Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 111 str. 75
Wersja aktualna od 2024-10-29 do 2025-04-30
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 111 str. 75
Wersja aktualna od 2024-10-29 do 2025-04-30
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA RADY 2013/184/WPZiB

z dnia 22 kwietnia 2013 r.

w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2024 r., poz. 2783)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 26 kwietnia 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/232/WPZiB w sprawie odnowienia środków ograniczających skierowanych przeciwko Birmie/Związkowi Myanmar (1).

(2) Z uwagi na sytuację w Mjanmie/Birmie i w celu zachęcenia do kontynuowania pozytywnych zmian wszystkie środki ograniczające powinny zostać zniesione, z wyjątkiem embarga na broń i embarga na sprzęt, który mógłby zostać wykorzystany do represji wewnętrznych.

(3) Decyzja 2010/232/WPZiB powinna w związku z tym zostać uchylona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

[1] 1. Zabrania się sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu do Mjanmy/Birmy – przez obywateli państw członkowskich lub z terytoriów państw członkowskich, lub przy użyciu statków pływających pod ich banderą lub ich statków powietrznych – niezależnie od tego, czy operacje te rozpoczęły się na terytoriach państw członkowskich, czy też nie – uzbrojenia i wszelkiego rodzaju zapasów materiałowych z nim związanych, w tym broni i amunicji, pojazdów wojskowych i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego i części zamiennych do wyżej wymienionego sprzętu, jak również sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do represji wewnętrznych.

2. Zabrania się:

a) bezpośredniego lub pośredniego świadczenia pomocy technicznej, usług pośrednictwa i innych usług związanych z działaniami wojskowymi oraz z dostawą, produkcją, konserwacją i użytkowaniem uzbrojenia i wszelkiego rodzaju zapasów materiałowych z nim związanych, w tym broni i amunicji, pojazdów wojskowych i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego i części zapasowych do wyżej wymienionego sprzętu, jak również sprzętu, który mógłby być wykorzystany do represji wewnętrznych, jakiejkolwiek osobie fizycznej lub prawnej, podmiotowi lub organowi w Mjanmie/Birmie lub do użytku na terenie tego państwa;

b) finansowania lub dostarczania pomocy finansowej związanej z działaniami wojskowymi, w tym zwłaszcza dotacji, pożyczek i ubezpieczenia kredytu eksportowego, w odniesieniu do jakiejkolwiek sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu uzbrojenia i zapasów materiałowych z nim związanych, jak również sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do represji wewnętrznych, lub w odniesieniu do bezpośredniego lub pośredniego świadczenia związanej z tym pomocy technicznej, usług pośrednictwa i innych usług jakiejkolwiek osobie, podmiotowi lub organowi w Mjanmie/Birmie lub do wykorzystania na terenie tego państwa;

c) świadomego i celowego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie zakazów, o których mowa w lit. a) lub b).

ROZDZIAŁ I

OGRANICZENIA WYWOZU

Artykuł 1a

1. Zabrania się sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu, bezpośrednio lub pośrednio, wszelkich produktów i technologii podwójnego zastosowania wymienionych w załączniku I do rozporządzenia Rady (WE) nr 428/2009 (2) do celów militarnych w Mjanmie/Birmie, lub na rzecz użytkowników końcowych będących wojskowymi lub na rzecz funkcjonariuszy Policji Granicznej w Mjanmie/Birmie przez obywateli państw członkowskich lub z terytoriów państw członkowskich, lub przy wykorzystaniu statków pływających pod banderą państw członkowskich lub statków powietrznych państw członkowskich bez względu na to, czy te produkty i technologie pochodzą z terytoriów państw członkowskich.

2. Zabrania się:

a) świadczenia pomocy technicznej, usług pośrednictwa lub innych usług związanych z produktami i technologiami określonymi w ust. 1 oraz związanych ze świadczeniem, wytwarzaniem, konserwacją i używaniem takich produktów i technologii, bezpośrednio lub pośrednio, na rzecz użytkowników końcowych będących wojskowymi lub na rzecz funkcjonariuszy Policji Granicznej w Mjanmie/Birmie lub do celów militarnych w Mjanmie/Birmie;

b) zapewniania finansowania lub pomocy finansowej w związku z produktami i technologiami określonymi w ust. 1, w tym zwłaszcza udzielania dotacji, pożyczek i ubezpieczeń kredytów eksportowych, na wszelkie operacje sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu tych produktów i technologii lub na świadczenie odnośnej pomocy technicznej, usług pośrednictwa lub innych usług, bezpośrednio lub pośrednio, na rzecz użytkowników końcowych będących wojskowymi lub na rzecz funkcjonariuszy Policji Granicznej w Mjanmie/Birmie lub do celów militarnych w Mjanmie/Birmie.

3. Zakazy, o których mowa w ust. 1 i 2, pozostają bez uszczerbku dla wykonywania umów zawartych przed dniem 27 kwietnia 2018 r. lub umów dodatkowych niezbędnych do realizacji takich umów.

Artykuł 2

1. Art. 1 i 1a nie mają zastosowania do:

a) sprzedaży, dostaw, przekazywania ani wywozu nieśmiercionośnego wyposażenia wojskowego lub sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do represji wewnętrznych, ani produktów i technologii podwójnego zastosowania wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 428/2009, przeznaczonych wyłącznie do zastosowań humanitarnych lub ochronnych lub do zastosowania w programach rozwoju instytucjonalnego ONZ i UE, ani do materiałów przeznaczonych do prowadzonych przez UE i ONZ operacji zarządzania kryzysowego;

b) sprzedaży, dostaw, przekazywania ani wywozu sprzętu do usuwania niewybuchów i zapasów materiałowych przeznaczonych do użycia podczas operacji usuwania niewybuchów;

c) finansowania ani dostarczania pomocy finansowej związanej z takim sprzętem lub takimi programami i operacjami;

d) świadczenia pomocy technicznej związanej z takim sprzętem lub takimi programami i operacjami,

pod warunkiem uprzedniego zatwierdzenia takiego wywozu przez odpowiedni właściwy organ.

2. Art. 1 i 1a nie mają zastosowania do odzieży ochronnej, w tym kamizelek kuloodpornych i hełmów wojskowych, wwożonych do Mjanmy/Birmy czasowo przez personel ONZ, UE lub jej państw członkowskich, przedstawicieli środków masowego przekazu, pracowników organizacji humanitarnych i organizacji działających na rzecz rozwoju oraz personel pomocniczy, i przeznaczonych wyłącznie do ich użytku osobistego.

Artykuł 3

1. Zabrania się sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu sprzętu, technologii lub oprogramowania przeznaczonych głównie do wykorzystania przy monitorowaniu lub przechwytywaniu przez rząd Mjanmy/Birmy lub w jego imieniu, połączeń internetowych i telefonicznych w sieciach telefonii ruchomej lub stacjonarnej w Mjanmie/Birmie, włącznie z usługami monitorowania lub przechwytywania wszelkiego rodzaju połączeń telekomunikacyjnych lub internetowych oraz udzielania pomocy finansowej i technicznej w instalowaniu, obsługiwaniu lub aktualizowaniu takiego sprzętu, technologii lub oprogramowania, przez obywateli państw członkowskich lub z terytoriów państw członkowskich.

2. W drodze odstępstwa od ust. 1, państwa członkowskie mogą zezwolić na sprzedaż, dostawę, przekazywanie lub wywóz sprzętu, technologii lub oprogramowania, włącznie z usługami monitorowania lub przechwytywania wszelkiego rodzaju połączeń telekomunikacyjnych lub internetowych oraz udzielania pomocy finansowej i technicznej, o których mowa w ust. 1, jeżeli mają uzasadnione powody, aby stwierdzić, że odnośny sprzęt, technologia lub oprogramowanie nie zostaną zastosowane do represji wewnętrznych – przez rząd, organy publiczne, przedsiębiorstwa lub urzędy Mjanmy/Birmy, lub jakiekolwiek osoby lub podmioty działające w ich imieniu lub pod ich kierunkiem.

Odnośne państwo członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o każdym zezwoleniu wydanym na mocy niniejszego ustępu w terminie czterech tygodni od wydania zezwolenia.

3. Unia przyjmuje środki niezbędne do określenia stosownych elementów, które mają zostać objęte niniejszym artykułem.

ROZDZIAŁ II

OGRANICZENIA DOTYCZĄCE SZKOLEŃ WOJSKOWYCH I WSPÓŁPRACY WOJSKOWEJ

Artykuł 4

1. Zabrania się prowadzenia szkoleń wojskowych dla sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) oraz Policji Granicznej lub współpracy wojskowej z nim.

2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do szkoleń ani współpracy mających na celu wzmocnienie zasad demokratycznych, praworządności lub poszanowania prawa międzynarodowego włącznie z międzynarodowymi prawami człowieka w Mjanmie/Birmie.

ROZDZIAŁ III

OGRANICZENIA WJAZDU

Artykuł 5

1. Państwa członkowskie stosują niezbędne środki, by uniemożliwić wjazd na ich terytorium lub przejazd przez ich terytorium:

a) osób fizycznych należących do sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), sił policyjnych Mjanmy oraz Policji Granicznej, odpowiedzialnych za poważne pogwałcenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie;

b) osób fizycznych, których działalność, polityki lub działania podważają demokrację lub praworządność w Mjanmie/Birmie lub które uczestniczą w działalności zagrażającej pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy lub które zapewniają wsparcie takiej działalności;

c) osób fizycznych należących do sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), sił policyjnych Mjanmy oraz Policji Granicznej, odpowiedzialnych za utrudnianie świadczenia pomocy humanitarnej na rzecz ludności cywilnej, która tej pomocy potrzebuje;

d) osób fizycznych należących do sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), sił policyjnych Mjanmy oraz Policji Granicznej, odpowiedzialnych za utrudnianie prowadzenia niezależnych dochodzeń w sprawie domniemanych poważnych pogwałceń lub naruszeń praw człowieka: lub

e) osób fizycznych związanych z osobami fizycznymi, o których mowa w lit. a)–d),

zgodnie z wykazem zamieszczonym w załączniku.

2. Ust. 1 nie zobowiązuje państwa członkowskiego do odmowy swoim obywatelom wjazdu na swoje terytorium.

3. Ust. 1 pozostaje bez uszczerbku dla przypadków, gdy dane państwo członkowskie związane jest zobowiązaniem wynikającym z prawa międzynarodowego, a mianowicie:

a) jest państwem przyjmującym międzynarodową organizację międzyrządową;

b) jest państwem przyjmującym międzynarodową konferencję zwołaną przez ONZ lub pod jej auspicjami;

c) na mocy umowy wielostronnej przyznającej przywileje i immunitety; lub

d) na podstawie Traktatu pojednawczego (Traktat laterański) z 1929 r. zawartego między Stolicą Apostolską (Państwem Watykańskim) a Włochami.

4. Ust. 3 uznaje się za mający zastosowanie również w przypadkach, w których państwo członkowskie jest krajem goszczącym Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

5. Rada jest należycie informowana o wszystkich przypadkach przyznania przez państwo członkowskie zwolnienia na mocy ust. 3 lub 4.

6. Państwa członkowskie mogą zastosować wyłączenia ze środków nałożonych na podstawie ust. 1 w przypadkach, gdy podróż jest uzasadniona pilną potrzebą humanitarną lub uczestnictwem w posiedzeniu międzyrządowym, włącznie z posiedzeniami popieranymi przez Unię Europejską lub których gospodarzem jest Unia Europejska lub dane państwo członkowskie sprawujące przewodnictwo w OBWE, gdzie prowadzony jest dialog polityczny bezpośrednio propagujący polityczne cele środków ograniczających, w tym demokrację, prawa człowieka i praworządność w Mjanmie/Birmie.

7. Państwo członkowskie, które zamierza przyznać wyłączenia określone w ust. 6, powiadamia o tym na piśmie Radę. Zwolnienie uważa się za przyznane, chyba że co najmniej jeden członek Rady wniesie sprzeciw na piśmie w ciągu dwóch dni roboczych od otrzymania powiadomienia o proponowanym zwolnieniu. W przypadku gdy co najmniej jeden członek Rady wniesie sprzeciw, Rada może postanowić o przyznaniu proponowanego wyłączenia, stanowiąc większością kwalifikowaną.

8. W przypadkach gdy zgodnie z ust. 3, 4, 6 lub 7 państwo członkowskie zezwala na wjazd lub przejazd przez jego terytorium osobom wymienionym w załączniku, zezwolenie jest ograniczone do celu, dla którego zostało wydane oraz do wymienionych w nim osób.

ROZDZIAŁ IV

ZAMROŻENIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH I ZASOBÓW GOSPODARCZYCH

Artykuł 6

1. Zamrożone zostają wszelkie środki finansowe i zasoby gospodarcze będące w posiadaniu, będące własnością, będące we władaniu lub znajdujące się pod kontrolą następujących osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów:

a) osób fizycznych należących do sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), sił policyjnych Mjanmy oraz Policji Granicznej, odpowiedzialnych za poważne pogwałcenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie;

b) osób fizycznych i prawnych, podmiotów lub organów, których działalność, polityki lub działania podważają demokrację lub praworządność w Mjanmie/Birmie lub które uczestniczą w działalności zagrażającej pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy lub zapewniają wsparcie takiej działalności;

c) osób fizycznych należących do sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), sił policyjnych Mjanmy oraz Policji Granicznej, odpowiedzialnych za utrudnianie świadczenia pomocy humanitarnej na rzecz ludności cywilnej, która tej pomocy potrzebuje;

d) osób fizycznych należących do sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), sił policyjnych Mjanmy oraz Policji Granicznej, odpowiedzialnych za utrudnianie prowadzenia niezależnych dochodzeń w sprawie domniemanych poważnych pogwałceń lub naruszeń praw człowieka;

e) osób prawnych, podmiotów lub organów będących własnością lub znajdujących się pod kontrolą sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) lub generujących dochody lub zapewniających wsparcie dla sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) lub osiągających korzyści od sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw); lub

f) osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów powiązanych z osobami, podmiotami lub organami, o których mowa w lit. a)–e),

zgodnie z wykazem zamieszczonym w załączniku.

2. Nie udostępnia się osobom fizycznym lub prawnym, podmiotom i organom wymienionym w załączniku, ani też na ich rzecz, bezpośrednio lub pośrednio, żadnych środków finansowych ani zasobów gospodarczych.

3. Właściwy organ państwa członkowskiego może zezwolić na odblokowanie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych lub na udostępnienie ich na warunkach, jakie uzna za stosowne, po ustaleniu, że odnośne środki finansowe lub zasoby gospodarcze są:

a) niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów wymienionych w załączniku oraz członków rodzin pozostających na utrzymaniu takich osób fizycznych, w tym opłat za żywność, z tytułu najmu lub kredytu hipotecznego, za leki i leczenie, podatków, składek ubezpieczeniowych oraz opłat za usługi użyteczności publicznej;

b) przeznaczone wyłącznie na pokrycie uzasadnionych kosztów honorariów lub zwrotów poniesionych wydatków związanych z usługami prawniczymi;

c) przeznaczone wyłącznie na pokrycie opłat lub należności za usługi polegające na zwykłym przechowywaniu lub utrzymywaniu zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych;

d) niezbędne do pokrycia nadzwyczajnych wydatków, pod warunkiem że odnośny właściwy organ powiadomił właściwe organy pozostałych państw członkowskich oraz Komisję o powodach, dla których uważa, że należy udzielić szczególnego zezwolenia, co najmniej dwa tygodnie przed jego udzieleniem; lub

e) zostaną one wpłacone na rachunek lub wypłacone z rachunku misji dyplomatycznej lub misji konsularnej lub organizacji międzynarodowej posiadającej immunitet na mocy prawa międzynarodowego, o ile wpłaty te są przeznaczone na oficjalne cele misji dyplomatycznej lub misji konsularnej lub organizacji międzynarodowej.

Państwo członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o wszelkich zezwoleniach udzielonych na podstawie niniejszego ustępu.

4. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 właściwe organy państwa członkowskiego mogą zezwolić na odblokowanie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych, jeżeli spełnione są następujące warunki:

a) środki finansowe lub zasoby gospodarcze są przedmiotem orzeczenia arbitrażowego wydanego przed datą umieszczenia w wykazie w załączniku osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu, o których mowa w ust. 1, lub orzeczenia sądowego lub decyzji administracyjnej wydanych w Unii, lub orzeczenia sądowego wykonalnego w danym państwie członkowskim, przed tą datą lub po tej dacie;

b) środki finansowe lub zasoby gospodarcze zostaną wykorzystane wyłącznie w celu zaspokojenia roszczeń zabezpieczonych takim orzeczeniem lub decyzją lub uznanych za zasadne w takim orzeczeniu lub decyzji, w granicach określonych przez mające zastosowanie przepisy ustawowe i wykonawcze regulujące prawa osób, którym takie roszczenia przysługują;

c) orzeczenie lub decyzja nie zostały wydane na korzyść osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu wymienionych w załączniku; oraz

d) uznanie orzeczenia lub decyzji nie jest sprzeczne z porządkiem publicznym danego państwa członkowskiego.

Państwo członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o wszelkich zezwoleniach udzielonych na podstawie niniejszego ustępu.

5. Ust. 1 nie uniemożliwia osobie fizycznej lub prawnej, podmiotowi lub organowi, umieszczonym w załączniku, dokonywania płatności należnej z tytułu umowy lub porozumienia (lub na mocy zobowiązania) zawartych przez osobę fizyczną lub prawną, podmiot lub organ, przed dniem umieszczenia tych osób fizycznych, prawnych, podmiotów lub organów w wykazie znajdującym się w załączniku, pod warunkiem że dane państwo członkowskie ustaliło, że płatność nie narusza ust. 3.

6. Ust. 2 nie ma zastosowania do księgowania na zamrożonych rachunkach:

a) odsetek ani innych dochodów z tych rachunków;

b) płatności należnych z tytułu umów, porozumień lub zobowiązań, które zostały zawarte lub powstały przed datą objęcia tych rachunków środkami przewidzianymi w ust. 1 i 2; lub

c) płatności należnych z tytułu orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych lub orzeczeń arbitrażowych wydanych w Unii lub wykonalnych w danym państwie członkowskim;

pod warunkiem że wszelkie takie odsetki, inne dochody i płatności nadal podlegają środkom przewidzianym w ust. 1.

7. Ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do udostępniania środków finansowych lub zasobów gospodarczych niezbędnych do zapewnienia terminowego dostarczania pomocy humanitarnej lub wspierania innych działań wspierających podstawowe potrzeby ludzkie, w przypadku gdy takiej pomocy dostarczają lub takie działania realizują:

a) Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), w tym jej programy, środki finansowe oraz inne podmioty i organy, a także jej wyspecjalizowane agencje i organizacje powiązane;

b) organizacje międzynarodowe;

c) organizacje humanitarne posiadające status obserwatora w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ oraz członkowie tych organizacji humanitarnych;

d) dwustronnie lub wielostronnie finansowane organizacje pozarządowe uczestniczące w organizowanych przez ONZ programach pomocy humanitarnej, programach pomocy na rzecz uchodźców, innych apelach ONZ lub klastrach pomocy humanitarnej koordynowanych przez Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej;

e) organizacje i agencje, którym Unia wydała certyfikat partnerstwa humanitarnego lub które zostały certyfikowane lub uznane przez państwo członkowskie zgodnie z procedurami krajowymi;

f) wyspecjalizowane agencje państw członkowskich; lub

g) pracownicy, beneficjenci, jednostki zależne lub partnerzy wykonawczy podmiotów, o których mowa w lit. a)–f), w czasie i w zakresie, w jakim działają w takim charakterze.

Artykuł 6a

1. Bez uszczerbku dla art. 6 ust. 7 i na zasadzie odstępstwa od art. 6 ust. 1 i 2, właściwe organy danego państwa członkowskiego mogą zezwolić na uwolnienie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych lub na udostępnienie niektórych środków finansowych lub zasobów gospodarczych, na warunkach, jakie uznają za stosowne, po ustaleniu, że przekazanie takich środków lub zasobów gospodarczych jest niezbędne do zapewnienia terminowego dostarczania pomocy humanitarnej lub do wspierania innych działań wspierających podstawowe potrzeby ludzkie.

2. W przypadku braku decyzji odmownej, wniosku o udzielnie informacji lub zawiadomienia o dodatkowym terminie od odpowiedniego właściwego organu w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania wniosku o udzielenie zezwolenia na podstawie niniejszego artykułu, zezwolenie takie uważa się za udzielone.

3. Dane państwo członkowskie informuje pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o wszelkich zezwoleniach udzielonych na podstawie niniejszego artykułu, w terminie czterech tygodni od udzielenia takiego zezwolenia.

ROZDZIAŁ V

PRZEPISY OGÓLNE i KOŃCOWE

Artykuł 7

1. Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek państwa członkowskiego lub Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, sporządza i zmienia wykaz znajdujący się w załączniku.

2. Rada przekazuje decyzję, o której mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem umieszczenia w wykazie, danej osobie fizycznej lub prawnej, danemu podmiotowi lub danemu organowi bezpośrednio — jeżeli adres jest znany — albo w drodze opublikowania ogłoszenia, umożliwiając takiej osobie, takiemu podmiotowi lub takiemu organowi przedstawienie uwag.

3. W przypadku gdy zostaną zgłoszone uwagi lub przedstawione istotne nowe dowody, Rada dokonuje przeglądu decyzji, o której mowa w ust. 1, i odpowiednio informuje daną osobę fizyczną lub prawną, dany podmiot lub dany organ.

Artykuł 8

1. Załącznik zawiera uzasadnienie umieszczenia w wykazie osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów, o których mowa w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1.

2. W załączniku podaje się również ewentualnie dostępne informacje konieczne do zidentyfikowania danych osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów. W przypadku osób fizycznych informacje takie mogą obejmować imiona i nazwiska, w tym pseudonimy, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, numer paszportu i dowodu tożsamości, płeć, adres – o ile jest znany – oraz funkcję lub zawód. W odniesieniu do osób prawnych, podmiotów lub organów, informacje takie mogą obejmować nazwy, miejsce i datę rejestracji, numer rejestracji i miejsce prowadzenia działalności.

Artykuł 9

Zabrania się świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków ustanowionych w niniejszej decyzji.

Artykuł 10

Nie są zaspokajane żadne roszczenia w związku z jakąkolwiek umową lub transakcją, których wykonanie zostało zakłócone, bezpośrednio lub pośrednio, w całości lub części, przez środki nałożone niniejszą decyzją, w tym roszczenia odszkodowawcze lub wszelkie inne roszczenia tego rodzaju, takie jak roszczenia o odszkodowanie lub roszczenia wynikające z gwarancji, w szczególności roszczenia o przedłużenie terminu płatności lub o zapłatę obligacji, gwarancji lub zabezpieczeń, w szczególności gwarancji finansowych lub finansowych listów gwarancyjnych w jakiejkolwiek formie – o ile zostały one wniesione przez:

a) wskazane osoby fizyczne lub prawne, podmioty lub organy wymienione w wykazie w załączniku;

b) jakiekolwiek osoby fizyczne lub prawne, podmioty lub organy działające za pośrednictwem lub w imieniu osób, podmiotów lub organów, o których mowa w lit. a).

Artykuł 11

W celu maksymalizacji oddziaływania środków przewidzianych w niniejszej decyzji, Unia zachęca państwa trzecie do przyjmowania środków ograniczających podobnych do tych przewidzianych w niniejszej decyzji.

Artykuł 12

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 30 kwietnia 2025 r. Niniejsza decyzja jest przedmiotem stałego przeglądu. W stosownych przypadkach jej okres obowiązywania jest przedłużany lub jest ona zmieniana, jeżeli Rada uzna, że jej cele nie zostały osiągnięte.

Artykuł 13

Decyzja 2010/232/WPZiB traci moc.

Artykuł 14

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 22 kwietnia 2013 r.


(1) Dz.U. L 105 z 27.4.2010, s. 22.

(2) Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 z dnia 5 maja 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania (Dz.U. L 134 z 29.5.2009, s. 1).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK

Wykaz osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów, o których mowa w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1 [2]

A. Osoby fizyczne, o których mowa w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1

Nazwisko

Informacje identyfikacyjne

Przyczyny

Data umieszczenia

1.

Aung Kyaw Zaw

Data urodzenia: 20 sierpnia 1961 r.

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: DM000826

Data wydania: 22 listopada 2011 r.

Termin ważności: 21 listopada 2021 r.

Wojskowy numer identyfikacyjny: BC 17444

Generał broni Aung Kyaw Zaw był dowódcą biura operacji specjalnych nr 3 sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) od sierpnia 2015 r. do końca 2017 r. Biuro operacji specjalnych nr 3 nadzorowało dowództwo zachodnie, zatem generał broni Aung Kyaw Zaw ponosi odpowiedzialność za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione w tym okresie przez dowództwo zachodnie wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Czyny te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludu Rohingja.

25.6.2018

2.

Maung Maung Lwin

Data urodzenia: marzec 1964 r.

Płeć: mężczyzna

Krajowy numer identyfikacyjny Tatmadaw Kyee 19571

Generał dywizji Maung Maung Soe był szefem dowództwa zachodniego w ramach sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) od października 2016 r. do 10 listopada 2017 r. i nadzorował operacje wojskowe w stanie Arakan. Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione w tym okresie przez dowództwo zachodnie wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Pogwałcenia te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludu Rohingja.

25.6.2018

3.

Than Oo

Data urodzenia: 12 października 1973 r.

Płeć: mężczyzna.

Wojskowy numer identyfikacyjny: BC 25723

Generał brygady Than Oo był do maja 2018 r. dowódcą 99. dywizji piechoty lekkiej sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione w drugiej połowie 2017 r. przez 99. dywizję piechoty lekkiej wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Czyny te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludu Rohingja.

25.6.2018

4.

Aung Aung

Płeć: mężczyzna

Wojskowy numer identyfikacyjny: BC 23750

Generał broni Aung Aung jest szefem biura operacji specjalnych nr 2 od października 2022 r. Jest byłym dowódcą południowo-zachodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i byłym dowódcą 33. dywizji lekkiej piechoty sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione przez 33. dywizję piechoty lekkiej w drugiej połowie 2017 r. wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Czyny te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludu Rohingja.

25.6.2018

5.

Khin Maung Soe

Data urodzenia: 1972 r.

Płeć: mężczyzna

Generał brygady Khin Maung Soe jest dowódcą 15. dowództwa operacji wojskowych (czasami nazywanego również 15. dywizją piechoty lekkiej sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw)), którego część stanowi batalion piechoty nr 564. Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione w drugiej połowie 2017 r. przez 15. dowództwo operacji wojskowych, w szczególności przez batalion piechoty nr 564, wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Czyny te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludu Rohingja.

25.6.2018

6.

Thura San Lwin

Data urodzenia: 17 marca 1959 r.

Płeć: mężczyzna

Generał brygady Thura San Lwin był dowódcą Policji Granicznej od października 2016 r. do początku października 2017 r. Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione w tym okresie przez Policję Graniczną wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Pogwałcenia te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludu Rohingja.

25.6.2018

7.

Thant Zin Oo

Płeć: mężczyzna

Thant Zin Oo był dowódcą 8. batalionu policji bezpieczeństwa. Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione w drugiej połowie 2017 r. przez 8. batalion policji bezpieczeństwa wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Pogwałcenia te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludu Rohingja. Pogwałceń tych dokonywano wraz z 33. dywizją piechoty lekkiej sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) pod dowództwem generała broni (poprzednio generała brygady) Aunga Aunga i przy jej bezpośrednim wsparciu. Thant Zin Oo jest zatem powiązany z generałem broni Aungiem Aungiem umieszczonym w wykazie osób.

25.6.2018

8.

Ba Kyaw

Płeć: mężczyzna

Ba Kyaw jest sierżantem sztabowym w 564. batalionie lekkiej piechoty sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). W drugiej połowie roku 2017 popełnił akty okrucieństwa oraz poważne naruszenia praw człowieka, w tym zabójstwa, deportacje i tortury, wobec ludu Rohingja w stanie Arakan. W szczególności został rozpoznany jako jeden z kluczowych sprawców masakry w wiosce Maung Nu w dniu 27 sierpnia 2017 r.

21.12.2018

9.

Tun Naing

Płeć: mężczyzna

Tun Naing jest dowódcą bazy Policji Granicznej w Taung Bazar. W tym zakresie jest odpowiedzialny za akty okrucieństwa oraz poważne naruszenia praw człowieka wobec ludności Rohingja w Taung Bazar dokonane przez Policję Graniczną około dnia 25 sierpnia 2017 r., przed tym dniem i po tym dniu, w tym przymusowe zatrzymania, złe traktowanie i tortury.

21.12.2018

10.

Khin Hlaing

Data urodzenia: 2 maja 1968 r.;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Khin Hlaing jest szefem biura operacji specjalnych nr 4 od października 2022 r. Jest byłym dowódcą w regionie trójkąta sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest byłym dowódcą 99. dywizji lekkiej piechoty i byłym szefem północno-wschodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jako dowódca 99. dywizji nadzorował operacje wojskowe prowadzone w stanie Szan w roku 2016 i na początku roku 2017. Jest on zatem odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne pogwałcenia praw człowieka popełnione przez 99. dywizję w drugiej połowie 2016 r. wobec mniejszości etnicznych zamieszkujących wsie w stanie Szan. Czyny te obejmują bezprawne zabójstwa, przymusowe zatrzymania oraz niszczenie wiosek.

21.12.2018

11.

Aung Myo Thu

Płeć: mężczyzna

Major Aung Myo Thu jest dowódcą jednostki terenowej 33. dywizji lekkiej piechoty sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jako dowódca jednostki terenowej 33. dywizji lekkiej piechoty nadzorował operacje wojskowe prowadzone w stanie Arakan w roku 2017. W tym kontekście jest on odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez 33. dywizję wobec ludności Rohingja w stanie Arakan w drugiej połowie 2017 r. Czyny te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i przymusowe zatrzymania.

21.12.2018

12.

Thant Zaw Win

Płeć: mężczyzna

Thant Zaw Win jest majorem 564. batalionu lekkiej piechoty sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). W tym zakresie nadzorował operacje wojskowe prowadzone w stanie Arakan i jest odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne naruszenia praw człowieka popełnione w dniu 27 sierpnia 2017 r. przez 564. batalion wobec ludności Rohingja w stanie Arakan, zwłaszcza w wiosce Maung Nu i jej okolicach. Czyny te obejmują bezprawne zabójstwa, przemoc seksualną i systematyczne palenie domów i budynków należących do ludności Rohingja.

21.12.2018

13.

Kyaw Chay

Płeć: mężczyzna

Kyaw Chay jest kapralem Policji Granicznej. Poprzednio działał w bazie w Zay Di Pyin i był dowódcą bazy Policji Granicznej w Zay Di Pyin w okolicy 25 sierpnia 2017 r., kiedy to Policja Graniczna pod jego dowództwem dokonała szeregu naruszeń praw człowieka. W tym kontekście jest on odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne naruszenia praw człowieka popełnione w tym okresie przez Policję Graniczną wobec ludności Rohingja w stanie Arakan. Brał również udział w poważnych naruszeniach praw człowieka. Naruszenia te obejmują złe traktowanie osób zatrzymanych i tortury.

21.12.2018

14.

Nyi Nyi Swe

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Nyi Nyi Swe jest byłym szefem północnego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). W tym zakresie jest on odpowiedzialny za akty okrucieństwa i poważne naruszenia praw człowieka popełnione w stanie Kaczin od maja 2016 r. do kwietnia 2018 r. przez dowództwo północne (do czasu mianowania go szefem dowództwa południo-zachodniego), w tym złe traktowanie cywilów. Jest on także odpowiedzialny za utrudnianie w tym okresie świadczenia pomocy humanitarnej potrzebującej ludności cywilnej w stanie Kaczin, w szczególności poprzez blokowanie transportu żywności.

21.12.2018

15.

Min Aung Hlaing

Data urodzenia: 3 lipca 1956 r.

Miejsce urodzenia: Tawè, Mjanma/Birma

Obywatelstwo: Mjanmy

Krajowy numer identyfikacyjny: 12/SAKHANA(N)020199

Płeć: mężczyzna

Min Aung Hlaing jest od 2011 r. głównodowodzącym sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest przewodniczącym Krajowej Rady Administracji Publicznej i członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. W dniu 1 sierpnia 2021 r. Min Aung Hlaing ogłosił się „premierem”. W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie/Birmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. Ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. W dniu 31 stycznia 2022 r., na wniosek Mina Aunga Hlainga, Krajowa Rada Bezpieczeństwa i Obrony formalnie przedłużyła obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r.

Koncentrując całą władzę i jako przewodniczący Krajowej Rady Administracji Publicznej, głównodowodzący Min Aung Hlaing jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego naruszania praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Jako przewodniczący Krajowej Rady Administracji Publicznej głównodowodzący Min Aung Hlaing jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

W 2018 r. ONZ oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne naruszenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznają, że wiele z tych naruszeń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Jako głównodowodzący Tatmadaw od 2011 r. Min Aung Hlaing jest bezpośrednio odpowiedzialny za te poważne naruszenia i nadużycia dotykające ludność Rohingja.

22.3.2021

16.

Myint Swe

Data urodzenia: 24 maja 1951 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał broni Myint Swe jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i był powołanym przez Tatmadaw wiceprezydentem do dnia 1 lutego 2021 r. Tego dnia Myint Swe wziął udział, wraz z innymi członkami Tatmadaw, w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Przeprowadzenie tego posiedzenia było niezgodne z konstytucją, gdyż nie wzięli w nim udziału cywilni członkowie Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Podczas tego posiedzenia Myint Swe został ogłoszony pełniącym obowiązki prezydenta. Myint Swe ogłosił następnie stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej starszemu generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. Procedura ogłoszenia stanu wyjątkowego była nielegalna, gdyż zgodnie z konstytucją tylko prezydent jest władny ogłosić taki stan. W dniu 31 stycznia 2022 r. Myint Swe zatwierdził przedłużenie obowiązywania stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r.

Przyjmując funkcję pełniącego obowiązki prezydenta i przekazując władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił zbrojnych, Myint Swe przyczynił się do obalenia demokratycznie wybranego rządu. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

22.3.2021

17.

Soe Win

Data urodzenia: 1 marca 1960 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Soe Win jest od 2011 r. zastępcą głównodowodzącego sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Administracji Publicznej i członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. Soe Win uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r.

Jako wiceprzewodniczący Krajowej Rady Administracji Publicznej, zastępca głównodowodzącego Soe Win jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego naruszania praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu.

Jako wiceprzewodniczący Krajowej Rady Administracji Publicznej zastępca głównodowodzącego Soe Win jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

W 2018 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne naruszenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznają, że wiele z tych naruszeń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Jako zastępca głównodowodzącego Tatmadaw od 2011 r. Soe Win jest odpowiedzialny za te poważne naruszenia i nadużycia dotykające ludność Rohingja.

18.

Sein Win

Data urodzenia: 24 lipca 1956 r.;

Miejsce urodzenia: Pyin U Lwin, Mjanma/Birma;

Obywatelstwo: Mjanmy;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Sein Win jest członkiem Tatmadaw i byłym ministrem obrony (od dnia 24 sierpnia 2015 r. do dnia 1 lutego 2021 r.). Od lutego 2021 r. jest przewodniczącym Związku Weteranów Mjanmy (był nim co najmniej do września 2022 r.).

W dniu 1 lutego 2021 r. wziął udział, wraz z pozostałymi członkami Tatmadaw, w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Przeprowadzenie tego posiedzenia było niezgodne z konstytucją, gdyż nie wzięli w nim udziału cywilni członkowie Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Podczas tego posiedzenia Myint Swe został ogłoszony pełniącym obowiązki prezydenta. Myint Swe ogłosił następnie stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej Minowi Aungowi Hlaingowi. Procedura ogłoszenia stanu wyjątkowego była nielegalna, gdyż zgodnie z konstytucją tylko prezydent jest władny ogłosić taki stan.

Uczestnicząc w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony, podczas którego podjęto decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego i o przekazaniu władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej, Sein Win przyczynił się do nieuznania wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenia demokratycznie wybranego rządu. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

W 2018 r. ONZ oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne pogwałcenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznały, że wiele z tych pogwałceń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Jako minister obrony od dnia 24 sierpnia 2015 r. do dnia 1 lutego 2021 r. Sein Win jest odpowiedzialny za te poważne pogwałcenia i naruszenia dotykające ludność Rohingja.

22.3.2021

19.

Thein Soe

(alias U Thein Soe)

Data urodzenia: 23 stycznia 1952 r.

Miejsce urodzenia: Kani, Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: Mjanmy

Thein Soe został w dniu 2 lutego 2021 r. mianowany przewodniczącym Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako przewodniczący Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, Thein Soe został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

22.3.2021

20.

