Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 48 str. 5
Wersja aktualna od 2013-02-22
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2013 nr 48 str. 5
Wersja aktualna od 2013-02-22
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 155/2013

z dnia 18 grudnia 2012 r.

ustanawiające zasady dotyczące procedury przyznawania szczególnego rozwiązania motywacyjnego dotyczącego zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 978/2012 wprowadzającego ogólny system preferencji taryfowych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 978/2012 z dnia 25 października 2012 r. wprowadzające ogólny system preferencji taryfowych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 732/2008 (1), w szczególności jego art. 10 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 9 ust. 1 rozporządzenia (EU) nr 978/2012 ustanowiono wymagania dotyczące przyznania preferencji w ramach szczególnego rozwiązania motywacyjnego dotyczącego zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów. Aby zapewnić przejrzystość i przewidywalność tego procesu, Komisja została uprawniona przez Parlament Europejski i Radę do przyjęcia aktu delegowanego w celu ustanowienia zasad dotyczących procedur przyznawania szczególnego rozwiązania motywacyjnego dotyczącego zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów, w szczególności w odniesieniu do terminów oraz przedkładania i rozpatrywania wniosków.

(2) Zgodnie z pkt 4 wspólnego porozumienia w sprawie aktów delegowanych zawartego między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją Europejską przeprowadzono stosowne i przejrzyste konsultacje, w tym z ekspertami, na temat zasad proceduralnych określonych w niniejszym rozporządzeniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Składanie wniosku

1. Kraj składający wniosek przedkłada go na piśmie. Kraj składający wniosek wyraźnie wskazuje, że jego wniosek jest przedkładany w ramach szczególnego rozwiązania motywacyjnego dotyczącego zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów (rozwiązanie GSP+) na podstawie art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 978/2012 (rozporządzenie w sprawie GSP).

2. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

a) wyczerpujące informacje dotyczące ratyfikacji konwencji wymienionych w załączniku VIII do rozporządzenia w sprawie GSP („ odpowiednie konwencje”), włącznie z kopią dokumentów ratyfikacyjnych złożonych u właściwej organizacji międzynarodowej, zastrzeżeniami wniesionymi przez kraj składający wniosek oraz sprzeciwami wobec tych zastrzeżeń wniesionymi przez inne strony konwencji;

b) wiążące zobowiązanie, potwierdzone podpisem właściwego organu kraju składającego wniosek, w formie przedstawionej w załączniku do niniejszego rozporządzenia, zawierające:

(i) oświadczenie potwierdzające zobowiązanie do utrzymania ratyfikacji odpowiednich konwencji oraz do zapewnienia ich skutecznego wykonania;

(ii) oświadczenie potwierdzające przyjęcie bez zastrzeżeń wymogów w zakresie sprawozdawczości nałożonych przez każdą odpowiednią konwencję oraz akceptację regularnego monitorowania i przeglądu wykonania konwencji zgodnie z postanowieniami odpowiednich konwencji;

(iii) oświadczenie potwierdzające zobowiązanie do uczestnictwa w procedurach monitoringu, o których mowa w art. 13 rozporządzenia w sprawie GSP, oraz do współpracy w ramach tych procedur.

3. Aby ułatwić proces rozpatrywania wniosków, wszystkie wnioski i dokumenty towarzyszące są przedkładane w języku angielskim. Jeżeli język oryginału jest inny niż język angielski, tłumaczenie na język angielski towarzyszy kopii dokumentów, o których mowa w ust. 2 lit. a).

4. Wniosek wraz z dokumentami towarzyszącymi jest przesyłany do działu korespondencji Komisji:

Central mail service (Courrier central)

Bâ timent DAV1

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

5. Oprócz oficjalnego złożenia dokumentów na piśmie wniosek i dokumenty towarzyszące są składane również w formie elektronicznej. Wniosek złożony wyłącznie w formie elektronicznej zostanie uznany za nieważny do celów niniejszego rozporządzenia.

6. Aby ułatwić wymianę i weryfikację informacji, kraj składający wniosek podaje Komisji w swoim wniosku dane kontaktowe osoby, która odpowiada za kwestie związane z wnioskiem.

7. Wniosek uznaje się za złożony pierwszego dnia roboczego po dostarczeniu go Komisji przesyłką poleconą lub za potwierdzeniem odbioru przez Komisję.

Artykuł 2

Rozpatrywanie wniosku

1. Komisja bada, czy warunki wskazane w art. 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie GSP zostały spełnione. Przy rozpatrywaniu wniosku Komisja ocenia najnowsze dostępne ustalenia organów monitorujących w ramach odpowiednich konwencji. Komisja może kierować do kraju składającego wniosek wszelkie pytania, jakie uzna za właściwe, i może weryfikować otrzymane informacje z samym krajem składającym wniosek lub z innymi stosownymi źródłami.

