Akt prawny
oczekujący
Wersja oczekująca od dnia notyfikacji do dnia notyfikacji
Wersja oczekująca od dnia notyfikacji do dnia notyfikacji
oczekujący
Alerty
DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 11 grudnia 2013 r.
w sprawie środków mających na celu zapobieżenie wprowadzeniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w Unii organizmu Guignardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych) w odniesieniu do Republiki Południowej Afryki
(notyfikowana jako dokument nr C(2013) 8781)
(2013/754/UE)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie trzecie,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Guignardia citricarpa Kiely (wszystkie szczepy patogenetyczne dla owoców cytrusowych), zwany dalej „przedmiotowym organizmem”, jest organizmem szkodliwym wymienionym w części A sekcja I lit. c) pkt 11 załącznika II do dyrektywy 2000/29/WE. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy organizm ten nie występuje w Unii. Roślinami żywicielskimi tego organizmu są głównie rośliny Citrus L., dla których organizm ten jest szczególnie szkodliwy.
(2) Zgodnie z art. 5 ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE w związku z częścią A sekcja I pkt 16.4 załącznika IV do tej dyrektywy państwa członkowskie zakazują wprowadzania na swoje terytorium owoców Citrus L. i ich krzyżówek, zwanych dalej „przedmiotowymi owocami”, pochodzących z państw trzecich, chyba że spełnione są szczególne wymagania określone we wspomnianym punkcie.
(3) Komisja wyraziła już wobec Republiki Południowej Afryki (RPA) zaniepokojenie sytuacją fitosanitarną odnoszącą się do przedmiotowych owoców, zaś RPA zapewniła, że wprowadzone zostaną konieczne środki; mimo to w okresie między lipcem a listopadem 2013 r. państwa członkowskie powiadomiły o 36 przypadkach przechwycenia przesyłek przedmiotowych owoców porażonych przedmiotowym organizmem w ramach kontroli dokonywanych w związku z przywozem takich owoców pochodzących z RPA.
(4) Na podstawie tych przechwyceń stwierdzono, że fitosanitarne środki ochronne stosowane obecnie przez RPA nie są wystarczające, by zapobiec wprowadzeniu przedmiotowego organizmu Unii.
(5) Wspomniane przypadki przechwycenia nie dotyczyły obszarów uznanych przez RPA za wolne od przedmiotowego organizmu. Mimo że do uznania tych obszarów za wolne od przedmiotowego organizmu w drodze zmiany decyzji Komisji 2006/473/WE (2) brak jest jeszcze oceny ich stanu fitosanitarnego, wprowadzanie przedmiotowych owoców z tych obszarów powinno być nadal dopuszczone. Ze względu na istniejące ryzyko fitosanitarne wprowadzanie ze wszelkich pozostałych obszarów RPA nie powinno być dopuszczone.
(6) Wprowadzanie do Unii przedmiotowych owoców, które pochodzą z obszarów RPA innych niż obszary uznane decyzją 2006/473/WE za wolne od przedmiotowego organizmu, powinno być zatem dopuszczone jedynie w odniesieniu do obszarów uznanych przez RPA za wolne od tego organizmu. Z urzędowego świadectwa fitosanitarnego towarzyszącego takim przedmiotowym owocom powinno wynikać, że owoce te pochodzą z jednego z tych obszarów.
(7) Środki określone w niniejszej decyzji powinny mieć zastosowanie jedynie do przedmiotowych owoców wyprodukowanych w sezonie wegetacyjnym 2012/2013.
(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
W odniesieniu do owoców Citrus L. pochodzących z Republiki Południowej Afryki, wyprodukowanych w sezonie wegetacyjnym 2012/2013, część A sekcja I pkt 16.4 lit. c) i d) załącznika IV do dyrektywy 2000/29/WE ma zastosowanie jedynie do owoców pochodzących z:
a) Northern Cape: okręgi Barkly West, Gordonia, Hay, Herbert, Hopetown, Kenhardt, Kimberley, Namakwaland i Prieska;
b) prowincji Free State: okręgi Boshof, Fauresmith, Jacobsdal, Koffiefontein i Philippolis; oraz
c) prowincji North-West: okręgi Christiana i Taung.
W urzędowym świadectwie fitosanitarnym, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ppkt (ii) dyrektywy 2000/29/WE, towarzyszącym tym owocom, podaje się obszar pochodzenia w rubryce „Dodatkowa deklaracja”.
Artykuł 2
Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 11 grudnia 2013 r.