Mya Tun Oo

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 4.5.1961 lub 5.5.1961;

Płeć: mężczyzna

Generał Mya Tun Oo jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Był ministrem obrony od 1 lutego 2021 r. do 3 sierpnia 2023 r., jest też członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. W dniu 1 lutego 2023 r. został także powołany na stanowisko wicepremiera. Od 1 sierpnia 2023 r. pełni również funkcję ministra transportu i łączności. Sprawuje również pieczę nad innymi kontrolowanymi przez juntę organami nadzorczymi związanymi z inwestycjami zagranicznymi i handlem zagranicznym.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. Mya Tun Oo uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r. Jako członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony oraz Państwowej Rady Administracyjnej generał Mya Tun Oo jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej generał Mya Tun Oo jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka. Ponadto, jako były minister obrony, Mya Tun Oo ponosi odpowiedzialność za ataki sił zbrojnych w dniu 25 grudnia 2021 r. w stanie Kaja, w których zginęło ponad 30 osób, w tym dzieci i personel humanitarny, oraz za masowe zabójstwa i tortury ludności cywilnej na całym terytorium Mjanmy. W swojej poprzedniej roli, jako minister obrony Mya Tun Oo był też odpowiedzialny za bombardowania, naloty i inne akty przemocy na dużą skalę przeprowadzone przez siły zbrojne Mjanmy w 2022 r. Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

W 2018 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne pogwałcenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznały, że wiele z tych pogwałceń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Od sierpnia 2016 r. do czasu mianowania ministrem obrony Mya Tun Oo był szefem połączonych sztabów sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), numerem trzy w Tatmadaw. Jako szef sztabu nadzorował operacje wojskowe prowadzone w stanie Arakan i koordynował różne rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska lądowe, marynarkę wojenną i siły powietrzne oraz stosowanie artylerii. Jest zatem odpowiedzialny za te poważne naruszenia i nadużycia dotykające ludność Rohingja.

22.3.2021

21.

Dwe Aung Lin

Data urodzenia:

31 maja 1962 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał broni Dwe Aung Lin jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i sekretarzem Krajowej Rady Administracji Publicznej.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Generał broni Dwe Aung Lin został mianowany sekretarzem Krajowej Rady Administracji Publicznej w dniu 2 lutego 2021 r. i wydawał rozkazy w imieniu Rady. Między innymi zarządził usunięcie z biur osób mianowanych przez legalnie wybrany rząd oraz zmienił skład komisji wyborczej Mjanmy.

Jako członek i sekretarz Krajowej Rady Administracji Publicznej generał broni Dwe Aung Lin jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego naruszania praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu.

Jako członek i sekretarz Krajowej Rady Administracji Publicznej generał broni Dwe Aung Lin jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

22.3.2021

22.

Ye Win Oo

Data urodzenia: 21 lutego 1966 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał broni Ye Win Oo jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i współsekretarzem Krajowej Rady Administracji Publicznej.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Generał broni Ye Win Oo został mianowany współsekretarzem Krajowej Rady Administracji Publicznej w dniu 2 lutego 2021 r. Jako członek i współsekretarz Krajowej Rady Administracji Publicznej generał broni Ye Win Oo jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły bezpieczeństwa Mjanmy i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego naruszania praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu.

Jako członek i współsekretarz Krajowej Rady Administracji Publicznej generał broni Ye Win Oo jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

22.3.2021

23.

Maung Maung Kyaw

Data urodzenia: 23 lipca 1964 r.;

Obywatelstwo: Mjanmy;

Płeć: mężczyzna

Generał Maung Maung Kyaw jest byłym członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Przeszedł w stan spoczynku w styczniu 2022 r. Do lutego 2023 r. był członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Wcześniej, od 2018 r. do stycznia 2022 r., pełnił funkcję głównodowodzącego sił powietrznych Mjanmy. W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej generał Maung Maung Kyaw jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Jako były członek Państwowej Rady Administracyjnej generał Maung Maung Kyaw był bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka. Ponadto, pełniąc poprzednią funkcję szefa sił powietrznych Mjanmy, był on bezpośrednio odpowiedzialny za ataki bombowe w stanie Kaja w grudniu 2021 r., które były wymierzone w ludność cywilną i spowodowały wiele ofiar śmiertelnych. Jest zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka.

22.3.2021

24.

Moe Myint Tun

Data urodzenia: 24 maja 1968 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał broni Moe Myint Tun jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej, generał broni Moe Myint Tun jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego naruszania praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej generał broni Moe Myint Tun jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

W 2018 r. ONZ oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne naruszenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznają, że wiele z tych naruszeń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Generał broni Moe Myint Tun służył jako dowódca biura operacji specjalnych nr 6 i do 2019 r. był szefem sztabu (wojska lądowe) sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Na tym stanowisku nadzorował operacje w stanie Arakan. Jest zatem odpowiedzialny za te poważne naruszenia i nadużycia dotykające ludność Rohingja.

22.3.2021

25.

Than Hlaing

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1965;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Than Hlaing jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). W dniu 2 lutego 2021 r. został mianowany wiceministrem spraw wewnętrznych i komendantem głównym policji; zrezygnował z tych stanowisk w dniu 5 maja 2022 r.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Mianowany przez Państwową Radę Administracyjną, generał broni Than Hlaing był zaangażowany w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

Ponadto siły policyjne pod kierownictwem generała broni Than Hlainga dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. W swojej poprzedniej roli, jako były wiceminister spraw wewnętrznych i komendant główny policji generał broni Than Hlaing był bezpośrednio odpowiedzialny za podejmowanie decyzji dotyczących strategii represji i brutalnych działań policji wobec uczestników pokojowych demonstracji, a zatem jest odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

22.3.2021

26.

Mahn Nyein Maung

(alias P'do, Phado Man Nyein Maung)

Członek Państwowej Rady Administracyjnej;

Data urodzenia: ok. 1947 r.;

Miejsce urodzenia: Maungdaw, Mjanma;

Obywatelstwo: Mjanmy;

Płeć: mężczyzna

Mahn Nyein Maung jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Mahn Nyein Maung jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym prawo dostępu do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Państwowej Rady Administracyjnej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego pogwałcenia praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu, oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej Mahn Nyein Maung jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021

27.

THEIN Nyunt

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 26.12.1944;

Miejsce urodzenia: Kawkareik (stan Karen), Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Nr dokumentu tożsamości: 12/THAGAKA (NAING)012432;

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; przewodniczący Nowej Partii Narodowej Demokracji (NNDP)

Thein Nyunt jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Thein Nyunt jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Thein Nyunt jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021

28.

KHIN Maung Swe

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 24.7.1942;

Miejsce urodzenia: Ngagataung, dystrykt Pathein, Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; przewodniczący partii Narodowych Sił Demokratycznych (NDF)

Khin Maung Swe jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Khin Maung Swe jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Khin Maung Swe jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021

29.

AYE Nu Sein

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 24.3.1957;

Miejsce urodzenia: Sittwe, stan Rakhine, Mjanma/Birma;

Płeć: kobieta

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; wiceprzewodnicząca Partii Narodowej Arakanu

Aye Nu Sein jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Aye Nu Sein jest bezpośrednio zaangażowana w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialna za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialna za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Aye Nu Sein jest bezpośrednio odpowiedzialna za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021

30.

Jeng Phang Naw Htaung

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; Minister do spraw etnicznych

Jeng Phang Naw Htaung jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej. Od dnia 1 lutego 2023 r. pełni również funkcję ministra Związku do spraw etnicznych.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i minister do spraw etnicznych Jeng Phang Naw Htaung jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto Państwowa Rada Administracyjna podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i minister do spraw etnicznych Jeng Phang Naw Htaung jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021

31.

Maung Ha

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej; członek centralnego organu doradczego Państwowej Rady Administracyjnej

Maung Ha jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Maung Ha jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, w których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Maung Ha jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021

32.

Sai Long Hseng

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 18.4.1947;

Miejsce urodzenia: Kengtung, Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Karta weryfikacji obywatelstwa: Katana (Naing) 0052495;

Nr krajowej karty rejestracyjnej: 13/KATANA (N)-005249;

Funkcja: Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Sai Long Hseng jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Sai Long Hseng jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Sai Long Hseng jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021

33.

Saw Daniel

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 25.11.1957;

Miejsce urodzenia: Loikaw (stan Kayah), Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej

Saw Daniel jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Saw Daniel jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Saw Daniel jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021

34.

Dr Banyar Aung Moe

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 14.8.1947;

Płeć: mężczyzna;

Nr krajowego dokumentu tożsamości: 10RAMANAN202348

Funkcja: Członek Państwowej Rady Administracyjnej

Banyar Aung Moe jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Banyar Aung Moe jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i jej centralnego organu doradczego Banyar Aung Moe jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne pogwałcenia praw człowieka.

19.4.2021

35.

U Chit Naing

(alias: Sate Pyin Nyar)

Data urodzenia: grudzień 1948 r.;

Miejsce urodzenia: wioska Kyee Nee, powiat Chauk, region Magwe, Mjanma/Birma;

Obywatelstwo: Mjanmy;

Płeć: mężczyzna;

Adres: 150, Yadanar Street, Yadanar Housing (near Tine Yin Thar Village), Tharkayta Township, Yangon, Myanmar

U Chit Naing był ministrem rządu Związku kierującym Biurem Rządu Związku od dnia 1 sierpnia 2021 r. do dnia 18 sierpnia 2022 r. Od dnia 2 lutego 2021 r. do dnia 31 lipca 2021 r. był ministrem informacji. Został mianowany przewodniczącym Państwowej Rady Administracyjnej, która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie. Jako minister informacji był odpowiedzialny za media państwowe (MWD, MRTV, Myanmar Alin, gazety Kyemon i Global New Light of Myanmar, jak również agencje informacyjne Myanmar News Agency (MNA) i Myanmar Digital News), a tym samym za nadawanie i publikowanie oficjalnych wiadomości. Podczas gdy pełnił funkcję ministra informacji w gazetach pojawiło się wiele artykułów sprzyjających wojsku, a zatem jest on odpowiedzialny za działalność propagandową junty i rozpowszechnianie dezinformacji za pośrednictwem mediów państwowych, których relacje są niedokładne. Jest bezpośrednio odpowiedzialny za decyzje, które doprowadziły do represji wobec birmańskich mediów. Chodzi m.in. o wytyczne, w których zakazano niezależnym mediom stosowania wyrazów »zamach«, »reżim wojskowy« i »junta«, i które doprowadziły do zawieszenia działalności pięciu lokalnych serwisów informacyjnych w kraju. Jego działania, polityki i działalność jako członka rządu na poprzednich stanowiskach podważyły demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

19.4.2021

36.

Soe Htut

Data urodzenia: 29 marca 1960 r.

Miejsce urodzenia: Mandalaj, Mjanma/Birma

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał broni Soe Htut jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest również członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej, której przewodzi głównodowodzący Min Aung Hlaing.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

W dniu 1 lutego 2021 r. Soe Htut został mianowany ministrem spraw wewnętrznych. Soe Htut uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r. Jego działania i polityki – poprzez tę decyzję oraz jako członka Krajowej Rady Administracji Publicznej – podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Minister spraw wewnętrznych odpowiada za policję, straż pożarną i administrację penitencjarną Mjanmy. Do zadań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych należą bezpieczeństwo państwa oraz porządek publiczny. Z racji swojej funkcji generał broni Soe Htut jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka popełnione przez policję Mjanmy od czasu wojskowego zamachu stanu w dniu 1 lutego 2021 r., w tym zabójstwa cywilów i nieuzbrojonych demonstrantów, naruszenia wolności zrzeszania się i pokojowego zgromadzania się, arbitralne aresztowania i zatrzymania przywódców opozycji i pokojowych demonstrantów oraz naruszenia wolności wypowiedzi.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej generał broni Soe Htut jest ponadto bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem odpowiada za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponosi również bezpośrednią odpowiedzialność za represyjne decyzje podejmowane przez Krajową Radę Administracji Publicznej, w tym za przepisy naruszające prawa człowieka i ograniczające wolności obywateli Mjanmy, a także za poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez siły bezpieczeństwa Mjanmy.

21.6.2021

37.

Tun Tun, Naung

(alias Tun Tun Naing; alias Htun Htun Naung)

Data urodzenia: 30 kwietnia 1963 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał broni Tun Tun Naung jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw); wcześniej pełnił funkcje dowódcze. Jest ministrem ds. granic i członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. W 2013 r. Tun Tun Naung był dowódcą sił północy i sprawował nadzór nad konfliktem między wojskiem Birmy a Armią Niepodległości Kaczinu. W tym konflikcie oddziały Mjanmy pod dowództwem Tun Tun Naunga dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego. W 2017 r. Tun Tun Naung był dowódcą 1. Biura Operacji Specjalnych. Pod jego dowództwem żołnierze dopuszczali się aktów okrucieństwa i poważnych naruszeń praw człowieka wobec mniejszości etnicznych w stanie Arakan podczas czystek na ludności Rohingja. Działania te rozpoczęły się w dniu 25 sierpnia 2017 r. i obejmowały arbitralne zabójstwa, znęcanie fizyczne, tortury, przemoc seksualną i zatrzymania ludności Rohingja. Jako dowódca w latach 2013 i 2017 Tun Tun Naung odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. Podczas tych wydarzeń w dniu 1 lutego 2021 r. Tun Tun Naung przyjął stanowisko ministra ds. granic w rządzie Unii, a tym samym stanowisko w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony. Tun Tun Naung uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r. Poprzez tę decyzję oraz jako członek rządu Unii i minister ds. granic Tun Tun Naung odpowiada za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie oraz za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności kraju.

21.6.2021

38.

Win Shein

(alias U Win Shein)

Data urodzenia: 31 lipca 1957 r.;

Miejsce urodzenia: Mandalaj, Mjanma/Birma;

Obywatelstwo: Mjanmy;

Płeć: mężczyzna;

Nr paszportu: DM001478 (Mjanma/Birma), data wydania 10 września 2012 r., wygasa 9 września 2022 r.;

Krajowy dowód tożsamości: 12DAGANA011336

Win Shein jest wicepremierem od dnia 1 lutego 2023 r. oraz ministrem planowania i finansów w rządzie Związku od dnia 1 lutego 2021 r., powołanym przez głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie Minowi Aungowi Hlaingowi.

Przyjmując nominację na stanowisko ministra planowania i finansów oraz wicepremiera w rządzie Związku, a także ze względu na swoją ważną rolę w polityce gospodarczej reżimu, Win Shein jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

21.6.2021

39.

Khin Maung Yi (alias Khin Maung Yee; alias U Khin Maung Yi)

Data urodzenia: 15 lutego 1965 r.

Miejsce urodzenia: Rangun, Mjanma

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Pułkownik Khin Maung Yi jest urzędującym ministrem zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Podczas kadencji demokratycznie wybranego rządu był stałym sekretarzem w tym ministerstwie.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

W dniu 2 lutego 2021 r. Państwowa Rada Administracji Publicznej pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga mianowała pułkownika Khina Maunga Yi ministrem zasobów naturalnych i ochrony środowiska.

21.6.2021

Zgodnie z prawem birmańskim Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska jest jedynym organem odpowiedzialnym za zarządzanie eksploatacją zasobów naturalnych Mjanmy i odgrywa kluczową rolę w eksploatacji takich zasobów jak na przykład kamienie szlachetne, perły i inne zasoby mineralne oraz lasy, a także w handlu tymi zasobami. Pod jego kierownictwem Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska kontroluje przedsiębiorstwa Myanmar Pearl Enterprise (MPE), Myanmar Gems Enterprise (MGE) i Myanmar Timber Enterprise (MTE), którym przysługują wyłączne prawa do produkcji i handlu zasobami w dziedzinach wchodzących w zakres ich kompetencji.

Przyjmując swoją nominację na stanowisko ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska, a także ze względu na swoją rolę w eksploatacji zasobów naturalnych Mjanmy Khin Maung Yi przyczynia się do finansowania reżimu wojskowego, a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

40.

Tin Aung San

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 16.10.1960;

Płeć: mężczyzna;

Nr krajowego dokumentu tożsamości: 12/La Ma Na (N) 89 489

Admirał Tin Aung San jest głównodowodzącym marynarki wojennej Mjanmy. Od dnia 3 lutego 2021 r. pełni również funkcję ministra transportu i łączności. Od 1 lutego 2023 r. jest wicepremierem, a od 3 sierpnia 2023 r. jest ministrem obrony. Jest członkiem Państwowej Rady Administracyjnej.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako minister transportu i łączności w rządzie był odpowiedzialny za łączność i sieci, a zatem podejmował decyzje i wdrażał politykę wpływającą na swobodę dostępu do danych w internecie. Podczas sprawowania przez niego urzędu miały miejsce liczne przypadki wyłączania i celowego spowalniania internetu, a także nakazywania dostawcom wyłączania dostępu do sieci Facebookowi, Twitterowi i Instagramowi. W styczniu 2022 r. rozesłano nowy projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie, który umożliwia nadużywanie technologii inwigilacji do śledzenia osób fizycznych i podejmowania wymierzonych przeciwko nim działań, a tym samym do ograniczania ich wolności wypowiedzi i dostępu do informacji. Jest on zatem bezpośrednio odpowiedzialny za ograniczanie wolności prasy i dostępu do informacji w internecie, a także za naruszanie prawa do prywatności obywateli Mjanmy. W ten sposób podważał on demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Jako członek Państwowej Rady Administracyjnej i minister obrony Tin Aung San jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwa – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem odpowiada za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponosi również bezpośrednią odpowiedzialność za represyjne decyzje podejmowane przez Państwową Radę Administracyjną, w tym za przepisy naruszające prawa człowieka i ograniczające wolności obywateli Mjanmy, a także za poważne pogwałcenia praw człowieka popełniane przez siły bezpieczeństwa Mjanmy.

21.6.2021

41.

Thida Oo

alias Daw Thida Oo

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: kobieta

Thida Oo jest prokurator generalną Związku Myanmar od dnia 2 lutego 2021 r., kiedy została mianowana przez głównodowodzącego Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), Mina Aunga Hlainga. Jest członkiem Komisji Inwestycyjnej Mjanmy.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy, przekazując władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Państwową Radę Administracyjną w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. W lipcu 2022 r. Thida Oo uczestniczyła w sprawie wniesionej do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), a w swoich zeznaniach zaprzeczyła zarzutom ludobójstwa na ludności Rohingja i stanęła w obronie junty.

