Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2013-06-04
Wersja aktualna od 2013-06-04
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 443/2013
z dnia 7 maja 2013 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.
(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.
(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy kodeks celny (2).
(5) Komitet Kodeksu Celnego nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.
Artykuł 2
Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.
Artykuł 3
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 7 maja 2013 r.
| W imieniu Komisji, za Przewodniczącego, |
Algirdas ŠEMETA | |
Członek Komisji |
ZAŁĄCZNIK
Opis towarów | Klasyfikacja (kod CN) | Uzasadnienie |
(1) | (2) | (3) |
Produkt przedstawiany w małych kawałkach w formie łuku, aromatyzowany serem i składający się z mączki kukurydzianej, oleju roślinnego, sera w proszku (ekstraktu drożdżowego, barwników), mleka w proszku, soli, skrobi i dekstrozy.
Produkt jest wytwarzany z suszonej, rozdrobnionej kukurydzy (mączka kukurydziana), zwilżonej wodą (6 %–9 %). Wodę dodaje się w charakterze czynnika procesowego. Mieszanina przesuwana jest w ekstruderze pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W zetknięciu z ciśnieniem atmosferycznym pasta pęcznieje.
Proces ekstruzji przebiega w temperaturze 150 °C. Po ekstruzji produkt jest suszony i lekko prażony w temperaturze 120–130 °C w elektrycznej suszarce. Następnie przekazywany jest do bębna powlekającego, gdzie zostaje powleczony mieszaniną oleju i suchych produktów.
Produkt jest pakowany do sprzedaży detalicznej w opakowania o masie netto od 34 g do 450 g. | 1904 10 10 | Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 1904, 1904 10 i 1904 10 10.
Ponieważ produkt jest otrzymywany z pasty kukurydzianej wytłaczanej pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze, uważa się go za otrzymany przez spęcznianie. Wskutek tego uważa się go za przetwór spożywczy otrzymywany przez spęcznianie lub prażenie zbóż lub produktów zbożowych w rozumieniu podpozycji 1904 10 (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 1904, pkt A)).
Wyklucza się klasyfikację do pozycji 1905, ponieważ produkt nie jest ani wytwarzany z ciasta, ani dalej poddawany obróbce cieplnej (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 1904, pkt A), akapit piąty).
Zatem produkt należy klasyfikować do kodu CN 1904 10 10. |