Regulamin nr 37 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji żarówek używanych w homologowanych światłach pojazdów o napędzie silnikowym i ich przyczep
Jedynie oryginalne teksty EKG ONZ mają skutek prawny w świetle międzynarodowego prawa publicznego. Status i datę wejścia w życie niniejszego regulaminu należy sprawdzać w najnowszej wersji dokumentu EKG ONZ dotyczącego statusu TRANS/WP.29/343, dostępnej pod adresem: http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html
Obejmujący wszystkie obowiązujące teksty, w tym:
Suplement 42 do serii poprawek 03 – data wejścia w życie: 10 czerwca 2014 r.
SPIS TREŚCI
REGULAMIN
1. Zakres stosowania
2. Postanowienia administracyjne
3. Wymagania techniczne
4. Zgodność produkcji
5. Sankcje z tytułu niezgodności produkcji
6. Ostateczne zaniechanie produkcji
7. Nazwy i adresy placówek technicznych upoważnionych do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz nazwy i adresy organów udzielających homologacji typu
8. Przepisy przejściowe
ZAŁĄCZNIKI
1 Arkusze żarówek
2 Zawiadomienie
3 Przykładowy układ znaku homologacji
4 Środek świetlny i kształt żarnika
5 Sprawdzanie barwy żarówek
6 Minimalne wymagania dla procedur kontroli jakości stosowanych przez producenta
7 Pobieranie próbek i poziomy zgodności z wymaganiami do celów protokołowania badań producenta
8 Minimalne wymagania dla kontroli wyrywkowej dokonywanej przez organ udzielający homologacji typu
9 Zgodność zatwierdzona na podstawie kontroli wyrywkowej
10 Tłumaczenie terminów użytych na rysunkach w załączniku 1
1. ZAKRES STOSOWANIA
Niniejszy regulamin stosuje się do żarówek przedstawionych w załączniku 1 i przeznaczonych do stosowania w homologowanych światłach pojazdów o napędzie silnikowym i ich przyczep.
2. POSTANOWIENIA ADMINISTRACYJNE
2.1. Definicje
2.1.1. Definicja „kategorii”
Termin „kategoria” stosowany jest w niniejszym regulaminie do określenia konstrukcji znormalizowanych żarówek zasadniczo różniących się od siebie. Każda kategoria posiada specjalne oznaczenie, jak na przykład: „H4”, „P21W”, „ T4W”, „PY21W”, „RR10W”.
2.1.2. Definicja „typu”
W obrębie tej samej kategorii do różnych (1) „typów” należą te żarówki, które różnią się takimi istotnymi cechami, jak:
2.1.2.1. nazwa handlowa lub znak towarowy (żarówki posiadające tę samą nazwę handlową lub znak towarowy, lecz wytwarzane przez różnych producentów, uważa się za żarówki różnych typów. Żarówki wyprodukowane przez tego samego producenta, różniące się jedynie nazwą handlową lub znakiem towarowym, można uważać za należące do tego samego typu);
2.1.2.2. konstrukcja bańki lub trzonka, o ile różnice te wpływają na parametry optyczne;
2.1.2.3. Napięcie znamionowe;
2.1.2.4. Żarówka halogenowa
2.2. Wystąpienie o homologację
2.2.1. O udzielenie homologacji występuje właściciel nazwy handlowej lub znaku towarowego lub jego należycie upoważniony przedstawiciel.
2.2.2. Do każdego wystąpienia o homologację należy dołączyć (zob. także pkt 2.4.2):
2.2.2.1. rysunki, w trzech egzemplarzach, o dostatecznej szczegółowości, umożliwiającej identyfikację typu;
2.2.2.2. zwięzły opis techniczny;
2.2.2.3. pięć próbek dla każdej barwy, której dotyczy wystąpienie.
