Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2013-08-10
Wersja aktualna od 2013-08-10
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 750/2013
z dnia 29 lipca 2013 r.
zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2014 r., Nr 147, poz. 122)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (1), w szczególności jego art. 19 ust. 5,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie (WE) nr 338/97 zawiera wykazy gatunków zwierząt i roślin objętych ograniczeniem lub kontrolą handlu. Wykazy te obejmują wykazy wymienione w dodatkach do Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), zwanej dalej „Konwencją”.
(2) Podczas 16. spotkania Konferencji Stron Konwencji, która odbyła się w Bangkoku (Tajlandia) w marcu 2013 r., wprowadzono pewne zmiany do załączników do konwencji.
(3) Rodzina Platysternidae spp. została włączona do załącznika I do Konwencji (jedyny gatunek tej rodziny Platysternon megacephalum był wcześniej wymieniony w załączniku II).
(4) Następujące gatunki wykreślono z załącznika I do Konwencji: Thylacinus cynocephalus, Onychogalea lunata, Caloprymnus campestris, Chaeropus ecaudatus, Macrotis leucura, Lophura imperialis i Campephilus imperialis.
(5) Następujące gatunki przeniesiono z załącznika II do załącznika I do Konwencji: Trichechus senegalensis, Geochelone platynota, Chitra chitra, Chitra vandijki i Pristis microdon.
(6) Następujące taksony przeniesiono z załącznika I do załącznika II do Konwencji: Vicugna vicugna (populacja Ekwadoru; opatrzony adnotacją) i Tympanuchus cupido attwateri.
(7) Następujące gatunki włączono do załącznika II do konwencji: Naultinus spp. (poprzednio wymieniony w załączniku III), Trimeresurus mangshanensis, Clemmys guttata, Emydoidea blandingii, Malaclemys terrapin, Cyclemys spp., Geoemyda japonica, Geoemyda spengleri (poprzednio wymieniony w załączniku III), Hardella thurjii, Mauremys japonica, Mauremys nigricans (poprzednio wymieniony w załączniku III), Melanochelys trijuga, Morenia petersi, Sacalia bealei (poprzednio wymieniony w załączniku III), Sacalia quadriocellata (poprzednio wymieniony w załączniku III), Vijayachelys silvatica, Dogania subplana, Nilssonia formosa, Nilssonia leithii, Palea steindachneri (poprzednio wymieniony w załączniku III), Pelodiscus axenaria (poprzednio wymieniony w załączniku III), Pelodiscus maackii (poprzednio wymieniony w załączniku III), Pelodiscus parviformis (poprzednio wymieniony w załączniku III), Rafetus swinhoei (poprzednio wymieniony w załączniku III), Epipedobates machalilla, Carcharhinus longimanus (opatrzony adnotacją), Sphyrna lewini (opatrzony adnotacją; poprzednio wymieniony w załączniku III), Sphyrna mokarran (opatrzony adnotacją), Sphyrna zygaena (opatrzony adnotacją), Lamna nasus (opatrzony adnotacją; poprzednio wymieniony w załączniku III), Manta spp. (opatrzony adnotacją), Yucca queretaroensis, Operculicarya decaryi, Diospyros spp. (opatrzony adnotacją; populacje Madagaskaru; większość tych gatunków była poprzednio wymieniona w załączniku III), Dalbergia cochinchinensis (opatrzony adnotacją), Dalbergia granadillo (opatrzony adnotacją), Dalbergia retusa (opatrzony adnotacją; populacje Gwatemali i Panamy były poprzednio wymienione w załączniku III), Dalbergia stevensonii (opatrzony adnotacją; populacje Gwatemali były poprzednio wymienione w załączniku III), Dalbergia spp. (opatrzony adnotacją; populacje Madagaskaru), Senna meridionalis, Adenia firingalavensis, Adenia subsessilifolia, Uncarina grandidieri, Uncarina stellulifera, Osyris lanceolata (opatrzony adnotacją; populacje Burundi, Etiopii, Kenii, Rwandy, Ugandy i Zjednoczonej Republiki Tanzanii) oraz Cyphostemma laza.
(8) Następujące gatunki wykreślono z załącznika II do Konwencji: Pteropus brunneus, Caracara lutosa, Sceloglaux albifacies, Rheobatrachus silus, Rheobatrachus vitellinus, Tillandsia kautskyi, Tillandsia sprengeliana, Tillandsia sucrei, Dudleya stolonifera i Dudleya traskiae.
(9) Taksony Rupicapra pyrenaica ornata i Papilio hospiton przeniesiono z załącznika I do załącznika II do Konwencji. Taksony te włączono do załącznika II (gatunki roślin i zwierząt będące przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, których ochrona wymaga wyznaczenia specjalnych obszarów ochrony) i do załącznika IV (gatunki roślin i zwierząt będące przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, które wymagają ścisłej ochrony) do dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (2). Oba taksony powinny zatem nadal figurować w załączniku A do niniejszego rozporządzenia.
(10) Następujące gatunki wymienione w załączniku II do Konwencji podlegają zerowemu rocznemu kontyngentowi wywozowemu, który został ustanowiony dla okazów pozyskanych w naturze i będących przedmiotem obrotu do celów handlowych: Batagur borneoensis, Batagur trivittata, Cuora aurocapitata, Cuora flavomarginata, Cuora galbinifrons, Cuora mccordi, Cuora mouhotii, Cuora pani, Cuora trifasciata, Cuora yunnanensis, Cuora zhoui, Heosemys annandalii, Heosemys depressa, Mauremys annamensis i Orlitia borneensis. Chelodina mccordi nadal figuruje w załączniku II opatrzony odnotacją o zerowym kontyngencie wywozowym dla okazów pozyskanych w naturze.
(11) Zmieniona została adnotacja #3 do wymienionych w załączniku II do Konwencji gatunków Panax ginseng i Panax quinquefolius.
(12) Zmieniona została adnotacja #9 do wymienionych w załączniku II do Konwencji gatunków Hoodia spp.
(13) Zmieniona została adnotacja #12 do wymienionych w załączniku II do Konwencji gatunków Aniba rosaeodora.
(14) Adnotacja do wymienionych w załączniku II do Konwencji gatunków Aquilaria spp. and Gyrinops spp. została zastąpiona nową adnotacją #14.
(15) Żadne państwo członkowskie nie zgłosiło zastrzeżeń w odniesieniu do którejkolwiek z tych zmian.
(16) Na 16. spotkaniu Konferencji Stron Konwencji przyjęto nowe odesłania do nomenklatury zwierząt.
(17) Po 16. spotkaniu Konferencji Stron Konwencji do załącznika III do Konwencji włączono następujące gatunki: Hynobius amjiensis.
(18) Przepisy rozporządzenia (WE) nr 338/97 mają mieć zastosowanie tylko do żywych okazów inwazyjnych gatunków obcych, co należy wyjaśnić w adnotacjach odnoszących się do tych gatunków.
(19) W celu włączenia do prawa UE zmian wprowadzonych do załączników I, II i III do Konwencji, należy odpowiednio zmienić załącznik do rozporządzenia (WE) nr 338/97.
(20) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 338/97. W związku z zakresem zmian właściwe jest, dla celów przejrzystości, zastąpienie całego załącznika do tego rozporządzenia.
(21) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dziką Fauną i Florą ustanowionego na mocy art. 18 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 338/97,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZADZENIE:
Artykuł 1
Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zastępuje się tekstem załącznika do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 29 lipca 2013 r.
Alerty
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez sprostowanie do rozporządzenia Komisji (UE) nr 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (Dz.Urz.UE L 147 z 17.05.2014, str. 122).