DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 18 grudnia 2013 r.
ustanawiająca odstępstwo od art. 13 ust. 1 ppkt (ii) dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do okorowanej tarcicy gatunków Quercus L., Platanus L. i Acer saccharum Marsh. pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki
(notyfikowana jako dokument nr C(2013) 9166)
(2013/780/UE)
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2016 r., Nr 308, poz. 62)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 15 ust. 1 tiret drugie,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa 2000/29/WE przewiduje środki ochrony przed wprowadzaniem do Wspólnoty z państw trzecich organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych.
(2) Okorowana tarcica gatunków Quercus L., Platanus L. i Acer saccharum Marsh. pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i objęta jednym z kodów CN oraz opisów podanych w pkt 6 sekcja I część B załącznika V do dyrektywy 2000/29/WE, nie może być wprowadzana do Unii, o ile nie towarzyszy jej świadectwo fitosanitarne określone w art. 13 ust. 1 ppkt (ii) tej dyrektywy.
(3) Dyrektywa 2000/29/WE dopuszcza odstępstwa od przepisów art. 13 ust. 1 ppkt (ii) w przypadku drewna, jeżeli zapewnione są równorzędne środki ochronne w formie zastępczych dokumentów lub oznakowania.
(4) Na podstawie informacji dostarczonych przez Stany Zjednoczone Ameryki Komisja odnotowała, że Urząd Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin w amerykańskim Departamencie Rolnictwa zatwierdził oficjalny program – Kiln Drying Sawn Hardwood Lumber Certification Program (program certyfikacji suszenia komorowego tarcicy liściastej) – który będzie realizowany przez National Hardwood Lumber Association (NHLA) (Krajowe Stowarzyszenie Producentów Tarcicy Liściastej).
(5) Program ten służy zagwarantowaniu, aby zatwierdzone zakłady obróbki drewna drzew liściastych w USA działały na podstawie normy Kiln Drying Sawn Hardwood Standard (norma dotycząca suszenia komorowego tarcicy liściastej). Dzięki tej normie wszystkie elementy tarcicy liściastej eksportowanej w ramach programu są suszone komorowo do wilgotności poniżej 20 % według masy, zgodnie z zasadami suszenia komorowego i są okorowane.
(6) Zgodnie z normą wszystkie wiązki drewna suszonego komorowo są opatrzone metalowym identyfikatorem NHLA oznakowanym „ NHLA – KD” oraz unikalnym numerem przypisanym każdej wiązce. Każdy numer jest wymieniony w odpowiednim świadectwie suszenia komorowego drewna liściastego („świadectwo suszenia komorowego”).
(7) Państwa członkowskie należy zatem upoważnić do zezwalania na wprowadzanie na ich terytoria okorowanej tarcicy gatunków Quercus L., Platanus L. i Acer saccharum Marsh. pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, jeżeli zamiast świadectwa fitosanitarnego towarzyszy im świadectwo suszenia komorowego i jeżeli spełnione są pewne warunki.
(8) Komisja powinna dopilnować, aby Stany Zjednoczone Ameryki udostępniły wszystkie informacje techniczne konieczne do oceny funkcjonowania programu. Ponadto państwa członkowskie powinny stale kontrolować stosowanie identyfikatorów NHLA oraz powiązanych świadectw suszenia komorowego.
(9) Odstępstwo przewidziane w niniejszej decyzji powinno przestać obowiązywać w przypadku stwierdzenia, że szczególne warunki ustanowione w niniejszej decyzji nie są wystarczające, aby zapobiec wprowadzaniu organizmów szkodliwych do Unii lub nie zostały spełnione lub istnieją dowody, które mogłyby wskazywać, że program nie funkcjonuje w sposób skuteczny.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
[1] Na zasadzie odstępstwa od przepisów art. 13 ust. 1 ppkt (ii) dyrektywy 2000/29/WE państwa członkowskie upoważnia się do zezwalania na wprowadzanie na ich terytoria okorowanej tarcicy gatunku Quercus L. pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i objętej jednym z kodów CN oraz opisami podanymi w części B sekcja I pkt 6 załącznika V do tej dyrektywy, jeżeli nie towarzyszy jej świadectwo fitosanitarne, pod warunkiem że tarcica ta spełnia wymagania określone w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł 2
1. Państwa członkowskie informują Komisję i inne państwa członkowskie na piśmie o przypadkach skorzystania z odstępstwa przewidzianego w art. 1.
Państwa członkowskie, które skorzystały z odstępstwa, do dnia 15 lipca każdego roku podają Komisji i innym państwom członkowskim informacje o liczbie przesyłek przywiezionych w roku poprzedzającym zgodnie z art. 1 niniejszej decyzji oraz przekazują szczegółowe sprawozdanie dotyczące wszystkich przypadków przechwycenia, o którym mowa w ust. 2 niniejszego artykułu.