2.2.3. W przypadku typu żarówki różniącego się tylko nazwą handlową lub znakiem towarowym od typu, który jest już homologowany, wystarczy przedstawić:
2.2.3.1. oświadczenie producenta, że przedkładany typ jest (z wyjątkiem nazwy handlowej lub znaku towarowego) identyczny i jest produkowany przez tego samego producenta, co już homologowany typ, który można zidentyfikować przydzielonym kodem homologacji;
2.2.3.2. dwie próbki posiadające nową nazwę handlową lub znak towarowy.
2.2.4. Przed udzieleniem homologacji typu istnienie zadowalających rozwiązań zapewniających skuteczną kontrolę zgodności produkcji podlega weryfikacji przez właściwy organ.
2.3. Oznaczenia
2.3.1. Żarówki przedstawiane do homologacji muszą posiadać, na trzonku lub bańce (2), następujące oznakowanie:
2.3.1.1. nazwę handlową lub znak towarowy występującego o homologację;
2.3.1.2. napięcie znamionowe. Jednak na żarówkach, w przypadku których znormalizowany jest typ wyłącznie na napięcie 12 V i których maksymalna dopuszczalna średnica bańki nie przekracza 7,5 mm, napięcia znamionowego zaznaczać nie trzeba;
2.3.1.3. międzynarodowe określenie odpowiedniej kategorii. Znak jednostki mocy „W” nie musi być zaznaczony, jeżeli maksymalna dopuszczalna średnica bańki danego typu żarówki nie przekracza 7,5 mm;
2.3.1.4. moc znamionową (w przypadku żarówki dwużarnikowej, w następującej kolejności: żarnik wysokiej mocy/żarnik niskiej mocy); podawanie jej nie jest konieczne, jeżeli stanowi ona część międzynarodowego określenia odpowiedniej kategorii żarówek;
2.3.1.5. odpowiednich rozmiarów miejsce na umieszczenie znaku homologacji.
2.3.2. Miejsce, o którym mowa powyżej w pkt 2.3.1.5, zaznacza się na rysunkach przedstawianych razem z wystąpieniem o homologację.
2.3.3. Na żarówkach halogenowych spełniających wymagania pkt 3.7 poniżej umieszcza się znak „ U”.
2.3.4. Inne oznaczenia niż wskazane w pkt 2.3.1 i 2.4.3 mogą być umieszczane pod warunkiem, że nie wpłyną one negatywnie na właściwości świetlne.
2.4. Homologacja
2.4.1. Homologacji udziela się, jeżeli wszystkie próbki typu żarówek przedstawionych do badań zgodnie z powyższymi pkt 2.2.2.3 lub 2.2.3.2 spełniają wymagania niniejszego regulaminu.
2.4.2. Każdy typ, któremu udzielono homologacji, otrzymuje kod homologacji. Jego pierwszy znak (obecnie jest to „2”, co odpowiada serii poprawek 02, które weszły w życie dnia 27 października 1983 r., oraz serii poprawek 03 (niewymagających zmiany w numerze homologacji), które weszły w życie dnia 1 czerwca 1984 r.) wskazuje numer serii poprawek obejmującej najnowsze główne zmiany techniczne wprowadzone do niniejszego regulaminu w dniu wydania homologacji. Po znaku tym następuje kod identyfikacyjny złożony z nie więcej niż trzech znaków. Używa się tu wyłącznie cyfr arabskich i wielkich liter wymienionych w przypisie (3). Żadna Umawiająca się Strona nie może nadać tego samego kodu innemu typowi żarówki. Zawiadomienie o udzieleniu, przedłużeniu, odmowie udzielenia lub cofnięciu homologacji lub o ostatecznym zaniechaniu produkcji danego typu żarówki zgodnie z niniejszym regulaminem przekazuje się Stronom Porozumienia stosującym niniejszy regulamin, wykorzystując w tym celu formularz zgodny ze wzorem przedstawionym w załączniku 2 do niniejszego regulaminu, dołączając rysunek w formacie nie większym niż A4 (210 × 297 mm) i w skali co najmniej 2:1, dostarczony przez występującego o homologację. Jeżeli występujący o homologację sobie zażyczy, ten sam kod homologacji może zostać przypisany do żarówki emitującej światło białe i żarówki emitującej światło selektywnie żółte (zob. pkt 2.1.2.3).
