DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 6 lutego 2014 r.
w sprawie mianowania przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego w Radzie ds. Nadzoru
(EBC/2014/4)
(2014/427/UE)
RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 1024/2013 z dnia 15 października 2013 r. powierzające Europejskiemu Bankowi Centralnemu szczególne zadania w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi (1), w szczególności jego art. 26 ust. 1, 2 i 5,
uwzględniając decyzję EBC/2004/2 z dnia 19 lutego 2004 r. przyjmującą Regulamin Europejskiego Banku Centralnego (2), w szczególności jej art. 13b ust. 6,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z art. 26 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013 Rada Prezesów mianuje czterech przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w Radzie ds. Nadzoru, którzy nie wykonują obowiązków bezpośrednio związanych z polityką pieniężną EBC.
(2) Zgodnie z art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013, mianując przedstawicieli w Radzie ds. Nadzoru EBC, kieruje się zasadami równowagi płci, doświadczenia i kwalifikacji.
(3) Niezbędne jest uzupełnienie rozporządzenia (UE) nr 1024/2013 w odniesieniu do procedury mianowania czterech przedstawicieli EBC w Radzie ds. Nadzoru, warunków i procedur ich odwoływania oraz warunków zatrudnienia mających zastosowanie do osób mianowanych na te stanowiska,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Mianowanie przedstawicieli EBC w Radzie ds. Nadzoru
1. Czterech przedstawicieli EBC w Radzie ds. Nadzoru mianuje się spośród osób o uznanej pozycji i z doświadczeniem w sprawach bankowości i finansów.
2. Kadencja przedstawicieli wynosi pięć lat i nie jest odnawialna. W drodze odstępstwa od tej zasady kadencja pierwszych czterech przedstawicieli EBC po pierwszym mianowaniu trwa od trzech do pięciu lat.
3. Warunki zatrudnienia czterech przedstawicieli EBC, w szczególności ich wynagrodzenie, świadczenia emerytalne i inne świadczenia społeczne, będą przedmiotem umowy z EBC i zostaną określone przez Radę Prezesów na wniosek Zarządu.
4. Przedstawiciele EBC wykonują swoje obowiązki w pełnym lub niepełnym wymiarze czasowym, zgodnie z warunkami umowy z EBC. Przedstawiciele EBC nie mogą wykonywać żadnej działalności zawodowej, zarobkowej lub niezarobkowej, bez zgody Rady Prezesów. Zgody takiej nie udziela się w odniesieniu do działalności, która może skutkować powstaniem lub wrażeniem powstania konfliktu interesów względem stanowisk zajmowanych przez nich w Radzie ds. Nadzoru. W szczególności przedstawiciele EBC nie mogą wykonywać jakichkolwiek zadań na rzecz właściwych organów krajowych w rozumieniu art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013.
5. Jeżeli przedstawiciel EBC w Radzie ds. Nadzoru przestanie spełniać warunki wymagane do wykonywania jego obowiązków lub jeżeli dopuści się poważnego uchybienia, Rada Prezesów może, na wniosek Zarządu i po wysłuchaniu zainteresowanego przedstawiciela EBC, odwołać go ze stanowiska.
6. Wakat na stanowisku przedstawiciela EBC w Radzie ds. Nadzoru obsadza się poprzez mianowanie nowego przedstawiciela zgodnie z niniejszą decyzją.
Artykuł 2
Wejście w życie
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 6 lutego 2014 r.
Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 6 lutego 2014 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00