego modelu urządzenia chłodniczego udostępniono elektroniczną kartę informacyjną produktu określoną w załączniku V.

2. Klasy efektywności energetycznej ustala się na podstawie wskaźnika efektywności energetycznej obliczonego zgodnie z załącznikiem II.

Artykuł 4

Obowiązki sprzedawców

Sprzedawcy zapewniają, aby:

a) każde urządzenie chłodnicze było zaopatrzone w punkcie sprzedaży, w tym na targach, w dostarczoną przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. a) etykietę, umieszczoną w taki sposób, w przypadku urządzeń do zabudowy, aby była wyraźnie widoczna, a w przypadku wszystkich pozostałych urządzeń chłodniczych w taki sposób, aby była wyraźnie widoczna na zewnętrznej powierzchni przedniej lub górnej urządzenia chłodniczego;

b) w przypadku sprzedaży na odległość etykieta i karta informacyjna produktu były dostarczane zgodnie z załącznikami VII i VIII;

c) wszelkie reklamy wizualne konkretnego modelu urządzeń chłodniczych, w tym w internecie, zawierały na etykiecie klasę efektywności energetycznej i zakres dostępnych klas efektywności energetycznej, zgodnie z załącznikiem VII;

d) wszelkie promocyjne materiały techniczne dotyczące konkretnego modelu urządzenia chłodniczego, w tym promocyjne materiały techniczne w internecie, w których opisano jego konkretne parametry techniczne, zawierały na etykiecie klasę efektywności energetycznej tego modelu i zakres dostępnych klas efektywności energetycznej, zgodnie z załącznikiem VII;

Artykuł 5

Obowiązki internetowych platform hostingowych

W przypadku gdy dostawca usług hostingowych, o którym mowa w art. 14 dyrektywy 2000/31/WE, zezwala na sprzedaż urządzeń chłodniczych przez swoją stroną internetową, dostawca ten ma obowiązek umożliwić prezentację etykiety elektronicznej i elektronicznej karty informacyjnej produktu udostępnionych przez sprzedawcę na mechanizmie wyświetlania zgodnie z przepisami załącznika VIII i ma obowiązek poinformować sprzedawcę o obowiązku ich wyświetlenia.

Artykuł 6

Metody pomiaru

Informacje, które należy dostarczyć zgodnie z art. 3 i 4, uzyskuje się przy zastosowaniu rzetelnych, dokładnych i odtwarzalnych metod pomiarów i obliczeń, z uwzględnieniem uznanych najnowocześniejszych metod pomiarów i obliczeń, zgodnie z załącznikiem IV.

Artykuł 7

Procedura weryfikacji do celów nadzoru rynku

Przy wykonywaniu kontroli na potrzeby nadzoru rynku, o których mowa w art. 8 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1369, państwa członkowskie stosują procedurę weryfikacji opisaną w załączniku IX.

Artykuł 8

Przegląd

Komisja dokonuje przeglądu niniejszego rozporządzenia w kontekście postępu technologicznego i przedstawia wyniki tego przeglądu, w tym, w stosownych przypadkach, projekt wniosku dotyczącego zmian, Forum Konsultacyjnemu nie później niż do dnia 25 grudnia 2025 r. W powyższym przeglądzie dokonuje się oceny, m.in. możliwości:

a) uwzględnienia aspektów gospodarki o obiegu zamkniętym;

b) wprowadzenia ikon dla komór, które to etykiety mogą przyczynić się do zmniejszenia marnotrawienia żywności; oraz

c) wprowadzenia ikon dotyczących rocznego zużycia energii.

Artykuł 9

Uchylenie

Rozporządzenie delegowane (UE) nr 1060/2010 traci moc z dniem 1 marca 2021 r.

Artykuł 10

Środki przejściowe

Począwszy od dnia 25 grudnia 2019 r. do dnia 28 lutego 2021 r. karta produktu wymagana na podstawie art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1060/2010 może zostać udostępniona za pośrednictwem bazy danych o produktach zamiast w formie drukowanej wraz z produktem. W takim przypadku dostawca zapewnia, aby w przypadku konkretnego żądania sprzedawcy karta produktu została udostępniona w formie drukowanej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Artykuł 11

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 marca 2021 r. Art. 10 stosuje się jednak od dnia 25 grudnia 2019 r., art. 3 ust. 1 lit. a), b) i c) stosuje się od dnia 1 listopada 2020 r., a obowiązek podania klasy efektywności energetycznej dla parametrów źródła światła, o których mowa w załączniku V tabela 6, stosuje się od dnia 1 marca 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 marca 2019 r.

(1) Dz.U. L 198 z 28.7.2017, s. 1.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1060/2010 z dnia 28 września 2010 r. uzupełniające dyrektywę 2010/30/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla urządzeń chłodniczych dla gospodarstw domowych (Dz.U. L 314 z 30.11.2010, s. 17).

(3) Komunikat Komisji. Plan pracy dotyczący ekoprojektu 2016-2019, COM(2016) 773 final z 30.11.2016.

(4) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (Dz.U. L 285 z 31.10.2009, s. 10).

(5) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 643/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla urządzeń chłodniczych przeznaczonych dla gospodarstw domowych (Dz.U. L 191 z 23.7.2009, s. 53).

(6) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1094 z dnia 5 maja 2015 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykietowania energetycznego szaf chłodniczych lub mroźniczych (Dz.U. L 177 z 8.7.2015, s. 2).

(7) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie normalizacji europejskiej, zmieniające dyrektywy Rady 89/686/EWG i 93/15/EWG oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 94/9/WE, 94/25/WE, 95/16/WE, 97/23/WE, 98/34/WE, 2004/22/WE, 2007/23/WE, 2009/23/WE i 2009/105/WE oraz uchylające decyzję Rady 87/95/EWG i decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1673/2006/WE (Dz.U. L 316 z 14.11.2012, s. 12).

(8) Dyrektywa 2000/31/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie niektórych aspektów prawnych usług społeczeństwa informacyjnego, w szczególności handlu elektronicznego w ramach rynku wewnętrznego (dyrektywa o handlu elektronicznym) (Dz.U. L 178 z 17.7.2000, s. 1).

(9) Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1095 z dnia 5 maja 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla szaf chłodniczych lub mroźniczych, schładzarek lub zamrażarek szokowych, urządzeń skraplających i agregatów do oziębiania cieczy (Dz.U. L 177 z 8.7.2015, s. 19).

(10) Rozporządzenia Komisji (UE) 2019/2024 z dnia 1 października 2019 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE (zob. s. 313 niniejszego Dziennika Urzędowego).

ZAŁĄCZNIK I

Definicje mające zastosowanie do załączników

Stosuje się następujące definicje:

1) „fotokod (kod QR)” oznacza matrycowy kod kreskowy zawarty na etykiecie energetycznej modelu produktu, który umożliwia dostęp do informacji o tym modelu w publicznej części bazy danych o produktach

2) „roczne zużycie energii” (AE) oznacza, wyrażone w kilowatogodzinach na rok (kWh/r), średnie dzienne zużycie energii pomnożone przez 365 (dni w roku), obliczane zgodnie z załącznikiem IV pkt 3;

3) „dzienne zużycie energii” (Edaily) oznacza, wyrażoną w kilowatogodzinach na 24 godziny (kWh/24h), energię elektryczną zużywaną przez urządzenie chłodnicze przez 24 godziny w warunkach odniesienia, obliczaną zgodnie z załącznikiem IV pkt 3;

4) „zdolność zamrażania” oznacza ilość świeżych środków spożywczych, które można zamrozić w komorze zamrażarki w ciągu 24 h; nie może być mniejsza niż 4,5 kg na 24 h na 100 l pojemności komory zamrażarki, przy minimalnej wartości 2,0 kg/24 h;

5) „komora schładzania” oznacza komorę, w której średnia temperatura jest utrzymywana w pewnym zakresie bez konieczności regulacji przez użytkownika; temperatura docelowa jest równa 2 °C, a warunki przechowywania mieszczą się w zakresie od -3° do 3 °C, jak określono w załączniku IV tabela 3;

6) „emisja hałasu akustycznego” oznacza, wyrażony w dB(A) w stosunku do 1 pikowata (dB(A) re 1 pW), poziom mocy akustycznej urządzenia chłodniczego;

7) „podgrzewacz antykondensacyjny” oznacza podgrzewacz, który zapobiega kondensacji pary wodnej na urządzeniu chłodniczym;