2.4.3. Na każdej z żarówek zgodnych z typem, który homologowano na podstawie niniejszego regulaminu, oprócz oznakowań wymaganych w pkt 2.3.1, nanosi się – w miejscu, o którym mowa w pkt 2.3.1.5 – międzynarodowy znak homologacji złożony z:
2.4.3.1. ściętego okręgu otaczającego literę „E”, po której następuje numer wyróżniający kraj, który udzielił homologacji (4);
2.4.3.2. kodu homologacji, umieszczonego blisko wspomnianego ściętego okręgu.
2.4.4. Jeżeli występujący o homologację otrzymał ten sam kod homologacji dla kilku nazw handlowych lub znaków towarowych, wówczas do spełnienia wymagań pkt 2.3.1.1 wystarczy umieszczenie jednej/jednego z nich.
2.4.5. Oznaczenia i napisy wymienione w pkt 2.3.1 i 2.4.3 muszą być wyraźnie czytelne i nieusuwalne.
2.4.6. Przykładowy układ znaku homologacji podano w załączniku 3 do niniejszego regulaminu.
3. WYMAGANIA TECHNICZNE
3.1. Definicje
3.1.1. Napięcie znamionowe: wartość napięcia (w woltach) zaznaczona na żarówce.
3.1.2. Moc znamionowa: wartość mocy (w watach) zaznaczona na żarówce, która może stanowić część międzynarodowego określenia odpowiedniej kategorii żarówek.
3.1.3. Napięcie próbne: napięcie na stykach żarówki, przy którym należy badać jej właściwości elektryczne i fotometryczne.
3.1.4. Wartości obiektywne: wartości, jakie powinno się uzyskać, uwzględniając dopuszczalne odchylenia, gdy przez żarówkę płynie prąd wywołany zasilaniem prądem o jej napięciu próbnym.
3.1.5. Żarówka wzorcowa: żarówka o zmniejszonych tolerancjach wymiarowych, emitująca światło białe albo żółte samochodowe lub czerwone, używana do badań fotometrycznych urządzeń oświetleniowych i świetlnych urządzeń sygnalizacyjnych. Dla każdej kategorii określa się żarówki wzorcowe dla tylko jednej wartości napięcia znamionowego.
3.1.6. Strumień świetlny odniesienia: określona wartość strumienia świetlnego żarówki wzorcowej, na podstawie której sprawdzane są właściwości optyczne urządzenia oświetleniowego.
3.1.7. Strumień świetlny pomiarowy: wartość strumienia świetlnego określona do badania żarówki w reflektorze wzorcowym zgodnie z pkt 3.9.
3.1.8. Oś odniesienia: oś wyznaczona względem trzonka, w odniesieniu do której sprawdzane są określone wymiary żarówki.
3.1.9. Płaszczyzna odniesienia: płaszczyzna określona względem trzonka, w odniesieniu do której sprawdzane są pewne wymiary żarówki.
3.1.10. Żarowe źródło światła: (żarówka) źródło światła, w którym elementem świecącym jest jeden lub kilka żarników wytwarzających promieniowanie cieplne.
3.2. Specyfikacje ogólne
3.2.1. Każda próbka przedstawiona do badań musi odpowiadać odnośnym specyfikacjom zawartym w niniejszym regulaminie.
3.2.2. Żarówki muszą być tak skonstruowane, aby w warunkach normalnej eksploatacji zachowywały dobry stan techniczny. Ponadto nie mogą wykazywać błędów konstrukcyjnych ani produkcyjnych.