2. Państwa członkowskie powiadamiają Komisję i inne państwa członkowskie nie później niż dwa dni robocze od dnia przejęcia o każdej przesyłce wprowadzonej na ich terytorium na mocy art. 1, która nie spełnia warunków określonych w załączniku.
3. Komisja zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej o przekazanie jej informacji technicznych umożliwiających Komisji ocenę funkcjonowania programu certyfikacji suszenia komorowego tarcicy liściastej (Kiln Drying Sawn Hardwood Lumber Certification Program).
Artykuł 3
Niniejsza decyzja traci moc z dniem 31 grudnia 2026 r. [2]
Artykuł 4
Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2013 r.
ZAŁĄCZNIK
CZĘŚĆ I
Wymagania, o których mowa w art. 1
Państwa członkowskie upoważnia się do zezwalania na wprowadzanie na ich terytoria okorowanej tarcicy gatunków Quercus L., Platanus L. i Acer saccharum Marsh. pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i objętej jednym z kodów CN oraz opisami podanymi w pkt 6 sekcja I część B załącznika V do dyrektywy 2000/29/WE, jeżeli nie towarzyszy jej świadectwo fitosanitarne, pod warunkiem że tarcica ta spełnia następujące wymagania:
1) drewno jest produkowane w tartakach lub poddawane obróbce w odpowiednich pomieszczeniach zatwierdzonych oraz kontrolowanych przez amerykańskie krajowe stowarzyszenie producentów tarcicy liściastej (NHLA) oraz uprawnionych do udziału w programie certyfikacji suszenia komorowego tarcicy liściastej (Kiln Drying Sawn Hardwood Lumber Certification Program) („program”);
2) drewno zostało wysuszone komorowo w piecu i poziom wilgotności wyrażony w procentach suchej masy został obniżony do poziomu poniżej 20 % po zastosowaniu odpowiedniej kombinacji czasowo-termicznej;
3) jeżeli spełniony jest warunek określony w pkt 2, wyznaczony pracownik tartaku, o którym mowa w pkt 1, umieszcza na każdej wiązce drewna standardowy metalowy identyfikator lub czynność ta dokonywana jest od jego nadzorem. Każdy identyfikator jest oznakowany stemplem „NHLA – KD” oraz unikalnym numerem przypisanym każdej wiązce;
4) aby zapewniona była zgodność z wymogami określonymi w pkt 2 i 3, drewno podlega systemowi kontroli utworzonemu w ramach programu i obejmującemu inspekcję przedwysyłkową oraz monitorowanie w zatwierdzonych tartakach, prowadzone przez niezależnych zewnętrznych audytorów wykwalifikowanych i upoważnionych do tego celu. Urząd Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin w amerykańskim Departamencie Rolnictwa przeprowadza sporadyczne inspekcje przedwysyłkowe oraz co sześć miesięcy kontroluje rejestry i procedury NHLA związane z programem oraz niezależnych audytorów zewnętrznych, tartaki i inne stosowne pomieszczenia wykorzystywane w ramach programu;
5) przesyłkom drewna towarzyszy standardowe „świadectwo suszenia komorowego”, które jest zgodne z wzorem znajdującym się w części II niniejszego załącznika i jest wystawione przez osobę(-y) upoważnioną(-e) do udziału w programie oraz zostało zatwierdzone przez inspektora NHLA. Świadectwo suszenia komorowego musi być wypełnione i zawierać informacje na temat ilości okorowanej tarcicy w stopach deskowych oraz metrach sześciennych. W świadectwie podaje się również łączną liczbę wiązek i wszystkie numery identyfikatorów przypisane tym wiązkom.
CZĘŚĆ II
Wzór świadectwa suszenia komorowego
[1] Art. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/2004 z dnia 14 listopada 2016 r. zmieniającej decyzję wykonawczą 2013/780/UE ustanawiającą odstępstwo od art. 13 ust. 1 ppkt (ii) dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do okorowanej tarcicy gatunków Quercus L., Platanus L. i Acer saccharum Marsh. pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki (Dz.Urz.UE L 308 z 16.11.2016, str. 62). Zmiana weszła w życie w dniu notyfikacji.
[2] Art. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/2004 z dnia 14 listopada 2016 r. zmieniającej decyzję wykonawczą 2013/780/UE ustanawiającą odstępstwo od art. 13 ust. 1 ppkt (ii) dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do okorowanej tarcicy gatunków Quercus L., Platanus L. i Acer saccharum Marsh. pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki (Dz.Urz.UE L 308 z 16.11.2016, str. 62). Zmiana weszła w życie w dniu notyfikacji.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00