8) „podgrzewacz antykondensacyjny działający w zależności od warunków otoczenia” oznacza podgrzewacz, który zapobiega kondensacji pary wodnej, którego wydajność grzewcza zależy od temperatury otoczenia lub wilgotności powietrza bądź od obu tych czynników;

9) „energia pomocnicza” (Eaux) oznacza, wyrażoną w kilowatogodzinach na rok (kWh/r), energię wykorzystywaną przez podgrzewacz antykondensacyjny działający w zależności od warunków otoczenia;

10) „dystrybutor” oznacza urządzenie, które na żądanie dozuje schłodzony lub zamrożony ładunek z urządzenia chłodniczego, takie jak dystrybutor kostek lodu lub dystrybutor schłodzonej wody;

11) „komora o zmiennej temperaturze” oznacza komorę przeznaczoną do użytku jako dwa (lub więcej) alternatywne rodzaje komory (np. komora, która może być komorą do przechowywania świeżej żywności lub komorą zamrażarki), w której możliwe jest stałe utrzymanie ustawionego przez użytkownika zakresu temperatur roboczych mającego zastosowanie w stosunku do każdego podanego rodzaju komory. Komora przeznaczona do użytku jako komora pojedynczego rodzaju, która może spełniać również warunki przechowywania dotyczące innych rodzajów komór (na przykład komora schładzania, która może spełniać również wymogi dotyczące komory bezgwiazdkowej), nie jest komorą o zmiennej temperaturze;

12) „sieć” oznacza infrastrukturę komunikacyjną z topologią połączeń, architekturę, z uwzględnieniem elementów fizycznych, zasad organizacyjnych, procedur i formatów (protokołów) komunikacyjnych;

13) „przegroda dwugwiazdkowa” oznacza część trzy- lub czterogwiazdkowej komory, która nie ma oddzielnych drzwi ani wieka, o temperaturze docelowej i warunkach przechowywania -12 °C;

14) „klasa klimatyczna” oznacza zakres temperatur otoczenia, określony w załączniku IV pkt 1 lit. j), w którym urządzenia chłodnicze mają być używane oraz dla których spełnione są wymogi dotyczące temperatury przechowywania określone w załączniku IV tabela 3 jednocześnie we wszystkich komorach;

15) „okres rozmrażania i przywracania warunków wyjściowych” oznacza okres od momentu rozpoczęcia cyklu regulacji rozmrażania do przywrócenia stabilnych warunków pracy;

16) „rozmrażanie automatyczne” oznacza funkcję, dzięki której komory są rozmrażane bez interwencji użytkownika w celu rozpoczęcia usuwania nagromadzonego szronu przy wszystkich ustawieniach temperatury lub w celu przywrócenia normalnego działania, a odprowadzanie wody powstałej w wyniku rozmrażania następuje automatycznie;

17) „rodzaj rozmrażania” oznacza sposób usuwania szronu zgromadzonego na parowniku/parownikach urządzenia chłodniczego; tj. rozmrażanie automatyczne lub ręczne;

18) „rozmrażanie ręczne” oznacza brak funkcji rozmrażania automatycznego;

19) „urządzenie chłodnicze o niskim poziomie emisji hałasu” oznacza urządzenie chłodnicze bez kompresji oparów emitujące hałas akustyczny o poziomie niższym niż 27 decybeli ważone w stosunku do poziomu odniesienia 1 pikowata (dB(A) re 1 pW);

20) „zużycie energii w stanie ustalonym” (Pss) oznacza, wyrażone w watach (W), średnie zużycie energii w warunkach stanu ustalonego;

21) „przyrostowe zużycie energii na rozmrażanie i przywracanie warunków wyjściowych” (ΔΕd-f) oznacza, wyrażone w watogodzinach (Wh), dodatkowe średnie zużycie energii na czynności związane z rozmrażaniem i przywracaniem warunków wyjściowych;

22) „okres rozmrażania” (td-f) oznacza wyrażony w godzinach (h) reprezentatywny średni okres pomiędzy jednym a kolejnym czasem włączenia grzałki rozmrażającej w dwóch następujących po sobie cyklach rozmrażania i przywracania warunków wyjściowych, lub w przypadku braku grzałki rozmrażającej – pomiędzy jednym a kolejnym wyłączeniem sprężarki w dwóch następujących po sobie cyklach rozmrażania i przywracania warunków wyjściowych;

23) „współczynnik obciążenia” (L) oznacza współczynnik uwzględniający dodatkowe (ponad to, co jest już zakładane ze względu na wyższą średnią temperaturę otoczenia podczas badań) obciążenie chłodnicze wynikające z umieszczenia ciepłych środków spożywczych, o wartościach określonych w załączniku IV pkt 3 lit. a);

24) „standardowe roczne zużycie energii” (SAE) oznacza, wyrażone w kilowatogodzinach (kWh), referencyjne roczne zużycie energii przez urządzenie chłodnicze, obliczane zgodnie z załącznikiem IV pkt 4;

25) „parametr wielofunkcyjności” (C) oznacza parametr modelowania, który uwzględnia synergię, w przypadku gdy w jednym urządzeniu znajdują się różne rodzaje komór, przyjmujący wartości określone w załączniku IV tabela 4;

26) „współczynnik utraty ciepła przez drzwi” (D) oznacza współczynnik kompensacji dla urządzeń typu combi określany według liczby komór o różnych temperaturach lub liczby drzwi zewnętrznych, w zależności od tego, która z nich jest niższa, oraz jak określono w załączniku IV tabela 5. W przypadku tego współczynnika pojęcie „komora” nie odnosi się do podkomory;

27) „urządzenie typu combi” oznacza urządzenie chłodnicze, które ma więcej niż jeden rodzaj komory, w tym przynajmniej jedną komorę niemroźną;

28) „współczynnik rozmrażania” (Ac) oznacza współczynnik kompensacji uwzględniający to, czy urządzenia chłodnicze mają funkcję automatycznego rozmrażania, czy wymagają rozmrażania ręcznego, o wartościach określonych w załączniku IV tabela 5;

29) „współczynnik zabudowania” (Bc) oznacza współczynnik kompensacji uwzględniający to, czy urządzenie chłodnicze jest urządzeniem wolnostojącym, czy do zabudowy, o wartościach określonych w załączniku IV tabela 5;

30) „urządzenie wolnostojące” oznacza urządzenie chłodnicze, które nie jest urządzeniem do zabudowy;

31) „Mc” i „Nc” oznaczają parametry modelowania uwzględniające zależność zużycia energii od pojemności, o wartościach określonych w załączniku IV tabela 4;

32) „parametr termodynamiczny” (rc) oznacza parametr modelowania korygujący standardowe roczne zużycie energii do temperatury otoczenia wynoszącej 24 °C, o wartościach określonych w załączniku IV tabela 4;

33) „całkowite wymiary” oznaczają przestrzeń zajmowaną przez urządzenie chłodnicze (wysokość, szerokość i głębokość) z zamkniętymi drzwiami lub zamkniętą pokrywą, podane w milimetrach (mm);

34) „czas wzrostu temperatury” oznacza czas, jaki po przerwaniu funkcjonowania systemu chłodzenia zajmuje wzrost temperatury w komorach trzygwiazdkowych i czterogwiazdkowych z – 18 do – 9 °C, podany w godzinach (h);

35) „ustawienie zimowe” oznacza element regulacyjny w urządzeniu typu combi z jedną sprężarką i jednym termostatem, które według zaleceń producenta może być użytkowane w temperaturach otoczenia niższych niż +16 °C, składający się z urządzenia przełączającego lub funkcji gwarantujących, że nawet jeśli nie byłoby to konieczne w komorze, w której znajduje się termostat, sprężarka wciąż działa, aby utrzymać odpowiednie temperatury przechowywania w pozostałych komorach;

36) „szybkie zamrażanie” oznacza funkcję uruchamianą przez użytkownika końcowego zgodnie z zaleceniami dostawcy, umożliwiającą obniżenie temperatury przechowywania w komorach zamrażarki w celu szybszego zamrożenia niezamrożonych środków spożywczych;

37) „komora zamrażarki” lub „komora czterogwiazdkowa” oznacza komorę mroźną o temperaturze docelowej i warunkach przechowywania -18 °C, która spełnia wymogi w zakresie zdolności zamrażania;

38) „mechanizm wyświetlania” oznacza każdy ekran, w tym ekran dotykowy lub inną technologię wizualną, służący do wyświetlania użytkownikom treści internetowych;

39) „ekran dotykowy” oznacza ekran reagujący na dotyk w urządzeniach takich jak tablet, komputer typu slate lub smartfon;

40) „wyświetlacz wbudowany” oznacza interfejs, w którym dostęp do obrazu lub zbioru danych uzyskuje się poprzez kliknięcie myszą, najechanie myszą lub rozszerzenie innego obrazu lub zbioru danych na ekranie dotykowym;

41) „tekst zastępczy” oznacza tekst wprowadzony jako alternatywa dla grafiki, pozwalający przedstawić informacje w formie innej niż graficzna, w przypadkach gdy urządzenia wyświetlające nie mogą wyświetlić grafiki lub jako pomoc w ułatwieniach dostępu, np. jako dane wejściowe dla aplikacji syntezy mowy;

42) „wartości deklarowane” oznaczają wartości podane przez dostawcę dla parametrów technicznych określonych, obliczonych lub zmierzonych zgodnie z art. 3 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1369 oraz zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. d) i załącznikiem VI do niniejszego rozporządzenia na potrzeby weryfikacji zgodności przeprowadzanej przez organy państwa członkowskiego.