3.2.3. Żarniki określone w arkuszu danych dla danej kategorii w załączniku 1 są jedynymi elementami żarówek, które po podłączeniu zasilania generują i emitują światło.
3.3. Produkcja
3.3.1. Bańki żarówek nie mogą wykazywać rys lub plam, które mogłyby wywierać szkodliwy wpływ na ich sprawność i charakterystykę optyczną.
3.3.2. Żarówki muszą być wyposażone w znormalizowane trzonki wyszczególnione w arkuszach danych poszczególnych żarówek w załączniku 1 i zgodne z arkuszami danych dla trzonków zamieszczonych w publikacji IEC nr 60061, wydanie trzecie.
3.3.3. Trzonek musi być wytrzymały i trwale przytwierdzony do bańki.
3.3.4. W celu upewnienia się, że żarówki spełniają wymagania powyższych pkt 3.3.1–3.3.3, przeprowadza się oględziny, dokonuje kontroli wymiarów oraz – w sytuacjach, gdy jest to niezbędne – próbnego zamocowania.
3.4. Badania
3.4.1. Żarówki należy najpierw poddać sezonowaniu przy ich napięciu próbnym przez około jedną godzinę. W przypadku żarówek z dwoma żarnikami każdy z nich poddaje się sezonowaniu oddzielnie. W przypadku żarówek, dla których określono więcej niż jedno napięcie próbne, do starzenia stosuje się najwyższe napięcie próbne.
3.4.2. W przypadku żarówek z powlekaną bańką, po sezonowaniu przez okres zgodny z pkt 3.4.1, powierzchnię bańki należy delikatnie przetrzeć bawełnianą tkaniną nasączoną mieszanką złożoną w 70 % objętości z n-heptanu i w 30 % objętości z toluenu. Po około pięciu minutach powierzchnia jest poddawana oględzinom. Nie może ona wykazywać żadnych widocznych zmian.
3.4.3. Pomiary położenia i wymiarów żarnika przeprowadza się przy napięciu o wartości od 90 % do 100 % napięcia próbnego. W przypadku żarówek, dla których określono więcej niż jedno napięcie próbne, do pomiaru położenia i wymiarów żarnika stosuje się najwyższe napięcie próbne.
3.4.4. Jeżeli nie określono inaczej, pomiary właściwości elektrycznych i fotometrycznych przeprowadza się przy napięciu próbnym (napięciach próbnych).
3.4.5. Pomiarów elektrycznych dokonuje się za pomocą przyrządów klasy co najmniej 0,2.
3.4.6. Strumień świetlny (w lumenach) podany w arkuszach danych żarówek w załączniku 1 obowiązuje w przypadku żarówek emitujących światło o barwie białej, chyba że w arkuszach tych określono barwę specjalną.
W przypadku gdy dozwolona jest barwa selektywnie żółta, strumień świetlny żarówki z bańką zewnętrzną selektywnie żółtą musi wynosić co najmniej 85 % strumienia świetlnego określonego dla odpowiedniej żarówki emitującej światło barwy białej.
3.5. Położenie i wymiary żarnika
3.5.1. Żarnik musi mieć zasadniczo taki sam kształt, jak przedstawiono w arkuszu danych żarówki w załączniku 1.
3.5.2. Prawidłowe położenie i kształt żarników liniowych sprawdza się w sposób opisany w odpowiednich arkuszach danych.
3.5.3. Jeżeli żarnik przedstawiono w arkuszu danych żarówki – przynajmniej w jednym z widoków – w postaci punktu, to wówczas położenie środka świetlnego określa się zgodnie z załącznikiem 4.