2. Nieprzedłożenie koniecznych informacji wskazanych w art. 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie GSP lub wymaganych przez Komisję może doprowadzić do zakończenia rozpatrywania i odrzucenia wniosku.

3. Komisja kończy rozpatrywanie wniosku i podejmuje decyzję w sprawie przyznania rozwiązania GSP + krajowi składającemu wniosek w terminie sześciu miesięcy od daty potwierdzenia odbioru wniosku.

Artykuł 3

Akta

1. Komisja gromadzi akta. Akta zawierają dokumenty przedłożone przez kraj składający wniosek oraz odpowiednie informacje, które uzyskała Komisja.

2. Zawartość akt spełnia wymogi poufności zgodnie z art. 38 rozporządzenia w sprawie GSP.

3. Kraj składający wniosek ma prawo dostępu do akt. Kraj ten może, na pisemny wniosek, zbadać wszystkie informacje zawarte w aktach z wyjątkiem dokumentów wewnętrznych przygotowanych przez Komisję.

Artykuł 4

Ujawnianie informacji

1. Komisja ujawnia informacje na temat istotnych faktów i ustaleń, na podstawie których podejmowane są decyzje Komisji.

2. Ujawnienie informacji jest dokonywane na piśmie. Zawiera ono ustalenia Komisji i odzwierciedla jej tymczasowe zamiary dotyczące przyznania rozwiązania GSP + krajowi składającemu wniosek.

3. Ujawnienie jest dokonywane niezwłocznie, z poszanowaniem zasad ochrony informacji poufnych, zwykle nie później niż 45 dni przed podjęciem ostatecznej decyzji przez Komisję w sprawie propozycji ostatecznych działań. Jeśli Komisja nie jest w stanie ujawnić pewnych faktów i okoliczności w danym momencie, ujawniane są one jak najszybciej w późniejszym czasie.

4. Ujawnienie nie przesądza o żadnej dalszej decyzji, która może zostać podjęta, ale w przypadku gdy decyzja taka będzie oparta na innych faktach i ustaleniach, są one niezwłocznie ujawniane.

5. Dokumenty złożone po dokonaniu ujawnienia uwzględnia się wyłącznie w przypadku, gdy zostaną one przekazane w terminie określonym przez Komisję dla każdego przypadku, co najmniej 20 dni, przy należytym uwzględnieniu pilności sprawy.

Artykuł 5

Wysłuchanie stron

1. Kraj składający wniosek ma prawo do bycia wysłuchanym przez Komisję.

2. Kraj składający wniosek przedkłada pisemny wniosek wskazujący powody, dla których powinien zostać wysłuchany. Komisja otrzymuje taki wniosek najpóźniej miesiąc po terminie potwierdzenia odbioru wniosku.

Artykuł 6

Rzecznik praw stron

1. Kraj składający wniosek może również, ze względów proceduralnych, wnieść o interwencję rzecznika praw stron Dyrekcji Generalnej ds. Handlu. Rzecznik praw stron rozpatruje wnioski o dostęp do akt, spory dotyczące poufności dokumentów, wnioski o przedłużenie terminów i wnioski państwa wnioskodawcy o przesłuchanie.

2. Jeżeli kraj składający wniosek zostaje wysłuchany przez rzecznika praw stron, odpowiednie służby Komisji uczestniczą w takim spotkaniu.

Artykuł 7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2012 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1) Dz.U. L 303 z 31.10.2012, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Wiążące zobowiązanie

Rząd … reprezentowany przez … jako … wyraża zobowiązanie do utrzymania ratyfikacji konwencji wymienionych w załączniku VIII do rozporządzenia (UE) nr 978/2012 oraz do zapewnienia ich skutecznego wykonania.

Akceptujemy bez zastrzeżeń wymogi w zakresie sprawozdawczości nałożone przez każdą konwencję oraz regularne monitorowanie i przegląd wykonania konwencji zgodnie z postanowieniami konwencji wymienionych w załączniku VIII do rozporządzenia (UE) nr 978/2012.

Potwierdzamy nasze zobowiązanie do uczestnictwa w procedurach monitorowania, o których mowa w art. 13 rozporządzenia (UE) nr 978/2012, oraz do współpracy w ramach tych procedur.

Jesteśmy w pełni świadomi, że wycofanie się z któregokolwiek z tych zobowiązań może skutkować odebraniem prawa do korzystania z rozwiązania GSP + zgodnie z art. 10 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 978/2012.

Miejscowość i data

Podpis(-y)

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00