ZAŁĄCZNIK II

Klasy efektywności energetycznej i klasy emisji hałasu akustycznego

Klasę efektywności energetycznej urządzenia chłodniczego ustala się na podstawie wskaźnika efektywności energetycznej (EEI) określonego w tabeli 1.

Tabela 1

Klasy efektywności energetycznej urządzeń chłodniczych

Klasa efektywności energetycznej

Wskaźnik efektywności energetycznej (EEI)

A

EEI ≤ 41

B

41 < EEI ≤ 51

C

51 < EEI ≤ 64

D

64 < EEI ≤ 80

E

80 < EEI ≤ 100

F

100 < EEI ≤ 125

G

EEI > 125

Tabela 2

Klasy emisji hałasu akustycznego

Emisja hałasu akustycznego

Klasa emisji hałasu akustycznego

< 30 dB(A) re 1 pW

A

≥ 30 dB(A) re 1 pW oraz < 36 dB(A) re 1 pW

B

≥ 36 dB(A) re 1 pW oraz < 42 dB(A) re 1 pW

C

≥ 42 dB(A) re 1 pW

D

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK III

Etykieta dla urządzeń chłodniczych

1. ETYKIETA DLA URZĄDZEŃ CHŁODNICZYCH, Z WYJĄTKIEM URZĄDZEŃ DO PRZECHOWYWANIA WINA

1.1. Etykieta:

infoRgrafika

1.2. Na etykiecie muszą się znajdować następujące informacje:

I. kod QR;

II. nazwa dostawcy lub znak towarowy;

III. identyfikator modelu dostawcy;

IV. skala klas efektywności energetycznej od A do G;

V. klasa efektywności energetycznej ustalona zgodnie z załącznikiem II;

VI. roczne zużycie energii (AE) wyrażone w kWh na rok, w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej;

VII.

— suma pojemności komór mroźnych, wyrażona w litrach i zaokrąglona do najbliższej liczby całkowitej;

— jeżeli urządzenie chłodnicze nie zawiera komór mroźnych, pomija się piktogram i wartość w litrach w pkt VII;

VIII.

— suma pojemności komór schładzania i komór niemroźnych, wyrażona w litrach i zaokrąglona do najbliższej liczby całkowitej;

— jeżeli urządzenie chłodnicze nie zawiera komór niemroźnych ani komór schładzania, pomija się piktogram i wartość w litrach w pkt VIII;

IX. poziom emitowanego hałasu akustycznego, podany w dB(A) re 1 pW i zaokrąglony do najbliższej liczby całkowitej. Klasa emisji hałasu akustycznego, jak określono w tabeli 2;

X. numer niniejszego rozporządzenia, czyli „2019/2016”.

2. ETYKIETA DLA URZĄDZEŃ DO PRZECHOWYWANIA WINA

2.1. Etykieta:

infoRgrafika

2.2. Na etykiecie muszą się znajdować następujące informacje:

I. kod QR;

II. nazwa dostawcy lub znak towarowy;

III. identyfikator modelu dostawcy;

IV. skala klas efektywności energetycznej od A do G;

V. klasa efektywności energetycznej ustalona zgodnie z załącznikiem II;

VI. AE wyrażone w kWh na rok i zaokrąglone do najbliższej liczby całkowitej;

VII. liczba standardowych butelek wina, jaką można przechować w urządzeniu do przechowywania wina;

VIII. poziom emitowanego hałasu akustycznego, podany w dB(A) re 1 pW i zaokrąglony do najbliższej liczby całkowitej. Klasa emisji hałasu akustycznego, jak określono w tabeli 2;

IX. numer niniejszego rozporządzenia, czyli „2019/2016”.

3. WZORY ETYKIETY

3.1. Wzór etykiety dla urządzeń chłodniczych, z wyjątkiem urządzeń do przechowywania wina

infoRgrafika

3.2. Wzór etykiety dla urządzeń do przechowywania wina

infoRgrafika

3.3. Przy czym:

a) Etykiety muszą mieć co najmniej 96 mm szerokości i 192 mm wysokości. Jeżeli etykieta została wydrukowana w większym formacie, jej treść musi jednak pozostać proporcjonalna w stosunku do powyższych specyfikacji.

b) Tło etykiety jest w kolorze białym 100 %.

c) Rodzaje czcionki to Verdana i Calibri.

d) Wymiary i specyfikacje elementów etykiety muszą być takie, jak wskazano na wzorach etykiety dla urządzeń chłodniczych i dla urządzeń do przechowywania wina.

e) Kolory CMYK – cyjan, magenta, żółty i czarny – podawane zgodnie z poniższym przykładem: 0,70,100,0: 0 % cyjanu, 70 % magenty, 100 % żółtego, 0 % czarnego;

f) Etykieta musi spełniać wszystkie poniższe wymogi (oznaczenia liczbowe odnoszą się do rysunków powyżej):

infoRgrafika kolory logo UE są następujące:

— tło: 100,80,0,0;

— gwiazdy 0,0,100,0;

infoRgrafika kolorem logo energii jest: 100,80,0,0;

infoRgrafika kod QR jest w kolorze czarnym 100 %;

infoRgrafika nazwa dostawcy musi być zapisana kolorem czarnym 100 % i czcionką Verdana Bold, 9 pkt;

infoRgrafika identyfikator modelu musi być zapisany kolorem czarnym 100 % i czcionką Verdana Regular, 9 pkt;

infoRgrafika skala od A do G musi wyglądać następująco:

— kolor liter skali klasyfikacji efektywności energetycznej musi być biały 100 % i należy używać czcionki Calibri Bold, 19 pkt; litery muszą być wyśrodkowane w odniesieniu do osi odległej o 4,5 mm od lewej strony strzałek;

— kolory strzałek skali od A do G są następujące:

— Klasa A: 100,0,100,0;

— Klasa B: 70,0,100,0;

— Klasa C: 30,0,100,0;

— Klasa D: 0,0,100,0;

— Klasa E: 0,30,100,0;

— Klasa F: 0,70,100,0;

— Klasa G: 0,100,100,0;

infoRgrafika wewnętrzne linie rozdzielające muszą mieć grubość 0,5 pkt, i muszą być w kolorze czarnym 100 %;

infoRgrafika litera klasy efektywności energetycznej musi być w kolorze białym 100 %, i musi być przedstawiona czcionką Calibri Bold, 33 pkt Strzałka klasy efektywności energetycznej i odpowiednia strzałka na skali od A do G muszą być umieszczone tak, aby ich groty były na tej samej wysokości. Literę w strzałce klasy efektywności energetycznej umieszcza się w środku prostokątnej części strzałki, która musi być kolorze czarnym 100 %.

infoRgrafika wartość rocznego zużycia energii musi być zapisana czcionką Verdana Bold, 28 pkt; tekst „kWh/rocznie” musi być zapisany czcionką Verdana Regular, 18 pkt. Wartość i jednostka muszą być wyśrodkowane i w kolorze czarnym 100 %;

infoRgrafika piktogramy muszą być takie, jak wskazano na wzorach etykiety i zgodne z następującymi wymogami:

— linie piktogramów muszą mieć grubość 1,2 pkt i wraz z tekstami (liczbami i jednostkami) muszą być w kolorze czarnym 100 %;

— tekst pod piktogramami musi być zapisany czcionką Verdana Bold, 16 pkt, a jednostka czcionką Verdana Regular, 12 pkt i musi być wyśrodkowany pod piktogramem;

dla urządzeń chłodniczych, z wyjątkiem urządzeń do przechowywania wina: w przypadku gdy urządzenie składa się wyłącznie z komór mroźnych lub wyłącznie z komór niemroźnych, jedynie odpowiedni piktogram w górnym rzędzie, jak określono w pkt 1.2 ppkt VII i VIII, ma zostać przedstawiony i wyśrodkowany pomiędzy dwiema pionowymi krawędziami etykiety energetycznej;

piktogram emisji hałasu akustycznego: liczba decybeli na głośniku musi być zapisana czcionką Verdana Bold, 12 pkt, a jednostka „dB” czcionką Verdana Regular, 9 pkt; zakres klas emisji hałasu (od A do D) musi być wyśrodkowany pod piktogramem, przy czym litera odpowiedniej klasy emisji hałasu musi być zapisana czcionką Verdana Bold, 16 pkt, a inne litery klas emisji hałasu czcionką Verdana Regular, 10 pkt;

infoRgrafika kolor numeru rozporządzenia musi być czarny 100 %, a czcionką musi być Verdana Regular, 6 pkt

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK IV

Metody pomiarów i obliczenia

Pomiarów i obliczeń do celów zapewnienia zgodności i weryfikacji zgodności z wymogami niniejszego rozporządzenia dokonuje się przy użyciu zharmonizowanych norm lub przy użyciu innych wiarygodnych, dokładnych i odtwarzalnych metod uwzględniających powszechnie uznane najnowocześniejsze metody i zgodnych z określonymi poniżej przepisami. Numery referencyjne tych zharmonizowanych norm zostały w tym celu opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej:

W przypadku gdy dany parametr deklaruje się na podstawie art. 3 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1369 oraz zgodnie z tabelą 7 w załączniku VI, dostawca wykorzystuje wartość deklarowaną do celów obliczeń w niniejszym załączniku.

1. Ogólne warunki badań:

a) jeżeli urządzenie chłodnicze zostało wyposażone w podgrzewacze antykondensacyjne, które końcowy użytkownik może włączyć i wyłączyć, włącza się je i nastawia na maksymalne grzanie, o ile są wyposażone w układ regulacji, i uwzględnia w rocznym zużyciu energii (AE) jako dzienne zużycie energii (Edaily);

b) jeżeli urządzenie chłodnicze zostało wyposażone w elektryczne podgrzewacze antykondensacyjne działające w zależności od warunków otoczenia, jeśli jest to możliwe, podgrzewacze należy wyłączyć lub w inny sposób odłączyć podczas pomiaru zużycia energii;

c) w przypadku urządzeń chłodniczych z dystrybutorami na drzwiach, które mogą być włączane i wyłączane przez użytkownika końcowego, dystrybutory są włączone podczas badania zużycia energii, ale nie działają w tym czasie;

d) na potrzeby pomiaru zużycia energii komory o zmiennej temperaturze działają w najniższej temperaturze, jaką może ustawić użytkownik końcowy, aby stale utrzymywać określony zgodnie z tabelą 3 zakres temperatur rodzaju komory, który ma najniższą temperaturę;

e) w przypadku urządzeń chłodniczych, które można podłączyć do sieci, moduł sterujący jest włączony, ale nie ma potrzeby wykonywania określonego rodzaju poleceń lub wymiany danych podczas badania zużycia energii. Podczas badania zużycia energii należy zapewnić, aby urządzenie było podłączone do sieci;

f) w przypadku wydajności komór schładzania:

1) w przypadku komór o zmiennej temperaturze oznaczonych jako komora do przechowywania świeżej żywności lub komora schładzania wskaźnik efektywności energetycznej (EEI) określa się dla każdych warunków temperaturowych oraz stosuje się najwyższą wartość;

2) komora schładzania musi być w stanie regulować swoją średnią temperaturę w określonym zakresie bez konieczności interwencji użytkownika; można to zweryfikować podczas badania zużycia energii w temperaturze otoczenia 16 °C i 32 °C;

g) w przypadku komór o regulowanej pojemności, w których pojemność dwóch komór jest regulowana względem siebie przez użytkownika końcowego, zużycie energii i pojemność są badane, gdy pojemność komory o wyższej temperaturze docelowej jest ustawiona na wartość minimalną;

h) zdolność zamrażania komory obliczana jest jako dwudziestoczterokrotność masy małego ładunku tej komory podzielona przez czas mrożenia potrzebny do obniżenia temperatury małego ładunku z +25 °C do -18 °C w temperaturze otoczenia równej 25 °C i jest wyrażana w kg/24 h oraz zaokrąglana do pierwszego miejsca po przecinku;

i) w przypadku komór czterogwiazdkowych czas mrożenia potrzebny do obniżenia temperatury małego ładunku z +25 °C do -18 °C w temperaturze otoczenia równej 25 °C musi być taki, aby zdolność zamrażania spełniała wymóg ustanowiony w pkt 4 załącznika I;

j) w przypadku określania klas klimatycznych, akronimy dla zakresów temperatur otoczenia, tj. SN, N, ST lub T, to:

1) rozszerzona umiarkowana (SN) obejmuje zakres temperatur od 10 °C do 32 °C;

2) umiarkowana (N) obejmuje zakres temperatur od 16 °C do 32 °C;

3) subtropikalna (ST) obejmuje zakres temperatur od 16 °C do 38 °C; oraz

4) tropikalna (T) obejmuje zakres temperatur od 16 °C do 43 °C.

k) dla każdej komory czterogwiazdkowej masa małego ładunku wynosi:

– 3,5 kg/100 l pojemności poddawanej ocenie komory czterogwiazdkowej, zaokrąglonej w górę do 0,5 kg, oraz

– 2 kg dla komory czterogwiazdkowej, jeżeli przyjęcie parametru 3,5 kg/100 l w odniesieniu do pojemności tej komory prowadzi do uzyskania wartości mniejszej niż 2 kg,

jeżeli urządzenie chłodnicze wykorzystuje połączenie komór trzygwiazdkowych i czterogwiazdkowych, sumę mas małego ładunku zwiększa się w taki sposób, aby suma mas małego ładunku wszystkich komór cztero-gwiazdkowych wynosiła:

– 3,5 kg/100 l całkowitej pojemności wszystkich komór cztero- i trzygwiazdkowych, zaokrąglonej w górę do 0,5 kg, oraz

– 2 kg dla wszystkich komór czterogwiazdkowych i trzygwiazdkowych, jeżeli przyjęcie parametru 3,5 kg/100 l w odniesieniu do całkowitej pojemności tych komór prowadzi do uzyskania wartości mniejszej niż 2 kg.

2. Warunki przechowywania i temperatury docelowe według rodzaju komory

W tabeli 3 określono warunki przechowywania i temperatury docelowe dla poszczególnych rodzajów komór.

3. Określanie AE:

a) w przypadku wszystkich urządzeń chłodniczych, z wyjątkiem urządzeń chłodniczych o niskim poziomie emisji hałasu:

Zużycie energii określa się za pomocą badań w temperaturze otoczenia równej 16 °C i 32 °C.

Aby określić zużycie energii, średnie temperatury powietrza w każdej komorze powinny być równe lub niższe niż temperatura docelowa określona w tabeli 3 dla każdego rodzaju komory zadeklarowanego przez dostawcę. Wartości powyżej i poniżej temperatur docelowych mogą być, w stosownych przypadkach, wykorzystane do oszacowania przez interpolację zużycia energii w temperaturze docelowej dla każdej odpowiedniej komory.