3.5.4. Jeżeli w odpowiednim arkuszu danych nie podano innego określenia, długość żarnika liniowego wyznacza się na podstawie jego końców, zdefiniowanych jako wierzchołki pierwszego i ostatniego zwoju żarnika widziane w rzucie prostopadłym do osi odniesienia żarówki. Taki wierzchołek musi spełniać wymaganie mówiące, że kąt utworzony przez jego ramiona nie może przekraczać 90°. W przypadku żarników dwuskrętkowych należy wziąć pod uwagę wierzchołki zwojów wtórnych.
3.5.4.1. W przypadku żarników osiowych, skrajne położenie rozpatrywanych wierzchołków ustala się przez obrót danej żarówki wokół jej osi odniesienia. Następnie długość mierzy się w kierunku równoległym do osi odniesienia.
3.5.4.2. W przypadku żarników poprzecznych oś żarnika ustawia się prostopadle do kierunku rzutowania. Długość mierzy się w kierunku prostopadłym do osi odniesienia.
3.6. Barwa
3.6.1. Barwa światła emitowanego przez żarówkę musi być biała, chyba że w odpowiedniej arkuszu danych określono inaczej.
3.6.2. Definicje barwy emitowanego światła podane w regulaminie nr 48 oraz serii poprawek do tego regulaminu obowiązujących w momencie występowania o homologację typu mają zastosowanie w odniesieniu do niniejszego regulaminu.
3.6.3. Barwę emitowanego światła należy mierzyć metodą określoną w załączniku 5. Każda zmierzona wartość musi mieścić się w wymaganym zakresie tolerancji (5). Ponadto w przypadku żarówek emitujących światło barwy białej zmierzone wartości nie mogą odbiegać, dla kierunku x lub y, o więcej niż 0,020 jednostki od wybranego punktu na krzywej ciała czarnego (CIE 015:2004, wydanie 3). Żarówki przeznaczone do stosowania w świetlnych urządzeniach sygnalizacyjnych muszą spełniać wymagania wyszczególnione w pkt 2.4.2 publikacji IEC 60809, wydanie 3.
3.7. Promieniowanie UV
Promieniowanie UV żarówki halogenowej musi być takie, aby spełnione były warunki:
gdzie:
Ee (λ) | (W/nm) | stanowi rozkład widmowy strumienia promieniowania; |
V (λ) | (1) | oznacza widmową skuteczność świetlną; |
km = 683 | (lm/W) | oznacza fotometryczny równoważnik promieniowania; |
λ | (nm) | oznacza długość fali. |
Wartość tę należy obliczać z dokładnością do pięciu nanometrów.
3.8. Spostrzeżenie dotyczące barwy selektywnie żółtej
Homologacja typu żarówki może zostać udzielona, zgodnie z niniejszym regulaminem, stosownie do pkt 3.6 powyżej, w odniesieniu do żarówki emitującej światło barwy białej, jak i żarówki emitującej światło barwy selektywnie żółtej. Artykuł 3 porozumienia, do którego dołączony jest niniejszy regulamin, nie stoi na przeszkodzie, aby Umawiające się Strony, w pojazdach przez nie rejestrowanych, mogły zabraniać stosowania żarówek emitujących światło albo białe, albo selektywnie żółte.
3.9. Sprawdzanie jakości optycznej
(Dotyczy tylko żarówek kategorii R2, H4 i HS1).
3.9.1. Sprawdzenia kontroli jakości optycznej należy dokonać, stosując takie napięcie, przy którym osiąga się wartość strumienia świetlnego określoną do badania żarówki. Odpowiednio należy przestrzegać określonych przepisów pkt 3.4.6.
3.9.2. W przypadku żarówek na napięcie 12 V emitujących światło barwy białej:
Próbka odpowiadająca najściślej wymaganiom ustanowionym dla żarówek wzorcowych musi być badana w reflektorze wzorcowym zgodnym z określeniem podanym w pkt 3.9.5 i sprawdzona, czy zespół składający się z wymienionego wyżej reflektora i badanej żarówki odpowiada wymaganiom w zakresie rozsyłu światła ustanowionym w odnośnym regulaminie dla świateł mijania.