Thida Oo od samego początku należy do rządu powstałego w wyniku zamachu stanu, wykorzystując uprawnienia przyznane ustawą o prokuratorze generalnym Związku z 2010 r. do celów procesów sądowych o podłożu politycznym i arbitralnych zatrzymań będących konsekwencją tych procesów oraz systemowo umożliwiając reżimowi wojskowemu popełnianie nadużyć. Jest tym samym zaangażowana w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.6.2021

42.

Aung Lin Tun

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Aung Lin Tun jest członkiem Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i pełni funkcję wiceministra obrony.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

21.6.2021

W dniu 11 maja 2021 r. Państwowa Rada Administracji Publicznej, pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, mianowała generała dywizji Aunga Lina Tuna wiceministrem obrony. Przed tym awansem pracował w Biurze Naczelnego Dowódcy Armii i uczestniczył we wszystkich represyjnych działaniach podejmowanych przez Państwową Radę Administracji Publicznej i Tatmadaw od czasu zamachu stanu.

Jako wiceminister obrony generał dywizji Aung Lin Tun jest zaangażowany w polityki i działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności kraju. Ponadto, jako członek reżimu wojskowego, generał dywizji Aung Lin Tun jest bezpośrednio odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka popełnione przez siły bezpieczeństwa wobec pokojowych demonstrantów.

43.

Zaw Min Tun

Miejsce urodzenia: Yenankyaung, Mjanma

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał brygady Zaw Min Tun jest szefem Działu Prasowego Państwowej Rady Administracji Publicznej i wiceministrem informacji. Poprzednio pełnił funkcję szefa Wydziału Prawdziwych Informacji Tatmadaw.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

W dniu 5 lutego 2021 r. Państwowa Rada Administracji Publicznej pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga mianowała go szefem swojego Działu Prasowego, a w dniu 7 lutego 2021 r. – wiceministrem informacji.

Jako rzecznik Państwowej Rady Administracji Publicznej generał brygady Zaw Min Tun przewodniczył wszystkim konferencjom prasowym Rady, których celem od czasu zamachu stanu jest rozpowszechnianie i uzasadnianie komunikatów Rady na temat zamachu stanu i działań junty.

21.6.2021

Jako wiceminister informacji jest bezpośrednio odpowiedzialny za media państwowe, a tym samym za nadawanie i publikowanie oficjalnych wiadomości. Od czasu powołania Chita Nainga na stanowisko ministra informacji i mianowania Zawa Mina Tunga jego zastępcą gazety pełne są artykułów popierających wojsko. Zaw Min Tun jest zatem odpowiedzialny za propagandę junty i rozpowszechnianie dezinformacji w państwowych mediach, które nie przekazują wiadomości w sposób rzetelny. Jest także bezpośrednio odpowiedzialny za decyzje, które doprowadziły do zastosowania represyjnych środków wobec mediów Mjanmy. Chodzi między innymi o wytyczne, w których zakazano niezależnym mediom używania słów „zamach stanu”, „reżim wojskowy” i ”junta” i które doprowadziły do zawieszenia działalności pięciu lokalnych serwisów informacyjnych w kraju oraz do aresztowań krajowych i zagranicznych dziennikarzy. W swoich wypowiedziach publicznie wspiera wojskowy zamach stanu. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji w Mjanmie/Birmie poprzez ograniczanie wolności prasy i dostępu do informacji zarówno w internecie, jak i poza nim.

Jako członek Państwowej Rady Administracji Publicznej i rządu junty generał brygady Zaw Min Tun jest zaangażowany w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy, oraz wspiera takie działania i polityki.

44.

Aung Naing Oo

Data urodzenia: 13 października 1962 r. lub 9 czerwca 1969 r.;

Obywatelstwo: Mjanmy/Birmy;

Miejsce urodzenia: Kyaukse, Mandalaj, Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Adres L 103, Kenyeikthar Lane 6, FMI city, Yangon, Myanmar/Burma;

Nr paszportu: DM002656;

Krajowy dowód tożsamości: 7/PaKhaNa (Naing) 13345; 5/SaKaNa (Naing) 017289

Od dnia 19 sierpnia 2022 r. Aung Naing Oo jest ministrem handlu. Od dnia 2 lutego 2021 r. do dnia 18 sierpnia 2022 r. był ministrem ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą. Został mianowany przez Państwową Radę Administracyjną, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. Jako minister ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą odpowiadał za ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej i inwestycji w Mjanmie/Birmie i tym samym przyczynia się do zabezpieczenia potrzeb finansowych reżimu wojskowego. W swoich oświadczeniach i czynach publicznie popierał zamach stanu i reżim wojskowy, m.in. stwierdzając, że międzynarodowe media wyolbrzymiły kryzys, i przekonując, że ruch nieposłuszeństwa obywatelskiego upada. Dodatkowo zabronił szefom zagranicznych firm telekomunikacyjnych opuszczania kraju bez pozwolenia i w lutym 2021 r. zwolnił z ministerstwa urzędników służby cywilnej, którzy brali udział w protestach. A zatem jego działania, polityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, jest on również zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022

45.

Charlie Than

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia: 1950 r.

Płeć: mężczyzna

Adres: Room No (23), Building No (25), Palm Village Villa, Yankin Yanshin Street, Yangon, Myanmar/Burma

Od dnia 22 maja 2021 r. Charlie Than jest ministrem przemysłu. Został mianowany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

W swoich oświadczeniach i czynach publicznie popierał zamach stanu i reżim wojskowy. Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. Jako minister przemysłu sprawuje kontrolę nad państwowymi fabrykami i tym samym przyczynia do zabezpieczenia potrzeb finansowych reżimu wojskowego. A zatem jego, czyny, programy i działania podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, jest on również zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022

46.

Thet Thet Khine

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 19.8.1967;

Miejsce urodzenia: Mogok, Mjanma/Birma;

Płeć: kobieta;

Adres:127 A Dhamazadei Road, Kamayut, Yangon, Myanmar/Birma;

Numer paszportu: MB132403 (Mjanma/Birma) data wydania: 7.5.2015, data ważności: 6.5.2020;

Nr krajowego dokumentu tożsamości: 9MAKANAN034200

Thet Thet Khine był ministrem spraw socjalnych, pomocy humanitarnej i przesiedleń od 4 lutego 2021 r. do 3 sierpnia 2023 r., a od 3 sierpnia 2023 r. jest ministrem ds. hoteli i turystyki. Została mianowana przez Państwową Radę Administracyjną, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

Wielokrotnie publicznie popierała zamach stanu. Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. W swoich oświadczeniach i czynach publicznie popierała zamach stanu i reżim wojskowy, m.in. stwierdzając, że siły wojskowe dokonały zamachu stanu w odpowiedzi na oszustwo wyborcze. Ponadto zaprzeczała, że siły wojskowe dopuściły się ludobójstwa wobec ludności Rohingja.

Jest tym samym zaangażowana w działania i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy, oraz je wspiera.

21.2.2022

47.

Maung Maung Ohn (alias U Maung Maung Ohn)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Od dnia 1 sierpnia 2021 r. Maung Maung Ohn jest ministrem informacji. Został mianowany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju. Wcześniej pełnił funkcję ministra hotelarstwa i turystyki po mianowaniu w dniu 7 lutego 2021 r.

Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. Jako minister informacji sprawuje kontrolę nad mediami państwowymi (MWD, MRTV, Myanmar Alin, gazetami Kyemon i Global New Light of Myanmar oraz agencjami informacyjnymi Myanmar News Agency (MNA) i Myanmar Digital News), a tym samym kontroluje nadawanie i publikowanie oficjalnych wiadomości. Po wojskowym zamachu stanu kontynuował i dalej wzmacniał represyjną politykę, zwłaszcza poprzez zmianę ustawy o telewizji i radiofonii, wprowadzenie dodatkowych ograniczeń wolności wypowiedzi i wolności prasy, m.in. poprzez ograniczenie dostępu do internetu, penalizację dziennikarstwa i więzienie dziennikarzy. Dodatkowo polecił członkom mjanmańskiej Rady ds. Mediów, która jest niezależnym organem, realizację celów rządu.

A zatem jego, czyny, programy i działania podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, jest on również zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022

48.

Shwe Kyein (alias U Shwe Kyein)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Od dnia 30 marca 2021 r. Shwe Kyein jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie/Birmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej U Shwe Kyein jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się.

Od dnia 1 lutego 2021 r. siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują aktów poważnego naruszania praw człowieka: popełniają zabójstwa cywilów i nieuzbrojonych demonstrantów, przesiedlają setki tysięcy ludzi, palą, torturują i zabijają cywilów oraz odmawiają równego dostępu do pomocy humanitarnej. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej ograniczyły wolność zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez blokowanie dostępu do internetu oraz arbitralne aresztowania, zatrzymania i wyroki skazujące przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, dając siłom wojskowym pełną władzę w określonych obszarach, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, pozbawieni prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, na których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej U Shwe Kyein jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

21.2.2022

49.

Aung Moe Myint (alias U Aung Moe Myint)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 23 lutego 2021 r. Aung Moe Myint został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, a także wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, Aung Moe Myint został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

50.

Than Tun (alias U Than Tun)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 2 lutego 2021 r. Than Tun został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Than Tun został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

51.

Aung Lwin Oo (alias U Aung Lwin OO)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 23 lutego 2021 r. Aung Lwin Oo został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Aung Lwin Oo został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

52.

Aung Saw Win (alias U Aung Saw Win)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 2 lutego 2021 r. Aung Saw Win został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Aung Saw Win został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

53.

Than Win

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 2 lutego 2021 r. Than Win został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, wniesienie oskarżenia wobec 16 osób, o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów a także represje wobec byłych członków tej komisji, Than Win został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

54.

Saw Ba Hline (alias U Saw Ba Hline)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 9 lutego 2021 r. Saw Ba Hline został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Saw Ba Hline został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

55.

Soe Oo (alias U Soe OO)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 9 lutego 2021 r. Soe Oo został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia wobec 16 osób, o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów a także represje wobec byłych członków tej komisji, Soe Oo został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

56.

Than Soe (alias U Than Soe)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Than Soe został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Than Soe został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

57.

Bran Shaung (alias U Bran Shaung)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Bran Shaung został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Bran Shaung został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

58.

Myint Oo (alias U Myint Oo)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Myint Oo został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Myint Oo został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

59.

Khin Maung Oo (alias U Khin Maung Oo)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Khin Maung Oo został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Khin Maung Oo został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

60.

Nu Mya Zan

(alias Daw Nu Mya Zan, Daw Nu Mara Zan)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: kobieta

W dniu 26 lutego 2021 r. Nu Mya Zan została mianowana członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Nu Mya Zan została bezpośrednio zaangażowana w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

W dniu 2 lutego 2023 r. Nu Mya Zan została mianowana wiceministrem ds. religii i kultury. Jako wiceminister wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Nu Mya Zan jest zatem odpowiedzialna za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie i wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022

61.

Myint Thein (alias U Myint Thein)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Myint Thein został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Myint Thein został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

62.

Ba Maung (alias Dr Ba Maung)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

W dniu 26 lutego 2021 r. Ba Maung został mianowany członkiem Związkowej Komisji Wyborczej. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw oraz wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, a także represje wobec byłych członków tej komisji, Ba Maung został bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

63.

Tayza Kyaw (alias U Tayza Kyaw)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

U Tayza Kyaw jest członkiem Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i pełni różne funkcje wysokiego szczebla, w tym szefa północnego dowództwa i dowódcy biura operacji specjalnych nr 1 (BSO 1). Od dnia 1 stycznia 2024 r. jest dowódcą biura operacji specjalnych nr 3 (BSO 3), które jest odpowiedzialne za operacje zachodniego regionalnego dowództwa wojskowego i południowego regionalnego dowództwa wojskowego.

Przed zamachem stanu z dnia 1 lutego 2021 r. U Tayza Kyaw nadzorował operacje wojskowe w stanie Kaczin, podczas których dopuszczano się nadmiernego stosowania siły wobec mniejszości etnicznych i masowej przemocy prowadzącej do łamania praw ludności cywilnej i jej przymusowego przesiedlania.

Od lutego 2021 r. U Tayza Kyaw nadzorował BSO 1, które przeprowadziło kilka operacji wojskowych na dużą skalę, w ścisłej współpracy z U Thanem Hlaingiem, którego odpowiedzialność za akty nadmiernej przemocy i łamania praw człowieka została dowiedziona. Przy przygotowaniu, a następnie rozpoczęciu »operacji oczyszczania« w regionach Sagaing i Magwe w ramach BSO 1 szczególnie często dochodziło do nadmiernego użycia siły i do przemocy ze względu na płeć.

Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie oraz za uczestnictwo w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022

64.

Ni Lin Aung

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Ni Lin Aung służy we wschodnim dowództwie centralnym od sierpnia 2022 r. Jest byłym dowódcą wschodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jurysdykcja wschodniego dowództwa obejmuje stan Kaja. W ataku w dniu 24 grudnia 2021 r. niedaleko wioski Moso w powiecie Phruso, stan Karenni (Kaja), zginęło co najmniej 35 osób, w tym cywile, dzieci i dwóch pracowników pomocy humanitarnej organizacji pozarządowej Save the Children. Za ten atak odpowiedzialny jest Tatmadaw. Jako szef wschodniego dowództwa generał dywizji (poprzednio generał brygady) Ni Lin Aung bezpośrednio dowodził jednostkami w stanie Kaja, w tym jednostkami odpowiedzialnymi za dokonanie tego masowego mordu.

W dniu 21 lipca 2023 r. generał dywizji Ni Lin Aung został mianowany wiceministrem spraw wewnętrznych i pełnił również funkcję komendanta głównego policji. Jako wiceminister wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Generał dywizji Ni Lin Aung jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie oraz za poważne naruszenia praw człowieka i angażowanie się w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022

65.

Aung Zaw Aye

(alias U Aung Zaw Aye)

Obywatelstwo: Mjanmy/Birmy;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Aung Zaw Aye jest głównym ministrem stanu Szan od lutego 2023 r. Jest byłym szefem biura operacji specjalnych nr 2 sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw).

W wojskowym ataku w dniu 24 grudnia 2021 r. niedaleko wioski Moso w powiecie Phruso, stan Karenni (Kaja), zginęło co najmniej 35 osób, w tym cywile, dzieci i dwóch pracowników pomocy humanitarnej organizacji pozarządowej Save the Children. Za ten atak odpowiedzialny jest Tatmadaw. Jako szef biura operacji specjalnych nr 2 generał broni Aung Zaw Aye kierował dowództwem wschodnim, które bezpośrednio dowodzi jednostkami wojskowymi działającymi w stanie Kaja, w tym jednostkami odpowiedzialnymi za dokonanie tego masowego mordu. Generał broni Aung Zaw Aye był zatem odpowiedzialny za poważne pogwałcenia praw człowieka oraz za uczestnictwo w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022

66.

Kan Zaw (alias: Dr Kan Zaw)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 11.10.1954;

Miejsce urodzenia: powiat Salin, region Magwe, Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Od dnia 19 sierpnia 2022 r. Kan Zaw jest ministrem ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą. Został mianowany przez Państwową Radę Administracyjną, której przewodniczącym jest głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy/Birmy Min Aung Hlaing i która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju. Został on wcześniej mianowany przez Państwową Radę Administracyjną audytorem generalnym Związku po zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r.

Jako minister w rządzie wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie. Jako minister ds. inwestycji i stosunków gospodarczych z zagranicą odpowiada za ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej i inwestycji w Mjanmie/Birmie oraz współpracę z partnerami zagranicznymi. Pełniąc tę funkcję, Kan Zaw odgrywa aktywną rolę we wspieraniu starań wojska na rzecz przyciągnięcia inwestycji zagranicznych, przyczyniając się w ten sposób do zabezpieczenia potrzeb finansowych reżimu wojskowego. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie; jest on również zaangażowany w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

Ponadto jest on powiązany z kilkoma osobami zajmującymi wysokie stanowiska w reżimie wojskowym, w tym z głównodowodzącym Minem Aungem Hlaingiem.

8.11.2022

67.

Htun Htun Oo (alias: Tun Tun Oo)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 28.7.1956;

Płeć: mężczyzna

Htun Htun Oo jest prezesem Sądu Najwyższego w Mjanmie/Birmie, co zostało potwierdzone przez głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga w dniu 2 lutego 2021 r., w następstwie zamachu stanu z 1 lutego 2021 r.

Sąd Najwyższy pod przywództwem Htuna Htun Oo był zaangażowany w ściganie demokratycznie wybranych przywódców i opozycjonistów i nie wypełnił swoich obowiązków jako najwyższej jurysdykcji odpowiedzialnej za utrzymanie praworządności i zagwarantowanie niezawisłości sądownictwa. W związku z tym, jako prezes Sądu Najwyższego, Htun Htun Oo jest zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Ponadto, od czasu jego zatwierdzenia na stanowisku prezesa Sądu Najwyższego jest on powiązany z kilkoma osobami zajmującymi wysokie stanowiska w reżimie wojskowym, w tym z głównodowodzącym Minem Aungem Hlaingiem.

8.11.2022

68.

Swe Swe Aung, (alias: Dr. Swe Swe Aung)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1960;

Płeć: kobieta

Swe Swe Aung jest dyrektorem generalnym Departamentu Śledczego w Ministerstwie Sprawiedliwości, mianowanym przez Państwową Radę Administracyjną 31 marca 2022 r.

Departament Śledczy pod przywództwem Swe Swe Aung był zaangażowany w kilka spraw sądowych przeciwko demokratycznie wybranym przywódcom i opozycjonistom, które były prowadzone z pogwałceniem prawa do obrony i prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym w postępowania prowadząc do egzekucji czterech działaczy prodemokratycznych. W związku z tym, jako prezes Sądu Najwyższego, Swe Swe Aung jest zaangażowana w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Ponadto jest ona powiązana z kilkoma osobami w Państwowej Radzie Administracyjnej i osobami oraz przywódcami powołanymi przez wojsko, w tym z głównodowodzącym Minem Aungem Hlaingiem i prokuratorem generalnym dr Thidą Oo.

8.11.2022

69.

Zaw Min (alias: U Zaw Min)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1970;

Płeć: mężczyzna

Zaw Min jest dyrektorem generalnym Departamentu Więziennictwa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, mianowanym przez Państwową Radę Administracyjną 4 lutego 2021 r. Pełniąc tę funkcję, jest odpowiedzialny za zarządzanie więzieniami w Mjanmie/Birmie.