Główne składniki zużycia energii, które należy określić, to:

— zbiór wartości zużycia energii w stanie ustalonym (Pss), wyrażonych w W i zaokrąglonych do pierwszego miejsca po przecinku, każda w określonej temperaturze otoczenia i w szeregu temperatur komory, które nie muszą być temperaturami docelowymi,

— reprezentatywne przyrostowe zużycie energii na rozmrażanie i przywracanie warunków wyjściowych (ΔΕd-f), wyrażone w Wh i zaokrąglone do pierwszego miejsca po przecinku, dla produktów z co najmniej jednym systemem automatycznego rozmrażania (każdy z oddzielnym cyklem regulacji rozmrażania), mierzone w temperaturze otoczenia równej 16 °C (ΔΕd-f16) oraz 32 °C (ΔΕd-f32),

— okres rozmrażania (td-f), wyrażony w godzinach i zaokrąglony do trzeciego miejsca po przecinku, dla produktów z co najmniej jednym systemem rozmrażania (każdy z oddzielnym cyklem regulacji rozmrażania), mierzony w temperaturze otoczenia równej 16 °C (td-f16) oraz 32 °C (td-f32). Wartość td-f określa się dla każdego systemu w określonym zakresie warunków,

— w przypadku każdego wykonanego badania Pss oraz ΔΕd-f są sumowane w celu uzyskania dziennego zużycia energii w określonej temperaturze otoczenia ET = 0,001 × 24 × (Pss + ΔΕd-f/td-f), wyrażonego w kWh/24h, w zależności od zastosowanych ustawień,

— wartość Eaux wyrażona w kWh/r i zaokrąglona do trzech miejsc po przecinku. Eaux ogranicza się do podgrzewacza antykondensacyjnego działającego w zależności od warunków otoczenia i wyznacza się ją na podstawie zużycia energii elektrycznej przez podgrzewacz dla szeregu wartości temperatury otoczenia i wilgotności pomnożonych przez prawdopodobieństwo wystąpienia takich wartości temperatury otoczenia i wilgotności i dodanych do siebie; wynik ten jest następnie mnożony przez współczynnik utraty w celu uwzględnienia przenikania ciepła do komory i jego późniejszego usuwania przez system chłodzenia.

Tabela 3

Warunki przechowywania i temperatura docelowa według rodzaju komory

Grupa

Rodzaj komory

Uwaga

Warunki przechowywania

Tc

Tmin

Tmax

Nazwa

Nazwa

nr

°C

°C

°C

Komory niemroźne

Spiżarnia

(1)

+ 14

+ 20

+ 17

Do przechowywania wina

(2) (6)

+ 5

+ 20

+ 12

Piwniczna

(1)

+ 2

+ 14

+12

Świeża żywność

(1)

0

+ 8

+ 4

Komora Schładzania

Schładzania

(3)

- 3

+ 3

+ 2

Komory mroźne

Bezgwiazdkowa i do wytwarzania lodu

(4)

nd.

0

0

Jednogwiazdkowa

(4)

nd.

- 6

- 6

Dwugwiazdkowa

(4) (5)

nd.

- 12

- 12

Trzygwiazdkowa

(4) (5)

nd.

- 18

- 18

Zamrażarka (czterogwiazdkowa)

(4) (5)

nd.

- 18

- 18

Uwagi

(1) Tmin oraz Tmax – to średnie wartości mierzone w okresie badania (średnie w funkcji czasu oraz z pomiarów z zestawu czujników).

(2) Średnia amplituda temperatury w okresie badania dla każdego z czujników nie powinna przekraczać ą 0,5 K. Podczas okresu rozmrażania i przywracania warunków wyjściowych średnia ze wszystkich czujników nie może wzrosnąć o więcej niż 1,5 K powyżej średniej wartości dla komory.

(3) Tmin i Tmax oznaczają wartości chwilowe podczas okresu badania.

(4) Tmax oznacza maksymalną wartość zmierzoną w okresie badania (wartość maksymalna w funkcji czasu oraz z pomiarów z zestawu czujników).

(5) W przypadku komory wyposażonej w system automatycznego rozmrażania temperatura (określana jako najwyższa ze wszystkich czujników) nie może wzrosnąć o więcej niż 3,0 K podczas okresu rozmrażania i przywracania warunków wyjściowych.

(6) Tmin i Tmax oznaczają średnie wartości zmierzone w okresie badania (średnia w funkcji czasu dla każdego czujnika) oraz określają maksymalny dozwolony zakres temperatur roboczych

nd. = nie dotyczy

Każdy z tych parametrów jest określany za pomocą innego badania lub zestawu badań. Dane z pomiarów uśrednia się w okresie badań wykonywanych po tym, jak urządzenie działało przez pewien czas. Aby zwiększyć skuteczność i dokładność badań, okres badań nie może być określony; musi on być taki, aby w przedmiotowym okresie badania urządzenie znajdowało się w stanie ustalonym. Powyższe potwierdza się w drodze kontroli wszystkich danych w okresie badania w stosunku do zestawu kryteriów stabilności oraz poprzez ustalenie, czy w danym stanie ustalonym było możliwe zgromadzenie wystarczającej ilości danych.

AE, wyrażone w kWh/r i zaokrąglone do dwóch miejsc po przecinku, oblicza się w następujący sposób:

AE = 365 × Edaily/L + Eaux

gdzie:

— współczynnik obciążenia L = 0,9 dla urządzeń chłodniczych posiadających wyłącznie komory mroźne oraz L = 1,0 dla wszystkich pozostałych urządzeń; oraz

— przy Edaily, wyrażonym w kWh/24h i zaokrąglonym do trzech miejsc po przecinku, obliczonym na podstawie ET w temperaturze otoczenia równej 16 °C (E16) i w temperaturze otoczenia równej 32 °C (E32) w następujący sposób:

Edaily = 0,5 × (E16 + E32)

gdzie E16 i E32 uzyskuje się w drodze interpolacji danych z badania zużycia energii w temperaturach docelowych określonych w tabeli 3.

b) W przypadku urządzeń chłodniczych o niskim poziomie emisji hałasu:

Zużycie energii określa się zgodnie z pkt 3 lit. a), ale w temperaturze otoczenia równej 25 °C, a nie 16 °C i 32 °C.

Edaily wyrażone w kWh/24h i zaokrąglone do trzeciego miejsca po przecinku wykorzystywane do obliczenia AE przedstawia się zatem następująco:

Edaily = E25

gdzie E25 jest równe ET w temperaturze otoczenia równej 25 °C jest uzyskiwane przez interpolację danych z badań zużycia energii przy temperaturach docelowych wymienionych w tabeli 3.

4. Określanie standardowego rocznego zużycia energii (SAE):

a) W przypadku wszystkich urządzeń chłodniczych:

Wartość SAE, wyrażoną w kWh/r i zaokrągloną do dwóch miejsc po przecinku, oblicza się w następujący sposób:

infoRgrafika

gdzie

— c jest oznaczeniem rodzaju komory w urządzeniu przyjmującym wartości od 1 do n; gdzie n oznacza całkowitą liczbę rodzajów komory;

— Vc, wyrażona w dm3 lub litrach i zaokrąglona do pierwszego miejsca po przecinku to pojemność komory;

— V, wyrażona w dm3 lub litrach i zaokrąglona do najbliższej liczby całkowitej to pojemność, przy V ≤ infoRgrafika;

— rc, Nc, Mc i C są parametrami modelowania dla konkretnych komór o wartościach określonych w tabeli 4; oraz

— Ac, Bc i D są współczynnikami kompensacyjnymi o wartościach określonych w tabeli 5.

Przy wykonywaniu powyższych obliczeń dla komór o zmiennej temperaturze wybierany jest rodzaj komory o najniższej temperaturze docelowej, dla której zadeklarowano odpowiedniość tej temperatury.

b) Parametry modelowania według rodzaju komory w obliczeniach SAE:

Parametry modelowania określono w tabeli 4.

Tabela 4

Wartości parametrów modelowania w zależności od rodzaju komory

Rodzaj komory

rc (a)

Nc

Mc

C

Spiżarnia

0,35

75

0,12

między 1,15 a 1,56 dla urządzeń typu combi o komorach trzy- i czterogwiazdkowych (b), 1,15 dla pozostałych urządzeń typu combi, 1,00 dla pozostałych urządzeń chłodniczych

Do przechowywania wina

0,60

Piwniczna

0,60

Świeża żywność

1,00

Schładzania

1,10

138

0,12

Bezgwiazdkowa i do wytwarzania lodu

1,20

138

0,15

Jednogwiazdkowa

1,50

Dwugwiazdkowa

1,80

Trzygwiazdkowa

2,10

Zamrażarka (czterogwiazdkowa)

2,10

(a) rc = (Ta - Tc)/20; przy Ta = 24 °C i Tc o wartościach określonych w tabeli 3.