3.9.3. W przypadku żarówek na napięcie 6 V i 24 V emitujących światło barwy białej:
Próbkę odpowiadającą najściślej nominalnym wartościom wymiarów bada się w reflektorze wzorcowym zgodnym z określeniem podanym w pkt 3.9.5 i sprawdza, czy zespół składający się z wymienionego wyżej reflektora i badanej żarówki odpowiada wymaganiom w zakresie rozsyłu światła ustanowionym w odnośnym regulaminie dla świateł mijania. Dopuszczalne są odchylenia nieprzekraczające 10 procent wartości minimalnych.
3.9.4. Żarówki emitujące światło barwy selektywnie żółtej bada się w taki sam sposób, jak opisano w pkt 3.9.2 i 3.9.3, we wzorcowym reflektorze zgodnym z pkt 3.9.5, w celu sprawdzenia, czy natężenie oświetlenia odpowiada co najmniej 85 % dla żarówek na napięcie 12 V i co najmniej 77 % dla żarówek na napięcie 6 V i 24 V minimalnych wartości w zakresie rozsyłu światła ustanowionych w odnośnym regulaminie dla świateł mijania. Wartości graniczne maksymalnego natężenia oświetlenia pozostają bez zmian.
W przypadku żarówek z bańką selektywnie żółtą badanie to można pominąć, jeżeli homologacji udzielono także temu samemu typowi żarówki emitującej światło białe.
3.9.5. Reflektor uważany jest za wzorcowy, jeżeli:
3.9.5.1. spełnia stosowne wymagania dotyczące homologacji;
3.9.5.2. ma efektywną średnicę nie mniejszą niż 160 mm;
3.9.5.3. pozwala osiągnąć, z żarówką wzorcową, w różnych punktach i w różnych strefach wyszczególnionych dla rozpatrywanego typu reflektora, poziom natężenia oświetlenia:
3.9.5.3.1. nie większy niż 90 % maksymalnych wartości granicznych;
3.9.5.3.2. nie mniejszy niż 120 % minimalnych wartości granicznych przewidzianych dla rozpatrywanego typu reflektora.
3.10. Żarówki wzorcowe
Dodatkowe wymagania dotyczące żarówek wzorcowych podano w odpowiednich arkuszach danych zawartych w załączniku 1.
Bańki żarówek wzorcowych emitujących światło barwy białej nie mogą zmieniać współrzędnych trójchromatycznych CIE źródła światła o temperaturze barwowej 2 856 K o więcej niż 0,010 jednostki w kierunku x lub y.
W przypadku żarówek wzorcowych emitujących światło barwy żółtej samochodowej lub czerwonej, zmiany temperatury bańki nie powinny wpływać na strumień świetlny, ponieważ mogłoby to zakłócać pomiary fotometryczne urządzeń sygnalizacyjnych.
4. ZGODNOŚĆ PRODUKCJI
4.1. Żarówki homologowane zgodnie z niniejszym regulaminem muszą być wyprodukowane w taki sposób, aby były zgodne z homologowanym typem, poprzez spełnienie wymagań dotyczących oznakowania oraz wymagań technicznych zawartych w pkt 3 powyżej i załącznikach 1, 3 i 4 do niniejszego regulaminu.
