Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 65 str. 23
Wersja aktualna od 2013-03-28
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 65 str. 23
Wersja aktualna od 2013-03-28
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 7 marca 2013 r.

w sprawie wymagań dotyczących bezpieczeństwa, które muszą zostać uwzględnione w normach europejskich dotyczących niektórych siedzeń dla dzieci na podstawie dyrektywy 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/121/UE)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (1), w szczególności jej art. 4 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Produkty zgodne z normami krajowymi stanowiącymi transpozycję norm europejskich opracowanych zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE i posiadających odniesienie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej korzystają z domniemania bezpieczeństwa.

(2) Normy europejskie muszą być opracowywane na podstawie wymagań, których celem jest zapewnienie spełnienia ogólnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa określonych w art. 3 dyrektywy 2001/95/WE przez produkty zgodne z tymi normami.

(3) Normy europejskie EN 14988-1:2006 (Część 1: Wymagania bezpieczeństwa) i EN 14988-2:2006 (Część 2: Metody badań) dotyczące wysokich krzesełek dla dzieci wymagają aktualizacji. Należy w szczególności wprowadzić surowsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa w odniesieniu do zagrożenia upadkiem i zaplątaniem.

(4) Norma europejska EN 1272:1998 (Wymagania bezpieczeństwa i metody badań) dotycząca krzesełek montowanych do stołu nie posiada odniesienia opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wskutek tego normy krajowe stanowiące transpozycję tejże normy europejskiej nie dają podstawy do domniemania bezpieczeństwa.

(5) Nie istnieją normy europejskie dotyczące krzesełek dla dzieci ani siedzeń montowanych na krześle.

(6) Należy zatem określić wymagania, których celem byłoby zapewnienie spełnienia przez takie siedzenia dla dzieci ogólnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa określonych w art. 3 dyrektywy 2001/95/WE.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Ogólnego Bezpieczeństwa Produktów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Definicje

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:

a) „siedzenie montowane na krześle” oznacza produkt przeznaczony do zamocowania na krześle przeznaczonym dla osoby dorosłej w celu podwyższenia poziomu, na którym siedzi dziecko w wieku do 36 miesięcy, będące w stanie samodzielnie siedzieć;

b) „krzesełko dla dzieci” oznacza krzesełko przeznaczone do siedzenia dla jednego dziecka, wielkości dostosowanej do wieku dziecka i przeznaczone do postawienia na podłodze;

c) „wysokie krzesełko dla dzieci” oznacza wolno stojące krzesełko służące do podwyższenia dziecka w wieku od 6 do 36 miesięcy w przybliżeniu na wysokość stołu jadalnego, przeznaczone do karmienia dziecka, które jest w stanie samodzielnie siedzieć, jeśli jest ono odpowiednio zabezpieczone w pozycji siedzącej;

d) „krzesełko montowane do stołu” oznacza krzesełko zwykle używane dla dzieci, które są w stanie samodzielnie siedzieć, przeznaczone do przymocowania do stołu lub innej poziomej powierzchni.

Artykuł 2

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa

Szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa produktów, o których mowa w art. 1, które muszą zostać uwzględnione w normach europejskich, o których mowa w art. 4 ust. 1 dyrektywy 2001/95/WE, określone są w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 3

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 marca 2013 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1) Dz.U. L 11 z 15.1.2002, s. 4.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WYMAGANIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA

Produkty nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ani zdrowia dzieci i ich opiekunów, jeżeli są używane zgodnie z przeznaczeniem lub w dający się przewidzieć sposób i z uwzględnieniem zachowania dzieci.

Jeżeli krzesełko danego typu można przekształcić w krzesełko innego typu (np. krzesełko wysokie w krzesełko dla dzieci), musi ono spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa odnoszące się do obu typów krzesełek.

Etykiety na produktach lub na ich opakowaniach oraz instrukcje używania, które są do nich dołączone, muszą zwracać uwagę użytkowników na zagrożenia i ryzyko obrażeń z natury związane z używaniem tych produktów oraz na sposoby ich unikania. Produkty muszą jednak w możliwie największym stopniu być bezpieczne z racji swej konstrukcji, a zatem etykiety i ostrzeżenia nie mogą zastępować bezpieczeństwa wynikającego z konstrukcji.

Wymagania chemiczne

Wszystkie produkty, o których mowa w art. 1, muszą być zgodne z przepisami UE.

Własności palne

Produkty, o których mowa w art. 1, nie mogą stanowić niebezpiecznych łatwopalnych elementów w otoczeniu dziecka. Muszą one być zatem wykonane z materiałów, na powierzchni których nie występuje szybkie rozprzestrzenianie się ognia przy narażeniu na bezpośrednie działanie płomienia lub iskry. Z tej przyczyny należy uwzględniać najnowszą wersję normy EN 71-2.

Stosowanie środków chemicznych zmniejszających palność powinno być ograniczone do minimum. Jeżeli stosowane są środki chemiczne zmniejszające palność, ich toksyczność podczas używania oraz ich utylizacja po zakończeniu okresu używania nie mogą zagrażać zdrowiu użytkowników produktów i opiekunów dzieci ani otoczeniu.

Opakowanie

Torby wykonane z giętkich tworzyw sztucznych stosowane do pakowania, o obwodzie otworu większym od obwodu głowy dziecka, nie mogą narażać dziecka na ryzyko uduszenia się. Zabrania się stosowania ściąganych tasiemek lub sznurków do zamykania takich opakowań lub do zamykania opakowań samoprzylepnych (np. opakowań z folii samoprzylegającej).

Opakowanie zawierające produkty nie może stwarzać ryzyka uduszenia spowodowanego zatkaniem ust i nosa. W tym celu, jeśli nie koliduje to z zabezpieczaniem przed wilgocią, opakowania z tworzyw sztucznych powinny być perforowane.

Torby muszą być w widoczny sposób oznaczone następującym ostrzeżeniem lub jego odpowiednikiem: „OSTRZEŻENIE! Aby zapobiec uduszeniu się dziecka, przechowywać opakowanie w miejscu dla dziecka niedostępnym”. Muszą być one również opatrzone dużym, wyraźnym symbolem lub rysunkiem wskazującym na istnienie potencjalnego zagrożenia.

