DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 30 października 2014 r.
określająca rodzaj, format i częstotliwość przekazywania informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie na temat technik zintegrowanego zarządzania emisjami stosowanych w rafineriach ropy naftowej i gazu, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE
(notyfikowana jako dokument nr C(2014) 7517)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2014/768/UE)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (1), w szczególności jej art. 72 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzja wykonawcza Komisji 2014/738/UE (2) przyjmuje konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik („konkluzje dotyczące BAT”) w odniesieniu do rafinacji ropy naftowej i gazu. Konkluzje dotyczące BAT nr 57 i 58 zatwierdzone tą decyzją umożliwiają państwom członkowskim wykorzystywanie technik zintegrowanego zarządzania emisjami w odniesieniu do emisji tlenków azotu (NOX) i dwutlenku siarki (SO2) pochodzącymi z niektórych instalacji technicznych.
(2) Rafinerie ropy naftowej i gazu są znaczącymi źródłami emisji zanieczyszczeń powietrza, w szczególności dwutlenku siarki i tlenków azotu. Stosowanie przez rafinerie technik zintegrowanego zarządzania emisjami mogłoby stać się głównym czynnikiem determinującym ich efektywność środowiskową.
(3) Niezbędne jest ustanowienie szczególnych wymogów w zakresie sprawozdawczości, aby umożliwić Komisji ocenę właściwego stosowania BAT 57 oraz BAT 58, a w szczególności sprawdzenie, czy techniki zintegrowanego zarządzania emisjami zostały opracowane, wdrożone i funkcjonują w sposób zgodny z zasadami równoważenia skutków dla środowiska naturalnego określonymi we wspomnianych konkluzjach dotyczących BAT.
(4) Należy określić rodzaj informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wdrożenia technik zintegrowanego zarządzania emisjami opisanych w BAT 57 oraz BAT 58, podając przy tym: opis istotnych cech projektu i wdrażanych technik, związane z nim ustalone dopuszczalne wartości emisji, jak również związany z nim system monitorowania oraz jego wyniki.
(5) Na mocy art. 72 ust. 1 dyrektywy 2010/75/UE państwa członkowskie są zobowiązane do udostępniania informacji na temat stosowania najlepszych dostępnych technik w formacie elektronicznym. Aby zapewnić spójność i wewnętrzną zgodność informacji udostępnianych przez państwa członkowskie, powinny one wykorzystywać format sprawozdania elektronicznego opracowany w tym celu przez Komisję z pomocą Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska.
(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 75 ust. 1 dyrektywy 2010/75/UE, w sprawie określenia konkluzji dotyczących najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do rafinacji ropy naftowej i gazu zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych (Dz.U. L 307 z 28.10.2014, s. 38).
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Sprawozdawczość państw członkowskich
1. Państwa członkowskie udostępniają Komisji informacje na temat wdrażania technik zintegrowanego zarządzania emisjami, określonych w BAT 57 oraz BAT 58 przyjętych na mocy decyzji wykonawczej 2014/738/UE.
Informacje, o których mowa w akapicie pierwszym, udostępniane są zgodnie z załącznikiem i obejmują lata 2017, 2018 i 2019. Informacje te powinny być dostępne w odniesieniu do każdej rafinerii ropy naftowej i gazu, w której wdrażane są techniki zintegrowanego zarządzania emisjami określone w BAT 57 oraz BAT 58 w odniesieniu do emisji tlenków azotu (NOX) i dwutlenku siarki (SO2).
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, udostępnia się Komisji najpóźniej do dnia 30 września 2020 r., stosując przewidziany do tego celu format sprawozdania elektronicznego.
Artykuł 2
Adresaci
Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 30 października 2014 r.
W imieniu Komisji Janez POTOĆNIK Członek Komisji |
|
(1) Dz.U.L334zl7.12.2010,s. 17.
(2) Decyzja wykonawcza Komisji 2014/738/UE z dnia 9 października 2014 r.