(b) C dla urządzeń typu combi o komorach trzy- i czterogwiazdkowych wyznacza się w następujący sposób:

gdzie frzf oznacza pojemność komory trzy- lub czterogwiazdkowej Vfr jako ułamek V dla frzf = Vfr/V:

— jeśli frzf ≤ 0,3 to C = 1,3 + 0,87 × frzf;

— lub jeśli 0,3 < frzf < 0,7 to C = 1,87 – 1,0275 × frzf;

— w przeciwnym razie C = 1,15.

c) Współczynniki kompensacyjne według rodzaju komory w obliczeniach SAE:

Współczynniki kompensacyjne określono w tabeli 5.

Tabela 5

Wartości współczynników kompensacyjnych według rodzaju komory

Rodzaj komory

Ac

Bc

D

Rozmrażanie ręczne

Rozmrażanie automatyczne

Urządzenie wolnostojące

Urządzenie do zabudowy

≤ 2 (a)

≤ 2 (a)

≤ 2 (a)

> 4 (a)

Spiżarnia

1,00

1,00

1,02

1,00

1,02

1,035

1,05

Do przechowywania wina

Piwniczna

Świeża żywność

Schładzania

1,03

Bezgwiazdkowa i do wytwarzania lodu

1,00

1,10

1,05

Jednogwiazdkowa

Dwugwiazdkowa

Trzygwiazdkowa

Zamrażarka (czterogwiazdkowa)

(a) liczba drzwi zewnętrznych lub komór, w zależności od tego, która liczba jest najniższa.

5. Określanie EEI:

EEI, wyrażony w % i zaokrąglony do jednego miejsca po przecinku, oblicza się w następujący sposób:

EEI = AE/SAE.

ZAŁĄCZNIK V

Karta informacyjna produktu

Zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. b) dostawca wprowadza do bazy danych o produktach informacje określone w tabeli 6. Jeżeli urządzenie chłodnicze zawiera wiele komór tego samego rodzaju, należy powtórzyć wiersze dotyczące tych komór. Jeżeli któryś z rodzajów komór nie występuje, w parametrach i wartościach dla tej komory podaje się „-”.

Tabela 6

Karta informacyjna produktu

Nazwa dostawcy lub znak towarowy (b), (d):

Adres dostawcy (b), (d):

Identyfikator modelu (d):

Rodzaj urządzenia chłodniczego:

Urządzenie o niskim poziomie hałasu:

[tak/nie]

Typ:

[do zabudowy/ wolnostojące]

Urządzenie do przechowywania wina:

[tak/nie]

Inne urządzenie chłodnicze:

[tak/nie]

Ogólne parametry produktu:

Parametr

Wartość

Parametr

Wartość

Całkowite wymiary (w milimetrach) (b), (d)

Wysokość

x

Całkowita pojemność (dm3 lub l)

x

Szerokość

x

Głębokoś

x

EEI

x

Klasa efektywności energetycznej

[A/B/C/D/E/F/G] (c)

Poziom emisji hałasu akustycznego (dB(A) re 1 pW)

x

Klasa emisji hałasu akustycznego

[A/B/C/D] (d)

Roczne zużycie energii (kWh/r)

x

Klasa klimatyczna:

[rozszerzona umiarkowana/ umiarkowana/ subtropikalna, tropikalna]

Minimalna temperatura otoczenia (°C), w której można użytkować urządzenie chłodnicze

xc

Maksymalna temperatura otoczenia (°C), w której można użytkować urządzenie chłodnicze

x (c)

Ustawienie zimowe

[tak/nie]

Parametry komory:

Rodzaj komory

Parametry komory i ich wartości

Pojemność komory
(dm3 lub l)

Zalecane ustawienia temperatury do optymalnego przechowywania żywności (°C)
Ustawienia te nie mogą być sprzeczne z warunkami przechowywania określonymi w załączniku IV tabela 3.

Zdolność zamrażania
(kg/24 h)

Rodzaj rozmrażania
(rozmrażanie automatyczne = A
rozmrażanie ręczne = M)

Spiżarnia

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Do przechowywania wina

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Piwniczna

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Świeża żywność

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Schładzania

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Bezgwiazdkowa lub do wytwarzania lodu

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Jednogwiazdkowa

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Dwugwiazdkowa

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Trzygwiazdkowa

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Czterogwiazdkowa

[tak/nie]

x,x

x

x,x

[A/M]

Przegroda dwugwiazdkowa

[tak/nie]

x,x

x

[A/M]

Komora o zmiennej temperaturze

rodzaje komór

x,x

x

x,x (w przypadku komór czterogwiazdko-wych) lub „-”

[A/M]

W przypadku komór czterogwiazdkowych

Funkcja szybkiego zamrażania

[tak/nie]

W przypadku urządzeń do przechowywania wina

Liczba standardowych butelek wina

x

Parametry źródła światła (a), (b):

Rodzaj źródła światła

[Technologia oświetleniowa]

Klasa efektywności energetycznej

[A/B/C/D/E/F/G]

Minimalny okres gwarancji oferowanej przez producenta (b), (d):

Informacje dodatkowe (b), (d):

Link do strony internetowej dostawcy, na której dostępne są informacje z pkt 4 załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2019/2019 (1):

(a) Określony zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/2015 (2);

(b) Zmian tego elementu nie uznaje się za istotne na potrzeby art. 4 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2017/1369.

(c) Jeżeli baza danych o produktach automatycznie tworzy ostateczną treść tej rubryki, dostawca nie wprowadza tych danych.

(d) Tego elementu nie uznaje się za istotny na potrzeby art. 2 pkt 6 rozporządzenia (UE) 2017/1369.

(1) Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/2019 z dnia 1 października 2019 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla urządzeń chłodniczych na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 643/2009 (zob. s. 187 niniejszego Dziennika Urzędowego).

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2015 z dnia 11 marca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 w odniesieniu do etykietowania energetycznego źródeł światła oraz uchylające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 874/2012 (zob. s. 68 niniejszego Dziennika Urzędowego).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK VI

Dokumentacja techniczna [1]

1. Dokumentacja techniczna, o której mowa w art. 3 ust. 1 lit. d), obejmuje następujące elementy:

a) ogólny opis modelu umożliwiający jego jednoznaczną i łatwą identyfikację;

b) odniesienia do zastosowanych norm zharmonizowanych lub innych użytych norm pomiarowych;

c) szczególne środki ostrożności, które należy zastosować podczas montażu, instalacji, konserwacji lub testowania modelu;

d) wartości parametrów technicznych określone w tabeli 7; wartości te uznaje się za wartości deklarowane na potrzeby procedury weryfikacji określonej w załączniku IX;

e) szczegóły i wyniki obliczeń przeprowadzonych zgodnie z załącznikiem IV;

f) warunki testowania, jeżeli nie zostały wystarczająco opisane w lit. b);

g) równoważne modele, jeżeli istnieją, w tym identyfikatory modeli.

Elementy te stanowią również poszczególne obowiązkowe części dokumentacji technicznej, które dostawca wprowadza do bazy danych, na podstawie art. 12 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2017/1369.

Tabela 7

Parametry techniczne modelu i ich wartości deklarowane dla urządzeń chłodniczych

Ogólny opis modelu urządzenia chłodniczego wystarczający dla jego łatwej i jednoznacznej identyfikacji:

Specyfikacja produktu:

Ogólna specyfikacja produktu:

Parametr

Wartość

Parametr

Wartość

Roczne zużycie energii (kWh/r)

x,xx

Wskaźnik efektywności energetycznej (%)

x,x

Standardowe roczne zużycie energii (kWh/r)

x,xx

Parametr wielofunkcyjności

x,xx

Czas wzrostu temperatury (h)

x,xx

Współczynnik obciążenia

x,x

Współczynnik utraty ciepła przez drzwi

x,xxx

Klasa klimatyczna

[rozszerzona umiarkowana/umiarkowana/
subtropikalna, tropikalna]

Rodzaj podgrzewacza antykondensacyjnego

[włączany ręcznie/działający w zależności od warunków otoczenia/inny/brak]

Poziom emisji hałasu akustycznego (dB(A) re 1 pW)

x

Dodatkowa specyfikacja produktu dla urządzeń chłodniczych, z wyjątkiem urządzeń chłodniczych o niskim poziomie emisji hałasu:

Parametr

Wartość

Dzienne zużycie energii w temperaturze 32 °C (kWh/24h)

x,xxx

Dodatkowa specyfikacja produktu dla urządzeń chłodniczych o niskim poziomie emisji hałasu:

Parametr

Wartość

Dzienne zużycie energii w temperaturze 25 °C (kWh/24h)

x,xxx

Dodatkowa specyfikacja produktu dla urządzeń do przechowywania wina

Parametr

Wartość

Parametr

Wartość

Wilgotność wewnętrzna (%)

[zakres]

Liczba butelek

X

Jeżeli urządzenie chłodnicze zawiera wiele komór tego samego rodzaju, należy powtórzyć wiersze dotyczące tych komór. Jeżeli któryś z rodzajów komór nie występuje, w wartościach parametrów dla tej komory podaje się „-”.