Departament Więziennictwa pod przywództwem Zaw Mina był zaangażowany w kilka przypadków złego zarządzania więzieniami, a zatrzymani byli ofiarami przemocy, pobicia, tortur i innego nieludzkiego traktowania w więzieniach. Ponadto władze więzienne naruszały prawo do obrony osób zatrzymanych. W związku z tym, jako dyrektor generalny Departamentu Więziennictwa, Zaw Min jest zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Ponadto jest on powiązany z kilkoma osobami w Państwowej Radzie Administracyjnej i osobami oraz przywódcami powołanymi przez wojsko, w tym z głównodowodzącym Minem Aungem Hlaingiem i ministrem spraw wewnętrznych generałem broni Soe Htutem.

8.11.2022

70.

U Zaw Lin Aung

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

U Zaw Lin Aung jest byłym wojskowym i zastępcą dyrektora Departamentu Więziennictwa regionu Rangun od końca 2021 r. Ponadto U Zaw Lin Aung kieruje więzieniem w Insein.

Pod jego kierownictwem więźniowie polityczni przetrzymywani w więzieniu w Insein byli ofiarami przemocy, pobicia, tortur i innego nieludzkiego traktowania ze strony personelu więziennego. W związku z tym, jako zastępca dyrektora Departamentu Więziennictwa regionu Rangun, U Zaw Lin Aung jest zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

8.11.2022

71.

U Than Swe

(alias Than Swe)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1957 lub 1965;

Płeć: mężczyzna

U Than Swe jest ministrem spraw zagranicznych Związku od lutego 2023 r. Jako minister wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Jest on zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie i wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

Jest byłym przewodniczącym Komisji Antykorupcyjnej, powołanym przez Państwową Radę Administracyjną od dnia 19 sierpnia 2022 r. do lutego 2023 r.

Komisja Antykorupcyjna, pod ówczesnym przewodnictwem U Thana Swe, realizuje politykę mającą na celu legitymizację wojskowego zamachu stanu, w tym udziału tej komisji w postępowaniach przeciwko demokratycznie wybranym przywódcom, takich jak wniesienie zarzutów o korupcję przeciwko radczyni stanu Daw Aung San Suu Kyi. W związku z tym, jako przewodniczący Komisji Antykorupcyjnej, U Than Swe był zaangażowany w działalność i polityki podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

8.11.2022

72.

Ko Ko Lwin

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1972 lub 1982;

Płeć: mężczyzna

Ko Ko Lwin jest członkiem Związkowej Komisji Wyborczej (UEC), mianowanym przez Państwową Radę Administracyjną 1 kwietnia 2022 r. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, a także wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, Ko Ko Lwin był bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

8.11.2022

73.

Min Min Oo

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1962 lub 1967;

Płeć: mężczyzna

Min Min Oo jest członkiem Związkowej Komisji Wyborczej (UEC), mianowanym przez Państwową Radę Administracyjną 2 maja 2022 r. Przyjmując tę nominację po wojskowym zamachu stanu z 1 lutego 2021 r., i przez swoje działania jako członek Związkowej Komisji Wyborczej, przede wszystkim przez unieważnienie wyników wyborów z listopada 2020 r. bez żadnego potwierdzonego dowodu oszustw, a także wniesienie oskarżenia o oszustwo wyborcze w odniesieniu do tych wyborów, Min Min Oo był bezpośrednio zaangażowany w działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

8.11.2022

74.

Htun Aung

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 1967;

Płeć: mężczyzna

Generał Htun Aung jest głównodowodzącym sił powietrznych Mjanmy/Birmy, mianowanym 12 stycznia 2022 r. przez głównodowodzącego sił zbrojnych Mjanmy/Birmy, generała dywizji Min Aunga Hlainga. Pełniąc tę funkcję, Htun Aung dowodzi siłami powietrznymi w Mjanmie/Birmie i kontroluje je.

Siły powietrzne Mjanmy/Birmy przeprowadziły ataki na cele cywilne w Mjanmie/Birmie, zabijając i raniąc cywilów, w tym dzieci i osoby należące do mniejszości etnicznych i religijnych. Celem były również szkoły, miejsca kultu i placówki publicznej opieki zdrowotnej.

Jako dowódca sił powietrznych Mjanmy/Birmy generał Htun Aung odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

Ponadto generał Htun Aung uczestniczy w zarządzaniu MEHL, konglomeratem będącym własnością wojska, który dostarcza wojsku Mjanmy/Birmy zasoby gospodarcze i materialne umożliwiające jego działalność.

Jest zatem odpowiedzialny za wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

75.

Phone Myat

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Phone Myat jest dowódcą 3 Biura Operacji Specjalnych (BSO 3) sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od kwietnia 2021 r.

Wcześniej pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w okresie od lipca 2020 r. do kwietnia 2021 r., a w okresie od maja 2019 r. do lipca 2020 r. był dowódcą dowództwa zachodniego.

Jako dowódca BSO 3, Phone Myat dowodzi siłami wojskowymi dowództwa południowo-zachodniego (Ayeyarwaddy), dowództwa południowego (Bago i Magway) oraz dowództwa zachodniego (Arakan i Chin) i kontroluje je.

Pod jego dowództwem siły wojskowe dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka, zbrodni i aktów okrucieństwa, w tym zabójstw, ataków na ziemi i z powietrza na ludność cywilną oraz masakr w regionie Magway, w stanie Chin i w regionie Bago.

Jako dowódca BSO 3 Phone Myat jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

76.

Aung Soe

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Aung Soe jest dowódcą 4 Biura Operacji Specjalnych (BSO 4) sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od stycznia 2021 r. Poprzednio był wiceministrem spraw wewnętrznych do marca 2018 r., a następnie szefem 6 Biura Operacji Specjalnych.

Jako dowódca BSO 4, Aung Soe dowodzi siłami wojskowymi Dowództwa Przybrzeżnego w dywizji Tanintharyi oraz dowództwa południowo-wschodniego w Mon i stanie Karen i kontroluje je.

Pod jego dowództwem siły wojskowe dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka, zbrodni i aktów okrucieństwa, w tym zabójstw, ataków na ziemi i z powietrza na ludność cywilną, nielegalnych zatrzymań i stosowania ognia artyleryjskiego. W stanie Kayin/Karen, jednym z regionów pod dowództwem Aung Soe, odnotowano 3 993 brutalne incydenty od czasu zamachu stanu do lipca 2022 r.

Jako dowódca BSO 4 jest on odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

77.

Thet Pon

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał broni Thet Pon jest dowódcą 5 Biura Operacji Specjalnych (BSO 5) sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od czerwca 2020 r. Poprzednio, do 2017 r. był dowódcą dowództwa północno-zachodniego, a w okresie od 2017 r. do czerwca 2020 r. dowódcą regionalnym w Rangunie.

Jako dowódca BSO 5 Thet Pon dowodzi siłami wojskowymi i trybunałami wojskowymi w regionie Rangunu i kontroluje je.

W marcu 2021 r. Państwowa Rada Administracyjna wprowadziła stan wojenny w Mjanmie/Birmie, przekazując władzę wykonawczą i sądowniczą szefom odpowiednich regionalnych dowództw wojskowych. Do lipca 2022 r. trybunały wojskowe w regionie Rangunu skazały na śmierć 119 osób, wiele z nich z przyczyn politycznych, w tym czterech członków opozycji demokratycznej, którzy zostali straceni w regionie Rangunu.

Ponadto 14 marca 2021 r. siły zbrojne w regionie Rangunu popełniły przeciwko pokojowym demonstrantom akty przemocy i zabójstwa, takie jak użycie śmiercionośnej siły podczas protestów przeciw juncie w powiecie Hlaing Tharyar w regionie Rangunu.

Jako dowódca BSO 5 Thet Pon jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

78.

Htein Win

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Htein Win jest dowódcą południowego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw). Jako dowódca regionalny dowodzi siłami wojskowymi w regionach Bago i Magway i kontroluje je.

Siły zbrojne w tych regionach dopuściły się ataków powietrznych, nalotów, podpaleń, licznych zabójstw i wykorzystania żywych tarcz. Region Magway jest szczególnym punktem brutalnych operacji antyopozycyjnych prowadzonych przez wojsko z wykorzystaniem strategii Kill All, Burn All, Loot All (zabić wszystkich, spalić wszystko, splądrować wszystko).

Jako dowódca dowództwa południowego Htein Win jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

79.

Htin Latt Oo

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Htin Latt Oo jest dowódcą zachodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od lipca 2020 r. Jako dowódca regionalny dowodzi siłami wojskowymi w regionach zachodniego Arakanu i Chin i kontroluje je.

Siły zbrojne w tych regionach dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka i zbrodni, w tym nalotów powietrznych, zgwałceń, wykorzystania żywych tarcz, palenia domów, masakr i bezprawnych aresztowań.

Jako dowódca dowództwa zachodniego Htin Latt Oo jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

80.

Than Htike

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna

Wojskowy numer identyfikacyjny: Kyi-28146

Generał brygady Than Htike jest dowódcą północno-zachodniego dowództwa sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od 6 stycznia 2022 r. Jako dowódca regionalny dowodzi siłami wojskowymi w regionie Sagaing i kontroluje je.

Siły wojskowe pod jego dowództwem dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka, nadmiernego użycia siły i brutalnych działań przeciwko ludności cywilnej, w tym ataku wojskowego na szkołę w powiecie Depeyin w regionie Sagaing, zabijając co najmniej 13 osób, w tym 11 dzieci. Od czasu wojskowego zamachu stanu siły wojskowe spaliły ponad 20 000 domów w regionie Sagaing.

Jako dowódca dowództwa południowo-zachodniego Than Htike jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

81.

Nyunt Win Swe

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Generał dywizji Htein Win jest dowódcą regionu Rangunu w siłach zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw) od czerwca 2020 r. Pełniąc tę funkcję, Nyunt Win Swe dowodzi siłami wojskowymi w regionie Rangunu i kontroluje je, a wraz z szefem 5 Biura Operacji Specjalnych, generałem broni Thet Ponem, nadzoruje trybunały wojskowe w regionie Rangunu.

W marcu 2021 r. Krajowa Rada Administracji Publicznej wprowadziła stan wojenny w Mjanmie/Birmie, przekazując władzę wykonawczą i sądowniczą szefom odpowiednich regionalnych dowództw wojskowych. Do lipca 2022 r. trybunały wojskowe w regionie Rangunu skazały na śmierć 119 osób, wiele z nich z przyczyn politycznych, w tym czterech członków opozycji demokratycznej, którzy zostali straceni w regionie Rangunu.

Ponadto 14 marca 2021 r. siły zbrojne w regionie Rangunu popełniły przeciwko pokojowym demonstrantom akty przemocy i zabójstwa, takie jak użycie śmiercionośnej siły podczas protestów przeciw juncie w powiecie Hlaing Tharyar w regionie Rangunu.

Jako dowódca regionu Rangunu Nyunt Win Swe jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, a także za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

82.

U Tay Za

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia: 18.7.1964;

Miejsce urodzenia: Rangun, Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

U Tay Za jest założycielem i prezesem Htoo Group of Companies, prywatnego konglomeratu działającego w różnych sektorach, w tym handlu, bankowości, górnictwa, turystyki i lotnictwa. U Tay Za jest ściśle powiązany z najwyższym przywództwem sił zbrojnych Mjanmy/Birmy (Tatmadaw).

Za pośrednictwem Htoo Group of Companies U Tay Za udzielił wsparcia finansowego Tatmadaw w 2017 r. podczas wydarzenia gromadzącego fundusze w związku z operacjami oczyszczania w Arakanie. Ponadto U Tay Za pośredniczył w dostarczaniu sprzętu wojskowego wykorzystywanego przeciwko ludności cywilnej i demonstrantom w całym kraju.

Przyczyniając się do zwiększenia zdolności wojska do popełniania poważnych naruszeń praw człowieka oraz represjonowania ludności cywilnej, a także do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, U Tay Za udzielał wsparcia Tatmadaw oraz uczestniczył w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

83.

Aung Moe Myint

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia: 9.6.1971 lub 28.9.1969

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: 12/SAKHANA(N)006981

Aung Moe Myint jest dyrektorem Dynasty International Company Ltd (DICL) – spółki działającej w sektorze handlu. Jest konsulem honorowym Republiki Białorusi w Mjanmie/Birmie. Ze względu na swoją pozycję handlową i osobistą, w tym na bliskie więzi polityczne i handlowe z Białorusią, Aung Moe Myint ułatwiał zakup broni, uzbrojenia, produktów objętych ograniczeniami i towarów podwójnego zastosowania dla wojska Mjanmy/Birmy, które zostały wykorzystane przeciwko ludności cywilnej i demonstrantom w całym kraju.

Przyczyniając się do zwiększenia zdolności wojska do popełniania poważnych naruszeń praw człowieka oraz represjonowania ludności cywilnej, a także do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, Aung Moe Myint udzielał wsparcia Tatmadaw oraz uczestniczył w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

84.

Naing Htut Aung

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Data urodzenia: 27.1.1968

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: 12/MAKAYA 118765

Naing Htut Aung jest dyrektorem i jedynym udziałowcem International Gateways Group of Company Limited (IGGC) – spółki działającej w sektorze handlu. Ma on silne powiązania z przywódcami wojskowymi w Mjanmie/Birmie.

Naing Htut Aung udzielał, za pośrednictwem IGGC, wsparcia finansowego siłom zbrojnym Mjanmy (Tatmadaw) w 2017 r. podczas wydarzenia gromadzącego fundusze w związku z »operacjami oczyszczania« w Arakanie oraz przekazał Tatmadaw darowiznę w 2023 r. z okazji Dnia Sił Zbrojnych. Ponadto został wskazany jako importer i pośrednik w handlu bronią, sprzętem wojskowym i produktami podwójnego zastosowania dla Tatmadaw, które były wykorzystywane przeciwko ludności cywilnej i demonstrantom w całym kraju.

Przyczyniając się do zwiększenia zdolności wojska do popełniania poważnych naruszeń praw człowieka oraz represjonowania ludności cywilnej, a także do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, Naing Htut Aung udzielał wsparcia Tatmadaw oraz uczestniczył w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

85.

Aung Hlaing Oo

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 11 czerwca 1977 r.;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Nr paszportu: 12/LaMaTa(Nine)025897

Aung Hlaing Oo jest prezesem spółki Myanmar Chemical and Machinery (MCM) Company Limited, którą założył w 2001 r., i innych spółek zależnych.

Jako importer i pośrednik w handlu bronią i produktami podwójnego zastosowania wykorzystuje swoją pozycję biznesową i osobistą, aby wspierać brutalne działania sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) wobec ludności swojego kraju. Z racji tego, że stoi na czele MCM, jest głównym źródłem broni i wsparcia handlowego dla junty, w tym dzięki swoim bliskim powiązaniom politycznym/handlowym z różnymi spółkami w sektorze sprzętu wojskowego, m.in. w 2019 i 2020 r. Był także członkiem delegacji dokonujących zakupów broni dla wojska Mjanmy, m.in. w czerwcu 2021 r. Tego rodzaju sprzęt, w tym helikoptery i części zamienne do statków powietrznych, jest wykorzystywany w bombardowaniach ludności cywilnej w kilku stanach i regionach.

Aung Hlaing Oo jest tym samym zaangażowany w dostarczanie towarów objętych ograniczeniami lub technologii objętych ograniczeniami, a także produktów podwójnego zastosowania, wykorzystywanych do popełniania rażących naruszeń praw człowieka. Jako prezes spółki MCM Aung Hlaing Oo wspiera Tatmadaw, które dokonują poważnych naruszeń praw człowieka w Mjanmie/Birmie, w tym w stanie Arakan. Jest on zatem osobą fizyczną, której działania, polityka lub działalność podważają demokrację lub praworządność w Mjanmie/Birmie lub która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy bądź zapewnia wsparcie takich działań. Ponadto Aung Hlaing Oo jest powiązany z wojskiem poprzez rozległe kontakty z byłymi i obecnymi członkami reżimu junty.

20.2.2023

86.

Sit Taing Aung

(alias Sitt Taing Aung)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 13 listopada 1971 r.;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Nr paszportu: 12/YaKaNa(n)006213

Sit Taing Aung był dyrektorem spółek Yatanarpon Aviation Support Company i Suntac Group of Companies od chwili ich powstania do ich rozwiązania w listopadzie 2021 r. Sit Taing Aung kontynuował swoje działania po zamachu stanu z 2021 r.

Wykorzystywał swoją pozycję biznesową i osobistą oraz rolę importera i pośrednika w handlu bronią i produktami podwójnego zastosowania, aby wspierać brutalne działania sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) wobec ludności cywilnej, w tym bombardowania szkół. Jako dyrektor rozwiązanej już spółki Yatanarpon Aviation Support Company Sit Taing Aung był głównym źródłem broni i wsparcia handlowego dla junty, w tym dzięki swoim bliskim powiązaniom politycznym/handlowym z różnymi spółkami w sektorze sprzętu wojskowego.

Sit Taing Aung jest tym samym zaangażowany w dostarczanie towarów objętych ograniczeniami lub technologii objętych ograniczeniami, a także produktów podwójnego zastosowania dla sił zbrojnych Mjanmy i istnieje ryzyko, że będzie w to nadal zaangażowany w przyszłości. Jako dyrektor Yatanarpon Aviation Support Company Sit Taing Aung wspierał Tatmadaw, które popełniają poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, a tym samym zapewniał wsparcie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy. Ponadto Sit Taing Aung jest powiązany z wojskiem poprzez rozległe kontakty z byłymi i obecnymi członkami reżimu junty.

20.2.2023

87.

Kyaw Min Oo

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 18 stycznia 1982 r.;

Płeć: mężczyzna;

Nr paszportu: 14/MaMaKa(N)140703

Kyaw Min Oo jest dyrektorem założonej przez niego w 2014 r. spółki Sky Aviator. Spółka ta dalej prowadzi działania po zamachu stanu z 2021 r.

Wykorzystując swoją pozycję biznesową i osobistą, Kyaw Min Oo wspiera brutalne działania sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) jako importer i pośrednik w handlu bronią i produktami podwójnego zastosowania. Z racji tego, że pełni kontrolę nad Sky Aviator, jest głównym źródłem broni i wsparcia handlowego dla junty, w tym dzięki swoim bliskim powiązaniom politycznym/handlowym z różnymi spółkami w sektorze sprzętu wojskowego, z uwzględnieniem części zamiennych dla wojskowych statków powietrznych wykorzystywanych w operacjach wymierzonych w obszary zamieszkiwane przez ludność cywilną.