4.2. W celu sprawdzenia, czy spełnione są wymagania pkt 4.1, przeprowadza się odpowiednie kontrole produkcji.
4.3. Posiadacz homologacji jest zobowiązany w szczególności:
4.3.1. zapewnić istnienie procedur skutecznej kontroli jakości wyrobów;
4.3.2. posiadać dostęp do urządzeń kontrolnych niezbędnych do sprawdzania zgodności każdego typu homologowanego;
4.3.3. zapewnić rejestrację wyników badań i dostępność załączonych dokumentów przez czas określony w porozumieniu z organem administracji;
4.3.4. prowadzić analizę wyników każdego rodzaju badań, stosując kryteria podane w załączniku 7, w celu sprawdzenia i zapewnienia stabilności charakterystyk wyrobów, określając przy tym margines na zmiany procesu produkcyjnego;
4.3.5. zapewnić przeprowadzanie dla każdego typu żarówki przynajmniej tych badań, które nakazano w załączniku 6 do niniejszego regulaminu;
4.3.6. dopilnować, aby każdy zestaw próbek będący dowodem niezgodności w świetle danego typu badania stanowi podstawę do pobrania następnej próbki i ponownego przeprowadzenia badania. Podejmuje się wszelkie niezbędne kroki w celu przywrócenia zgodności przedmiotowej produkcji.
4.4. Właściwy organ, który udzielił homologacji typu, może w dowolnej chwili sprawdzić metody kontroli zgodności stosowane w każdym zakładzie wytwórczym.
4.4.1. Podczas każdej kontroli wyniki badań oraz dokumentację nadzoru produkcji należy udostępnić osobie przeprowadzającej kontrolę.
4.4.2. Kontroler może pobrać wyrywkowo próbki, które zostaną zbadane w laboratorium producenta. Minimalna liczba próbek może być określana według wyników kontroli prowadzonej samodzielnie przez producenta.
4.4.3. Gdy poziom jakości wydaje się niezadowalający lub jeżeli wydaje się konieczna weryfikacja ważności badań przeprowadzonych zgodnie z poprzednim pkt 4.4.2, prowadzący kontrolę jest zobowiązany wybrać próbki i przesłać je do upoważnionej placówki technicznej, która przeprowadziła badania homologacyjne typu.
4.4.4. Właściwe organy mogą przeprowadzić każde z badań nakazanych niniejszym regulaminem. Jeżeli właściwy organ podejmie decyzję o przeprowadzeniu kontroli wyrywkowych, stosuje się kryteria podane w załącznikach 8 i 9 do niniejszego regulaminu.
4.4.5. Normalna częstotliwość kontroli z upoważnienia właściwego organu wynosi raz na dwa lata. W przypadku stwierdzenia, że podczas jednej z takich kontroli zarejestrowano wyniki negatywne, właściwy organ jest zobowiązany zagwarantować, że zostaną podjęte wszelkie niezbędne kroki w celu jak najszybszego przywrócenia zgodności produkcji.
5. SANKCJE Z TYTUŁU NIEZGODNOŚCI PRODUKCJI
5.1. Homologacja udzielona w odniesieniu do typu żarówki zgodnie z niniejszym regulaminem może zostać cofnięta, jeżeli wymagania nie będą spełnione lub jeżeli żarówka nosząca znak homologacji nie będzie odpowiadała homologowanemu typowi.
5.2. Jeżeli Umawiająca się Strona porozumienia stosująca niniejszy regulamin cofnie uprzednio udzieloną homologację, niezwłocznie powiadamia o tym inne Umawiające się Strony, stosujące niniejszy regulamin, za pomocą formularza zawiadomienia zgodnego ze wzorem przedstawionym w załączniku 2 do niniejszego regulaminu.
6. OSTATECZNE ZANIECHANIE PRODUKCJI
Jeżeli posiadacz homologacji całkowicie zaprzestaje wytwarzania typu żarówki homologowanej zgodnie z niniejszym regulaminem, informuje o tym organ, który udzielił homologacji. Po otrzymaniu odpowiedniego zawiadomienia organ ten informuje o tym pozostałe Strony Porozumienia z 1958 r. stosujące niniejszy regulamin, wykorzystując w tym celu formularz zawiadomienia zgodny ze wzorem podanym w załączniku 2 do niniejszego regulaminu.