Określenie producenta i importera

Producenci (1) muszą umieścić na produkcie, a jeżeli nie jest to możliwe – na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu, swoją nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy i swój adres kontaktowy. W adresie musi zostać wskazany jeden punkt, w którym można skontaktować się z producentem (2).

Importerzy (3) muszą umieścić na produkcie, a jeżeli nie jest to możliwe – na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu, swoją nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy i swój adres kontaktowy (4).

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA

1. SIEDZENIA MONTOWANE NA KRZEŚLE

1.1. Zakres

Niniejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa stosuje się do siedzeń montowanych na krześle przeznaczonych dla dzieci w wieku do 36 miesięcy o masie ciała do 15 kg. Nie mają one zastosowania do poduszek, podkładek ani innych produktów służących do przytrzymania dziecka na krześle bez zmiany wysokości, na jakiej siedzi dziecko.

1.2. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa

Zagrożenie uwięzieniem w szczelinach i otworach

Siedzenia montowane na krześle muszą być tak zaprojektowane i wytworzone, aby zapobiegać uwięzieniu jakiejkolwiek części ciała dziecka.

Zagrożenia związane z regulacją wysokości siedzenia montowanego na krześle

Siedzenia montowane na krześle, w których możliwa jest regulacja wysokości siedziska, muszą posiadać mechanizm(-y) blokujący(-e), zabezpieczający(-e) siedzenie montowane na krześle w zwykłej pozycji użytkowej. Niezamierzone zwolnienie mechanizmu(-ów) blokującego(-ych) musi być uniemożliwione.

Zagrożenia związane z ruchomymi częściami

Po ustawieniu siedzenia montowanego na krześle w pozycji do zwykłego użytku nie może być żadnych dostępnych miejsc, w których występuje ściskanie lub ścinanie w wyniku przesunięcia siedzenia montowanego na krześle lub jakiejkolwiek jego części, przeniesienia ciężaru ciała przez dziecko na siedzeniu montowanym na krześle lub przyłożenia siły zewnętrznej (przez inne dziecko lub nieumyślnie przez opiekuna albo przez mechanizm napędowy).

Montowane na krześle siedzenia o konstrukcji składanej muszą mieć mechanizm składający, którym dziecko nie jest w stanie manipulować i którego opiekun nie może przez nieuwagę uruchomić. Ustawienie siedzeń montowanych na krześle w pozycji do zwykłego użytku bez uruchomienia mechanizmu blokującego musi być uniemożliwione.

Zagrożenie upadkiem

Po ustawieniu siedzenia montowanego na krześle w pozycji do zwykłego użytku dziecko musi w nim pozostawać, a siedzenie nie może się przewracać przy przechylaniu się przez dziecko w dowolnym kierunku. Aby uniknąć obrażeń spowodowanych wstawaniem i wypadaniem lub wysuwaniem się dziecka z siedzenia montowanego na krześle, siedzenie to musi być zaprojektowane w taki sposób, aby jego system zabezpieczający uniemożliwiał dziecku wstawanie i wypadnięcie lub wysunięcie się z siedzenia.

Siedzenie montowane na krześle musi być wyposażone w system zabezpieczający, który można regulować zależnie od wielkości dziecka i który musi się składać co najmniej z zabezpieczenia w pasie i zabezpieczenia w kroczu. Używanie systemu zabezpieczającego bez użycia zabezpieczenia w kroczu musi być uniemożliwione.

System zabezpieczający, paski, punkty mocowania i system zapięć nie mogą, w wyniku poddawania statycznym i dynamicznym naprężeniom mechanicznym podczas używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć siedzenia montowanego na krześle, doznawać trwałych uszkodzeń mogących niekorzystnie wpływać na ich bezpieczeństwo i zwykłe funkcjonowanie.

Po zamontowaniu w pozycji do użytku oparcie siedzenia montowanego na krześle musi być odpowiednio wysokie. Musi być ono również wyposażone w podłokietniki boczne na tyle wysokie, aby zapewnić pozostawanie dziecka w siedzeniu przy przechylaniu się przez dziecko w dowolnym kierunku.

Zagrożenie zaplątaniem

Maksymalna swobodna długość sznurków, tasiemek i podobnych części, z wyjątkiem systemu zabezpieczającego dziecko i systemu mocowania na krześle, dostępnych dla dziecka siedzącego wewnątrz siedzenia montowanego na krześle, musi uniemożliwiać utworzenie niebezpiecznej pętli wokół szyi dziecka.

Nie można stosować nici z przędzy jednowłóknowej (monofilamentu) jako sznurków, tasiemek ani podobnych części, jako pętelek ani jako nici do szycia.

Zagrożenie udławieniem

Aby zapobiec zagrożeniu udławieniem, siedzenia montowane na krześle nie mogą zawierać żadnych małych części, czy to przeznaczonych do usunięcia z użyciem narzędzia, czy bez, które dałoby się odłączyć przy użyciu siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które są na tyle małe, że w całości mogą zmieścić się w ustach dziecka.

Materiały wypełniające stwarzające zagrożenie udławieniem nie mogą stać się dostępne po poddaniu ich sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko. Nie mogą one stwarzać dodatkowego zagrożenia udławieniem z powodu wielkości zawartych w nich elementów ani dlatego, że elementy te stają się wystarczająco małe lub dostępne po poddaniu ich sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko.

Zagrożenie połknięciem

Aby zapobiec zagrożeniu połknięciem, siedzenia montowane na krześle nie mogą zawierać oddzielnych ani małych części, które dają się odłączyć przy użyciu siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które mogą przejść przez przełyk dziecka. W żadnym przypadku nie można stosować toksycznych materiałów ani pokrycia.