ZAŁĄCZNIK
Rodzaj informacji na temat technik zintegrowanego zarządzania emisjami stosowanych w rafineriach ropy naftowej i gazu, które mają być udostępniane Komisji
1. Informacje ogólne
1.1. Numer referencyjny instalacji: indywidualny identyfikator instalacji do celów dyrektywy 2010/75/UE.
1.2. Nazwa instalacji.
1.3. Nazwa operatora.
1.4. Adres instalacji: ulica, kod pocztowy miejscowość i państwo.
2. Informacje na temat zakresu technik zintegrowanego zarządzania emisjami oraz obowiązujących dopuszczalnych wartości emisji
2.1. Wykaz i opis jednostek produkcyjnych i jednostek spalania energetycznego stosujących techniki zintegrowanego zarządzania emisjami w odniesieniu do NOX oraz SO2, w szczególności:
a) rodzaj jednostki (jednostka spalania energetycznego, jednostka fluidalnego krakingu katalitycznego, jednostka odsiarczania gazów odlotowych);
b) nominalna moc cieplna (dla jednostek spalania energetycznego);
c) rodzaj(-e) spalanego paliwa (dla jednostek spalania energetycznego);
d) czy jednostka jest nowa, czy istniała wcześniej;
e) istotne i strukturalne zmiany, np. w eksploatacji lub wykorzystaniu paliwa w okresie sprawozdawczym, które wpłynęły na obowiązujące poziomy emisji powiązane z BAT.
2.2. Obowiązujące na mocy technik zintegrowanego zarządzania emisjami dopuszczalne wartości emisji w odniesieniu do NOX oraz SO2, ze wskazaniem:
a) wartości, jednostek, okresów uśredniania i warunków odniesienia;
b) w jaki sposób wartości te zostały określone w odniesieniu do BAT 57 oraz BAT 58, określonych w konkluzjach dotyczących BAT na mocy decyzji wykonawczej 2014/738/EU;
c) jakie stężenia emisji zostały uwzględnione dla każdej przedmiotowej jednostki w odniesieniu do BAT 57 oraz BAT 58 w porównaniu z indywidualnymi poziomami emisji powiązanymi z BAT oraz poziomem emisji powiązanym z BAT dla jednostek odsiarczania gazów odlotowych;
d) jakie natężenia przepływu spalin (lub inne czynniki) zostały wykorzystane jako czynnik ważenia dla każdej jednostki i w jaki sposób zostały one określone;
e) jakie inne elementy lub czynniki zostały wykorzystane do ustalenia wartości granicznych.
3. Informacje o systemie monitorowania
3.1. Opis systemu monitorowania wykorzystywanego do określania emisji w ramach technik zintegrowanego zarządzania emisjami.
3.2. Szczegóły dotyczące zmierzonych i obliczonych parametrów, stosowanego rodzaju (bezpośrednie, pośrednie) i metod pomiarów, stosowanych współczynników obliczeniowych (wraz z uzasadnieniem) oraz częstotliwości monitorowania.
4. Informacje na temat wyników monitorowania
Przegląd wyników monitorowania w celu wykazania zgodności z obowiązującymi poziomami emisji powiązanymi z BAT określonymi w BAT 57 oraz BAT 58 oraz że w związku z tym emisje są równe lub niższe niż przy stosowaniu obowiązujących indywidualnych poziomów emisji powiązanych z BAT oraz poziomów emisji powiązanych z BAT dla jednostek odsiarczania gazów odlotowych na poziomie poszczególnych jednostek, zawierający co najmniej:
a) średnie stężenia emisji we wszystkich odnośnych jednostkach (mg/Nm3, wszystkie średnie miesięczne w ciągu roku);
b) miesięczne emisje łącznie we wszystkich odnośnych jednostkach (tony/m-c);
c) średnie stężenia emisji dla każdej odnośnej jednostki (mg/Nm3, wszystkie średnie miesięczne w ciągu roku);
d) natężenia przepływu spalin dla każdej odnośnej jednostki (Nm3/godz., wszystkie średnie miesięczne w ciągu roku).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00