7. NAZWY I ADRESY PLACÓWEK TECHNICZNYCH UPOWAŻNIONYCH DO PRZEPROWADZANIA BADAŃ HOMOLOGACYJNYCH ORAZ NAZWY I ADRESY ORGANÓW UDZIELAJĄCYCH HOMOLOGACJI TYPU
Strony Porozumienia z 1958 r. stosujące niniejszy regulamin przekazują sekretariatowi Organizacji Narodów Zjednoczonych nazwy i adresy placówek technicznych uprawnionych do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz organów udzielających homologacji typu, którym należy przesyłać wydane w innych krajach zawiadomienia poświadczające udzielenie, rozszerzenie, odmowę udzielenia lub cofnięcie homologacji albo ostateczne zaniechanie produkcji.
8. PRZEPISY PRZEJŚCIOWE
8.1. Homologacje udzielone zgodnie z poprzednią serią poprawek pozostają ważne, z tym wyjątkiem, że do celów zgodności produkcji, żarówki z bieżącej produkcji muszą odpowiadać wymaganiom ostatniej serii poprawek, począwszy od dnia, w którym upłynie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia stosowania tej poprawki (6).
8.2 Odpowiedniość między poprzednimi i nowymi oznaczeniami przedstawiono w poniższej tabeli:
Stare oznaczenia | Nowe oznaczenia w serii poprawek 03 |
P25-1 | P21W |
P25-2 | P21/5W |
R19/5 | R5W |
R19/10 | R10W |
C11 | C5W |
C15 | C21W |
T8/4 | T4W |
W10/5 | W5W |
W10/3 | W3W |
8.3. W okresie po wejściu w życie suplementów do serii poprawek 03, jak wskazano dla każdej kategorii w tabeli dla grupy 3 w załączniku 1, żarówki z tych kategorii lub typów w ramach tych kategorii nie mogą być stosowane w światłach przedstawionych do homologacji typu.
8.4. W okresie po wejściu w życie suplementów do serii poprawek 03, jak wskazano w tabeli dla grupy 3 w załączniku 1, Strony Porozumienia stosujące niniejszy regulamin mogą jednak w dalszym ciągu udzielać homologacji światłom, w których stosuje się żarówki tych kategorii lub typów w ramach tych kategorii, pod warunkiem że światła te będą służyły jako części zamienne do użytkowanych już pojazdów.
(1) Bańka selektywnie żółta lub dodatkowa selektywnie żółta bańka zewnętrzna, zastosowana wyłącznie w celu zmiany barwy, a nie zmiany jakiejkolwiek innego parametru żarówki emitującej światło białe, nie stanowi zmiany typu takiej żarówki.
(2) W tym drugim przypadku oznaczenia nie mogą wywierać szkodliwego wpływu na właściwości świetlne żarówek.
(3) 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
A B C D E F G H J K L M N P R S T U V W X Y Z
(4) Numery identyfikacyjne Umawiających się Stron Porozumienia z 1958 r. podano w załączniku 3 do ujednoliconej rezolucji w sprawie budowy pojazdów (R.E.3), dokument TRANS/WP.29/78/Rev.2/Amend.1.
(5) Do celów zgodności produkcji i wyłącznie dla światła o barwie żółtej samochodowej i światła o barwie czerwonej, w wymaganym zakresie tolerancji musi mieścić się co najmniej 80 % wyników pomiarów.
(6) Zmieniony tekst tego punktu został wprowadzony suplementem 14 do serii poprawek 03. Suplement ten wszedł w życie dnia 3 września 1997 r. i wprowadzono go także w tekście nowych pkt 2.3.3 i 3.7 niniejszego regulaminu i nowych arkuszy HIR1 i PY27/7W załącznika 1.
ZAŁĄCZNIK 1
ZAŁĄCZNIK 3
ZAŁĄCZNIK 4
ZAŁĄCZNIK 5
ZAŁĄCZNIK 6
ZAŁĄCZNIK 7
ZAŁĄCZNIK 8
ZAŁĄCZNIK 9
ZAŁĄCZNIK 10
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00