Kyaw Min Oo jest tym samym zaangażowany w dostarczanie towarów objętych ograniczeniami lub technologii objętych ograniczeniami, a także produktów podwójnego zastosowania, wykorzystywanych do popełniania naruszeń praw człowieka. Jako dyrektor spółki Sky Aviator Kyaw Min Oo udzielał wsparcia Tatmadaw, które popełniają poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, a tym samym zapewniał wsparcie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy. Ponadto Kyaw Min Oo jest powiązany z wojskiem poprzez rozległe kontakty z byłymi i obecnymi członkami reżimu junty, w tym z umieszczonym w wykazie UE głównodowodzącym sił zbrojnych Mjanmy generałem Minem Aungiem Hlaingiem.

20.2.2023

88.

Moe Aung

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Stopień: admirał

Admirał Moe Aung był głównodowodzącym marynarki wojennej Mjanmy. Jest jednym z najwyższych rangą oficerów sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), ściśle powiązanym z podlegającą reżimowi Krajową Radą Administracji Publicznej, w tym z głównodowodzącym Minem Aungiem Hlaingiem i zastępcą głównodowodzącego Soe Winem oraz z rządem. Od dnia 8 stycznia 2024 r. jest ministrem w 4. Ministerstwie przy biurze przewodniczącego Krajowej Rady Administracji Publicznej i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego.

Moe Aung uczestniczy też w zarządzaniu Myanmar Economic Holdings Public Company Ltd (MEHL) oraz Myanmar Economic Corporation Limited (MEC), dwóch konglomeratów będących własnością wojska, które dostarczają wojsku zasoby gospodarcze i materialne wspierające jego działalność. Pod jego zwierzchnictwem i we współpracy z Ministerstwem Transportu i Komunikacji żołnierzy i broń transportowano na północ kraju drogą wodną.

Jako minister wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Moe Aung jest zatem osobą fizyczną, której działania, polityka lub działalność podważają demokrację lub praworządność w Mjanmie/Birmie lub która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy bądź zapewnia wsparcie takich działań. Jest także odpowiedzialny za liczne naruszenia praw człowieka.

20.2.2023

89.

Maung Maung Aye

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Stopień: generał

Generał Maung Maung Aye jest szefem Sztabu Generalnego armii, marynarki wojennej i sił powietrznych Mjanmy. Jest on trzecią najwyższą rangą osobą w wojsku Mjanmy. Ze względu na swoje stanowisko Maung Maung Aye jest członkiem reżimu, który w lutym 2021 r. przejął władzę w Mjanmie/Birmie i obalił wybranych zgodnie z prawem przywódców.

Bierze czynny udział w zakupach broni z Rosji. Ponadto pomaga umacniać pozycję sił zbrojnych Mjanmy na arenie międzynarodowej poprzez spotkania ze swoimi odpowiednikami z innych państw.

Jest on zatem osobą fizyczną, której działania, polityka lub działalność podważają demokrację lub praworządność w Mjanmie/Birmie lub która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy bądź zapewnia wsparcie takich działań. Jest także odpowiedzialny za liczne naruszenia praw człowieka.

20.2.2023

90.

Myo Myint Aung

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Stopień: podpułkownik

Podpułkownik Myo Myint Aung od 2 września 2022 r. jest ministrem ds. gospodarki Krajowej Rady Administracji Publicznej (SAC) regionu Rangunu. Jako minister z regionu Rangunu jest bezpośrednio zaangażowany w decyzje dotyczące tego regionu i za nie odpowiedzialny.

Dodatkowo w przeszłości pełnił funkcję komendanta ds. rekrutacji i sędziego wojskowego od ustanowienia sądów wojskowych do września 2022 r.

W tej roli rzekomo uczestniczył w skazaniu na karę śmierci i egzekucji czterech prodemokratycznych działaczy w lipcu 2022 r. Podczas jego kadencji sędziego wojskowego liczni członkowie opozycji zostali skazani na karę śmierci lub więzienia.

Od zamachu w 2021 r. jest tym samym odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w ramach SAC, jako komendant wojskowy ds. rekrutacji i jako sędzia wojskowy.

20.2.2023

91.

Zin Min Htet

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Stopień: generał dywizji

Generał dywizji Zin Min Htet był wiceministrem spraw wewnętrznych i szefem sił policyjnych Mjanmy. Był bezpośrednio zaangażowany w decyzje dotyczące regionu Rangunu i jest za nie odpowiedzialny.

W dniu 2 maja 2022 r. Zin Min Htet zastąpił swojego poprzednika Thana Hlainga na stanowisku szefa sił policyjnych Mjanmy. Poprzednio pełnił funkcję generała adiutanta połączonych sił zbrojnych (2019–2022). Stał też na czele uczelni Defence Services Computer and Technological University (Wyższa Wojskowa Szkoła Informatyki i Technologii).

Od 21 lipca 2023 r. jest wiceministrem sportu i młodzieży.

Jako były wiceminister spraw wewnętrznych i były szef sił policyjnych Mjanmy/Birmy oraz jako wiceminister sportu i młodzieży od 2023 r. wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców w Mjanmie/Birmie, jest on zatem osobą fizyczną, której działania, polityka lub działalność podważają demokrację lub praworządność w Mjanmie/Birmie lub która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy bądź zapewnia wsparcie takich działań. Ponadto dowodzone przez niego siły policyjne dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka, ograniczając wolność zgromadzeń i wypowiedzi, dokonując arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Zin Min Htet jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka.

20.2.2023

92.

Ko Ko Maung

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Stopień: generał dywizji

Generał dywizji Ko Ko Maung jest regionalnym dowódcą wojskowym w stanie Kaczin na północy kraju. Poprzednio służył jako regionalny dowódca wojskowy na południu, a w sierpniu 2022 r. został przeniesiony do dowództwa północnego.

Jako regionalny dowódca wojskowy Ko Ko Maung nadzoruje dokonywane przez wojsko w stanie Kaczin ataki powietrzne, masowe mordy, naloty, podpalenia i wykorzystywanie ludzi jako żywych tarcz.

Generał dywizji Ko Ko Maung odpowiada tym samym za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

20.2.2023

93.

Myo Myint Oo

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Myo Myint Oo jest od 5 sierpnia 2022 r. ministrem Związku Mjanmy ds. energii. Jako minister rządu wchodzi w skład reżimu wojskowego.

Pod jego zwierzchnictwem umieszczony w wykazie UE Myanmar Oil and Gas Enterprise (MOGE) generuje dochody dla umieszczonej w wykazie UE Krajowej Rady Administracji Publicznej (SAC) i Myanmar Petroleum Enterprise, które są zaangażowane w przywóz i dystrybucję paliwa lotniczego, m.in. dla myśliwców i innych samolotów wojskowych.

Jako minister ds. energii odpowiada za umożliwianie inwestycji i współpracy z partnerami zagranicznymi w sektorach ropy i gazu, co generuje dochody dla SAC, a tym samym zabezpiecza potrzeby finansowe reżimu wojskowego i pozwala przywozić paliwo lotnicze dla wojska wykorzystywane do ataków powietrznych wymierzonych w ludność cywilną.

Jest on zatem osobą fizyczną, której działania, polityka lub działalność podważają demokrację lub praworządność w Mjanmie/Birmie lub która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy bądź zapewnia wsparcie takich działań.

20.2.2023

94.

Aung Kyaw Min

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: ok. 1958 r.;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: członek Krajowej Rady Administracji Publicznej

Od dnia 1 lutego 2023 r. Aung Kyaw Min jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej. Jest on również byłym gubernatorem stanu Arakan. Krajowej Radzie Administracji Publicznej przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing, który 1 lutego 2021 r. przejął władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego zadań.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej Aung Kyaw Min jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się.

Od 1 lutego 2021 r. siły i władze wojskowe działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dopuszczają się poważnych naruszeń praw człowieka, zabijając cywilnych nieuzbrojonych demonstrantów oraz ograniczają wolność zgromadzeń i wolność wypowiedzi.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej Aung Kyaw Min jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje represyjne i za poważne naruszenia praw człowieka.

20.7.2023

95.

Kyaw Swar Lin

alias Kyaw Swar Linn

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: szef sztabu sił zbrojnych i naczelny kwatermistrz sił zbrojnych Mjanmy

Generał broni Kyaw Swar Lin został powołany na stanowisko naczelnego kwatermistrza w maju 2020 r. To szósta w kolejności najwyższa ranga w wojsku Mjanmy/Birmy. Urząd Głównego Kwatermistrza Mjanmy to departament znajdujący się pod zwierzchnictwem Ministerstwa Obrony, uczestniczący w zamówieniach na broń i sprzęt wojskowy dla sił zbrojnych Mjanmy. Od października 2023 r. jest również szefem sztabu sił zbrojnych.

Ponadto Kyaw Swar Linn stoi na czele Myanmar Economic Corporation (MEC), które jest jednym z dwóch głównych koncernów i spółek holdingowych prowadzonych przez wojsko, przynoszących dochód siłom zbrojnym Mjanmy (Tatmadaw).

Jako szef sztabu sił zbrojnych i naczelny kwatermistrz wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Kyaw Swar Lin jest zatem osobą fizyczną, której polityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie i która wspiera działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.7.2023

96.

Myint Kyaing

alias U Myint Kyaing

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 17.4.1957

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: minister Związku Mjanmy ds. imigracji i ludności

Myint Kyaing jest ministrem Związku Mjanmy ds. imigracji i ludności od 19 sierpnia 2021 r. Wcześniej w wyniku zamachu stanu z 1 lutego 2021 r. sprawował funkcję ministra Związku Mjanmy ds. pracy. Jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej, której przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing i która wskutek wojskowego zamachu stanu 1 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

Jako minister w rządzie wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy. Sprawując funkcję ministra Związku Unii, wykonuje zadania wspierające represyjną politykę imigracyjną i populacyjną reżimu wojskowego, jak na przykład ograniczanie obywatelom możliwości podróży w obrębie kraju, a także politykę reżimu względem mniejszości Rohingja stanowiącą naruszenie praw człowieka. Jako minister ds. imigracji i ludności uczestniczy też w przygotowaniach do wyborów ogłoszonych przez wojsko, mających służyć legitymizacji nielegalnego zamachu stanu z lutego 2021 r.

Myint Kyaing jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie i wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.7.2023

97.

Porel Aung Thein

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: przełom lat 60. i 70. XX w.(ma ok. 50 lat)

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: członek Krajowej Rady Administracji Publicznej

Od dnia 1 lutego 2023 r. Porel Aung Thein jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej. Jest również członkiem Partii Solidarności i Rozwoju Związku (USDP) będącej politycznym pełnomocnikiem wojska.

Krajowej Radzie Administracji Publicznej przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing, 1 lutego 2021 r. przejęła ona władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego zadań.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej Porel Aung Thein jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych – i jest odpowiedzialny za takie decyzje – a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się.

Od 1 lutego 2021 r. siły i władze wojskowe działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dopuszczają się poważnych naruszeń praw człowieka, zabijając cywilnych nieuzbrojonych protestantów oraz ograniczają wolność zgromadzeń i wolność wypowiedzi.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej Porel Aung Thein jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

20.7.2023

98.

Pwint San

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 13.7.1961

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: minister Związku Mjanmy ds. pracy

Pwint San jest ministrem Związku Mjanmy ds. pracy od 19 sierpnia 2022 r. Został powołany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing i która 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju. Pwint San został zatwierdzony na stanowisku ministra Związku Mjanmy ds. pracy 1 lutego 2023 r.

Wcześniej został powołany na stanowisko ministra Związku Mjanmy ds. handlu w okresie od 3 lutego 2021 r. do 19 sierpnia 2022 r.

Jako minister w rządzie wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy. Pod jego zwierzchnictwem systematycznie naruszane są prawa pracowników, zwłaszcza pracowników należących do ruchu opozycyjnego. Jako minister handlu Pwint San ułatwiał przywóz towarów niezbędnych reżimowi do utrzymania się u władzy (np. przywóz paliwa). Ponadto poprzez działalność w kraju i kontakty międzynarodowe przyczynia się do dalszego umacniania pozycji reżimu wojskowego po nielegalnym przejęciu władzy. Jednocześnie zarządzane przez niego ministerstwo wpływa na zwiększenie zakłóceń dostaw w kraju, wprowadzając kontrole przywozowe i ograniczając przekazy pieniężne.

Pwint San jest zatem osobą fizyczną, której działania, polityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie i która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.7.2023

99.

Thet Khaing Win

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: 13.7.1961

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: minister Związku Mjanmy ds. zdrowia

Thet Khaing Win jest ministrem zdrowia i sportu od 1 lutego 2021 r. Został powołany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing i która 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju. Thet Khaing Win został zatwierdzony na stanowisku ministra Związku Mjanmy ds. zdrowia 1 lutego 2023 r.

Przed zamachem stanu pełnił funkcję stałego sekretarza w Ministerstwie Zdrowia i Sportu.

Jako minister w rządzie wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy. Pod jego zwierzchnictwem setki lekarzy zwolniono z pracy z powodów politycznych, a ich prawa wykonywania zawodu zostały odebrane. Odrzucił też wnioski Biura ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) ONZ o rozszerzenie dostępu organizacji pomocowych w trakcie pandemii. Pod jego zwierzchnictwem szpitalom prywatnym zakazano zatrudniać lekarzy, którzy odmówili pracy w szpitalach publicznych po przejęciu władzy przez reżim wojskowy.

Thet Khaing Win jest zatem osobą fizyczną, której działania, polityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie i która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.7.2023

100.

Nyo Saw

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: członek Krajowej Rady Administracji Publicznej (SAC) i doradca Mina Aunga Hlainga (przewodniczącego SAC);

Stopień: generał broni;

Stanowisko polityczne: minister Związku

We wrześniu 2023 r. generał broni Nyo Saw został mianowany członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej (SAC), po tym jak został wyznaczony na stanowisko starszego doradcy przewodniczącego SAC, generała Mina Aunga Hlainga (który jest umieszczony w wykazie od 22 marca 2021 r.), i objął stanowisko ministra Związku. Jest też przewodniczącym komisji, która zajmuje się kwestią przywozu paliwa z Rosji, będącej największym dostawcą broni dla reżimu. Nyo Saw przeszedł w stan spoczynku w 2020 r. w stopniu naczelnego kwatermistrza. Jest on także członkiem Komisji Nadzoru Rynku Walutowego (FESC) i prezesem będącego własnością wojska konglomeratu Myanmar Economic Corporation (MEC), które to podmioty przynoszą reżimowi dochody. Jest on także członkiem ścisłego kierownictwa Myanmar Economic Holdings Ltd (MEHL). Jako członek SAC i doradca jej przewodniczącego Nyo Saw odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu i organizowaniu dyktatury wojskowej w Mjanmie, która przejęła władzę po wojskowym zamachu stanu w 2021 r., w którym obalono demokratycznie wybrany rząd. W związku z odgrywaną przez niego rolą w zakresie kierowania przedsiębiorstwami będącymi własnością wojska oraz zarządzania przywozem paliwa z Rosji, w tym do celów wojskowych, zapewnia też reżimowi wojskowemu wsparcie ekonomiczne i dochody. Nyo Saw jest powiązany z członkami byłej i obecnej junty.

Nyo Saw jest zatem osobą fizyczną, której polityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie i która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy. Ponadto Nyo Saw jest powiązany z osobami umieszczonymi w wykazie na podstawie decyzji Rady 2013/184/WPZiB i rozporządzenia Rady (UE) nr 401/2013, zwłaszcza z generałem Minem Aungiem Hlaingiem.

11.12.2023

101.

Hla Moe

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: dowódca wschodniego dowództwa sił zbrojnych Mjamny (Tatmadaw);

Stopień: generał dywizji

Generał dywizji Hla Moe jest dowódcą wschodniego dowództwa. Pod jego dowództwem gwałtownie wzrosła liczba ataków z powietrza w szczególności w stanie Kaja – podwoiła się w porównaniu z łączną liczbą takich ataków w 2021 i 2022 r. Celem tych ataków coraz częściej jest ludność cywilna, co prowadzi co wyższej liczby ofiar cywilnych i rosnącej liczby osób wewnętrznie przesiedlonych (z łącznej liczby 200 tys. w 2022 r. do 250 tys. (dotychczas) w 2023 r.). Pod dowództwem Hla Moe oddziały wojskowe będące częścią wschodniego dowództwa nadal dopuszczają się poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, w tym wykorzystywania cywilów jako żywych tarcz, egzekucji pozasądowych i podpaleń na południu Szanu i w stanie Kaja. Oprócz dopuszczania się aktów przemocy oddziały te czynnie utrudniają zaopatrywanie miejscowej ludności i wewnętrznych wysiedleńców w żywność, leki oraz podstawowe towary i usługi.

Jako dowódca wschodniego dowództwa Hla Moe jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) odpowiedzialnym za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie oraz za utrudnianie świadczenia pomocy humanitarnej potrzebującej ludności cywilnej. Ponadto jego czyny i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie; uczestniczy on również w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

11.12.2023

102.

Hmu Htan

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

między 1960 a 1975 r.;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: członek Krajowej Rady Administracji Publicznej (SAC)

Od 20 lutego 2023 r. Hmu Htan jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej (SAC). Jest również członkiem Partii Solidarności i Rozwoju Związku (USDP) będącej politycznym pełnomocnikiem wojska.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek SAC Hmu Htan jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących urzędów państwowych i jest odpowiedzialny za te decyzje, a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto SAC wprowadziła w niektórych częściach kraju stan wojenny, przyznając władzom wojskowym pełnię władzy w określonym obszarze, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, w których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek SAC Hmu Htan jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

11.12.2023

103.

Wunna Maung Lwin

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

30.5. 1952

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: członek Krajowej Rady Administracji Publicznej (SAC); były minister spraw zagranicznych junty

Od 20 lutego 2023 r. Wunna Maung Lwin jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej (SAC). Jest ona również członkiem Partii Solidarności i Rozwoju Związku (USDP) będącej politycznym pełnomocnikiem wojska.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod dowództwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. została ustanowiona SAC w celu sprawowania tej władzy, co uniemożliwiło demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

Jako członek SAC Wunna Maung Lwin jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących urzędów państwowych i jest odpowiedzialny za te decyzje, a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto SAC podjęła decyzje ograniczające wolność wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz wolność pokojowych zgromadzeń.

Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą SAC dopuszczają się od dnia 1 lutego 2021 r. poważnych naruszeń praw człowieka: zabójstw ludności cywilnej i nieuzbrojonych demonstrantów, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Ponadto SAC wprowadziła stan wojenny w niektórych częściach kraju, przyznając władzom wojskowym pełnię władzy w określonym obszarze, w tym funkcje administracyjne, sądowe i funkcje organów ścigania. W obszarach objętych stanem wojennym ludność cywilna, w tym dziennikarze i pokojowi demonstranci, odpowiadają przed sądami wojskowymi, co w rzeczywistości pozbawia ich prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym prawa do odwołania. Brutalne działania sił wojskowych i policyjnych zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności znacznie się nasiliły na obszarach, w których ogłoszono stan wojenny.

Jako członek SAC oraz były minister spraw zagranicznych junty Wunna Maung Lwin jest bezpośrednio odpowiedzialny za decyzje nakładające represje oraz za poważne naruszenia praw człowieka, a także za działania podejmowane na arenie międzynarodowej służące nadaniu im pozoru legalności.

11.12.2023

104.

Saw Chit Thu

(alias Saw San Myint, Maung Chit Thu, Chit Thu)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Miejsce urodzenia: wieś Inn, Hlaingbwe, stan Karen, Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Stopień: pułkownik

Powiązany podmiot: Grupa Chit Linn Myaing

Pułkownik Saw Chit Thu jest przywódcą wojskowym z grupy etnicznej Karen/Kayin i przedsiębiorcą. Jest członkiem założycielem i sekretarzem generalnym sił straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) – zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy). Pod przywództwem Chit Thu BGF/KNA jest odpowiedzialne za pogwałcenia praw człowieka i nadużycia wobec ludności cywilnej na obszarach swoich działań, a także za istnienie kompleksów oszukańczej działalności, takich jak w Shwe Kokko. Kompleksy te są regionalnymi centrami przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W kompleksach tych dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tatmadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Saw Chit Thu jest założycielem i byłym prezesem grupy Chit Linn Myaing (CLM) – grupy spółek prowadzonej przez jego rodzinę we współpracy z BGF; grupa ta ma również udział w kompleksie w Shwe Kokko i czerpie z niego zyski. Od 2017 r. Saw Chit Thu rozwija w Shwe Kokko osiedle Yatai New City, we współpracy z Yatai International Holding Group.

Jako członek założyciel i sekretarz generalny BGF/KNA, a także z racji swojego udziału w prowadzeniu kompleksów oszukańczej działalności, Saw Chit Thu jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, a ponadto bierze udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie. Jest on ponadto powiązany z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024

105.

Mote Hun

(alias Saw Mote Thun, Mote Thone)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Stopień: podpułkownik Funkcja: Zastępca sekretarza generalnego sił straży granicznej Karen/Kayin oraz krajowej armii Karen (BGF/KNA); członek założyciel sił straży granicznej Karen/Kayin

Powiązana osoba: Saw Chit Thu

Podpułkownik Mote Thun jest członkiem założycielem i zastępcą sekretarza generalnego sił straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) – zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy). Posiada szczególną władzę w południowym rejonie miasta Myawadi przy granicy Mjanmy z Tajlandią, gdzie znajduje się wiele kompleksów oszukańczej działalności. Główne kompleksy znajdujące się pod kontrolą Mote Thuna to m.in. należąca do Wan Kuok-Koia (alias Broken Tooth) strefa Dongmei. Mote Thun jest także zaangażowany w przedsięwzięcie KK Park. Kompleksy te są regionalnymi centrami przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W kompleksach tych dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tatmadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Jako członek założyciel i zastępca sekretarza generalnego BGF/KNA, a także z racji jego udziału w prowadzeniu kompleksów oszukańczej działalności, podpułkownik Mote Thun jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie, a ponadto bierze udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie. Jest on ponadto powiązany z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024

106.

Tin Win

(alias Saw Tin Win)

Obywatelstwo: Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Stopień: major

Funkcja: Bezpośredni podwładny pułkownika Saw Chit Thu w krajowej armii Karen (KNA), były członek sił straży granicznej

Powiązana osoba: Saw Chit Thu

Major Tin Win jest bezpośrednim podwładnym pułkownika Saw Chit Thu w siłach straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) – zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy).

Będąc pod bezpośrednim dowództwem pułkownika Saw Chit Thu, Tin Win wspiera kompleksy działań oszukańczych znajdujące się niedaleko Myawadi, takie jak kompleks w Shwe Kokko, przedsięwzięcia KK Park i Huanya, oraz czerpie z nich korzyści. Kompleksy te są dużymi regionalnymi centrami przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W kompleksach tych dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/ Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tatmadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Pełniąc funkcję w BGF/KNA, a także z racji swojego udziału w prowadzeniu ośrodków oszukańczej działalności, major Tin Win jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka, a ponadto bierze udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie. Jest on ponadto powiązany z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024

B. Osoby prawne, podmioty i organy, o których mowa w art. 6 ust. 1

Nazwisko

Informacje identyfikacyjne

Przyczyny

Data umieszczenia

1.

Myanmar Economic Holdings Public Company Ltd

Adres: 51 Mahabandoola road, 189/191 Botataung, Yangon region, Myanmar 11 161

Rodzaj podmiotu: spółka akcyjna

Miejsce rejestracji: Rangun, Mjanma/Birma

Data rejestracji: 27 kwietnia 1990 r.

Myanmar Economic Holdings Public Company Ltd (MEHL) to konglomerat będący własnością i będący pod kontrolą sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), mający jednostki zależne i przedsiębiorstwa powiązane w różnych sektorach gospodarki, w tym w sektorze bankowości, ubezpieczeniowym, budowlanym, handlu, transportu, górnictwa, wydobycia kamieni szlachetnych, wytwórczym i turystyki. MEHL i jego jednostki zależne generują przychody dla Tatmadaw, a zatem przyczyniają się do zwiększenia zdolności tych sił do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność oraz do dokonywania aktów poważnych naruszeń praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

W 2017 r. podczas imprez służących zbieraniu funduszy dla Tatmadaw MEHL i jego jednostki zależne podarowały siłom wojskowym aktywa. A zatem MEHL finansowo wspierał Tatmadaw i tym samym przyczynił się do zwiększenia zdolności tych sił do prowadzenia „operacji oczyszczania” i dokonania aktów poważnych naruszeń praw człowieka w 2017 r. wobec ludności Rohingja.

19.4.2021

Numer rejestracyjny: 156387282

Główne miejsce prowadzenia działalności: Mjanma/Birma

Współpracownicy: Rada dyrektorów: generał broni Dwe Aung Lin: dyrektor (umieszczony w wykazie UE); generał broni Moe Myint Tun: dyrektor (umieszczony w wykazie UE); grupa patronacka: głównodowodzący Min Aung Hlaing: przewodniczący (umieszczony w wykazie UE)

Zastępca głównodowodzącego Soe Win: wiceprzewodniczący (umieszczony w wykazie UE)

Nr tel.: 01-290843

Strona internetowa: http://www.mehl.com.mm/

W skład rady dyrektorów MEHL wchodzą wyłącznie wysocy rangą oficerowie (czynni lub w stanie spoczynku) Tatmadaw. Dwaj członkowie rady dyrektorów (gen. broni Dwe Aung Lin i gen. broni Moe Myint Tun) to również członkowie Krajowej Rady Administracji Publicznej, organu ad hoc utworzonego po zamachu stanu w dniu 1 lutego, sprawującego obecnie faktyczną władzę w Mjanmie; osoby te zostały również umieszczone w wykazie na mocy decyzji Rady 2013/184/WPZiB i rozporządzenia Rady (UE) nr 401/2013 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie.

Głównodowodzący Min Aung Hlaing i zastępca głównodowodzącego Soe Win stoją na czele grupy patronackiej MEHL jako, odpowiednio, przewodniczący i wiceprzewodniczący.

2.

Myanmar Economic Corporation Limited

Adres: Corner of Ahlone road & Kannar road, Ahlone, Yangon, Myanmar

Rodzaj podmiotu: spółka akcyjna

Miejsce rejestracji: Rangun, Mjanma/Birma

Data rejestracji: Podmiot założony w 1997 r. jako przedsiębiorstwo państwowe, w dniu 9 stycznia 2019 r. zarejestrowany jako spółka prywatna

Numer rejestracyjny: 105444192

Myanmar Economic Corporation (MEC) to konglomerat będący własnością i będący pod kontrolą sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), mający jednostki zależne i przedsiębiorstwa powiązane w rożnych sektorach gospodarki, w tym w sektorze bankowości, ubezpieczeniowym, budowlanym, handlu, transportu, górnictwa, wydobycia kamieni szlachetnych, wytwórczym i turystyki. MEC i jego jednostki zależne generują przychody dla Tatmadaw, a zatem przyczyniają się do zwiększenia zdolności tych sił do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność oraz do dokonywania aktów poważnych naruszeń praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

W skład rady dyrektorów MEC wchodzą wyłącznie wysocy rangą oficerowie (czynni lub w stanie spoczynku) Tatmadaw.

19.4.2021

Miejsce prowadzenia działalności: Mjanma/Birma

Nr tel.: 01-8221369

Adres e-mail: mecadm.hq@gmail.com

W 2017 r. podczas imprez służących zbieraniu funduszy dla Tatmadaw MEC i jego jednostki zależne podarowały siłom wojskowym aktywa. A zatem MEC finansowo wspierał Tatmadaw i tym samym przyczynił się do zwiększenia zdolności tych sił do prowadzenia „operacji oczyszczania” i dokonania aktów poważnych naruszeń praw człowieka w 2017 r. wobec ludności Rohingja.

3.

Myanma Gems Enterprise (alias Myanmar Gems Enterprise)

Adres: NO. 70-072, Yarza, Thingaha Road, Thapyaygone Ward, Zabuthiri Township, Naypyitaw, Myanmar

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe

Myanmar Gems Enterprise (MGE) jest przedsiębiorstwem państwowym kontrolowanym przez Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), odpowiedzialnym za opracowywanie zasad i przepisów oraz za nadzór nad lokalnymi prywatnymi przedsiębiorcami i udzielanie im zezwoleń, organizowanie imprez handlowych oraz promocji w zakresie handlu kamieniami szlachetnymi. MGE działa na polecenie Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska, którego minister został mianowany przez Państwową Radę Administracji Publicznej.

21.6.2021

Miejsce rejestracji: Mjanma

Strona internetowa: http://www.mge.gov.mm/

Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw) od dłuższego czasu intensywnie działają w branży jadeitu i kamieni szlachetnych, w szczególności za pośrednictwem dyrekcji MGE, która składa się prawie wyłącznie z byłych urzędników wojskowych, oraz uczestniczą w działaniach prowadzonych przez dwa konglomeraty wojskowe (Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL)) i (Myanmar Economic Corporation Limited (MEC)). Zamach stanu z dnia 1 lutego 2021 r. przywrócił wojskową kontrolę nad MGE, co pozwala Tatmadaw na kontrolowanie dużej części sektora kamieni szlachetnych. MGE generuje dochody dla różnych departamentów administracji państwowej Mjanmy, a dzięki jej różnorodnej działalności, o której mowa powyżej, Tatmadaw może bezpośrednio lub pośrednio korzystać z dochodów generowanych przez ten sektor; MGE zwiększa tym samym zdolności Tatmadaw do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność oraz do poważnych naruszeń praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

4.

Myanma Timber Enterprise

(alias Myanmar Timber Enterprise)

Adres

Główna siedziba: Gyogone Forest Compound, Bayint Naung Road, Insein Township, Yangin, Myanmar

Oddział: No 72/74 Shawe Dagon Pagoda Road, Dagon Township, Yangon, Myanmar

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe

Miejsce rejestracji: Mjanma

Nr tel.: 01-3528789

Strona internetowa: http://www.mte.com.mm/index.php/en

Myanma Timber Enterprise (MTE) jest przedsiębiorstwem państwowym działającym pod zwierzchnictwem Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska. MTE ma wyłączne prawa do produkcji i wywozu drewna w Mjanmie/Birmie.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej państwa. W dniu 2 lutego 2021 r. reżim wojskowy powołał nowy rząd, w tym nowego ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Za pośrednictwem Państwowej Rady Administracji Publicznej i nowego rządu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym MTE, i czerpie z nich korzyści. Myanma Timber Enterprise i jego spółki zależne są zatem kontrolowane przez Tatmadaw i generują dla niego dochody, zwiększając tym samym jego zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność.

21.6.2021

5.

Forest Products Joint Venture Corporation Limited

Adres:

422/426, Rm 2, 2nd Flr, Strand Rd., Corner of Botahtaung Pagoda St., FJVC Center, Ward (4), BTHG;

52/66, Rm 2, 3rd Flr, Botahtaung Pagoda St., Lower Block, Botahtaung Township, Yangon, Myanmar;

Rodzaj podmiotu: spółka joint venture;

Miejsce rejestracji: Mjanma;

Nr tel. 01-9010742; 01-9010744; 09-443250050;

E-mail: fjv.md@gmail.com

Forest Products Joint Venture Corporation Limited (FPJVC) prowadzi działalność w sektorze drzewnym w Mjanmie i przetwarza drewno tekowe i drewno drzew liściastych. Mimo że FPJVC jest spółką publiczną, jest kontrolowana przez państwo, które: (i) posiada większościowy pakiet udziałów FPJVC poprzez Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska (10 %) oraz poprzez przedsiębiorstwo państwowe Myanma Timber Enterprise (MTE) (45 %) oraz (ii) ma prawo powoływać większość członków zarządu FPJVC (przy czym po trzech – z całkowitej liczby 11 – członków mianują odpowiednio Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska oraz MTE).

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Państwową Radę Administracyjną do sprawowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej państwa. W dniu 2 lutego 2021 r. reżim wojskowy powołał nowy rząd, w tym nowego ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Za pośrednictwem Państwowej Rady Administracyjnej i nowego rządu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym FPJVC, i czerpie z nich korzyści. FPJVC jest zatem kontrolowana przez Tatmadaw i generuje dla niego dochody, zwiększając tym samym jego zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność.

21.6.2021

6.

Myanmar War Veterans Organization (Związek Weteranów Mjanmy)

Adres: Thukhuma Road, Datkhina Thiri Tsp, Naypyitaw Division, Myanmar;

Rodzaj podmiotu: organizacja pozarządowa

Miejsce rejestracji: Rangun, Mjanma

Data rejestracji: 1973

Nr tel.: (067) 30485

Strona internetowa: https://www.mwvo.org/Home/About

Związek Weteranów Mjanmy (MWVO) jest organizacją pozarządową, której celem jest udzielanie wsparcia byłym członkom Sił Zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest to główna organizacja mająca wpływ na kwestie społeczne i gospodarcze związane z wojskiem w tym kraju.

1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Państwową Radę Administracji do sprawowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej państwa. W dniu 2 lutego ustanowiono Państwową Radę Administracji Publicznej w celu wykonywania tych uprawnień, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

21.6.2021

Zgodnie z mandatem MWVO ta organizacja pozarządowa działa jako rezerwy Tatmadaw i uczestniczy w kształtowaniu narodowej polityki obrony i bezpieczeństwa. Ponadto MWVO organizuje proreżimowe wiece i szkoli ludowe bojówki, wspierając tym samym Tatmadaw w prowadzeniu działań podważających demokrację i praworządność Mjanmy/Birmy.

Ścisłe kierownictwo MWVO składa się z wysokich rangą przedstawicieli Tatmadaw, takich jak głównodowodzący Min Aung Hlaing i jego zastępca – Soe Win. Członkowie MWVO wchodzą w skład struktury zarządzania konglomeratami wojskowymi: Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL) i Myanmar Economic Corporation Limited (MEC). MWVO jest zatem powiązany z osobami i podmiotami wymienionymi w decyzji Rady (WPZiB) 2013/184 i w rozporządzeniu Rady (UE) nr 401/2013.

7.

Htoo Group of Companies

Adres: 5 Pyay Roas, Hlaing Township, Yangon, Myanmar/Burma

Rodzaj podmiotu: spółka holdingowa

Miejsce rejestracji: Mjanma/Burma

Nr tel.: +95 1 500344 / +95 1 500355

Strona internetowa: https://htoo.com/

Htoo Group of Companies to prywatny konglomerat założony i kierowany przez U Tay Zę, który jest ściśle powiązany z najwyższym dowództwem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jego działalność obejmuje handel, bankowość, górnictwo, turystykę i lotnictwo.

Htoo Group of Companies udzielił Tatmadaw wsparcia finansowego w 2017 r. w związku z ”operacjami oczyszczania” w stanie Arakan i tym samym przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka wobec ludności Rohingja, do których doszło w 2017. Dodatkowo Htoo Group of Companies pośredniczył w przekazywaniu sprzętu wojskowego, który został wykorzystany na terenie całego kraju, a w szczególności na obszarach zamieszkiwanych przez mniejszości etniczne, przeciwko ludności cywilnej protestującej przeciwko zamachowi stanu z 1 lutego. Przyczyniając się do zwiększenia zdolności wojska do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie, Htoo Group of Companies udzielał wsparcia Tatmadaw oraz uczestniczył w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022

8.

International Group of Entrepreneurs (IGE) Company Limited

Adres: No. 36-G, 37-F, level-20, Office Tower (2), Time City, Corner of Kyun taw Street and Hantharwaddy Road, (7), Quarter, Kamayut Township, Yangon, Myanmar/Burma 110401

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo prywatne

Miejsce rejestracji: Mjanma/Burma

Nr tel.: +95775111112

Strona internetowa: www.ige.com.mm

International Group of Entrepreneurs (IGE) Company Limited to prywatny konglomerat założony i kierowany przez U Nay Aunga, który jest ściśle powiązany z najwyższym dowództwem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). IGE prowadzi działalność w najważniejszych sektorach infrastruktury, takich jak telekomunikacja i energia, a także w dziedzinie rolnictwa i sektorze hotelarsko-gastronomicznym.

IGE udzielił Tatmadaw wsparcia finansowego w 2017 r. w związku z ”operacjami oczyszczania” w stanie Arakan i tym samym przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka wobec ludności Rohingja, do których doszło w 2017 r. IGE udzielił Tatmadaw pośredniego wsparcia finansowego, wnosząc wkład finansowy w kilka projektów i spółek powiązanych z Tatmadaw i ich konglomeratami. Tym samym IGE zapewnia wsparcie dla Tatmadaw i czerpie z nich korzyści.

21.2.2022

9.