Zagrożenie uduszeniem

Siedzenia montowane na krześle nie mogą posiadać żadnych naklejek z tworzyw sztucznych, które dziecko mogłoby uchwycić i oderwać przy użyciu siły, jaką jest ono w stanie oddziaływać. Nie mogą one posiadać żadnych nieprzepuszczalnych elementów opakowania, które mogłyby zakryć zarówno usta, jak i nos dziecka, stwarzając w ten sposób zagrożenie uduszeniem.

Niebezpieczne krawędzie, narożniki i wystające części

Wszystkie dostępne krawędzie, narożniki i wystające części w siedzeniu montowanym na krześle muszą być zaokrąglone i nie mogą mieć zadziorów ani ostrych brzegów.

Powierzchnie

Wszystkie powierzchnie muszą – w stopniu dającym się pogodzić z funkcjami siedzenia montowanego na krześle – być wystarczająco gładkie, aby uniemożliwiać wystąpienie otarć, skaleczeń, zadrapań, obtarć, oparzeń lub innych obrażeń, które mogłyby powstać przypadkowo podczas używania siedzenia montowanego na krześle lub z powodu zachowania dziecka.

Wytrzymałość konstrukcji

Siedzenie montowane na krześle nie może się zapadać ani wykazywać oznak uszkodzenia lub trwałego odkształcenia mogących niekorzystnie wpływać na jego bezpieczeństwo i zwykłe funkcjonowanie. Mechanizm(-y) regulacji wysokości siedzenia montowanego na krześle musi (muszą) uniemożliwiać zmianę wybranej wysokości z powodu naprężeń mechanicznych, którym poddawane jest siedzenie montowane na krześle, używane w sposób rozsądny i dający się przewidzieć.

System mocowania na krześle

System mocowania na krześle musi być zaprojektowany w taki sposób, aby siedzenie montowane na krześle było przymocowane zarówno do oparcia, jak i do siedziska krzesła.

System mocowania na krześle, paski, punkty mocowania i system zapięć nie mogą ulec pęknięciu, poluzowaniu ani oderwaniu od swej podpory z powodu naprężeń mechanicznych, którym są poddawane podczas używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć.

Zagrożenia związane z nieodpowiednim rozmiarem

W informacji o produkcie muszą być podane odpowiednie wymiary siedziska i oparcia krzeseł, do montowania na których produkt jest przeznaczony.

1.3. Informacje dotyczące bezpieczeństwa, instrukcja obsługi i oznakowania

Informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą zostać oznaczone na produkcie i włączone do instrukcji dla użytkownika.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą zostać podane w formie pisemnej w języku(-ach) państwa, w którym siedzenie montowane na krześle jest oferowane w sprzedaży detalicznej, oraz w postaci zrozumiałych piktogramów. Wszystkie oznakowania muszą pozostawać czytelne, a etykiety stosowane jako oznakowania nie mogą się łatwo odklejać.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa

Podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą być przedstawione w jasny i zwracający uwagę sposób. Muszą być one wyraźnie wyeksponowane i muszą pozostawać widoczne po przymocowaniu siedzenia montowanego na krześle do krzesła przeznaczonego dla osoby dorosłej i przed umieszczeniem w siedzeniu dziecka. Informacje te muszą być opatrzone napisem „OSTRZEŻENIE!” i muszą zawierać co najmniej następujące – lub równoważne – komunikaty:

– „Nigdy nie pozostawiać dziecka bez opieki.”,

– „Należy zawsze używać systemu zabezpieczającego dziecko i systemu mocowania na krześle.”,

– „Zawsze przed użyciem należy sprawdzić, czy siedzenie montowane na krześle zapewnia bezpieczeństwo i jest stabilne.”,

– „Ten produkt jest przeznaczony dla dzieci w wieku do 36 miesięcy, o masie ciała do 15 kg, które są w stanie samodzielnie siedzieć.” .

Informacje dotyczące zakupu

Informacje dotyczące zakupu muszą być wyraźnie udostępnione konsumentom w punkcie sprzedaży. Muszą się na nie składać co najmniej następujące informacje, zarówno w formie pisemnej, jak i w postaci zrozumiałych piktogramów:

– następujące oświadczenie lub jego odpowiednik: „Ten produkt jest przeznaczony dla dzieci w wieku do 36 miesięcy, o masie ciała do 15 kg, które są w stanie samodzielnie siedzieć.”,

– odpowiednie wymiary krzesła przeznaczonego dla osoby dorosłej, siedziska i oparcia.

Instrukcja obsługi

Do siedzenia montowanego na krześle musi być dołączona instrukcja obsługi. Instrukcja obsługi musi zawierać:

– następujące stwierdzenie lub jego odpowiednik: „WAŻNE! ZACHOWAĆ DO WYKORZYSTANIA W PRZYSZŁOŚCI.”,

– instrukcje prawidłowego i bezpiecznego montażu oraz używania siedzenia montowanego na krześle,

– informację o rodzajach krzeseł przeznaczonych dla osoby dorosłej, do których można i do których nie można przymocowywać siedzenia montowanego na krześle.

Ostrzeżenia w instrukcji obsługi muszą być opatrzone napisem „OSTRZEŻENIE!” i muszą zawierać co najmniej następujące – lub równoważne – komunikaty:

– „Nigdy nie pozostawiać dziecka bez opieki.” ,

– „Należy zawsze używać systemu zabezpieczającego dziecko i systemu mocowania na krześle.”,

– „ Przed użyciem należy się upewnić, że system mocowania na krześle jest prawidłowo zamontowany i wyregulowany.”,

– „Zawsze przed użyciem należy sprawdzić, czy siedzenie montowane na krześle zapewnia bezpieczeństwo i jest stabilne.”.

Instrukcja obsługi musi również zawierać następujące informacje:

– następujące oświadczenie lub jego odpowiednik: „Ten produkt jest przeznaczony dla dzieci w wieku do 36 miesięcy, o masie ciała do 15 kg, które są w stanie samodzielnie siedzieć.”,

– odpowiednie wymiary krzesła przeznaczonego dla osoby dorosłej, siedziska i oparcia,

– stwierdzenie, że nie należy używać siedzenia montowanego na krześle w przypadku pęknięcia, rozdarcia lub braku jakiejkolwiek części,

– stwierdzenie, że nie wolno używać akcesoriów ani części zamiennych innych niż zatwierdzone przez producenta,

– zalecenia dotyczące czyszczenia i konserwacji.