Specyfikacja komory:

Parametry komory i ich wartości

Rodzaj komory

Tempera-tura docelowa
(°C)

Pojemność komory
(dm3 lub l)

Zdolność zamrażania
(kg/24 h)

Parametr termody-namiczny
(rc)

Nc

Mc

Współ-czynnik rozmra-żania (Ac)

Współ-czynnik zabudo-wania (Bc)

Spiżarnia

+17

x,x

-

0,35

75

0,12

1,00

x,xx

Do przechowywania wina

+12

x,x

-

0,60

75

0,12

1,00

x,xx

Piwniczna

+12

x,x

-

0,60

75

0,12

1,00

x,xx

Świeża żywność

+4

x,x

-

1,00

75

0,12

1,00

x,xx

Schładzania

+2

x,x

-

1,10

138

0,12

1,00

x,xx

Bezgwiazdkowa lub do wytwarzania lodu

0

x,x

-

1,20

138

0,15

x,xx

x,xx

Jednogwiazdkowa

-6

x,x

-

1,50

138

0,15

x,xx

x,xx

Dwugwiazdkowa

-12

x,x

-

1,80

138

0,15

x,xx

x,xx

Trzygwiazdkowa

-18

x,x

-

2,10

138

0,15

x,xx

x,xx

Czterogwiazdkowa

-18

x,x

x,x

2,10

138

0,15

x,xx

x,xx

Przegroda dwugwiazdkowa

-12

x,x

-

2,10

138

0,15

x,xx

x,xx

Komora o zmiennej temperaturze

X

x,x

x,x
(w przypadku komór czterog-wiazdko-wych) lub „-”

x,xx

x

x,xx

x,xx

x,xx

Suma pojemności komór schładzania i komór niemroźnych [l lub dm3]

x

Suma pojemności komór mroźnych [l lub dm3]

x”

2. W przypadku gdy informacje zawarte w dokumentacji technicznej dla danego modelu otrzymano:

a) na podstawie modelu, który ma taką samą charakterystykę techniczną istotną dla informacji technicznych, które należy przedstawić, ale który został wyprodukowany przez innego producenta; lub

b) na podstawie obliczeń opartych na projekcie lub ekstrapolacji danych dotyczących innego modelu tego samego bądź innego producenta, lub obu.

Dokumentacja techniczna musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące takich obliczeń, ocenę przeprowadzoną przez producenta w celu weryfikacji dokładności obliczeń oraz, w stosownych przypadkach, deklarację identyczności modeli różnych producentów.

ZAŁĄCZNIK VII

Informacje, które należy podawać w reklamach wizualnych, technicznych materiałach promocyjnych, w przypadku sprzedaży na odległość, z wyjątkiem sprzedaży na odległość przez internet

1. W przypadku reklam wizualnych, w celu zapewnienia zgodności z wymogami określonymi w art. 3 ust. 1 lit. e) i art. 4 ust. 1 lit. c), klasę efektywności energetycznej i zakres klas efektywności energetycznej dostępne na etykiecie należy przedstawić zgodnie z pkt 4 niniejszego załącznika.

2. W przypadku technicznych materiałów promocyjnych, w celu zapewnienia zgodności z wymogami określonymi w art. 3 ust. 1 lit. f) i art. 4 ust. 1 lit. d), klasę efektywności energetycznej i zakres klas efektywności energetycznej dostępne na etykiecie należy przedstawić zgodnie z pkt 4 niniejszego załącznika.

3. W przypadku sprzedaży na odległość w formie papierowej klasy efektywności energetycznej i zakres klas efektywności energetycznej dostępne na etykiecie muszą być przedstawione zgodnie z pkt 4 niniejszego załącznika.

4. Klasę efektywności energetycznej i zakres klas efektywności energetycznej należy przedstawić, jak wskazano na rys. 1:

a) ze strzałką zawierającą literę klasy energetycznej zapisaną w kolorze białym 100 %, czcionka Calibri Bold o wielkości czcionki odpowiadającej wielkości czcionki dla ceny, w przypadku gdy cena została podana;

b) z kolorem strzałki odpowiadającym kolorowi klasy efektywności energetycznej;

c) z zakresem dostępnych klas efektywności energetycznej w kolorze czarnym 100 %, oraz

d) wielkość musi być taka, aby strzałka była dobrze widoczna i czytelna. Literę w strzałce klasy efektywności energetycznej umieszcza się w środku prostokątnej części strzałki, z obwódką grubości 0,5 pkt w kolorze czarnym 100 % wokół strzałki i litery klasy efektywności energetycznej.

W drodze odstępstwa, jeżeli druk w przypadku reklam wizualnych, technicznych materiałów promocyjnych lub sprzedaży na odległość w formie papierowej jest monochromatyczny, strzałka może być monochromatyczna w przypadku tego typu reklam wizualnych, technicznych materiałów promocyjnych lub sprzedaży na odległość w formie papierowej.

Rysunek 1

Przykład kolorowej i monochromatycznej strzałki skierowanej w lewo/prawo z podanym zakresem klas efektywności energetycznej

infoRgrafika

5. W przypadku sprzedaży na odległość opartej na telemarketingu należy wyraźnie poinformować klientów o klasie efektywności energetycznej i zakresie klas efektywności energetycznej dostępnych na etykiecie oraz o tym, że mogą oni uzyskać dostęp do pełnej etykiety oraz karty informacyjnej produktu za pośrednictwem ogólnodostępnej strony internetowej lub żądając ich drukowanych kopii.

6. We wszystkich sytuacjach wymienionych w pkt 1–3 i 5 konsument musi mieć możliwość uzyskania na żądanie drukowanej kopii etykiety i karty informacyjnej produktu.

ZAŁĄCZNIK VIII

Informacje, które należy podawać w przypadku sprzedaży na odległość przez internet

1. Stosowną etykietę udostępnioną przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. g) umieszcza się na mechanizmie wyświetlania w bliskiej odległości od ceny produktu. Wielkość etykiety musi być taka, aby była ona dobrze widoczna i czytelna, oraz musi być proporcjonalna do wielkości określonej w pkt 3 ppkt 1 i 2 załącznika III dla urządzeń chłodniczych. Etykieta może być wyświetlana za pomocą wyświetlacza wbudowanego, w którym to przypadku obraz wykorzystywany do uzyskania dostępu do etykiety musi być zgodny ze specyfikacjami określonymi w pkt 3 niniejszego załącznika. Jeżeli zastosowano wyświetlacz wbudowany, etykieta pojawia się przy pierwszym kliknięciu myszą, najechaniu myszą lub rozszerzeniu obrazu na ekranie dotykowym.

2. Obraz stosowany do uzyskania dostępu do etykiety w przypadku wyświetlacza wbudowanego, jak wskazano na rys. 2:

a) jest strzałką w kolorze odpowiadającym klasie efektywności energetycznej produktu na etykiecie;

b) zawiera oznaczenie klasy efektywności energetycznej produktu zapisane na strzałce w kolorze białym 100 %, czcionka Calibri Bold o wielkości odpowiadającej czcionce zastosowanej w przypadku ceny produktu;

c) podaje zakres dostępnych klas efektywności energetycznej w kolorze czarnym 100 %, oraz

d) ma jedną z dwóch poniższych form, a jego wielkość musi być taka, aby strzałka była dobrze widoczna i czytelna. Literę w strzałce klasy efektywności energetycznej umieszcza się w środku prostokątnej części strzałki, z widoczną obwódką w kolorze czarnym 100 % umieszczonym wokół strzałki i litery klasy efektywności energetycznej.