No. 1 Mining Enterprise (ME1)

Adres: Bu Tar Street, Forest Street, Corner of Yone Gyi Quarter, Monywa, Sagaing Region, Myanmar/Burma

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe

Miejsce rejestracji: Mjanma/Burma

Nr tel.: 09 -071-21168

Mining Enterprise nr 1 (ME 1) to przedsiębiorstwo państwowe działające pod zwierzchnictwem Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska (MONREC), które pełni również funkcję regulatora sektora produkcji i wprowadzania do obrotu metali nieżelaznych. Z tego względu to przedsiębiorstwo państwowe ma za zadanie udzielanie zezwoleń i pobieranie części podatku od zysków wypracowanych przez prywatne spółki, które są objęte „umowami podziału produkcji” lub w ramach spółki joint venture z ME 1.

W dniu 1 lutego 2021 r. Siły Zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły w drodze zamachu stanu władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Krajową Radę Administracji Publicznej do sprawowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej w kraju. W dniu 2 lutego 2021 r. reżim wojskowy powołał nowy rząd, w tym nowego ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska. Za pośrednictwem Krajowej Rady Administracji Publicznej i nowego rządu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym ME 1, i czerpie z nich korzyści. ME 1 jest zatem kontrolowane przez Tatmadaw i generuje dla niego dochody, zwiększając tym samym jego zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność.

Ponadto ME 1 uczestniczyło w różnych projektach powiązanych ze stosowaniem przemocy przez Tatmadaw wobec ludności cywilnej i naruszaniem jej najbardziej podstawowych praw, m.in. poprzez konfiskatę ziemi i przymusową relokację, lub nadzorowało te projekty. ME1 jest zatem odpowiedzialne za wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

21.2.2022

10.

Myanma Oil and Gas Enterprise

Adres: Ministry of Electricity and Energy, Building No.(6), Nay Pyi Taw, Myanmar/Burma

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe

Miejsce rejestracji: Mjanma/Burma

Nr tel.: +95-67-3 411 055

Strona internetowa: http://www.moee.gov.mm/en/ignite/page/40

Przedsiębiorstwo państwowe Myanma Oil and Gas Enterprise (MOGE) jest operatorem złóż ropy naftowej, dostawcą odnośnych usług i podmiotem regulacyjnym w sektorze ropy naftowej i gazu. Nadzoruje poszukiwanie i produkcję ropy naftowej i gazu, przesył gazu na terenie kraju oraz dystrybucję produktów ropopochodnych. To przedsiębiorstwo państwowe ma uprawnienia do udzielania zezwoleń i pobierania części podatku od zysków wypracowanych przez prywatne spółki, które są objęte „umowami podziału produkcji” lub wchodzą w skład spółki joint venture z MOGE.

1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga, przejęły w drodze zamachu stanu władzę od legalnego cywilnego rządu i powołały Krajową Radę Administracji Publicznej do sprawowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej w państwie. 2 lutego 2021 r. Krajowa Rada Administracji Publicznej mianowała nowych ministrów, w tym ministra ds. energii elektrycznej i energii. Ministerstwo ds. Energii Elektrycznej i Energii (MEE) sprawuje nadzór nad MOGE. Za pośrednictwem Krajowej Rady Administracji Publicznej i nowego rządu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym MOGE, i czerpie z nich korzyści.

MOGE jest zatem kontrolowane przez Tatmadaw i generuje dla nich dochody, zwiększając tym samym ich zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

21.2.2022

11.

Państwowa Rada Administracyjna (SAC)

Rodzaj podmiotu: publiczny;

Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma

Państwowa Rada Administracyjna (SAC) jest podmiotem publicznym utworzonym 2 lutego 2021 r. w następstwie wojskowego zamachu stanu w Mjanmie/Birmie 1 lutego 2021 r. W ramach tego zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu Minowi Aungowi Hlaingowi. W celu pełnienia tych funkcji utworzono Państwową Radę Administracyjną pod przewodnictwem głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga.

Dzięki uprawnieniu do sprawowania funkcji państwowych Państwowa Rada Administracyjna jest odpowiedzialna za polityki i działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. Ponadto Państwowa Rada Administracyjna przyjęła decyzje, które doprowadziły do represji wobec ludności cywilnej i opozycji politycznej, okrucieństw i poważnych naruszeń praw człowieka popełnianych przez siły bezpieczeństwa Mjanmy/Birmy. Jest zatem odpowiedzialna za wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

8.11.2022

12.

Myanmar Office of the Quarter Master General

Adres: Ministry of Defence, Building 24, Naypyitaw, Myanmar;

Rodzaj podmiotu: publiczny;

Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma;

Powiązane osoby: głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy generał Min Aung Hlaing;

minister obrony generał Mya Htun Oo;

Inne powiązane podmioty: mjanmańskie Ministerstwo Obrony;

Myanmar Economic Corporation (MEC)

Biuro Głównego Kwatermistrza Mjanmy to departament znajdujący się pod jurysdykcją Ministerstwa Obrony, zaangażowany w zamówienia na broń i sprzęt wojskowy dla sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw).

Biuro Głównego Kwatermistrza Mjanmy z racji charakteru swej działalności jest kontrolowane przez siły zbrojne Mjanmy, także od zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r. Jest ono jednym z głównych podmiotów wspierających przemoc i naruszenia praw człowieka dokonywane przez wojsko Mjanmy wobec ludności cywilnej tego kraju, a zatem przyczynia się do napędzania spirali przemocy, w której Mjanma/Birma pogrąża się od zamachu stanu w 2021 r.

Biuro to uczestniczy też w zarządzaniu zasobami gospodarczymi, które przynoszą korzyści juncie.

Biuro Głównego Kwatermistrza Mjanmy jest powiązane z szeregiem osób i podmiotów umieszczonych przez UE w wykazie, w tym z głównodowodzącym generałem Minem Aungiem Hlaingiem i z Myanmar Economic Corporation (MEC).

20.2.2023

13.

Myanmar Directorate of Defense Industries

Adres: Shwedagon Pagoda Road, Yangon, Myanmar;

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe;

Miejsce rejestracji: Mjanma;

Powiązane osoby: głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy generał Min Aung Hlaing;

generał broni Thein Htay;

minister obrony generał Mya Htun Oo;

Inne powiązane podmioty: mjanmańskie Ministerstwo Obrony

Myanmar Directorate of Defense Industries to przedsiębiorstwo państwowe, które znajduje się pod zwierzchnictwem Ministerstwa Obrony i jest jedynym podmiotem w Mjanmie/Birmie odpowiadającym za produkcję broni dla sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw).

Kieruje nim należący do mjanmańskiego wojska generał broni Thein Htay. Przedsiębiorstwo to, które znajduje się pod zwierzchnictwem umieszczonego w wykazie UE głównodowodzącego Tatmadaw generała Mina Aunga Hlainga, jest powiązane z szeregiem osób związanych z wojskiem lub przez nie mianowanych, takich jak głównodowodzący i jego zastępca.

Directorate of Defense Industries z racji charakteru swej działalności jest kontrolowane przez siły zbrojne Mjanmy, także od zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r. Umożliwia ono wojsku Mjanmy dokonywanie aktów przemocy wobec ludności cywilnej tego kraju, a tym samym odgrywa kluczową rolę w napędzaniu spirali przemocy, w której Mjanma/Birma pogrąża się od zamachu stanu.

20.2.2023

14.

Mjanmańska Dyrekcja ds. Zamówień w dziedzinie Obronności

Adres: Nay Pyi Taw, Myanmar;

Rodzaj podmiotu: departament administracji;

Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma;

Powiązane osoby: głównodowodzący sił zbrojnych Mjanmy generał Min Aung Hlaing;

generał broni Thein Htay;

minister obrony generał Mya Htun Oo;

Inne powiązane podmioty: mjanmańskie Ministerstwo Obrony

Mjanmańska Dyrekcja ds. Zamówień w dziedzinie Obronności znajduje się pod jurysdykcją Ministerstwa Obrony i pełni funkcję w Mjanmie/Birmie podmiotu odpowiadającego za zamówienia broni i sprzętu wojskowego dla sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw).

Dyrekcja ta znajduje się pod zwierzchnictwem głównodowodzącego Tatmadaw generała Mina Aunga Hlainga, a zatem ma ona powiązania z szeregiem osób i podmiotów umieszczonych w wykazie UE, w tym z generałem Minem Aungiem Hlaingiem.

Dyrekcja ds. Zamówień w dziedzinie Obronności z racji charakteru swej działalności jest kontrolowana przez siły zbrojne Mjanmy, także od zamachu stanu z dnia 1 lutego 2021 r. Umożliwia ona wojsku Mjanmy dokonywanie aktów przemocy wobec ludności cywilnej tego kraju, a tym samym odgrywa kluczową rolę w napędzaniu spirali przemocy, w której Mjanma/Birma pogrąża się od zamachu stanu.

20.2.2023

15.

Asia Sun Group

Inne powiązane podmioty: Asia Sun Trading; Asia Sun Energy

Asia Sun Group jest częścią łańcucha dostaw paliwa lotniczego dla wojska. Grupa spółek Asia Sun Group za pośrednictwem swoich spółek zależnych Asia Sun Trading i Asia Sun Energy bierze udział w przywozie paliwa lotniczego. Asia Sun Trading co najmniej dwukrotnie w 2022 r. była zaangażowana w przywóz z Tajlandii paliwa lotniczego dla sił powietrznych Mjanmy.

Reżim wojskowy w Mjanmie/Birmie dokonywał celowych, masowych ataków na cele cywilne za pomocą helikopterów, myśliwców i dronów; ataki te spowodowały wiele ofiar wśród miejscowej ludności, również dzieci. Od października 2021 r. do września 2022 r. junta przeprowadziła co najmniej 268 ataków powietrznych wymierzonych w ludność cywilną na całym terytorium Mjanmy/Birmy. W ich wyniku śmierć poniosło co najmniej 155 cywilów, a rannych zostało co najmniej 190; zniszczono również domy i obiekty kultu.

Asia Sun Group należy więc do osób prawnych, podmiotów lub organów będących własnością lub znajdujących się pod kontrolą sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) lub też generujących dochody lub zapewniających wsparcie dla sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) lub czerpiących korzyści z sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw).

20.2.2023

16.

Dynasty International Company Limited

(alias Dynasty Group of Companies)

Adres: Waizayangdar Rd., no. 15, Ngwe Kyar Yan Quarter, South Okkalapa Township, Yangon Region, Myanmar;

Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma;

Powiązane osoby: Aung Moe Myint (właściciel);

Myo Thitsar (dyrektor);

Adres poczty elektronicznej: dynastygroup@myanmar.com.mm

Dynasty International Company Limited to birmańskie przedsiębiorstwo założone przez pośrednika w handlu bronią Aunga Moe Myinta.

Wykorzystywano je do pośredniczenia w transakcjach zakupu broni przez birmańskie wojsko, w tym do przywozu części do samolotów w celu wsparcia sił powietrznych Mjanmy w nalotach na wioski i infrastrukturę cywilną.

Dynasty International Company Limited należy więc do osób prawnych, podmiotów lub organów będących własnością lub znajdujących się pod kontrolą sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) lub też generujących dochody lub zapewniających wsparcie dla sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) lub czerpiących korzyści z sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw).

20.2.2023

17.

International Gateways Group of Company Limited (alias IGGC, alias IGG)

Adres: Kyaik Wine Pagoda Road, No 19, Myaing Hay Wun Housing, 8-Mile, Mayangone, Yangon; Myanmar

lub

Thamadi Street No. 4-1/3, 8th Quarter, Mayangone Township, Yangon region, Myanmar

Adres e-mail: internationalgatewaysho@gmail.com

Miejsce rejestracji: Mjanma

Powiązana osoba: Naing Htut Aung (dyrektor i jedyny udziałowiec)

Powiązany podmiot: MEHL

International Gateways Group of Company Limited (IGGC) to działająca w sektorze handlu spółka, którą kieruje m.in. Naing Htut Aung. W 2017 r. IGGC była największym pojedynczym darczyńcą dla sił bezpieczeństwa Mjanmy (Tatmadaw) podczas imprez służących zebraniu funduszy na dokonanie »operacji oczyszczania« w stanie Arakan, zorganizowanych przez głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga. IGGC przekazała ponadto Tatmadaw darowiznę w 2023 r. z okazji Dnia Sił Zbrojnych.

Dodatkowo IGGC była zaangażowana w zakup broni dla Tatmadaw, w tym sprzętu wojskowego i produktów podwójnego zastosowania, które były wykorzystywane przeciwko ludności cywilnej i demonstrantom w całym kraju. IGGC udzielała zatem wsparcia Tatmadaw i uczestniczyła w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.2.2023

18.

Sky Aviator Company Limited

Adres: No.(204/2), (14/1)Ward, Myinthar (11)th Street, Southokkalapa, Yangon, Myanmar;

Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma;

Powiązana osoba: Kyaw Min Oo (dyrektor zarządzający)

Sky Aviator Company Limited to przedsiębiorstwo założone przez Kyawa Mina Oo.

Pośredniczyło ono w transakcjach zakupu broni przez birmańskie wojsko, również w przywozie części do samolotów. Kontrolowane przez Kyawa Mina Oo Sky Aviator jest jednym z najważniejszych dostawców części do samolotów wojskowych dla birmańskiego wojska. Od czasu zamachu przeprowadzonego w lutym 2021 r. Sky Aviator odebrało wiele dostaw broni od podmiotów objętych sankcjami.

Sky Aviator Company Limited należy więc do osób prawnych, podmiotów lub organów będących własnością lub znajdujących się pod kontrolą sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) lub też generujących dochody lub zapewniających wsparcie dla sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) lub czerpiących korzyści z sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw).

20.2.2023

19.

No. 2 Mining Enterprise (ME 2)

Adres: Ywargout Quarter, Pyinmana Township, Nay Pyi Taw, Mjanma/Birma;

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe;

Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma;

Główne miejsce działalności: Mjanma/Birma;

Numer telefonu: 09 - 067-22126

Mining Enterprise nr 2 (ME 2) to przedsiębiorstwo państwowe działające pod zwierzchnictwem Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska (MONREC), które pełni również funkcję regulatora sektora produkcji i wprowadzania do obrotu metali nieżelaznych. Z tego względu to przedsiębiorstwo państwowe jest uprawnione do udzielania zezwoleń i pobierania części podatku od zysków wypracowanych przez prywatne spółki, które są objęte tzw. »umowami podziału produkcji« lub działają w ramach spółki joint venture z ME 2.

Minister zasobów naturalnych i ochrony środowiska, U Khin Maung Yi, został powołany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, która 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

Od czasu wojskowego zamachu stanu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym ME 2, i czerpie z nich korzyści. ME 2 jest zatem kontrolowane przez siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw) i generuje dla nich dochody, zwiększając tym samym ich zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność.

Ponadto ME 2 uczestniczyło w różnych projektach powiązanych ze stosowaniem przemocy przez siły zbrojne Mjanmy wobec ludności cywilnej i naruszaniem jej najbardziej podstawowych praw, m.in. poprzez konfiskatę ziemi i przymusową relokację, i nadzorowało te projekty.

20.7.2023

20.

Star Sapphire Group of Companies

Adres:

Room (201), Building (C), Tet Ka Tho Yeik Mon Housing,

New University Ave Rd, Yangon, Myanmar;

No.30 B room 701/702 Yadanar Inya Condo Than Lwin

Rd, Yangon, Yangon, Myanmar

Star Sapphire Group of Companies odgrywa ważną rolę w generowaniu dochodu dla reżimu wojskowego i zapewnianiu uzbrojenia i innego wyposażenia używanego przez siły zbrojne. Ta grupa przedsiębiorstw jest kontrolowana przez osoby fizyczne powiązane z wojskiem Mjanmy i prowadzi działalność w licznych sektorach, obejmujących górnictwo, produkcję, obronność, kasyna, energię, rolnictwo i handel. Star Sapphire Group of Companies generuje zatem dochody dla sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), zapewnia wsparcie tym siłom i czerpie z nich korzyści.

11.12.2023

21.

Royal Shune Lei Company Limited

Adres:

No (37), Room (10), Bahosi Housing, Lanmadaw Township, Yangon, Myanmar

Royal Shune Lei Company Limited to przedsiębiorstwo prywatne, które pomaga w zaopatrywaniu sił zbrojnych Mjanmy w uzbrojenie i sprzęt wojskowy. W ten sposób udziela wsparcia działaniom zagrażającym pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

11.12.2023

22.

Chit Linn Myaing Group (CLM)

Miejsce rejestracji:

Mjanma/Birma Główne miejsce działalności: Shwe Kokko, miasto Myawadi, dystrykt Myawadi, stan Kayin, Mjanma/ Birma

Chit Linn Myaing Group (CLM) to grupa spółek kontrolowana przez pułkownika Saw Chit Thu, który jest członkiem założycielem i sekretarzem generalnym sił straży granicznej Karen/Kayin (BGF) / krajowej armii Karen (KNA) – zbrojnej grupy powiązanej z Tatmadaw (siłami zbrojnymi Mjanmy) – oraz przez jego rodzinę. Grupa CLM bierze udział w działalności oszukańczych kompleksów kontrolowanych przez BGF/KNA, znajdujących się w okolicy miasta Myawadi (przy granicy Mjanmy z Tajlandią), obejmujących m.in. miasto Shwe Kokko, oraz czerpie korzyści finansowe z tej działalności. Shwe Kokko jest ośrodkiem przestępczości międzynarodowej, w tym oszustw internetowych, handlu narkotykami i handlu ludźmi. W mieście tym dochodzi do bardzo poważnych pogwałceń praw człowieka, obejmujących pracę przymusową i tortury, co zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

W celu kontrolowania tych kompleksów BGF/KNA współpracuje z Tatmadaw, np. informując Tamadaw o przeciwnikach rządu oraz przymusowo werbując żołnierzy, co dodatkowo zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności w Mjanmie/Birmie.

Grupa Chit Linn Myaing bierze zatem udział w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy, ponadto czerpie korzyści ze związków z siłami zbrojnymi Mjanmy. Grupa Chit Linn Myaing jest powiązana z siłami zbrojnymi Mjanmy (Tatmadaw).

29.10.2024

[1] Tytuł decyzji w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 decyzji Rady (WPZiB) 2021/482 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/184/WPZiB w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko Mjanmie/Birmie (Dz.Urz.UE LI 99 z 22.03.2021, str. 37; ost. zm.: Dz.Urz.UE L 209 z 24.08.2023, str. 8). Zmiana weszła w życie 22 marca 2021 r.

[2] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez art. 1 decyzji Rady (WPZiB) 2024/2783 z dnia 29 października 2024 r. zmieniającej decyzję 2013/184/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie (Dz.Urz.UE.L.2024.2783 z 29.10.2024 r.). Zmiana weszła w życie 29 października 2024 r.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00