2. KRZESEŁKA DLA DZIECI

2.1. Zakres

Niniejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa stosuje się do krzesełek dla dzieci, przeznaczonych dla dzieci, które są w stanie samodzielnie siedzieć. Do takich krzesełek zalicza się stołki, krzesełka (składające się z: nóg, siedziska i oparcia) oraz foteliki dziecięce (składające się z: siedziska, oparcia i podłokietników) do użytku wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Niniejsze wymagania obejmują również krzesełka bujane i krzesełka składane. Wymagania te stosuje się także do produktów wielofunkcyjnych, które można przekształcić w krzesełka dla dzieci. Mają one również zastosowanie do krzesełek dla dzieci wyposażonych w kółka. Produkty, w przypadku których funkcja krzesełka dla dzieci połączona jest z inną funkcją (np. funkcją przechowywania), także muszą spełniać niniejsze wymagania.

2.2. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa

Zagrożenie uwięzieniem w szczelinach i otworach

Krzesełka dla dzieci muszą być tak zaprojektowane i wytworzone, aby zapobiegać uwięzieniu kończyn, stóp i dłoni, oraz w możliwie największym zakresie – uwięzieniu palców, w szczelinach i otworach.

Składane krzesełka dla dzieci muszą być tak zaprojektowane i wytworzone, aby zapobiegać uwięzieniu palców.

Krzesełka dla dzieci nie mogą być tak ciężkie, żeby możliwe było uwięzienie pod nimi głowy lub kończyny dziecka.

Zagrożenia związane z ruchomymi częściami

Po ustawieniu krzesełka dla dzieci w pozycji do zwykłego użytku zgodnie z instrukcjami producenta nie może być żadnych niebezpiecznych ruchomych części.

Rolki samonastawne i kółka

Krzesełka dla dzieci wyposażone w kółka lub rolki samonastawne muszą być tak zaprojektowane, aby wyposażenie ich w te elementy nie wpływało niekorzystnie na ich stabilność.

Zagrożenie upadkiem

Krzesełka dla dzieci muszą być wystarczająco stabilne, aby nie było możliwe ich przewrócenie się w żadnym kierunku, gdy jest w nich dziecko.

Stabilność

Krzesełka dla dzieci muszą być stabilne.

Zagrożenie udławieniem

Aby zapobiec zagrożeniu udławieniem, krzesełka dla dzieci nie mogą zawierać małych części, które da się odłączyć przy użyciu siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które mogą się w całości zmieścić w ustach dziecka. Materiały wypełniające stwarzające zagrożenie udławieniem nie mogą stać się dostępne po poddaniu ich sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko. Nie mogą one stwarzać dodatkowego zagrożenia udławieniem z powodu wielkości zawartych w nich elementów ani dlatego, że elementy te stają się wystarczająco małe lub dostępne po poddaniu ich sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko.

Zagrożenie uduszeniem

Krzesełka dla dzieci nie mogą posiadać żadnych naklejek z tworzyw sztucznych dających się oderwać przy użyciu siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko. Nie mogą one posiadać żadnych nieprzepuszczalnych elementów opakowania, które mogłyby zakryć zarówno usta, jak i nos, stwarzając w ten sposób zagrożenie uduszeniem.

Zagrożenie połknięciem

Aby zapobiec zagrożeniu połknięciem, krzesełka dla dzieci nie mogą zawierać oddzielnych ani małych części, które dają się odłączyć przy użyciu siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które mogą przejść przez przełyk dziecka. W żadnym przypadku nie można stosować toksycznych materiałów ani pokrycia.

Powierzchnie

Wszystkie powierzchnie muszą – w stopniu dającym się pogodzić z funkcjami krzesełka dla dzieci – być wystarczająco gładkie, aby uniemożliwiać wystąpienie otarć, skaleczeń, zadrapań, obtarć, oparzeń lub innych obrażeń, które mogłyby powstać przypadkowo podczas używania krzesełka lub z powodu zachowania dziecka.

Niebezpieczne krawędzie

Krzesełka dla dzieci nie mogą mieć ostrych krawędzi ani czubków. Dostępne krawędzie i narożniki muszą być zaokrąglone lub sfazowane. Krzesełka nie mogą mieć żadnej spiczastej ani wystającej powierzchni stwarzającej zagrożenie nakłuciem.

Wytrzymałość konstrukcji

Krzesełka dla dzieci oraz ich części składowe takie jak siedzisko, oparcie i nogi muszą być w stanie wytrzymać naprężenia mechaniczne, którym są poddawane podczas używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć.

2.3. Informacje dotyczące bezpieczeństwa

Ostrzeżenia i instrukcje używania muszą informować rodziców lub opiekunów o tym, że krzesełka dla dzieci umieszczone pod oknem mogą zostać użyte przez dziecko jako stopień i spowodować, że dziecko wypadnie z okna.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą zostać podane w formie pisemnej w języku(-ach) państwa, w którym krzesełko dla dzieci jest oferowane w sprzedaży detalicznej, oraz w postaci zrozumiałych piktogramów. Wszystkie oznakowania muszą pozostawać czytelne, a etykiety stosowane jako oznakowania nie mogą się łatwo odklejać.

3. WYSOKIE KRZESEŁKA DLA DZIECI

3.1. Zakres

Niniejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa stosuje się do wysokich krzesełek przeznaczonych dla dzieci, które są w stanie samodzielnie siedzieć, są w wieku około 6 do 36 miesięcy i ważą maksymalnie 15 kg. Jeżeli konstrukcja wysokich krzesełek umożliwia ich przekształcenie w krzesełka dla dzieci, muszą one również spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa mające zastosowanie do krzesełek dla dzieci.

