Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2013-12-23
Wersja aktualna od 2013-12-23
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 1229/2013
z dnia 28 listopada 2013 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.
(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2., na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3. tej tabeli.
(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów objętych niniejszym rozporządzeniem, która nie jest zgodna z jego przepisami, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 (2). Okres ten powinien wynosić 3 miesiące.
(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2. tej tabeli.
Artykuł 2
Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z przepisami niniejszego rozporządzenia, może być nadal przywoływana zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92 w okresie trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 3
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 28 listopada 2013 r.
| W imieniu Komisji, za Przewodniczącego, |
Algirdas ŠEMETA | |
Członek Komisji |
(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1).
ZAŁĄCZNIK
Opis towarów | Klasyfikacja (kod CN) | Uzasadnienie |
(1) | (2) | (3) |
Artykuł składający się drewnianej platformy (o wymiarach w przybliżeniu 40 na 40 cm) pokrytej w części górnej i na krawędziach tkaniną z włókien syntetycznych (polipropylen) podbitą filcem. Tkanina jest na podłożu z komórkowego tworzywa sztucznego.
Na środku platformy znajduje się tekturowa tuba o wysokości 60 cm z pokrywą na obydwu końcach. Pokrywa dolna jest wykonana z twardego tworzywa sztucznego, a przez drewnianą platformę przechodzi do tej pokrywy z tworzywa sztucznego śruba mocująca platformę do tuby. Pokrywa górna tuby składa się z okrągłego elementu drewnianego o średnicy w przybliżeniu 12 cm, pokrytego tkaniną włosową (pluszem zawierającym 60 % poliakrylu i 40 % poliestru).
Tuba jest pokryta matą sizalową, przyklejoną do niej i przymocowaną zszywkami. Mata sizalowa składa się z podłoża lateksowego połączonego z tkaniną ze skręconych roślinnych włókien sizalowych (zob. fotografia nr 668B). Masa liniowa każdego sznurka skręconego z włókien sizalowych wynosi więcej niż 20 000 decyteksów.
(Zob. fotografie nr 668A i 668B) (*) | 6307 90 98 | Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3 b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 7 f) do sekcji XI oraz brzmienie kodów CN 6307, 6307 90 i 6307 90 98.
Ze względu na jego obiektywne cechy artykuł jest artykułem dla kotów i jest przeznaczony do zwracania uwagi kotów i trzymania ich z dala od mebli, które mogłyby one w przeciwnym razie drapać i zajmować.
Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9403 jako mebel, ponieważ pozycja ta obejmuje produkty o innym charakterze, które są używane w prywatnych mieszkaniach, hotelach, biurach, szkołach, kościołach, sklepach, laboratoriach itp. (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 9403).
Wyklucza się także klasyfikację do pozycji 9503 jako zabawki, ponieważ artykuł jest możliwy do zidentyfikowania jako przeznaczony wyłącznie dla zwierząt, a zatem nie jest objęty tą pozycją zgodnie z uwagą 5 do działu 95.
Materiał włókienniczy jest niezbędny do zwabienia kota (np. aby mógł na nim ścierać pazury, siedzieć na nim i nim się bawić), a i w konsekwencji jest istotny do użycia artykułu jako drapak i urządzenie do zabawy dla kotów. Zatem to materiał włókienniczy (nie drewno, tektura ani tworzywo sztuczne) nadaje artykułowi zasadniczy charakter w rozumieniu reguły 3 b) ORI.
Włókna sizalowe objęte pozycją 5305 są plecione w szpagat objęty pozycją 5607 w rozumieniu uwagi 3 A) e) do sekcji XI Nomenklatury scalonej (zob. również Noty wyjaśniające do HS do pozycji 5305 akapit pierwszy oraz rozróżnienie przędzy i szpagatu w tabeli I, rodzaj: z pozostałych włókien roślinnych, w Notach wyjaśniających do HS do sekcji XI, Uwagi ogólne 1), B), 2)).
Tkanina sizalowa nie może być jednak klasyfikowana do pozycji 5609 jako artykuł ze szpagatu, ponieważ pozycja ta nie obejmuje artykułów włókienniczych objętych bardziej szczegółową pozycją dla materiałów włókienniczych taką jak pozycja 6307 (zob. również Noty wyjaśniające do pozycji 5609 akapit pierwszy i akapit trzeci pkt c) HS).
Ani mata sizalowa, ani tkanina z włókien syntetycznych na podłożu z komórkowego tworzywa sztucznego podbita filcem nie mogą być klasyfikowane do działu 57 w rozumieniu uwagi 1 do tego działu, ponieważ materiały te są częścią drapaka dla kotów i nie mają na celu wyposażenia wnętrz (zob. również Noty wyjaśniające do HS do działu 57, Uwagi ogólne, akapit pierwszy).
Wskutek tego artykuł gotowy składający się z tkaniny sizalowej, tkaniny włosowej i tkaniny z włókien syntetycznych podbitej filcem należy klasyfikować do pozycji 6307.
Zatem artykuł należy klasyfikować do kodu CN 6307 90 98 jako „ pozostałe artykuły włókiennicze gotowe”. |
(*) Fotografie mają charakter wyłącznie informacyjny. |
668A
668B