Rysunek 2

Kolorowa strzałka skierowana w lewo/prawo z podanym zakresem klas efektywności energetycznej

infoRgrafika

3. W przypadku wyświetlacza wbudowanego sekwencja wyświetlania etykiety jest następująca:

a) obraz, o którym mowa w pkt 2 niniejszego załącznika, jest pokazywany na mechanizmie wyświetlania w bliskiej odległości od ceny produktu;

b) obraz odsyła do etykiety określonej w załączniku III;

c) etykieta wyświetla się po kliknięciu myszą, najechaniu myszą lub rozszerzeniu obrazu na ekranie dotykowym;

d) etykieta wyświetla się jako wyskakujące okno, nowa karta, nowa strona lub dodatkowy obraz na ekranie;

e) do celów powiększania etykiety na ekranach dotykowych zastosowanie mają metody powiększania w urządzeniach dotykowych;

f) etykieta przestaje się wyświetlać po zastosowaniu opcji zamknięcia lub innego standardowego mechanizmu zamykania;

g) tekst zastępczy dla grafiki, który ma się wyświetlać w przypadku niewyświetlenia się etykiety, zawiera klasę efektywności energetycznej produktu, o wielkości czcionki odpowiadającej czcionce zastosowanej dla ceny produktu.

4. Elektroniczną kartę informacyjną produktu udostępnioną przez dostawców zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. b) umieszcza się na mechanizmie wyświetlania w bliskiej odległości od ceny produktu. Musi ona mieć taką wielkość, aby karta informacyjna produktu była dobrze widoczna i czytelna. Karta informacyjna produktu może być wyświetlana za pomocą wyświetlacza wbudowanego lub przez odniesienie do bazy danych o produktach, w którym to przypadku link wykorzystywany do uzyskania dostępu do karty zawiera widoczne i czytelne oznaczenie „Karta informacyjna produktu”. Jeżeli zastosowano wyświetlacz wbudowany, karta informacyjna produktu pojawia się przy pierwszym kliknięciu myszą, najechaniu myszą lub rozszerzeniu linku na ekranie dotykowym.

ZAŁĄCZNIK IX

Procedura weryfikacji do celów nadzoru rynku

Określone w niniejszym załączniku dopuszczalne odchylenia na potrzeby weryfikacji odnoszą się wyłącznie do prowadzonej przez organy państwa członkowskiego weryfikacji wartości deklarowanych i nie mogą być stosowane przez dostawcę jako dopuszczalne odchylenia do określania wartości w dokumentacji technicznej ani do interpretowania tych wartości w celu zapewnienia zgodności lub przekazania informacji o lepszej efektywności w jakikolwiek sposób. Wartości i klasy widniejące na etykiecie lub w karcie informacyjnej produktu nie mogą być korzystniejsze dla dostawcy niż wartości zadeklarowane w dokumentacji technicznej.

W przypadku gdy model został zaprojektowany tak, aby miał możliwość wykrywania, że jest testowany (np. poprzez rozpoznanie warunków testowych lub cyklu testowego) i reagowania na taką sytuację w szczególny sposób poprzez automatyczną zmianę swojego działania w trakcie testu w celu osiągnięcia bardziej korzystnego poziomu w zakresie któregokolwiek z parametrów określonych w niniejszym rozporządzeniu lub ujętych w dokumentacji technicznej bądź ujętych w jakiejkolwiek przedstawionej dokumentacji, model i wszystkie modele równoważne uznaje się za niespełniające wymogów.

W ramach weryfikacji zgodności modelu produktu z wymogami określonymi w niniejszym rozporządzeniu organy państw członkowskich stosują następującą procedurę weryfikacji:

1) Organy państwa członkowskiego poddają weryfikacji tylko jeden egzemplarz danego modelu.

2) Model uznaje się za zgodny z mającymi zastosowanie wymogami, jeżeli:

a) wartości podane w dokumentacji technicznej zgodnie z art. 3 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1369 (wartości deklarowane) i, w stosownych przypadkach, wartości wykorzystane do obliczenia tych wartości, nie są korzystniejsze dla dostawcy niż odpowiadające im wartości podane w sprawozdaniach z badania; oraz

b) wartości podane na etykiecie i w karcie informacyjnej produktu nie są bardziej korzystne dla dostawcy niż wartości deklarowane, a podana klasa efektywności energetycznej i klasa emisji hałasu akustycznego nie są bardziej korzystne dla dostawcy niż klasa ustalona za pomocą wartości deklarowanych; oraz

c) gdy organy państwa członkowskiego badają jeden egzemplarz danego modelu, wartości ustalone (tj. wartości istotnych parametrów zmierzone w ramach badań oraz wartości wyliczone na podstawie tych pomiarów) są zgodne z odpowiednimi dopuszczalnymi odchyleniami na potrzeby weryfikacji podanymi w tabeli 8.

3) W przypadku nieuzyskania wyników, o których mowa w pkt 2 lit. a) i b), uznaje się, że dany model oraz wszystkie modele równoważne nie są zgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia.

4) W przypadku nieuzyskania wyniku, o którym mowa w pkt 2 lit. c), organy państwa członkowskiego wykonują badania trzech wybranych dodatkowych egzemplarzy tego samego modelu. Ewentualnie trzy dodatkowe wybrane egzemplarze mogą należeć do jednego modelu równoważnego lub ich większej liczby.

5) Model uznaje się za zgodny z mającymi zastosowanie wymogami, jeżeli odnosząca się do wspomnianych trzech egzemplarzy średnia arytmetyczna wartości ustalonych pozostaje w zgodzie z odpowiednimi dopuszczalnymi odchyleniami na potrzeby weryfikacji podanymi w tabeli 8.

6) Jeżeli wyniki określone w pkt 5 nie zostaną uzyskane, uznaje się, że model i wszystkie modele równoważne nie spełniają wymogów niniejszego rozporządzenia.

7) Po podjęciu decyzji w sprawie niezgodności modelu zgodnie z pkt 3, 6 lub akapitem drugim niniejszego załącznika organy państwa członkowskiego niezwłocznie przekazują wszelkie istotne informacje organom pozostałych państw członkowskich oraz Komisji.

Organy państwa członkowskiego stosują metody pomiaru i obliczeń określone w załączniku IV.

Do celów wymagań, o których mowa w niniejszym załączniku, organy państwa członkowskiego stosują wyłącznie dopuszczalne odchylenia na potrzeby weryfikacji określone w tabeli 8 i stosują wyłącznie procedurę określoną w pkt 1–7. Odnośnie do parametrów w tabeli 8 nie stosuje się innych odchyleń, takich jak odchylenia określone w zharmonizowanych normach, ani innej metody pomiaru.

Tabela 8

Dopuszczalne odchylenia na potrzeby weryfikacji mierzonych parametrów

Parametry

Dopuszczalne odchylenia na potrzeby weryfikacji

Pojemność całkowita i pojemność komór

Wartość ustalona a nie może być niższa o więcej niż 3 % lub 1 litr – w zależności od tego, która z tych wartości jest większa – od wartości deklarowanej.

Zdolność zamrażania

Wartość ustalona a nie może być niższa od wartości deklarowanej o więcej niż 10 %.

E32

Wartość ustalona a nie może być wyższa od wartości deklarowanej o więcej niż 10 %.

Roczne zużycie energii

Wartość ustalona a nie może być wyższa od wartości deklarowanej o więcej niż 10 %.

Wilgotność wewnętrzna urządzeń do przechowywania wina (%)

Wartość ustalona a nie może się różnić od deklarowanego zakresu o więcej niż 10 %.

Poziom emisji hałasu akustycznego

Wartość ustalona a nie może być wyższa od wartości deklarowanej o więcej niż 2 dB(A) re 1 pW.

Czas wzrostu temperatury

Wartość ustalona a nie może być niższa od wartości deklarowanej o więcej niż 15 %.

a W przypadku trzech dodatkowych egzemplarzy badanych, jak określono w pkt 4, wartość ustalona oznacza średnią arytmetyczną wartości wyznaczonych dla tych trzech dodatkowych urządzeń.

[1] Załącznik VI w brzmieniu ustalonym przez art. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2048 z dnia 4 lipca 2023 r. w sprawie sprostowania rozporządzeń delegowanych (UE) nr 626/2011, (UE) 2019/2015, (UE) 2019/2016 i (UE) 2019/2018 w odniesieniu do wymogów w zakresie etykietowania energetycznego dotyczących klimatyzatorów, źródeł światła, urządzeń chłodniczych oraz urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej (Dz.Urz.UE L 236 z 26.09.2023, str. 1). Zmiana weszła w życie 30 września 2023 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00