Jeżeli konstrukcja wysokiego krzesełka umożliwia zdejmowanie niektórych części (np. tacy albo podnóżka), niniejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa stosuje się do wysokiego krzesełka zarówno z tymi częściami zamontowanymi, jak i zdjętymi.

Produkty o istotnej wartości zabawowej muszą również spełniać wymagania dyrektywy 2009/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (5) w sprawie bezpieczeństwa zabawek (np. wysokie krzesełko, które można przekształcić w konia na biegunach).

3.2. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa

Wymagania ogólne

Do montażu jakichkolwiek części składowych przeznaczonych do usunięcia lub poluzowania w przypadku demontażu wysokiego krzesełka na potrzeby transportu lub przechowywania nie mogą być stosowane śruby łącznikowe używane w technice montażu bezpośredniego (np. wkręty samogwintujące).

Odsłonięte krawędzie i wystające części muszą być zaokrąglone lub sfazowane i nie mogą mieć zadziorów ani ostrych brzegów.

Zagrożenie upadkiem

Aby uniknąć obrażeń spowodowanych wstawaniem i wypadaniem lub wysuwaniem się dziecka z wysokiego krzesełka, musi być ono zaprojektowane w taki sposób, aby jego system zabezpieczający uniemożliwiał dziecku wstawanie i wypadnięcie lub wysunięcie się z krzesełka.

Wysokie krzesełko musi być wyposażone w system zabezpieczający, który można dostosować do wielkości dziecka i który musi się składać co najmniej z zabezpieczenia w pasie i w kroczu. Używanie systemu zabezpieczającego bez użycia zabezpieczenia w kroczu musi być uniemożliwione.

System zabezpieczający, paski, punkty mocowania i system zapięć nie mogą ulec pęknięciu, poluzowaniu ani oderwaniu od swej podpory pod działaniem sił wewnętrznych i zewnętrznych, jakimi jest w stanie oddziaływać dziecko.

Konstrukcja systemu zabezpieczającego musi uwzględniać wszystkie potencjalne ruchy dziecka w wysokim krzesełku.

Oparcie wysokiego krzesełka musi być odpowiednio wysokie. Musi być ono również wyposażone w podłokietniki boczne na tyle wysokie, aby zapewnić pozostawanie dziecka w krzesełku przy przechylaniu się przez dziecko w dowolnym kierunku.

Aby uniknąć obrażeń spowodowanych odpychaniem się przez dziecko nogami od stołu jadalnego lub naciskaniem przez nie nogami na stół i doprowadzeniem do przewrócenia się wysokiego krzesełka do tyłu, musi być ono zaprojektowane w taki sposób, aby jego stabilność wykluczała zagrożenie upadkiem.

Zagrożenie zaplątaniem

Wysokie krzesełka nie mogą mieć sznurków, tasiemek ani podobnych części (z wyjątkiem systemu zabezpieczającego) stwarzających zagrożenie zaplątaniem.

Zagrożenie uwięzieniem w szczelinach i otworach

Wysokie krzesełka dla dzieci muszą być tak zaprojektowane i wytworzone, aby zapobiegać uwięzieniu jakiejkolwiek części ciała dziecka.

Zagrożenia związane z ruchomymi częściami

Aby zapobiec ryzyku przycięcia i przygniecenia, nie powinno być miejsc, w których występowałoby ścinanie i ściskanie. Jeżeli z powodów funkcjonalnych nie można wyeliminować miejsc, w których występuje ścinanie i ściskanie, należy zastosować odpowiednie środki dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Wszystkie części wysokiego krzesełka, które mogą być składane lub odłączane, muszą być wyposażone w blokady, tak by dziecko korzystające z produktu, inne dziecko ani – przez nieuwagę – osoba dorosła nie mogły ich odblokować.

Mechanizmy blokujące przeznaczone do wysokich krzesełek składanych

Mechanizmy blokujące są wymagane dla zapobieżenia złożeniu się wysokiego krzesełka – zarówno gdy jest w nim dziecko, jak i podczas umieszczania dziecka w krzesełku i wyjmowania go z krzesełka.

Aby uniknąć zagrożeń wynikających z niewłaściwego używania wysokiego krzesełka, działanie masy dziecka korzystającego z wysokiego krzesełka musi uniemożliwiać złożenie się krzesełka albo przy używaniu wysokiego krzesełka musi się automatycznie uruchamiać co najmniej jeden mechanizm blokujący.

Dzieci nie mogą mieć możliwości nieumyślnego zwolnienia mechanizmów blokujących ani manipulowania nimi.

Wszelkie mechanizmy blokujące, poddawane statycznym i dynamicznym naprężeniom mechanicznym podczas używania wysokiego krzesełka w sposób rozsądny i dający się przewidzieć, muszą zachowywać zdolność właściwego funkcjonowania.

Zagrożenie udławieniem

Żadna część, którą można odłączyć przy użyciu siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, nie może być na tyle mała, by mogła w całości zmieścić się w ustach dziecka. Żadna część składowa, którą można usunąć bez użycia narzędzia, nie może mieścić się w całości w ustach dziecka. Materiały wypełniające stwarzające zagrożenie udławieniem nie mogą stać się dostępne po poddaniu ich sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko. Nie mogą one ponadto stwarzać dodatkowego zagrożenia udławieniem z powodu wielkości zawartych w nich elementów ani dlatego, że elementy te stają się wystarczająco małe lub dostępne po poddaniu ich sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko.

System zabezpieczający

Wysokie krzesełko musi być tak zaprojektowane, aby zabezpieczać dziecko w pozycji siedzącej i zapobiegać upadkom, gdy dziecko wstaje i traci równowagę – poprzez zastosowanie systemu zabezpieczającego składającego się z zabezpieczenia w kroczu i elementu poziomego, albo przy pomocy uprzęży zintegrowanej. Wysokie krzesełko wyposażone w odchylane oparcie musi mieć uprząż zintegrowaną.

Statyczne i dynamiczne naprężenia mechaniczne powstające podczas używania wysokiego krzesełka w sposób rozsądny i dający się przewidzieć nie mogą powodować trwałych uszkodzeń mogących niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo i zwykłe funkcjonowanie krzesełka, na zabezpieczenia w kroczu, pasy w talii i paski uprzęży zintegrowanej.

W przypadku zastosowania w wysokim krzesełku uprzęży lub pasów statyczne i dynamiczne naprężenia mechaniczne powstające podczas używania wysokiego krzesełka w sposób rozsądny i dający się przewidzieć nie mogą powodować trwałych uszkodzeń w punktach mocowania tej uprzęży lub pasów, mogących niekorzystnie wpływać na ich bezpieczeństwo i zwykłe funkcjonowanie.

Jeśli do krzesełka dołączona jest uprząż zintegrowana lub pas, muszą one być regulowane, a statyczne i dynamiczne naprężenia mechaniczne powstające podczas używania wysokiego krzesełka w sposób rozsądny i dający się przewidzieć nie mogą powodować ich trwałych uszkodzeń, mogących niekorzystnie wpływać na ich bezpieczeństwo i zwykłe funkcjonowanie.

Zabezpieczenia boczne

Wysokie krzesełko musi być wyposażone w podłokietniki boczne lub inne zabezpieczenie boczne.

Oparcie

Wysokie krzesełko musi być wyposażone w oparcie na tyle wysokie, aby zapewnić pozostawanie dziecka w krzesełku przy przechylaniu się przez dziecko w dowolnym kierunku.

Odchylane oparcie

Mechanizm umożliwiający regulację oparcia wysokiego krzesełka nie może przesuwać oparcia z jednej pozycji do drugiej w wyniku poddawania go statycznym i dynamicznym naprężeniom mechanicznym powstającym podczas używania wysokiego krzesełka w sposób rozsądny i dający się przewidzieć.

Rolki samonastawne i kółka

Wysokie krzesełka wyposażone w kółka lub rolki samonastawne muszą być tak zaprojektowane, aby wyposażenie ich w te elementy nie wpływało niekorzystnie na ich stabilność.

Wytrzymałość konstrukcji

Poddanie wysokiego krzesełka statycznym i dynamicznym naprężeniom mechanicznym podczas jego używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć nie może niekorzystnie wpływać na jego funkcje.

Wysokie krzesełko nie może się zapadać, a mechanizm blokujący musi pozostawać w pozycji włączonej, gdy jest ono poddawane statycznym i dynamicznych naprężeniom mechanicznym podczas jego używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć.

Stabilność

Jeżeli konstrukcja wysokiego krzesełka umożliwia zdejmowanie niektórych części (np. tacy albo podnóżka), wymóg stabilności stosuje się do wysokiego krzesełka zarówno z tymi częściami zamontowanymi, jak i zdjętymi.

Wysokie krzesełko nie może przewracać się na boki, do tyłu ani do przodu w wyniku poddawania go statycznym i dynamicznym naprężeniom mechanicznym powstającym podczas jego używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć.

3.3. Informacje dotyczące bezpieczeństwa, instrukcja obsługi i oznakowania

Wymagania ogólne

Informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą zostać podane w formie pisemnej w języku(-ach) państwa, w którym wysokie krzesełko jest oferowane w sprzedaży detalicznej, oraz w postaci zrozumiałych piktogramów. Wszystkie oznakowania muszą pozostawać czytelne, a etykiety stosowane jako oznakowania nie mogą się łatwo odklejać podczas używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa

Informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą być przedstawione w jasny i zwracający uwagę sposób. Informacje te muszą być opatrzone napisem „OSTRZEŻENIE!” i muszą zawierać co najmniej następujące – lub równoważne – komunikaty:

– „Nigdy nie pozostawiać dziecka bez opieki.”,

– „Należy zawsze używać systemu zabezpieczającego.”,

– „Zawsze przed użyciem należy sprawdzić, czy wysokie krzesełko zapewnia bezpieczeństwo i jest stabilne.”.

Informacje dotyczące zakupu

Informacje dotyczące zakupu muszą być wyraźnie udostępnione konsumentom w punkcie sprzedaży. Informacje te muszą zawierać co najmniej następujące oświadczenie lub jego odpowiednik, zarówno w formie pisemnej, jak i w postaci zrozumiałych piktogramów: „Ten produkt jest przeznaczony dla dzieci w wieku do 36 miesięcy, o masie ciała do 15 kg, które są w stanie samodzielnie siedzieć.”. Dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą być przedstawione, jeśli produkt można modyfikować, czy to w celu użycia go do zabawy, czy też w celu przekształcenia go w krzesełko dla dzieci, które można regulować w celu dopasowania go do dziecka na różnych etapach jego rozwoju (właściwość „rośnięcia wraz z dzieckiem” ).

Oznakowania

Wysokie krzesełka muszą być trwale oznaczone następującym ostrzeżeniem lub jego odpowiednikiem: „OSTRZEŻENIE! NIE POZOSTAWIAĆ DZIECKA BEZ OPIEKI.”. Ostrzeżeniu musi towarzyszyć odpowiedni piktogram.

Instrukcja obsługi

W instrukcji obsługi należy przedstawić instrukcje używania wysokiego krzesełka, opatrzone stwierdzeniem „WAŻNE! ZACHOWAĆ DO WYKORZYSTANIA W PRZYSZŁOŚCI.” lub jego odpowiednikiem.

Instrukcje muszą zawierać następujące ostrzeżenia lub ich odpowiedniki, opatrzone napisem „OSTRZEŻENIE!” :

– „Nie pozostawiać dziecka bez opieki.” ,

– „Nie używać wysokiego krzesełka, jeżeli nie zostały prawidłowo zamontowane i wyregulowane wszystkie jego części składowe.” .

Instrukcja obsługi musi również zawierać następujące ostrzeżenia, informujące, że:

– należy upewnić się, że uprząż została prawidłowo zamontowana,

– należy zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie stwarza otwarty ogień lub inne źródła wysokiej temperatury, takie jak piecyki elektryczne, piecyki gazowe itp., w pobliżu wysokiego krzesełka.

Instrukcja obsługi musi zawierać następujące informacje dotyczące bezpieczeństwa:

– rysunek montażowy, wykaz lub opis wszystkich części i narzędzi niezbędnych do montażu krzesełka oraz schemat bolców i innych mechanizmów blokujących,

– stwierdzenie, że nie należy używać wysokiego krzesełka, dopóki dziecko nie potrafi siedzieć samodzielnie,

– stwierdzenie, że nie należy używać wysokiego krzesełka w przypadku pęknięcia, rozdarcia lub braku jakiejkolwiek części,

– zalecenia dotyczące czyszczenia i konserwacji.

4. KRZESEŁKA MONTOWANE DO STOŁU

4.1. Zakres

Niniejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa stosuje się do krzesełek montowanych do stołu, przeznaczonych dla dzieci, które są w stanie samodzielnie siedzieć (w wieku od 6 miesięcy) i ważą do 15 kg.

4.2. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa

Wymagania ogólne

Zmontowane do użytku krzesełko montowane do stołu musi być zmontowane w taki sposób, aby zapobiegać ryzyku uszczypnięcia, skaleczenia lub zranienia zarówno dziecka, jak i opiekuna.

Zagrożenie uwięzieniem w szczelinach i otworach

W celu zapobieżenia uwięzieniu krzesełka montowane do stołu nie mogą zawierać rurek o otwartych zakończeniach ani mieć szczelin bądź otworów, które mogłyby spowodować obrażenia u dziecka.

Konstrukcja krzesełek montowanych do stołu musi zapobiegać wypadnięciu dziecka przez szczeliny i otwory.

Niebezpieczne krawędzie, narożniki i wystające części

Wszystkie dostępne krawędzie, narożniki i wystające części w krzesełku montowanym do stołu muszą być zaokrąglone lub sfazowane i nie mogą mieć zadziorów ani ostrych brzegów.

Zagrożenie udławieniem

Aby zapobiec zagrożeniu udławieniem, krzesełka nie mogą zawierać żadnych małych części, czy to przeznaczonych do usunięcia z użyciem narzędzia, czy bez, które dałoby się odłączyć przy użyciu siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które są na tyle małe, że w całości mogą zmieścić się w ustach dziecka.

Materiały wypełniające stwarzające zagrożenie udławieniem nie mogą stać się dostępne po poddaniu ich sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko. Nie mogą one ponadto stwarzać dodatkowego zagrożenia udławieniem z powodu wielkości zawartych w nich elementów ani dlatego, że elementy te stają się wystarczająco małe lub dostępne po poddaniu ich sile, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko.

Zagrożenie połknięciem

Aby zapobiec zagrożeniu połknięciem wynikającemu z niewłaściwego używania krzesełka montowanego do stołu, nie może ono zawierać oddzielnych ani małych części, które dają się odłączyć przy użyciu siły, jaką jest w stanie oddziaływać dziecko, i które mogą przejść przez przełyk dziecka.

Zagrożenie uduszeniem

Krzesełka nie mogą posiadać żadnych naklejek z tworzyw sztucznych, które dziecko mogłoby uchwycić i oderwać przy użyciu siły, jaką jest ono w stanie oddziaływać. Nie mogą one posiadać żadnych nieprzepuszczalnych elementów opakowania, które mogłyby zakryć zarówno usta, jak i nos dziecka, stwarzając w ten sposób zagrożenie uduszeniem.

Wkręty samogwintujące

Do przymocowania jakichkolwiek części składowych przeznaczonych do usunięcia lub poluzowania w przypadku demontażu krzesełka montowanego do stołu na potrzeby transportu lub przechowywania nie mogą być stosowane śruby łącznikowe (np. wkręty samogwintujące).

Zagrożenia związane z ruchomymi częściami

Po ustawieniu krzesełka montowanego do stołu w pozycji do zwykłego użytku zgodnie z instrukcjami producenta nie może być żadnych niebezpiecznych ruchomych części.

Zagrożenie upadkiem

Aby uniknąć obrażeń spowodowanych wstawaniem i wypadaniem lub wysuwaniem się dziecka z krzesełka montowanego do stołu, krzesełko to musi być zaprojektowane w taki sposób, aby jego system zabezpieczający uniemożliwiał dziecku wstawanie i wypadnięcie lub wysunięcie się z krzesełka.

Krzesełko montowane do stołu musi być wyposażone w system zabezpieczający, który można dostosować do wielkości dziecka i który musi się składać co najmniej z zabezpieczenia w pasie i zabezpieczenia w kroczu. Używanie systemu zabezpieczającego bez użycia zabezpieczenia w kroczu musi być uniemożliwione.

System zabezpieczający, paski, punkty mocowania i system zapięć nie mogą ulec pęknięciu, poluzowaniu ani oderwaniu od swej podpory pod działaniem sił wewnętrznych i zewnętrznych, jakimi jest w stanie oddziaływać dziecko.

Konstrukcja systemu zabezpieczającego musi uwzględniać wszystkie potencjalne ruchy dziecka w krzesełku montowanym do stołu.

Po ustawieniu w pozycji do użytku oparcie krzesełka montowanego do stołu musi być odpowiednio wysokie. Musi być ono również wyposażone w podłokietniki boczne na tyle wysokie, aby zapewnić pozostawanie dziecka w krzesełku przy przechylaniu się przez dziecko w dowolnym kierunku.

Podnóżki

Produkt nie może zawierać podnóżków.

Wyjmowane siedziska

Jeżeli siedzisko można wyjąć ze stelaża, elementy służące do zamocowania siedziska do stelaża muszą być tak zaprojektowane, aby nie dopuścić do nieumyślnego odczepienia siedziska od stelaża.

Siedzisko musi pozostać przymocowane do stelaża, gdy jest ono poddawane naprężeniom mechanicznym podczas używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć krzesełka montowanego do stołu.

Wytrzymałość konstrukcji

Statyczne i dynamiczne naprężenia mechaniczne powstające podczas używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć krzesełka montowanego do stołu nie mogą powodować trwałych uszkodzeń krzesełka montowanego do stołu, mogących niekorzystnie wpływać na jego bezpieczeństwo i zwykłe funkcjonowanie.

Wspornik mocujący

Wspornik mocujący po przymocowaniu do powierzchni podparcia musi zapewniać nieprzemieszczanie się krzesełka montowanego do stołu podczas jego używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć. Mocowanie krzesełka montowanego do stołu musi być odporne na drgania.

Stabilność

Krzesełka montowane do stołu nie mogą się składać ani przewracać pod wpływem statycznych i dynamicznych naprężeń mechanicznych, którym są poddawane podczas używania w sposób rozsądny i dający się przewidzieć.

4.3. Informacje dotyczące bezpieczeństwa, instrukcja obsługi i oznakowania

Wymagania ogólne

Informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą zostać oznaczone na produkcie i włączone do instrukcji dla użytkownika.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą zostać podane w formie pisemnej w języku(-ach) państwa, w którym krzesełko montowane do stołu jest oferowane w sprzedaży detalicznej, oraz w postaci zrozumiałych piktogramów. Wszystkie oznakowania muszą pozostawać czytelne, a etykiety stosowane jako oznakowania nie mogą się łatwo odklejać.

Informacje dotyczące zakupu

Informacje dotyczące zakupu muszą być wyraźnie udostępnione konsumentom w punkcie sprzedaży. Informacje te muszą zawierać co najmniej następujące elementy, zarówno w formie pisemnej, jak i w postaci zrozumiałych piktogramów:

– następujące oświadczenie lub jego odpowiednik: „Ten produkt jest przeznaczony dla dzieci, które ważą maksymalnie 15 kg i potrafią samodzielnie siedzieć.”,

– odpowiednie wymiary powierzchni podparcia, do której krzesełko montowane do stołu może zostać przymocowane.

Muszą być również podane następujące informacje:

– „To krzesełko montowane do stołu nie nadaje się do używania ze wszystkimi stołami. Nie używać na stołach ze szklanym blatem, stołach z ruchomym blatem, składanych elementach stołów rozkładanych, stołach z jedną nogą, stolikach karcianych ani stolikach kempingowych.”.

Oznakowania

Krzesełko montowane do stołu musi być w sposób widoczny i trwały oznakowane następująco:

– ostrzeżenie o treści „OSTRZEŻENIE! Nigdy nie pozostawiać dziecka bez opieki.” musi być widoczne podczas używania krzesełka montowanego do stołu,

– musi posiadać ostrzeżenie o treści „OSTRZEŻENIE! „Należy zawsze używać systemu zabezpieczającego dziecko i systemu mocowania do stołu.”,

– musi posiadać ostrzeżenie o treści „OSTRZEŻENIE! „Zawsze przed użyciem należy sprawdzić, czy krzesełko montowane do stołu zapewnia bezpieczeństwo i jest stabilne.”,

– musi posiadać stwierdzenie o treści „Maksymalna masa ciała: 15 kg.”.

Instrukcja obsługi

W instrukcji obsługi muszą znajdować się instrukcje dotyczące prawidłowego i bezpiecznego montażu oraz używania krzesełka montowanego do stołu. Instrukcje te muszą być precyzyjne i jednoznaczne, a także muszą zawierać co najmniej następujące stwierdzenia lub ich odpowiedniki:

– „Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcje i zachować je do wykorzystania w przyszłości. Nieprzestrzeganie instrukcji może skutkować zranieniem dziecka.”,

– „To krzesełko montowane do stołu nie jest odpowiednie dla dzieci, które nie potrafią siedzieć samodzielnie.”,

– „OSTRZEŻENIE! Nigdy nie pozostawiać dziecka bez opieki.”,

– „ Należy zawsze używać systemu zabezpieczającego dziecko i systemu mocowania do stołu.”,

– „Zawsze przed użyciem należy sprawdzić, czy krzesełko montowane do stołu zapewnia bezpieczeństwo i jest stabilne.”,

– „To krzesełko montowane do stołu nie nadaje się do używania ze wszystkimi stołami. Nie używać na stołach ze szklanym blatem, stołach z ruchomym blatem, składanych elementach stołów rozkładanych, stołach z jedną nogą, stolikach karcianych ani stolikach kempingowych.”,

– „Należy sprawdzić, czy stół nie przewróci się na skutek użycia zamontowanego do niego krzesełka.” ,

– „Na powierzchni podparcia nie należy stosować obrusów ani innych przedmiotów, które mogłyby przeszkadzać we właściwym działaniu elementów mocujących. Konstrukcję i powierzchnię stołu należy utrzymywać w stanie czystym i suchym.”,

– „ To krzesełko montowane do stołu nie może być używane przez dzieci, które ważą ponad 15 kg.”,

– „Należy regularnie sprawdzać śruby zaciskowe i w razie potrzeby je dokręcać.”,

– „OSTRZEŻENIE! Nie należy używać krzesełka montowanego do stołu w przypadku pęknięcia lub braku jakiejkolwiek części składowej.”,

– „Nie należy stosować części zamiennych innych niż zatwierdzone przez producenta lub dystrybutora.”,

– „Nie mocować krzesełka montowanego do stołu w miejscu, w którym dziecko mogłoby odepchnąć się nogami od części stołu, innego krzesła lub innej konstrukcji, ponieważ mogłoby to spowodować odłączenie się krzesełka od stołu.”.

W instrukcji obsługi muszą zostać określone odpowiednie wymiary powierzchni podparcia.


(1) Zgodnie z definicją w art. R1 w rozdziale R1 załącznika I do decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 768/2008/WE (Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 82).

(2) Jak określono w art. R2 w rozdziale R2 załącznika I do decyzji nr 768/2008/WE.

(3) Zgodnie z definicją w art. R1 w rozdziale R1 załącznika I do decyzji nr 768/2008/WE.

(4) Jak określono w art. R4 w rozdziale R2 załącznika I do decyzji nr 768/2008/WE.

(5) Dz.U. L 170 z 30.6.2009, s. 1.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00